مشاغل مناسب آینده کودکان

Add a Comment
12 Min Read

چه شغل هایی برای فرزندان ما در آینده مناسب است؟

ربات ها، هوش مصنوعی و سایر فناوری های مخرب آماده هستند تا آینده کار را به طور چشم گیری، تغییر دهند. در این قسمت، نحوه محافظت از فرزندان خود، هنگامی که  بازار کار می تواند به طور کامل سرگردان شود، گفته شده است.

دختر پنج ساله آنتوانت الیس، زاریا، از قبل می داند که وقتی بزرگ شد می خواهد چه کاره شود. هدف اصلی او این است که دانشمند شود، اما او قصد دارد به عنوان یک خواننده اپرا و یک دی جی پاره وقت درآمد بیشتری داشته باشد. ممکن است این آینده چندان واقع گرایانه به نظر نرسد، اما الیس با این وجود تلاش می کند، تا علایق دخترش را تقویت کند.

زاریا ویدیوهای خوانندگان اپرا را می بیند. در حال گذراندن درس های موسیقی است و اغلب آزمایش های کوچکی انجام می دهد، مانند تابستان گذشته که در حیاط خانه پدربزرگش توت فرنگی و سبزیجات کاشت. اینکه آیا زاریا در نهایت به یک دانشمند- با استعداد تبدیل می شود یا نه، باید منتظر بود، اما الیس مطمئن است که در هر کاری که بخواهد موفق خواهد شد. به این دلیل که الیس علاوه بر تشویق او به باغبانی و آواز خواندن، کنجکاوی و حل مشکلات را نیز به او یاد می دهد که تنها بخشی از مهارت هایی است که او در آینده به آن نیاز خواهد داشت. وی در حدود سال ۲۰۳۵ در کنار تعداد فزاینده ای از فناوری بسیار هوشمندتر و شاید حتی ربات ها وارد نیروی کار خواهد شد.

در چند دهه آینده، بازار کار احتمالاً دستخوش تغییرات چشمگیری خواهد شد. با سرعت زیاد نوآوری های تکنولوژیکی، بسیاری از کارهایی که امروز انجام می دهیم می توانند خود بخود از بین بروند. در همان زمان، مشاغل جدید ظاهر می شوند- اما هیچ کس به طور قطعی نمی داند که این مشاغل مناسب آینده کودکان چه می توانند باشند.

بر اساس مطالعه اچ اس بی سی در اکتبر ۲۰۱۸، تقریباً ۴۰ درصد از والدین کانادایی نگران این هستند که چگونه تغییرات تکنولوژیکی بر مشاغل مناسب آینده کودکان تأثیر می گذارد. خوشبختانه، راه هایی وجود دارد که می توانید اطمینان حاصل کنید که فرزندانتان برای آینده ای پر از فناوری بیشتر آماده هستند، حتی اگر نمی دانیم چه چیزی در پیش است.

مشاغل مناسب آینده کودکان

آیا واقعاً دلیل خاصی برای نگرانی وجود دارد؟

سال ها طول می کشد تا متوجه شویم ، رباتیک و هوش مصنوعی فناوری که به رایانه ها اجازه می دهد؛ اطلاعات را با سرعت بسیار سریع پردازش کنند و وظایف خاصی را بر اساس داده هایی که دریافت می کند، انجام دهند- بر آینده فرزندان ما تأثیر می گذارد. برخی از مردم فکر می کنند ممکن است اخراج های گسترده وجود داشته باشد، در حالی که عده ای دیگر معتقدند این فناوری شغل های جدیدتری را ایجاد می کند.

گزارش McKinsey & Company در سال ۲۰۱۷ تخمین می زند که هوش مصنوعی و رباتیک می توانند حدود ۳۰ درصد از نیروی کار جهان را تا سال ۲۰۳۰ حذف کنند. مجمع جهانی اقتصاد پیش بینی می کند که فناوری می تواند تا سال ۲۰۲۲، ۷۵ میلیون شغل را جابجا کند، اما ۱۳۳ میلیون شغل جدید نیز ایجاد خواهد کرد. قابل ذکر است که مشاغل مناسب آینده کودکان قرن هاست که می آیند و می روند.

ما دیگر اپراتور تابلو و یا کوبنده (افرادی که صبح ها با کوبیدن چوب بزرگ به پنجره های اتاق خواب خود دیگران را بیدار می کردند) نداریم. حدود ۸۵ درصد از کنسرت هایی که در سال ۱۹۰۰ وجود داشت تا سال ۲۰۰۰ منسوخ شدند و فناوری بسیاری از این مشاغل را از بین برد. برخی از مشاغل ناپدید می شوند.

مشاغل مناسب آینده کودکان

مهارت هایی که فرزندان شما برای موفقیت به آن نیاز دارند

کاترین بکر، روانشناس کسب و کار با Hatch Analytics  شرکتی مستقر در لندن که از علوم رفتاری برای بهبود محیط های کاری استفاده می کند، می گوید: مهارت های “نرم تری” مانند انعطاف پذیری، کنجکاوی، ارتباط و همدلی در آینده مورد تقاضای زیادی قرار خواهند گرفت. خلاقیت و همکاری نیز اهمیت زیادی دارد. دیگران برای رویاپردازی ایده های بزرگی که فناوری مورد استفاده او ممکن است از آنها پشتیبانی کند در سر دارند.

بچه های آینده نیز باید بیشتر از همیشه مدبر و مصمم باشند تا بتوانند رشد شخصی داشته باشند. توماس فری، آینده پژوه و بنیانگذار مؤسسه داوینچی، یک شرکت مشاوره ای مستقر در کلرادو، می گوید تقریباً کار بیشتر مبتنی بر مشاغل آزاد و کارآفرینی خواهد بود و افراد به جای یک شغل، چندین شغل خواهند داشت. این تا حدود زیادی  به این دلیل است که شرکت ها ترجیح می دهند فردی را برای چند ماه استخدام کنند تا تمام وقت، اما دلیل دیگری هم دارد و این است که مردم خواهان کنترل بیشتری بر زندگی کاری خود هستند.

فری فکر می کند که بچه های ما دوست دارند که  شغل معنادارتری را انتخاب کنند- با این حال، این به آن معناست که بچه ها باید بدانند که چگونه کسب و کار خود را مدیریت کنند و چگونه ریسک و پاداش را ارزیابی کنند. شبکه سازی حتی مهم تر خواهد شد، به ویژه اگر افراد بیشتری از خانه کار کنند- روند دیگری در محل کار که در حال افزایش است- یا شروع به ایجاد مشاغل بیشتری کنند. فری می گوید: «این مهارت ها بسیار حیاتی خواهند بود و آموزش آنها نیز واقعا سخت است.

مشاغل مناسب آینده کودکان

تغییر روش آموزش

چگونه والدین اطمینان حاصل می کنند که فرزندانشان انعطاف پذیر، خلاق، موفق و مشارکتی می شوند؟ سارا روزنسویت، مربی والدین ساکن تورنتو، می گوید که آموزش باید از خانه شروع شود و باید زود شروع شود. به عنوان مثال، وقتی کودک دو ساله شما در حال ذوب شدن است زیرا برای شام یک کلوچه می خواهد، با گفتن اینکه احساس او را درک می کنید و می دانید که چقدر این رفتارها را دوست دارد، به او همدلی نشان دهید. سپس با گفتن اینکه می دانید آن ها می توانند از عهده آن برآیند، انعطاف پذیری را تشویق کنید و اینکه ناامید باشید و اجازه دهید این احساسات بگذرند، اشکالی ندارد.

بکر می گوید، تغییر نحوه صحبت با فرزندانمان در مورد کار نیز مهم است. به جای اینکه بپرسید وقتی بزرگ شدند می خواهند چه کاره شوند، دریابید که چه مشکلاتی را می خواهند حل کنند. او می گوید: «مردم در مشاغلی کار خواهند کرد که به آنها معنا می بخشند. ما باید بپرسیم، آیا چیزی وجود دارد که فکر می کنید بتوانید به دنیا اضافه کنید؟ آیا چیزی وجود دارد که واقعاً شما را هیجان زده کند؟ اما بیش از هر زمان دیگری، والدین باید به این فکر کنند که چگونه به فرزندانشان آموزش داده می شود و آیا مدارس کودکان را برای آینده آماده می کنند یا خیر.

دبستان و دبیرستان از زمان انقلاب صنعتی تغییر چندانی نکرده است، زمانی که آینده ای که بیشتر بچه ها با آن مواجه بودند کار روی خط مونتاژ بود. بچه های ما هنوز به صدای زنگ پایان کلاس گوش می دهند- شبیه به بوق پایان روزکاری- و بسیاری هنوز در ردیف های میز می نشینند، مانند کارخانجات تولید ویجت.

گومز می گوید: «مدارس برای مشاغل قرن ۱۸ و ۱۹ ساخته شده اند. «این حیرت آور است که این تغییر نکرده است.»اینطور نیست که ریاضی، علوم و تاریخ هنوز دروس مهمی برای یادگیری نباشند. گومز می گوید، اما مدارسی که می خواهند دانش آموزان خود را واقعاً آینده نگر بار بیاورند، باید بر کار گروهی، روابط موفق، ارتباطات بین فردی، رشد فردی و تفکر خلاق تأکید کنند.

او می گوید: «شما به مهارت های تحلیلی نیاز دارید که ممکن است در ریاضیات کسب کنید، اما همچنین به مهارت های انسانی نیاز دارید که جامعه ما را بهتر کند. شما نمی توانید فقط یک روش خاص برای انجام کارها را حفظ کنید، زیرا آن روش خاص تا فردا قدیمی خواهد شد.

در عوض، بچه ها باید مهارت های مورد نیاز برای حل مسئله را بیاموزند، که عبارتند از آزمایش، یادگیری شکست و یادگیری از شکست ها. الیس، برای اولین بار، نقش خود را برای تغییر نحوه عملکرد مدارس انجام می دهد. او از طریق شغل خود در Toronto’s Tata Consultancy Services، یک شرکت فناوری اطلاعات جهانی، برنامه ای را اجرا می کند که به بچه ها در مورد STEM (علم، فناوری، مهندسی و ریاضی) آموزش می دهد. از سال ۲۰۱۴، او و تیمش به مدارس دولتی تورنتو می روند تا با بچه ها در مورد کدنویسی، رباتیک، هوش مصنوعی و تفکر طراحی صحبت کنند و به دلیل اینکه بسیاری از کارها به صورت گروهی انجام می شود، و نتایجی مانند آزمون ریاضی پایه ندارد، کودکان نیز گوش دادن، آزمایش و فکر کردن را یاد می گیرند.

مشاغل مناسب آینده کودکان

من به مشاغلی که با کودکان کار می کنم علاقه مند هستم ، چه کارهایی می توانم انجام دهم؟

اگر تمایل دارید مشاغل مناسب آینده کودکان داشته باشید، گزینه های زیادی وجود دارد. چه بخواهید آنها را سالم نگه دارید، چه به آنها کمک کنید تا یاد بگیرند و رشد فردی داشته باشند یا از آنها در برابر آسیب محافظت کنید، به هیچ عنوان، خسته کننده نیست وگاهی وقت ها، بسیار سرگرم کننده است و باعث رشد شخصی شما می شود.

من توانایی آن را دارم که  به مردم کمک کنم، تغییر را در آنها مشاهده کنم  و آنها را ببینم که بهبود می یابند و به زندگی خود باز گردند. «چیزهای کوچک، مانند زدن مربا روی نان تست، دستاوردهای مهمی هستند». بعضی از چیزهایی است که مردم در مورد تجربیات خود از کار با کودکان به ما گفته اند.

منابع:

  • https://www-todaysparent-com.translate.goog/kids/school-age/jobs-of-the-future/?_x_tr_sl=en

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx