ترس از موفقیت: چرا گاهی از بهترین بودن خود می ترسیم؟ (قسمت اول)

یک نظر اضافه کنید
7 دقیقه مطالعه

ترس از موفقیت: چرا گاهی از بهترین بودن خود می ترسیم؟

گاهی اوقات احساس می کنیم فارغ از همه تلاش هایمان، موفقیت از ما دور می شود. ما فکر می کنیم که اگر به سطح بعدی برسیم، همه چیز درست می شود؛ اما حتی اگر همه کارها را درست انجام می دهیم، انگار یک جای کار هنوز ناقص است.

وقتی این اتفاق می افتد، ممکن است ناخودآگاه از موفقیت خود ترس داشته باشیم؛ اما چرا وقتی برای موفقیت بسیار سخت تلاش می کنیم می ترسیم؟ در ادامه این مطلب متوجه می شویم که ترس از موفقیت چیست، چه چیزی باعث آن می شود و چگونه می توانید آن را شناسایی و بر آن غلبه کنید.

ترس از موفقیت: چرا گاهی از بهترین بودن خود می ترسیم؟ (قسمت اول)

ترس از موفقیت چیست؟

ترس از موفقیت این نگرانی است که به محض دستیابی به چیزی جدید، قادر به حفظ آن نباشیم یا ممکن است به دلیل آن رنج ببریم. بیشتر اوقات، ما آگاهانه از این ترس آگاه نیستیم. این به این دلیل است که وقتی روی یک هدف تمرکز می کنیم، از نتایج مثبت دستیابی به هدف صحبت می کنیم. به ندرت اتفاقاتی را که ممکن است با رسیدن به سطح بعدی اتفاق بیفتد را با دیگران در میان بگذاریم.

ترس از موفقیت لزوماً ترس از دستیابی به آن دستاورد عمیق شخصی منحصر به فرد برای هر فرد نیست. در عوض، بیشتر اوقات ترس از تغییر احتمالی یا پیامدهای موفقیت است. این پیش بینی است که دیگران و خود چگونه به پیروزی پاسخ خواهند داد. نگرانی این است که دستیابی به موفقیت به قیمت چیز دیگری باشد که در زندگی فرد با ارزش است. از بسیاری جهات، شبیه ترس از شکست است.

گاهی ترس از موفقیت می تواند برای فرد آشکار باشد. گاهی اوقات می تواند درست در ناخوداگاه باشد که البته در الگوهای تفکر و یا اعمال تکرار شده توسط فرد مشخص می شود. برای شناسایی ترس خود از موفقیت نیاز به سطح بالایی از خودآگاهی است.

ترس از موفقیت: چرا گاهی از بهترین بودن خود می ترسیم؟ (قسمت اول)

6 راهی که ترس از موفقیت در زندگی ما ظاهر می شود

ترس از موفقیت می تواند به روش های مختلفی ظاهر شود. در اینجا چند ویژگی وجود دارد که باید از آنها آگاه بود:

اجتناب

فرد ممکن است از قرار گرفتن در مرکز توجه، تحسین شدن یا استفاده از راهبردهای اجتنابی دیگر اجتناب کند.

اهمال کاری

فرد ممکن است شروع و یا تکمیل یک پروژه را به تاخیر بیاندازد. در نتیجه به تعویق انداختن، ممکن است این فرصت به طور کلی از دست برود، یا نتیجه نهایی ممکن است ناقص شود.

کمال گرایی

ممکن است فرد باور کند که بالاترین استانداردها را دارد؛ اما با رعایت یک استاندارد غیرممکن از کمال، نتیجه ناگزیر ناامید کننده خواهد بود.

ترک کردن

فرد ممکن است بارها و بارها بهانه ای برای ترک کردن و تسلیم شدن، درست قبل از اینکه به هدف نزدیک شود پیدا کند.

خود خرابکاری

فرد ممکن است در مسیر خود موانعی ایجاد کند یا در موقعیت های غیر کارآمد بماند.

خود تخریبی

در بدترین حالت، ترس از موفقیت ممکن است شامل رفتارهای خود ویرانگر باشد. بدون کنترل، هر فرصت واقعی برای موفقیت را از مسیر خارج می کند.

ترس از موفقیت: چرا گاهی از بهترین بودن خود می ترسیم؟ (قسمت اول)

ترس از موفقیت را چگونه تشخیص می دهید؟

ترس از موفقیت می تواند با نشانه های زیر ظاهر شود:

اضطراب

فرد عواقب آینده موفقیت خود را پیش بینی می کند. شاید آنها نگران این هستند که در کانون توجه قرار بگیرند یا عزیزان خود را برای دستیابی به موفقیت پشت سر بگذارند. آنها ممکن است بترسند که شاید موفقیت همه چیز را خیلی پیچیده کند. آنها همچنین ممکن است نگران باشند که منتقدان در مورد کارشان بد صحبت کنند و موفقیت مانند چیزی نباشد که آنها تصور می کردند.

احساس گناه

ممکن است فرد با گرفتن بالاترین امتیاز از کسی که در ده سال گذشته رکورد داشته است، احساس گناه کند. آنها ممکن است نگران باشند که نورشان بر فرد دیگری که به همان اندازه سزاوار است و احساس شرمندگی دارند، تابیده شود.

درد و ناراحتی

افراد ممکن است احساس ناراحتی کنند که خودشان را به سمت اهدافی که هنوز نیاز به رشد دارند، سوق دهند. این ممکن است شامل هر چیزی خارج از منطقه امن آنها باشد، مانند سخنرانی در جمع یا ارائه اولین برنامه استراتژیک آنها.

فشار

ممکن است فرد برای داشتن پروژه دیگری تحت فشار باشد. آنها ممکن است احساس کنند که باید این موفقیت را با موفقیت دیگری حتی بهتر و در زمان کمتری نسبت به اولی دنبال کنند.

کمبود انگیزه

گاهی اوقات افرادی که از موفقیت می ترسند تنبل، بی انگیزه و کم توقع به نظر می رسند. ترس آنها مانع از پیشرفت آنها برای رسیدن به اهدافشان می شود.

ترس از موفقیت: چرا گاهی از بهترین بودن خود می ترسیم؟ (قسمت اول)

مثال های زیر را در مورد چگونگی تجلی ترس از موفقیت در نظر بگیرید:

  • نویسنده ای که نمی تواند از ویرایش کتاب خود دست بکشد، نگران پاسخ منتقدان است و اینکه چگونه این کتاب را با کتاب بعدی دنبال خواهند کرد.
  • زنی که پیروزی های دوران کودکی ‌اش در برجسته کردن شکست های برادرش بود
  • سرمایه‌ گذاری که مبالغ هنگفتی را در یک سرمایه‌ گذاری در رستوران از دست داده و آن را کوچک بازی می‌ کند و نمی‌ خواهد دوباره همه آن را از دست بدهد.
  • کارآفرینی که از رشد کسب و کار خود می ترسد زیرا شک دارد که آیا می تواند سال به سال از تیم در حال رشد حمایت کند.
  • نوازنده ‌ای که عاشق جریان خلق موسیقی در خلوت است، اما از اجرای عمومی این قطعه می ‌ترسد اگر بخواهد به رسمیت شناخته شود.

منبع:

 • https://www.betterup.com/blog/fear-of-success
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx