هر آنچه در مورد نقاط قوت و ضعف باید بدانید

یک نظر اضافه کنید 1
23 دقیقه مطالعه

در چه کاری خوب هستید؟ این سؤالی است که همه می خواهید درباره خود بدانید، همچنین سؤالی که گه گاه بعد از آن مطرح می شود: در چه کاری مهارت ندارید؟ این دو سؤال به طور مستقیم به نقاط قوت و ضعف اشاره می کند. باید بتوانید در دوره های مختلف این نقاط را ارزیابی کنید و نسبت به درستی آن اعتبارسنجی انجام دهید.

اگر نمی دانید چگونه به این سؤالات در مورد خود پاسخ دهید، به خواندن ادامه دهید کمک می کنیم که شناخت بهتری از خودتان پیدا کنید. گاهی شناسایی خودش پاسخ تمامی مشکلات است و می توان راه درست را تشخیص داد.

شناسایی نقاط قوت و ضعف

بگذارید در آغاز و برای بیان بهتر موضوع، داستانی را از تجربه شخصی تعریف کنم. وقتی ۱۴ ساله بودم، قدرتی را کشف کردم که نمی دانستم. برادر بزرگ ترم، باشگاه بدنسازی خانگی خریداری کرده بود، اما مشکل به وضوح در سه کلمه وجود داشت: “نیاز به مونتاژ است.”

نقاط قوت و ضعف

شناسایی نقاط قوت و ضعف

به همراه برادرم پس از چند ساعت کارکردن با یکدیگر و پیشرفت تقریباً به صفر، با صدای بلند به زیر لب حرفی زد و مرا با برگه دستورالعمل مونتاژ تنها گذاشت. کم کم، هر مرحله را پشت سر گذاشتم تا اینکه همان شب، سالن بدنسازی آماده فعالیت شد. آن روز فهمیدم که توانایی دارم که برادرم در آن زمان نداشت و این بدان معناست که چیزی ارزشمند برای ارائه دارم.

اگر به راه اندازی کسب و کار فکر می کنید، شناسایی نقاط قوت و ضعف خود تنها تمرین برای ایجاد احساس خوب یا بد در مورد خود نیست. این فرایندی است که امکان می دهد بفهمید چگونه می توانید در کارها مؤثرتر باشید و اگر می خواهید موفق باشید، کجا باید پیشرفت کنید.

دو لیست ایجاد کنید

قبل از استفاده از منابع خارجی برای شناسایی نقاط قوت و ضعف خود، توصیه می کنیم حدود ۳۰ دقیقه را به تنهایی برای ایجاد دو لیست اختصاص دهید.

اولین لیستتان بر اساس اهداف تجاری یا کارآفرینی خواهد بود. آن را چیزی شبیه به “مهارت های مورد نیاز برای موفقیت” نام گذاری کنید.

نگران این نباشید که آیا به هر مهارت احتمالی برای موفقیت در کسب و کار خود فکر کرده اید یا خیر. این مرور کلی است و نسبتاً کلی خواهد بود. بسته به کسب و کارتان، ممکن است مواردی مانند درک بازار، توسعه کسب و کار، توسعه وب سایت یا تخصص محصول را لیست کند.

هنگامی که لیستتان را تکمیل کردید، مهارت هایی را که از قبل دارید، مشخص کنید و ستاره ای را در کنار مهارت هایی که فکر می کنید برای توسعه آنها نیاز دارید قرار دهید. سپس، این فهرست را کنار بگذارید – بعداً به آن برمی گردید.

لیست بعدی که قرار است ایجاد کنید، مستلزم این است که در مورد خود کاملاً صادق باشید. می توانید دو ستون ایجاد کنید، یکی با نام “نقاط قوت” و دیگری با نام “نقاط ضعف“.

بسته به شخصیتتان، از این ستون ها را بسیار راحت تر می توانید پر کنید. فقط می توانیم تشویقتان کنیم. با این پیشنهاد که تمام تلاش خود را برای عینی بودن انجام دهید. خود را به خاطر آنچه که فکر می کنید نقص اصلی است، مورد ضرب و شتم قرار ندهید و قدرت زیاد خود را بیش از حد تخمین نزنید. فقط آنها را بنویسید و ادامه دهید.

نیازی نیست فهرستی جامع از ۱۰۰ نقطه قوت و ضعف داشته باشید. اگر بیش از ۱۰-۱۵ مورد را در هر ستون قرار داده اید، احتمالاً بیش از حد روی نقاط خود تمرکز کرده اید که چندان مهم نیستند.

نمونه هایی از مواردی که ممکن است به این لیست اضافه کنید از جنبه های شخصیتتان، مانند آرامش تحت فشار یا بر اساس موفقیت که مهارت های فنی را مانند تخصص HTML یا تجربه مدیریت پروژه، متغیر است.

هدف از این فهرست این خواهد بود که با ایده های کلی که در مورد خود دارید شروع کنید و سپس از منابع دیگر کمک بگیرید که در اصلاح لیست کمک کند. سعی کنید از خود سؤالاتی بپرسید مانند:

 • در چه کاری خوب هستم؟
 • دیگران از من چه تعریف کرده اند؟
 • دیگران در مناسبت های مختلف چه کمکی داده اند؟
 • به نظر می رسد کدام پروژه ها و کارها انرژیم را از بین می برند؟
 • ساعت ها بدون خسته شدن روی کدام پروژه ها وقت گذاشته ام؟
 • سرگرمی هایم چیست و چرا دوست دارم آنها را انجام دهم؟

پس از مدتی که صادقانه به ارزیابی نقاط خود پرداختید، زمان آن فرا رسیده است که از نزدیک ترین افراد خود کمک بگیرید که می تواند مربی، دوستان نزدیک یا اعضای خانواده باشد.

با افرادی که به آنها اعتماد دارید، صحبت کنید

مشکل استفاده از لیستی از نقاط قوت و ضعف که فقط تکمیل کرده اید، این است که نظر مغرضانه ای از خود دارید. اکثر مردم بیش از حد به یا خیلی کم خود فکر می کنند.

نقاط قوت و ضعف

نقاط قوت و ضعف و اعتماد به افراد

همه به نوعی “تخته صدا” نیاز دارید که کمک خواهد کرد وضوح بیشتری پیدا کنید و به حقیقت در مورد خودتان نزدیک شوید. این جایی است که افراد دیگر به کار می آیند.

سعی کنید به فکر سه تا پنج نفر باشید که به نظرات آنها اعتماد دارید و این شانس را خواهند داشت که برای مدت طولانی در کنارتان زندگی یا کار کنند. افرادی را می خواهید که رفتار و شخصیتتان را در شرایط مختلف مشاهده کرده اند. برای اکثر مردم، آن گروه شامل نفر مهم دیگر، شاید مربی یا مشاور، بهترین دوست، چند خواهر و برادر و حتی والدینتان می شود.

طول روابطتان تنها چیز مهم نیست و نباید به صرف آن تصمیم گیری کرد. مهم ترین چیز این است که آیا به نظرات آنان در مورد خودتان اهمیت می دهید یا اعتماد ندارید؟

برخی از دوستان و اعضای خانواده بیش از حد مغرضانه رفتار می کنند یا فکر خواهند کرد که هر کاری انجام می دهید، شگفت انگیز است. حتی ممکن خواهد بود که نظراتشان در گذشته آزاردهنده و مخرب بوده باشد. افرادی را که دارای سابقه خوب متعادل و مفید بودن هستند، با دقت انتخاب کنید، به خصوص کسانی که فارغ از وضعیت حرف منطقی و درست را می زنند. چیزی را بگویند که نمی خواهید بشنوید.

پس از انتخاب گروهی از افراد، با آنان تماس بگیرید. می توانید با هر کدام را به صرف قهوه ببرید یا به سادگی با فرستادن ایمیل یا از طریق رسانه های اجتماعی برخی از سؤالات خود را ارسال کنید و نظر صادقانه بخواهید.

وقتی ارتباط برقرار می کنید، مطمئن شوید که زمینه ای برای دلیل درخواست نظر دارید. بگویید که می خواهید کسب و کار راه اندازی کنید و برای موفقیت، سعی می کنید نقاط قوت و ضعف خود را بررسی کنید. همچنین بپرسید که فکر می کنید چه چیزی در موفقیتتان مؤثر است. سپس، بخواهید نقاط ضعفی را که ممکن است باعث شکستتان شود را بیان کنند.

نقاط قوت و ضعف

نقش اعتماد در نقاط قوت و ضعف

با دریافت بازخورد، شروع به افزودن جزئیات بیشتر به دو لیست خود کنید. خواهید دید که برخی از نقاط قوت و ضعف ذکر شده توسط کسانی که اعتماد کرده اید، تأیید می شود. در حالی که برخی دیگر که بیان کردید برای افرادی که وقتشان با شما گذرانده اند، چندان مهم نیست. لیست های خود را اصلاح کنید

آزمایش شخصیت بگیرید

تست های شخصیتی علاوه بر زمانی که با فکرتان و نظراتی که از دیگران گردآوری کردید، منبع مفید دیگری خواهد بود که می تواند در شناسایی نقاط قوت و ضعف کمک کند. برخی از این نمونه آزمایش ها به شرح زیر خواهد بود.

شاخص نوع MBTI

آزمون MBTI استاندارد طلایی برای آزمون های شخصیتی در سطح شرکت است. به طور نمونه: چندین سال پیش، کارفرمای قبلی من هزینه ای را برای مربی برای اجرای آزمایش ها و راهنمایی در نتایج به دست آمده پرداخت کرد.

نقاط قوت و ضعف

آزمونMBTI  برای نقاط قوت و ضعف

این آزمون باعث می شود که بتوانید در چهار چارچوب اندازه گیری کنید. این اندازه گیری پارامترهای مختلفی را به همراه دارد.

 • انرژی (درون گرا در مقابل برون گرا)
 • تصمیم گیری
 • گرفتن اطلاعات و نزدیک شدن به دنیای خارج

می توانید با هزینه کم در آزمون رسمی شرکت کنید، اما اگر می خواهید نسخه آزمایشی مشابه را شروع کنید، تست شخصیت یونگ را امتحان کنید.

تست شخصیت DISC

از دیگر آزمون های شخصیتی بسیار مورد علاقه، در سطح شرکت، چنین آزمایشی خواهد بود. آزمایشی که می تواند میزان تعامل در شرکت را برای گروه های مختلف کاری و روابط درون سازمانی را مشخص کند. از طرفی این تست به صورت عملی بوده و افراد در فشار جسمی و روانی قرار خواهند گرفت که در نوع خود جالب و جواب ها قابل اعتماد تر خواهد بود.

نقاط قوت و ضعف

آزمون Disc  برای نقاط قوت و ضعف

این نوع ارزیابی را می توانید با هزینه کمتر از تست MBTI خریداری کنید، البته امکان استفاده نسخه رایگان آن نیز وجود دارد.

با این حال، از بین همه این تست های شخصیتی، آزمون StrengthsFinder بیشتر به منظور کمک به شما در درک استعدادهای منحصر به فردی که دارید کمک حال خواهد بود. به گونه ای مشمولیت جهانی نیز دارد.

آیا کارآفرین هستید؟

با برگزاری تست های گوناگون قادر خواهید بود که بتوانید نکات مختلف را در مورد خودتان بفهمید. با این کار قادر هستید، بهترین تصمیم را برای خودتان بگیرید.

آزمایش های شخصیتی کمی شبیه طالع بینی هستند. فقط آنقدر عمومی هستند که می توانند حد امکان برای بیشتر افراد اعمال شوند. بیشتر اوقات، نتیجه عمدتاً با دیدگاه خود دقیق است، در حالی که جزئیات منحصر به فردی را که واقعاً به تصویر می کشید، از دست می دهید.

اگر بتوانید تست های گسترده تست شخصیت را با جزئیات دقیق ارائه شده توسط خود ارزیابی و نظرات دیگران ترکیب کنید، تصویر خوبی از نقاط قوت و ضعف خود دریافت خواهید کرد. تست های شخصیتی نیز واقعاً استفاده می شود.

کارهای جدید را امتحان کنید

مشکل در شناسایی نقاط قوت و ضعف زمانی ایجاد می شود که تجربه کافی ندارید. در برخی موارد، ممکن است به لیست نقاط خود نگاه کنید و متوجه شوید که بیشتر به “من نمی دانم، من هرگز تلاش نکرده ام” خلاصه می شود. به عنوان مثال، چگونه می توانید بفهمید که دارای توانایی ورزشی یا هنری هستید، اگر هرگز سعی نکرده اید کاری ورزشی یا هنری انجام دهید؟

با انجام کارهایی که قبلاً انجام نداده اید، خود را برای رشد فردی ترغیب کنید. صادقانه بخواهیم صحبت کنیم، اگر تمایلی به امتحان چیزهای جدید ندارید، در اینجا نتیجه آزمایش فوری شخصیتتان آمده است: کارآفرین نباشید.

با این حال، اگر علاقمند به انجام کارهای جدید برای شناسایی نقاط قوت و ضعف خود هستید، در اینجا چند گروه از تجربیات آورده شده است که به زمان و هزینه زیادی نیاز ندارد.

تجربیات خلاق

نقاشی و طراحی: وسایلی مانند قلم مو، برخی از رنگ های ارزان قیمت و مقداری کاغذ یا بومی بردارید و در حین تماشای یک فیلم آموزشی از مراجع مختلف، آن را دنبال کنید.

آواز خواندن: شاید تابه حال از رها کردن صدای خود بارها اجتناب کرده اید، اما ترس از خجالت را کنار گذاشته و برخی از آهنگ های مورد علاقه خود را بخوانید.

رقصیدن: یوتیوب دوباره مفید خواهد بود، زیرا هزاران فیلم آموزشی رقص وجود دارد. در خلوت خانه خود، می توانید بارها و بارها تمرین کنید تا زمانی که فکر کنید رقص پایینی دارید، به تکرار آن بپردازید.

ویدئو: در زمان فوق العاده هیجان انگیز زندگی می کنید که بسیاری از تجهیزات اولیه مورد نیاز برای تهیه ویدئو با کیفیت فیلم را در جیب خود دارید. خودتان را به چالش بکشید تا ویدئو ۱۵ یا ۳۰ ثانیه ای با هدف اصلی ایجاد کنید: بینندگان خود را وادار به پاسخ احساسی کنید.

آشپزی: دستورالعمل کتاب آشپزی را دنبال کنید، از رشد فردی دیگران در این عرصه دیدن کنید. در این مسیر می توانید ویدئو افراد مشهور را چندین بار ببینید. یک وعده غذایی درست کنید که از خوردن چنان غذایی در رستوران لذت برده اید، اما هرگز در خانه امتحان نکرده اید. شاید تعجب کنید که مهارتی را بیابید که در هزینه زندگیتان نیز صرفه جویی کند.

کمدی استندآپ: بسیاری از شهرها شب های میکروفن باز در باشگاه های کمدی دارند. احساس شجاعت می کنید؟ سعی کنید پنج دقیقه جوک بنویسید و آنها را برای غریبه ها اجرا کنید. امروزه یکی از راه های جذب ثروت در فضای مجازی این مورد خواهد بود. در این مسائل می توانید جذب موفقیت را با توجه به پشتکارتان مشاهده کنید.

تجربیات فنی:

وب سایت خود را راه اندازی کنید: آیا مطمئن نیستید که برای راه اندازی وب سایت چه چیزی لازم است؟ سرویس هایی مختلفی امروزه برای امتحان وجود دارد.

مبانی تجزیه و تحلیل دیجیتال گوگل: این دوره آنلاین رایگان را بگذرانید و درباره آنچه باعث می شود برخی وب سایت ها بهتر از سایرین کار کنند، بیشتر بیاموزید.

می توانید از طریق برنامه های مختلف اقدام به یادگیری نقاط مختلف برنامه نویسی کنید.

تجربیات مالی:

سرمایه گذاری: در حال حاضر برنامه های مختلفی وجود دارد که امکان می دهد با حداقل سرمایه اقدام به سرمایه گذاری کنید. سرمایه گذاری را بخوانید و ابتدا پاهای خود را با مقدار کمی از چنین کارهایی خیس کنید.

امور مالی: همیشه موضوع اینکه چگونه بسیاری از مردم نمی توانند پول خود را با بودجه شخصی مدیریت کنند، تعجب برانگیز است. برای بودجه نویسانی که برای اولین بار نیاز به راهنمایی زیادی در مورد مدیریت جریان نقدینگی شخصی خود دارند، می توانند از منابع نرم افزاری گوناگون استفاده کنند.

تجربیات ورزشی:

صخره نوردی: اکثر مراکز صخره نوردی دارای قیمت مناسب، تمام تجهیزات لازم و متخصصان برای کمک هستند. این کار روشی عالی برای گذراندن چند ساعت است و وقتی بتوانید زنگ را در بالای دیوار به صدا درآورید، هیچ چیز مانند احساس موفقیت نیست.

نقاط قوت و ضعف

یوگا و نقاط قوت و ضعف

یوگا: چه در شهر خود و در باشگاهی برای یوگا ثبت نام کنید یا چه به سادگی در ویدئو را پخش کنید. تلاش یوگا با توجه به نوع عملکردی آن، لایه دیگر از خودنمایی را خدمتتان ارائه می دهد.

برخی از این تجربیات به سرعت نشان می دهند که در چه کاری مهارت ندارید. ممکن است شکست بخورید و در برخی موارد، می تواند به صورت بدی چنین اتفاقی بیفتد. شکست بخورید. اما برای تشخیص واقعاً یک نقطه قوت یا ضعف، باید احساس اولیه شکست را پشت سر بگذارید تا چیزی ارزشمند در مورد خودتان بیاموزید.

به سادگی امتحان کردن چیزی جدید به این معنا نیست که به طور خودکار نقاط قوت و ضعف خود را تشخیص می دهید. هنگام شروع کار جدید باید هوشیار باشید و اکیداً توصیه می کنیم، مدتی بعد از آن وقت بگذارید که تجربه جدیدی را که به تازگی تجربه داشته اید، پردازش کنید.

برای کمک به پردازش، در اینجا چند سوال کوتاه وجود دارد که می توانید از خودتان پرسش کنید که در شناسایی احتمالی کمک کند.

 • از تجربه لذت بردید؟
 • از چه چیزی آن را دوست داشتید؟
 • چه چیزی را دوست نداشتید؟
 • آیا این کار برایتان آسان بود یا دشوار؟
 • آیا این کاری است که می خواهید انجام دهید و در آن بهتر شوید؟
 • وقتی در یادگیری یا انجام وظیفه با مشکل روبرو شدید، چه انگیزه ای باعث ادامه شد؟

ارزیابی لیست ها

اکنون که مدتی را صرف شناسایی نقاط قوت و ضعف خود کرده اید، می توانید ارزیابی را شروع کرده و مشخص کنید که کدام مورد نیازمند توجه بیشتری از طرفتان هستند.

برخی از نقاط قوت نشان دهنده بهترین مطلبی هستند که می توانید در حال حاضر ارائه دهید. سایر نقاط قوت ممکن است نیاز به توسعه بیشتری داشته باشند که بتوانید از حداکثر توان خود برای آنان استفاده کنید. سرانجام، برخی از نقاط قوت به احتمال زیاد در موفقیتتان نقش نخواهد داشت.

در ستون “نقاط ضعف”، برخی از موارد آشکار خواهد بود. قبل از اینکه بتوانید موفق شوید، باید به آنان بپردازید و تقویتشان کنید. سایر نقاط، مانند برخی از نکات قوت، ممکن است به اهداف کلی کسب و کارتان بی ربط باشند. در نهایت، برخی از ضعف ها ممکن است مهم باشند، اما شاید نباشید که بر آنان غلبه کنید. برای درک منظور، باید در مورد هزینه فرصت صحبت شود.

هزینه فرصت چقدر است؟

هزینه فرصت اغلب به عنوان یک اصطلاح اقتصادی استفاده می شود، اما برای در نظر گرفتن نقاط قوت و ضعف مفیدی است. این مفهوم نسبتاً ساده است: با توجه به مجموعه ای از منابع محدود، هزینه فرصت نشان دهنده چیزی است که وقتی تصمیم می گیرید منابع خود را در کاری جایگزین نسبت به دیگری هزینه کنید، از دست می دهید.

در این مورد، زمان و پول محدودی در اختیار دارید. فرض کنید “فقدان توانایی فروش” و “عدم توانایی حسابداری” در ستون نقاط ضعف خود ذکر شده است. اگر زمان و پول خود را بر توسعه مهارت های لازم برای فروشنده بهتر متمرکز کنید، آیا سود برایتان بیشتر از زمانی است که این منابع را صرف توسعه مهارت های حسابداری خود کنید؟

اگر این ضعف ها را ارزیابی می کنید و تصمیم می گیرید که بهبود توانایی فروش مهم تر است، پس در مورد این ضعف حسابداری چه کاری باید انجام دهید؟ نقطه ضعف شخصی، نقطه قوت شخص دیگر خواهد بود. اشکالی ندارد که در همه چیز عالی نباشید. در عوض، آنچه را که می توانید بهبود بخشید و افرادی را در کنار خود بیاورید که دارای نقاط قوت هستند و نقاط ضعفتان را متعادل می کند.

بسیاری از کارآفرینان این را به عنوان یک لحظه “آه” مطرح می کنند. کارآفرینان تمایل دارند همه کارها را به تنهایی انجام دهند و به سرعت از بین می روند. هنگامی که توانستند افراد مناسب را وارد کنند که می توانند برخی از کارها را بهتر از آنها انجام دهند، کسب و کار آنها می تواند پربارتر و مؤثرتر شود.

سخن آخر

سعی کردیم با بیان راهکارها برای شناسایی نقاط قوت و ضعف، گوشه ای از پلکان رسیدن به آینده را تکمیل کنیم. آیا چیز دیگری هست که به لیست اضافه کنید؟ دوست داریم در مورد زمانی صحبت کنیم که نقطه قوتی را کشف کردید که نمی دانستید آن را دارید، یا زمانی که نقطه ضعفی را شناسایی کرده اید و برای غلبه بر آن تلاش خود را به کار گرفته اید.

همواره برنامه ریزی بدون اطلاع درست از داشته ها غیر ممکن خواهد بود.

How to Identify Your Strengths and Weaknesses (with Pictures) (wikihow.com)

۴.۱/۵ - (۱۴ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx