آنچه باید برای سالم بودن در محیط کار رعایت کنید

یک نظر اضافه کنید
22 دقیقه زمان مطالعه

چه بخواهیم قبول کنیم یا نه، بخش زیادی از روز خود را در محل کار می گذرانیم؛ به همین دلیل است باید به سالم بودن در محیط کار توجه ویژه ای داشته باشیم. چرا که سلامت عمومی ما نتیجه رفتار و عاداتی بوده که در زندگی روزمره مدام تکرار می کنیم.

حداقل مقداری که ممکن است هر فرد مشغول به کار باشد، چه در محل کار خود و چه در خانه، ۸ ساعت از شبانه روز است. این عدد زمان کمی نیست که بخواهیم آن را نادیده گرفته و از تاثیر رفتارهای خود در این زمان، چشم پوشی کنیم.

آیا می خواهید همانی باشید که همواره خواب است یا سرماخورده و نمی تواند درست کار کند؟ یا آن کارمندی باشید که درد عضلانی نمی گذارد راحت بشیند و مدام تمرکز خود را از دست می دهد؟ یا همان کارمند پرانرژی و سرحالی باشید که هم خودش از کارش لذت می برد و هم به دیگران انرژی مثبت می دهد؟

در این مقاله به شما کمک می کنیم که از زمان حضور خودتان در محل کار نهایت استفاده را در جهت حفظ سلامتی خود و همکاران ببرید. پس از خواندن این مقاله قطعا روند زندگی و حضورتان در محل کار تغییر خواهد کرد.

اهمیت سالم بودن در محیط کار

 موفقیت شما در شغلتان تنها وابسته به میزان توانایی در انجام وظایفتان نیست. خیلی خوب است که بتوانید از پس تمام کارهای محول شده بربیایید. اما این زمانی اتفاق می افتد که برای انجام کارهای آماده بوده و از سلامت روانی و جسمانی برخوردار باشید.

شاید فکر کنید که حفظ سلامتی در تضاد با کارکردن بوده و تمرکز شما را برای کار صحیح و کامل می گیرد. قرار نیست کل روز کاری خود را صرف رفتاهایی کنید که در نهایت موجب سالم بودن در محیط کار شود. تنها کافیست رفتارهای نادرست خود را شناسایی کرده و آن ها را با رفتارهای صحیح و سالم جایگزین کنید.

اهمیت این کار از آن جهت است که هنگام کار تنها تمرکزتان روی کار کردن بوده و هیچ توجهی به غذا، نحوه نشستن، مدت زمان ایستادن و نحوه ایستادن خود نمی کنید. حتی گاهی به قدری در کار خود غرق می شوید که برخی از دردهایی که در طول کار تجربه می کنید را نادیده می گیرید.

چیزی که بیشتر از همه اهمیت دارد، مقدار زمانی است که در محل کار می گذرانیم. حداقل زمانی که در حال کار هستیم، ۸ ساعت در روز است؛ یعنی ۳/۱ از روزمان. ۸ ساعت دیگر هم خواب هستیم. ۸ ساعت باقیمانده هم در حال کارهای مهم دیگر هستیم.

پس حفظ سلامت در این مدت زمان می تواند بسیار موثرتر از هر زمان دیگری باشد. در ادامه نکاتی هرچند ساده اما موثر برای رسیدن به سلامتی که آرزوی همه ماست را بریتان آورده ایم.

سالم بودن در محیط کار

صبحانه بخورید

اگر بخواهیم سبک زندگی شما که موجب سالم بودن در محیط کار می شود را از ابتدا بررسی کنیم و برایتان شرح دهیم، بهتر است روز خود را با خوردن صبحانه شروع کنید. اولین کاری که برای سلامتی می توانید انجام دهید، همین صبحانه خوردن است.

سعی کنید صبح خود را ۱۰ دقیقه زودتر از قبل آغاز کرده و برای صبحانه ای کامل و خوشمزه وقت بگذارید. البته اگر احساس می کنید که فشار مالی به شما وارد نخواهد شد، می توانید صبحانه خود را به صورت آماده از رستوران ها و کافه ها خریداری کنید.

قهوه یا چای به همراه بیسکوئیت نمی تواند انرژی شما را برای آغاز روزی خوب تامین کند. نهایت بتوانید با این ترکیب گرسنگی صبحگاهی خود را رفع کرده و کافئین روزانه را تامین کنید. پس به فکر صبحانه کامل تری باشید.

صبحانه کافی یعنی گلوکز بیشتر در خون شما، ویتامین های بیشتر، پروتئین کافی و اب کافی برای ادامه روز کاری. وجود گلوکز بیشتر در خون شما به افزایش قدرت مغز شما کمک می کند، به این معنی است که برای کشف ایده  ها و راه حل ها استرس نخواهید داشت.

اگر صبحانه را جدی بگیرید، با انرژی و اشتیاق بیشتری روز خود را شروع کرده و قطعا می توانید بهتر از پس کارهای خود بربیایید. حال که تصمیم دارید سبک زندگی سالمی را در محل کار ادامه دهید، به خوردن صبحانه کامل عادت کنید.

به تنقلات نه بگویید

این درست است که برای درست کار کردن و داشتن تمرکز کافی نباید گرسنه بمانید. اما عادت ناسالمی که بسیار بین افراد شایع است، خوردن خوراکی ها و میان وعده های ناسالم است. این خوراکی ها نیازی به صرف زمان نداشته و به سادگی در دسترس افراد قرار می گیرند.

این خوراکی ها در عین حال که در زمان شما صرفه جویی کرده و به سرعت قند خون شما را تنظیم می کنند، اما اثرات بدی بر سلامتی شما می گذارند. اگر واقعا تصمیم دارید که سالم بودن در محیط کار را تبدیل به یکی از عادت های خود کنید، این خوراکی ها را کنار بگذارید.

مصرف تنقلاب ناسالم در آن لحظه با سرعت قند خون شما را بالا برده و احساس خوبی به شما می دهد. اما وقتی زمان کمی از آن می گذرد، به سرعت تاثیر آن از بین رفته و شما دوباره احساس گرسنگی می کنید. پس دوباره مجبور می شوید که تنقلات مصرف کنید.

این چرخه موجب می شود که شما مواد ناسالم و مضر را همواره وارد بدن خود کرده و بدن خود را در معرض چاقی و دیگر بیماری ها قرار دهید. همچنین مواد موجود در غذاهای فراوری شده موجب می شود که به سادگی اضافه وزن پیدا کرده و در برابر استرس تحریک پذیر باشید.

بهتر است هرچقدر که برایتان ممکن است از این خوراکی ها بپرهیزید و اگر احساس گرسنگی داشتید، میوه، سبزیجات یا آجیل مصرف کنید. این کار هم به رفع گرسنگی کمک کرده و هم به شما در جذب مواد مغذی ضروری کمک می کند.

حواستان به وضعیت بدنتان باشد

زمانی که صحبت از وضعیت بدن در محل کار به میان می آید، افراد معمولا به نحوه نشستن فکر می کنند. اما منظور ما وضعیت بدن در تمام فعالیت ها محل کار است. اگر تصمیم دارید که عاداتی را در جهت سالم بودن در محیط کار یاد بگیرید، بهتر است مراقب نشستن و راه رفتن خود باشید.

اگر وضعیت بدنی بدی را در تمام حالت یا حتی در یکی از آن ها داشته باشید، فشار زیاد را به اندام ها خود وارد کرده و ممکن است دچار دردهای دائمی شوید. وضعیت بد بدنی موجب افزایش فشار وارد شده به ماهیچه ها و مفاصل شما شده و دردهای شدیدی را به همراه خواهد داشت.

فرقی نمی کند که قرار است چند ساعت را پشت سیستم و در حالت نشسته بگذرانید، داشتن وضعیت بدنی نادرست تاثیرات بدی روی بدن شما خواهد گذاشت. همچنین بهتر است کفشی که می پوشید، میزی که روی آن کار می کنید و صندلی شما از نظر ارگونومیکی استاندارد بوده و کمترین فشار را به بدن شما وارد کند.

علاوه بر صندلی و میز استاندارد، لازم است که از یک وسیله برای زیر پای خود استفاده کنید و پاهایتان را آزاد نگه ندارید. این کار از زانو درد جلوگیری خواهد کرد. شانه های شما نیز باید آزاد بوده و پشت شما به صورت اصولی توسط پشتی صندلی حمایت شود.

نیابد هنگام کار روی میز گردن خود را خم کنید یا برای مدت زمان طولانی به سمتی خم شوید. اگر گردنتان را به جلو یا اطراف خم کنید، گرفتگی گردن کوچک ترین مشکلی است که برایتان رخ خواهد داد.

حتی اگر شغل شما موجب می شود که زمان زیادی را سر پا باشید یا راه بروید، از این اصول غافل نشوید. کفش مناسب بپوشید و اگر ساکن هستید فشار را تنها روی یک پا وارد نکنید. همچنین بهتر است در فواصل زمانی راه رفتن یا ایستادن کمی بشینید و استراحت کنید.

بهداشت را رعایت کنید

فرض کنید به تازگی وارد این محل کار شدید و قرار است میز را از نفر قبلی تحویل بگیرید. آیا پس از آشنایی و احوال پرسی با همکاران جدید به سرعت به سمت میز رفته و وسایل خود را روی آن می چینید؟ یا بعد از پیدا کردن میز آن را به درستی و با دقت تمیز می کنید و پس از آن وسایلتان را می چینید؟

اگر پاسخ شما به سوال اول بله است، یک امتیاز را از دست دادید و نیاز است به بیشتر به بهداشت خود توجه کنید. در عین حال اگر پاسخ شما به سوال دوم بله است، تبریک می گوییم. شما به سلامتی خود اهمیت می دهید.

برای سالم بودن در محیط کار نیاز نیست کارهای عجیب و بزرگی را انجام دهید. تنها کافیست به نکات بهداشت در مورد برخوردهای روزانه خود توجه کافی داشته و حواستان به تمیزی محیط اطراف باشد. البته در این زمینه وسواس به خرج ندهید. چرا که وسواس رابطه شما با همکارانتان را مختل خواهد کرد و تمرکز را از شما خواهد گرفت.

قرار نیست برای رعایت بهداشت همواره مواد شوینده و دستمال در دست داشته باشید. تنها کافی ست که در فواصل منظم دستان خود را به درستی بشویید، میز کار خود را منظم بچینید و اگر گرد و غباری روی آن بود، آن را تمیز کنید.

بهتر است بدانید تمیز بودن میز کار یکی از عادات افرادی است که توانسته اند به رشد فردی و موفقیت رویایی خود دست پیدا کنند. میز مرتب و تمیز به شما کمک می کند که بهتر تمرکز کرده و سریع تر وسایل را پیدا کنید. در نهایت سرعت عمل شما نیز بالا خواهد رفت.

سالم بودن در محیط کار

ناهار هم به اندازه صبحانه مهم است

به اندازه کافی در مورد اهمیت صبحانه در سالم بودن در محیط کار گفتیم، اما کمتر کسی به ناهار و اهمیت آن توجه می کند. این وعده غذایی آخرین وعده غذایی بوده که قرار است در محل کار مصرف کنید و انرژی شما را برای باقی روز تامین خواهد کرد.

شاید دیگر تا پایان روز کاری وقت نکنید که چیز دیگری بخورید و خوردن غذا در تایم ناهار تنها فرصت شما باشد. اگر احساس گرسنگی می کنید و زمان کافی برای خوردن غذا دارید، خودتان را از خوردن ناهار محروم نکنید.

چه کسی را دیده اید که راز رشد فردی خود را گرسنگی بداند؟ عملکرد مناسب شما در گرو سیر بودن شماست. مغز شما برای تمرکز درست و تفکر مناسب نیازمند سوخت بوده و این سوخت از طریق غذا تامین می شود. همچنین تمام کار شما کار ذهنی نیست، بدن شما و حداقل دستانتان در کار سهم دارد.

ناهار شما باید وعده ای مغذی باشد، وعده غذایی شما بهتر است سرشار از کربوهیدرات برای تامین انرژی ادامه روز و پروتئین برای تقویت عضلاتتان باشد. اگر برایتان مقدور است، بهتر است غذای خانگی تهیه کنید یا خودتان بپزید و به محل کار بیاورید.

علاوه بر تامین انرژی روزانه، خوردن ناهار به تمرکز شما کمک می کند. این بخش از روز شما زمانی مناسب برای استراحت و تجدید قوا است. همچنین بهتر است غذای خود را همراه همکارانتان میل کنید و ارتباط خود را قوی تر کنید.

سالم بودن در محیط کار

مراقب چشمانتان باشید

متاسفانه یا خوشبختانه حجم وسیعی از مشاغل با سیستم ها و صفحه های نمایش گره خورده است. تقریبا نمی توان شغلی را پیدا کرد که با کامپیوتر و صفحه نمایش در ارتباط نباشد. مهم ترین عضوی که در ارتباط با کامپیوتر آسیب می بیند، چشمان شماست.

بهتر است که از صفحه نمایش به مدت طولانی استفاده نکنید. کارشناسان معتقدند نگاه کردن به صفحه نمایش برای مدت طولانی می تواند باعث خستگی چشم و سردردهای آزاردهنده شود. همچنین اگر خودتان نیز از بیماری های چشمی و سردرد رنج می برید، بهتر است بیشتر مراقب باشید.

در واقع رعایت نکاتی برای سالم بودن در محیط کار نه تنها به بهبود وضعیت سلامتی شما کمک می کند، بلکه باعث بالا بردن بهره وری شما در محیط کار می شود. در واقع نگاه کردن به مانیتور برای مدت طولانی باعث وارد شدن فشار زیادی به چشمان شما شده و تمرکز کردن برایتان سخت خواهد شد.

در فواصل زمانی ۲ تا ۳ ساعت کارکردن با مانیتور استراحت کنید. در این فواصل استراحتی سعی کنید چشمانتان را ببندید یا به چیزهایی که کمتر چشمانتان را اذیت می کند نگاه کنید. برخی ورزش های چشمی نیز وجود دارند که می توانند مفید واقع شوند.

اگر حجم کاری شما زیاد است و اجازه ندارید که استراحت کنید، عینک مناسب برای جلوگیری از آسیب های چشمی تهیه کنید. تنظیمات مانیتور را به گونه ای تغییر دهید که چشمان شما را اذیت نکند. روشنایی صفحه نمایش را نیز کاهش دهید. همچنین حالت مراقبت از چشم نیز می تواند به شما کمک کند.

سالم بودن در محیط کار

فعالیت داشته باشید

مهم ترین قدم برای سالم بودن در محیط کار داشتن فعالیت بدنی به میزانی است که از چاقی و خستگی جلوگیری شود. اگر به میزان کافی در محل کار فعالیت نداشته باشید، خطرات زیادی از جمله چاقی و مشکلات دستگاه اسکلتی-حرکتی سلامت شما را تهدید می کند.

به همان مقدار که مشاغل مختلف با کامپیوتر در ارتباط است و لازم است کارهای سیستمی انجام شود، نشستن هم به عضو اصلی روتین کارمندان مختلف تبدیل شده است. سعی کنید اگر برایتان مقدور است از نشستن طولانی مدت خودداری کرده و فعالیت هایی هرچند ساده داشته باشید.

در محل کار خود ورزش کنید! قرار نیست دفتر کاری خود را تبدیل به باشگاه کرده، کت و شلوارتان را در بیاورید و با خود دمبل ببرید. منظور ما از ورزش کردن فعالیت های ساده با کمترین میزان وسایل و فضای لازم است که بدن شما را از حالت ساکن در می آورد.

اگر از بیماری خاصی رنج می برید و برایتان مقدور نیست که فعالیت های زیادی را انجام دهید، می توانید داخل اتاق یا کمی بیرون از آن قدم بزنید. همین قدم زدن هم می تواند تاثیرات مثبت زیادی را بر سلامت شما داشته باشد.

حتی اگر فضای دفتر برای انجام فعالیت های ساده یا حتی قدم زدن مناسب نیست، روی صتدلی خودتان ورزش کنید. کمی صندلی را به عقب داده و حرکات کششی انجام دهید. دست و پای خود را در این حرکات درگیر کنید. البته حواستان باشد که لباس های شما پاره نشود!

استرس و نگرانی را کم کنید

هر چقدر هم بین افراد در محیط کار صمیمیت باشد و افراد در کنار هم برای اهداف سازمانی تلاش کنند، در نهایت محیط کاری محیطی پر از استرس است. کارها و وظایف زیادی به افراد سپرده شده و مسئولیت های متفاوتی به دوش آن هاست.

یکی دیگر از مهم ترین کارهای برای سالم بودن در محیط کار کنترل استراس و فشارهای روانی است. رابطه بین سلامت جسمانی و سلامت روانی رابطه ای ثابت شده بوده که افراد با درک صحیح آن می توانند بر سلامت عمومی خود تاثیر مثبت بگذارند.

استرس ها و نگرانی های خود در محیط کار را لیست کنید. به عنوان یکی از کارکنان سازمان وظایف و مسئولیت های مشخصی به عهده شما بوده که توقع دارید به همه آن ها به درستی رسیدگی کنید. دوست دارید قبل از آن که توسط افراد بالاتر مورد پرسش قرار بگیرید، خودتان مشکلات را پیدا کرده و حل کنید.

علاوه بر تمام موارد، استرس اتفاق هایی که به طور ناگهانی رخ می دهند نیز شما را آزار می دهد. همه این موارد طبیعی است چرا که شما را در مورد خطرات احتمالی آگاه می کند. اما حواستان باشد این استرس ها بر بهره وری و تمرکز شما تاثیر نگذارد و کار شما را مختل کند.

کمتر به خودتان فشار بیاورید و تنها به کارهایی فکر کنید که می توانید برای آن ها راه حل درنظر بگیرید. در زمان استراحت خودتان نیز فقط استراحت کنید. ذهن شما نیاز دارد زمانی را از مشکلات محل کار دور بوده و تجدید قوا کند.

اگر نمی توانید از پس برخی از مسائل و مشکلات محیط کار و مسئولیت هایتان بربیایید، بهتر است آن را به فرد دیگری محول کرده و استرس کمتری به خود وارد کنید. شما انسان هستید نه قهرمان حل مشکلات سازمان.

با همکارانتان رابطه مناسبی داشته باشید

شما و همکارانتان قرار است در کنار دیگر رشد کنید و اهداف مشترکی را برای سازمان خود در نظر داشته باشید. اگر شما نتوانید رابطه مناسبی با افراد برقرار کنید، پس چگونه می خواهید موفقیت خود و سازمان را تضمین کنید؟

نیازی نیست همواره جدی و غیرقابل دسترس باشید. با آن ها دوست بوده و ارتباط خوبی را برقرار کنید. وقتی می توانید اهداف سازمانی را کسب کنید و در محیط کار راحت باشید که بتوانید دوستان خوبی برای یکدیگر باشید.

مکالمه درمورد مشکلات موجود و خطراتی که آینده سازمان را تهدید می کند می تواند از حجم استرس طرفین بکاهد. همچنین در این مکالمات و هم فکری است که راه حل های مناسب پیدا می شود. فضای مناسبی را برای همکاران به جهت صحبت کردن و بیان ایده ها فراهم کنید.

سالم بودن در محیط کار

 

جمع بندی

برای سالم بودن در محیط کار نیازی نیست که کوه بکنید! رعایت چند نکته ساده و ساختن عادات خوب می تواند شما را در این مسیر قرار داده و زندگی سالمی را حتی در محل کار برای خود بسازد.

ساختن عادات سالم تاثیرات بسیار زیادی بر سلامت شما داشته و از بیماری هایی که هر شغل برای کارمندان به همراه دارد، جلوگیری می کند. همچنین شما در ادامه رعایت این نکات احساس بهتری نسبت به کار خود و محیط کار داشته و می توانید بهتر فکر و تمرکز کنید.

از طرفی تاثیر این عادات تنها بر بدن شما نبوده و شما را از نظر روانی نیز آماده می کند. حجم استرس هایی که در محیط کار بر افراد وارد می شود غیرقابل انکار است. اما می توان توانایی کارکنان را در تحمل این فشارها افزایش داد و آن ها را برای شرایط سخت آماده کرد.

در نهایت این خود کارمندان هستند که تصمیم می گیرند چه رفتارهایی را در پیش گرفته و چگونه در محیط کار حاضر شوند. تصمیمات درست آن ها، یعنی زندگی سالم در محیط کار، می تواند به پیشرفت افراد و در کنار آن به سازمان کمک زیادی کند.

منبع: ://www.lifehack.org/912887/healthy-at-work

۵/۵ - (۱ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx