نحوه تنظیم هدف هوشمند

Add a Comment
8 Min Read

نحوه تنظیم هدف هوشمند

تعداد زیادی از نویسندگان وجود دارند که در مورد اهمیت تعیین اهداف می نویسند. این سوال را به وجود می آورد که اگر چیز خاصی نمی خواهید و از زندگی خود آنطور که هست کاملا راضی هستید چه؟ آیا هنوز به هدف نیاز دارید؟ این سوالی است که باید پرسید، زیرا اکثر مردم اهداف بزرگی ندارند. اکثر مردم اگر پول کافی برای نیازهای اولیه خود و فقط کمی بیشتر داشته باشند، راضی خواهند بود. آنها همچنین اگر شغل خود را دوست داشته باشند و از آن راضی باشند، راضی خواهند بود.

تعداد زیادی از مردم رویای موفقیت بزرگ را در سر می پرورانند، اما اهدافی را تعیین نمی کنند و برای رسیدن به آنها تلاش می کنند. افرادی هستند که جاه طلبی زیادی دارند و می خواهند به اهداف بزرگ برسند و افرادی هستند که هیچ هدفی ندارند و این اشکالی ندارد. حقیقت این است که زندگی ما همیشه هدف گرا است، حتی اگر فکر کنیم که هیچ هدفی نداریم. این اهداف ممکن است کوچک و ساده باشند، اما هدف هستند.

نحوه تنظیم هدف هوشمند

حتی اگر چیزی وجود نداشته باشد که می خواهید، و از زندگی خود همانطور که هست راضی هستید، احتمالاً چند هدف را دنبال می کنید. اینها می‌توانند اهداف بسیار ساده‌ای باشند که اکثر مردم آن‌ها را هدف نمی‌دانند، مانند برنامه‌ریزی برای رفتن و دیدن یک فیلم، برنامه‌ریزی یک جشن تولد، بهبود نمرات خود در مدرسه، پختن کیک یا یادگیری شنا. شما این اهداف را تعیین می کنید و برای رسیدن به آنها تلاش می کنید، حتی اگر در مقیاس بزرگی نباشند.

اهداف بزرگتری نیز وجود دارد، مانند یافتن شغل بهتر، داشتن خانه شخصی یا یافتن شغلی با درآمد خوب. اهداف بزرگتر دیگر می تواند کسب درآمد زیاد یا ایجاد یک تجارت باشد. برخی می خواهند به یک ستاره سینمای موفق تبدیل شوند، یک فروشگاه زنجیره ای یا کارخانه داشته باشند، یا رئیس جمهور یا نخست وزیر شوند. بیشتر مردم این اهداف بزرگ را هدف قرار نمی دهند، اما ممکن است در مورد آنها خیال پردازی کنند. با این حال آنها به ندرت کاری برای رسیدن به آنها انجام می دهند.

مهم نیست که هدف شما چقدر کوچک است، همیشه عاقلانه تر است که هدف گذاری هوشمندانه انجام دهید.

تنظیم هدف هوشمند چیست؟

یعنی قبل از عمل فکر و برنامه ریزی کنید و چند قدم هوشمندانه بردارید. باید فکر کنید که آیا واقعاً هدف خاصی را می خواهید و آیا مایلید زمان و انرژی را برای رسیدن به آن اختصاص دهید. عاقلانه نیست که کاری را شروع کنیم و سپس متوقف کنیم. این اتلاف وقت و انرژی است و ممکن است خسته کننده باشد. شما باید باهوش و عاقل باشید و هنگام تعیین اهداف، حتی اگر ساده و کوچک باشند، از عقل سلیم استفاده کنید.

نحوه تنظیم هدف هوشمند

مراحل تعیین هدف هوشمند

چگونه هدف گذاری هوشمندانه انجام دهیم؟ در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما در تعیین اهداف به روشی هوشمندانه کمک می کند.

  1. اولویت بندی کنید

فکر کنید که آیا اکنون کار درستی است یا خیر. شاید کاری مهمتر یا ضروری تر برای انجام دادن وجود داشته باشد. عاقلانه نیست که یک کار را شروع کنید، فقط آن را ترک کنید، زیرا متوجه می شوید که در حال حاضر کار درستی نیست. تعیین اولویت های خود استرس های غیر ضروری، حواس پرتی و اتلاف وقت را از بین می برد.

  1. قبل از اقدام فکر کنید

مشخص کنید به چه چیزی می خواهید برسید. وارد جزئیات شوید. مزایا و معایب دستیابی به آنچه می خواهید انجام دهید را در نظر بگیرید. این باعث صرفه جویی در زمان، هزینه و تلاش شما می شود. اشتیاق مهم است، اما عقل سلیم، تفکر عاقلانه و برنامه ریزی عاقلانه نیز مهم است.

  1. فکر کنید با رسیدن به هدفتان چه مزایایی به دست خواهید آورد

آیا با تعیین اهداف مشخص و تلاش برای دستیابی به آن سودی به دست خواهید آورد؟ آیا ارزش تلاش و وقت شما را دارد؟ اهداف بزرگ قبل از برداشتن اولین قدم نیاز به تفکر عمیق دارند. اهداف کوچک نیز نیاز دارند، حداقل قبل از اقدام فکر کنید. به عنوان مثال، اگر می خواهید یک زبان خارجی مطالعه کنید، آیا مفید است؟ آیا  پیشنهاد آن را به ما می دهید؟ آیا می خواهید یک کیک بپزید، آیا به کالری نیاز دارید؟ شما می خواهید برای یک نمایش خاص بلیط تهیه کنید، از خود بپرسید که آیا واقعاً می خواهید نمایش را ببینید.

نحوه تنظیم هدف هوشمند

  1. مشخص کنید چه اقداماتی باید انجام شود

به اقداماتی که باید انجام دهید فکر کنید. بد نیست این مراحل را یادداشت کنید. این شما را مجبور می کند که دقیق تر باشید و مراحل را واضح تر کنید. وضوح بسیار مهم است. آیا هدف خیلی بزرگ، خیلی پیچیده است؟ آیا برای انجام آن زمان زیادی نیاز است؟ در این صورت، هدف خود را به اهداف کوچکتر تقسیم کنید، اهدافی که انجام آنها راحت تر است. قبل از اینکه به سراغ بعدی بروید، با هر یک مقابله کنید.

  1. واقع بین باشید، اما یک قدم جلوتر بروید

هدف خود را کمی جالب تر و ارزشمندتر کنید. چه گونه آن کار را می کنید؟ از اینکه کمی بزرگتر فکر کنید و زمان و تلاش بیشتری سرمایه گذاری کنید نترسید. این نگرش به شما می آموزد که کمی بزرگتر فکر کنید و بنابراین کارهای بزرگتر را انجام دهید، حتی اگر در مقیاس کوچک باشد.

به عنوان مثال، اگر قصد خرید یک جفت شلوار را دارید، شلواری بخرید که از جنس بهتری ساخته شده باشد. پختن کیک؟ سعی کنید ظاهر و طعم بهتری داشته باشد. آیا قصد دارید همسرتان را به سینما ببرید؟ این شامل شام، قبل یا بعد از فیلم می شود. این برای اهداف بزرگتر نیز صادق است. بزرگتر فکر کنید و هدفتان را هم کمی بزرگتر کنید.

هدف گذاری هوشمند مهم است

هدف گذاری هوشمند به معنای انتخاب اهدافی است که واقعاً می خواهید به آنها برسید. همچنین به معنای برنامه ریزی، تفکر و عمل عاقلانه و با عقل سلیم است. همیشه سعی کنید یک انتخاب عاقلانه داشته باشید. مقالاتی در مورد انتخاب بخوانید. در مورد چگونگی برنامه ریزی افراد موفق برای اهداف خود بخوانید. در صورت نیاز به دنبال مشاوره باشید.

منبع:

  • https://www.successconsciousness.com/blog/goal-setting/smart-goal-setting
۳.۲/۵ - (۸ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx