نشانه های ارتباط چشمی در زبان بدن را بشناسید

یک نظر اضافه کنید
16 دقیقه مطالعه

نشانه های ارتباط چشمی در زبان بدن را بشناسید

چشم ها راه ارتباطی به قلب و هر آنچه فرد نمی تواند به زبان بیاورند است. به همین دلیل است که آگاهی از نشانه های ارتباط چشمی در زبان بدن می تواند تاثیر بسیار مثبتی در داشتن روابط موفق و پیشرفت در برقراری ارتباط با اطرافیانتان داشته باشد.

داشتن روابط مناسب نه تنها احساس بهتری به شما می دهد، بلکه مسیر رشد فردی شما را هموار کرده و انسان های درستی را بر سر راه شما قرار می دهد. هیچ انسانی نمی تواند با نشستن در اتاق و رویاپردازی موفق شود، بلکه حضور در جامعه و داشتن روابط درست این راه را پیش روی افراد قرار می دهد.

شما تا چه اندازه در مورد زبان بدن و نشانه های آن در حرکات چشمی می دانید؟ تا چه اندازه به این موارد توجه می کنید؟ در این مقاله نشانه های ساده اما مهم چشمی را برایتان بررسی می کنیم.

حرکات مردمک چشم

مردمک چشم همان سوراخی است که در وسط عنبیه قرار دارد. این بخش از جمله بخش هایی از بدن بوده که ما کنترلی روی آن نداریم و علائم یا نشانه های آن تحت تاثیر عوامل درونی بدنمان است. این بخش می تواند با گشاد یا تنگ شدن نشانه هایی از حالات روانی و احساسی ما نشان دهد.

ارتباط چشمی در زبان بدن

پس اگر تصمیم دارید که نشانه های ارتباط چشمی در زبان بدن  طرف مقابل خود را تحلیل و بررسی کنید، تحلیل نشانه های مردمک می تواند اطلاعات زیادی را به شما بدهد. همچنین دیدن این بخش از بدن به اندازه بخش های دیگر سخت نبوده و به سادگی در همه ارتباطات در معرض دید قرار دارد.

کار اصلی مردمک تنظیم نور ورودی به چشم برای درک محیط اطراف و در نهایت دیدن است. به همین دلیل مردمک تیره بوده که نور را منعکس نکند. این بخش در محیطی که نور بسیار زیادی دارد تنگ شده و دایره آن کوچک می شود. در عین حال در محیط های تاریک مردمک باز می شود که نور بیشتری را وارد کند.

البته تنگ و گشاد شدن مردمک بر اثر تغییر نور محیط نمی تواند کمکی در تحلیل ارتباط چشمی در زبان بدن کند. تغییر اندازه آن بر اثر هیجانات مختلف نیز رخ می دهد. این مورد است که برای تحلیل زبان بدن مهم است.

برای مثال زمانی که فردی درمورد چیزی هیجان دارد و علاقه دارد که در مورد آن بحث کند یا آن را تجربه کند، مردمک چشم او گشاد می شود. اما زمانی که فرد احساسات منفی درمورد موضوعی داشته باشد، مردمک چشم او تنگ خواهد شد. این نشانه را در دوستان خود بررسی کنید.

ارتباطات چشمی

علاوه بر این که می توان نشانه هایی از هیجانات فرد در چشمان او پیدا کرد، انواع مختلفی برای ارتباط چشمی در زبان بدن وجود دارد. یعنی مانند انواع حرکاتی که می توان با دست انجام داد، نوع نگاه و برقراری ارتباط از طریق نگاه کردن نیز می تواند اطلاعات مفیدی به فرد بدهد.

اما در مورد دوم که فرد نسبت به رابطه خود احساس ناامنی دارد، می تواند این حس را بدون دلیل خاصی تجربه کند. درمورد این مدل از احساس ناامنی، شما می توانید احساس بد خود را به تنهایی حل کرده و از پس آن بربیایید و در نهایت رابطه آرامی را برای خود و شریک عاطفیتان به ارمغان بیاورید.

ارتباط چشمی در زبان بدن

نگاه کردن و ارتباط چشمی مهم ترین بخش برقراری ارتباط با اطرافیان بوده که اطلاعات فراوانی را به فرد می دهد. ارتباط چشمی به حدی اهمیت دارد که نداشتن آن می تواند تاثیر کلام و اطلاعاتی که قرار است رد و بدل شود را از بین ببرد.

ارتباط چشمی مداوم

اولین و ساده ترین مورد از انواع ارتباط چشمی در زبان بدن که همه ما قطعا انجام می دهیم، ارتباط چشمی مداوم است. این یعنی ارتباط چشمی شما بیش از حد معمول طول بکشد و برای مدت طولانی و بدون بروز هیچ احساس مثبت یا منفی، به یکدیگر خیره شوید.

به طور کلی در اکثر فرهنگ ها انتظار می رود که تماس چشمی مدت زمان کوتاهی داشته و اگر طولانی می شود با صحبت کردن همراه باشد. زمانی که این تماس چشمی بدون رد و بدل کردن احساسات باشد، حریم شخصی فرد را تهدید کرده و به طور ذاتی احساس خطر می کند.

تماس چشمی طولانی معمولا به عنوان راهی برای ایجاد رعب و وحشت در فرد شناخته شده و احساس تهدید را به فرد القا می کند. پس اگر سعی دارید که روابط موفق داشته باشید، سعی کنید زمان مناسب برای قطع ارتباط چشمی را پیدا کرده یا بر اساس واکنش های طرف مقابل حدس بزنید.

شخصی که مورد ارتباط چشمی مداوم قرار می گیرد، احساس می کند که همواره مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و تمام رفتارهای او تحلیل می شود. به همین دلیل نمی تواند به سادگی احساسات خود را بروز دهد و سعی می کند که رفتاری نمایشی و مصنوعی از خود نشان دهد.

علاوه بر این تماس چشمی مداوم نشان دهنده آگاهی فرد از پیام هایی است که قرار بود از طریق سخن گفتن منتقل شود. یعنی فرد دیگر نیازی به سخن گفتن و ارتباط کلامی نمی بیند و اگر می خواست چیزی را بیان کند، از این کار اجتناب می کند.

تماس چشمی مداوم نه تنها بین انسان ها راه خوبی نیست، بلکه اگر با حیوانات نیز این مدل از تماس چشمی برقرار شود احساس خطر را به او القا کرده و به فردی که خیره شده، حمله می کنند.

ارتباط چشمی در زبان بدن

عدم برقراری ارتباط چشمی  

در عین حال که خیره شدن به عنوان یکی از آزاردهنده ترین انواع ارتباط چشمی در زبان بدن شناخته می شود، عدم برقراری ارتباط چشمی نیز می تواند برای طرف مقابل آزاردهنده باشد. یعنی فرد نگاه خود را بدزدد و از نگاه کردن به چشم دیگران اجتناب کند.

اگر می خواهید که رشد فردی خود را به کمک روابط خود پیش ببرید، باید بدانید که هر ارتباط موثر چه چیزهایی را شامل می شود. یعنی اشتباهات رایج در زبان بدن چیست و بهتر است آن را با چه رفتارهایی جایگزین کرد.

اجتناب از برقراری ارتباط چشمی یکی از این اشتباهات رایج است. نداشتن این نگاه می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. به هر حال هر کدام از این دلایل، احساس منفی و ناامنی در فرد ایجاد کرده و از کیفیت ارتباط می کاهد.

یکی از دلایلی که برای عدم برقراری ارتباط وجود دارد، این است که فرد سعی دارد چیزی را پنهان کند یا اینکه در حال دروغ گفتن است. عدم برقراری ارتباط چشمی نیز نشانه دهنده احساس شرمی است که فرد نسبت به دروغ یا پنهان کاری خود دارد.

در عین حال برخی افراد از اضطراب اجتماعی رنج می برند. یعنی برقراری ارتباط یا به صورت چشمی یا به صورت کلامی به آن ها استرس وارد کرده و سعی می کنند اگر ممکن است از انجام آن اجتناب کنند. این موضوع معمولا زیاد شایع نیست اما یکی از دلایل عدم برقراری ارتباط چشمی است.

گریه کردن

گریه کردن تقریبا ساده ترین مورد از انواع ارتباط چشمی در زبان بدن برای تحلیل بوده و به سادگی می توان دلیل آن را حدس زد. گریه کردن معمولا به عنوان نشانه ای برای احساسات بسیار شدید بوده و در لحظه می توان دلیل آن را پیدا کرد.

وقتی فرد احساسات شدید از جمله غم و ناراحتی شدید، استرس زیاد یا در مواردی شادی زیادی را تجربه کند، اشک هایش سرازیر شده و شروع به گریه کردن می کند. ولی شایع ترین و معمول ترین دلیل گریه کردن، ناراحتی و غم بسیار شدید است.

زمانی که در حال تعریف کردن خاطره ای بسیار خنده دار و جالب هستید، این طبیعی است که طرف مقابلتان از شدت خنده زیاد شروع به گریه کردن کند. همچنین زمانی که خبر بسیار خوب و خوشحال کننده ای را به دیگران می دهید ممکن است از حجم هیجان و خوشحالی شروع به گریه کنند.

کنترل گریه همیشه با احساسات نیست. یعنی برخی می توانند به سادگی گریه خود را متوقف یا آن را آغاز کنند. این امر می توانند در انجام رفتارهای مصنوعی و نمایشی به افراد کمک کند. در نهایت به کمک رفتارهای نمایشی می توانند به خواسته خود برسند.

گریه کردن نمایشی که به اشک تمساح نیز معروف است معمولا برای رسیدن به خواسته شخصی فرد و برای مظلوم نمایی انجام می شود.

ارتباط چشمی در زبان بدن

پلک زدن با سرعت بالا

در طول روز و به طور طبیعی ما نیاز به پلک زدن داریم البته این پلک زدن معمولا با سرعت متوسطی بوده و به صورت عصبی نیست. یعنی سرعت پلک زدن افراد به اندازه ای نیست که دید فرد را مختل کرده و حواس فردی که روبروی او ایستاده را با مختل کردن ارتباط چشمی پرت کند.

نشانه بعدی از نشانه های ارتباط چشمی در زبان بدن که بسیار مهم است، پلک زدن با سرعت بالا است. این موضوع به سادگی قابل مشاهده بوده و می توانیم خیلی ساده آن را در طرف مقابل خود تشخیص دهیم.

سرعت بالای پلک زدن به دلیل مختل کردن ارتباط مناسب چشمی، به سرعت حواس طرف مقابل را پرت کرده و توجه او را استرس که تجربه می کند، جلب می‎کند. البته این موضوع همیشه ناشی از استرس نیست. به طور کلی می توان گفت که هیجان بالا سرعت پلک زدن را افزایش می دهد.

برای مثال زمانی که فرد برای اولین بار با شما صحبت می کند و سرعت پلک زدن او بیشتر می شود، احتمالا او از شما خوشش آمده و قصد دارد که رابطه اش را با شما ادامه دهد.

همچنین زمانی که فردی در حال صحبت کردن در مورد موضوعی هیجان انگیز است، سرعت پلک زدن او بالا می رود.

البته ممکن است فرد در حال توضیح موضوعی باشد که او را مضطرب کرده و نگران واکنش شنونده یا شنوندگان است. در این حالت نیز سرعت پلک زدن او بالا می رود.

چشمک زدن

این کار در اکثر فرهنگ ها از جمله فرهنگ ها غربی بی ادبی تلقی شده و معمولا نشانه ای ارتباطات سطح پایین است. یعنی چشمک زدن نه تنها کمکی به پیشرفت روابط شما نخواهد کرد، بلکه می تواند رابطه ای که برای ایجاد آن تلاش کردید را از بین ببرد.

در عین حال اگر این کار را در طرف مقابل خود مشاهده کنید، احساس خوبی به شما دست نداده و ممکن است حتی رابطه را قطع کنید. البته چشمک زدن بین دوستان بسیار نزدیک نه تنها بی ادبی به شما نمی آید، بلکه ممکن است رمز آن ها برای اشاره به موضوعی خاص باشد.

همچنین زمانی که در بازی و تفریح به یکدیگر چشمک می زنند، سعی دارند که به هم تقلب برسانند و بدون صحبت کردن به کاری اشاره کنند. پس چشمک زدن در همه موارد شامل بی ادبی نشده و گاها ممکن است معمول نیز باشد.

ارتباط چشمی در زبان بدن

جهت نگاه کردن

ممکن است در میان مکالمه فرد ارتباط چشمی خود را قطع کرده و به جایی به جز چشم طرف مقابل خود نگاه کند. اگر فرد جهت مشخصی را برای نگاه  کردن انتخاب کرده باشد، می توان به سادگی ذهن او را خواند. حتما موضوعی به ذهنش آمده که حواسش را از مکالمه پرت کرده است.

برای مثال زمانی که حواس فرد به سمت چپ خود پرت شده و به سمت چپ خیره شده، یعنی در حال یادآوری موضوعی در گذشته است و سعی دارد که آن را بیان کند یا موضوعی که شنیده را با آن مقایسه کند. همچنین ممکن است در حال به خاطر سپردن چیزی باشد که هم اکنون آن را شنیده است.

در عین حال نگاه کردن به سمت راست یا همان خیره شدن به این سمت نیز نشان می دهد که فرد در حال تجزیه و تحلیل یا ساختن چیزی خلاقانه در ذهن خودش است. ممکن است افراد در حال ساختن دروغی جدید نیز این کار را انجام دهند.

جمع بندی

اگر بخواهید که با اطرافیان خود روابط موفق و مفیدی را داشته باشید، بهتر است که بتوانید علاوه بر درست صحبت کردن، رفتارهای طرف مقابل خود را به درستی درک کرده و اطلاعات لازم را از آن استخراج کنید. این کار به شما کمک می کند که هم خود و هم طرف مقابل از این رابطه لذت ببرد.

بدن انسان بیشتر از زبان سخن می گوید، فقط باید بلد باشید که اطلاعاتی که می خواهد به شما بدهید را دریافت کرده و به درستی درک کنید. هر قسمت بدن به فرد کمک می کند که در اشتراک گذاری اطلاعات بهتر عمل کرده و بر کیفیت رابطه بیافزاید. نشانه های ارتباط چشمی در زبان بدن نیز از این قائده مستثنی نیست.

بعد از خواندن این مقاله شما دید بهتری به حرکات چشمی و نگاه هایی که خود یا اطرافیانتان انجام می دهید، خواهید داشت. همچنین با کشف بهتر این موارد نه تنها به کیفیت روابطتان کمک می کنید، بلکه با داشتن روابط موثر به رشد فردی خود نیز کمک می کنید.

از این به بعد علاوه بر صحبت خود یا طرف مقابل، به حرکاتی که با چشمانش انجام می دهد نیز دقت کنید. سعی کنید مواردی را که در این مقاله آموختید را در زندگی عادی تمرین کرده و به طور عینی و دقیق آن را یاد بگیرید.

 

منبع:

4/5 - (25 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx