چگونه یک برنامه استراتژیک شخصی برای اهداف خود ایجاد کنید

Add a Comment
14 Min Read

چگونه یک برنامه استراتژیک (راهبردی) شخصی برای اهداف خود ایجاد کنید

ایجاد یک برنامه استراتژیک شخصی برای دستیابی به اهداف شما ضروری است، بنابراین بهتر است دست از فکر کردن بردارید و وارد عمل شوید. اکثر شرکت ها این کار را انجام می دهند، اما به دلایلی، برخی از افراد بااستعداد و باانگیزه این کار را نمی کنند. این کار منطقی نیست و با این حال، مردم به طور گسترده به اهداف خود فکر می کنند اما استراتژی شخصی برای دستیابی به آنها ایجاد نمی کنند.

در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم چرا که یکی از مهم ترین کارهایی است که می توانید برای تغییر مسیر زندگی خود انجام دهید.

چگونه یک برنامه استراتژیک شخصی برای اهداف خود ایجاد کنید

فهرست مطالب

 1. تعریف برنامه استراتژیک شخصی
 2. برنامه استراتژیک شخصی چیست؟
 3. افق تمرکز
 4. روش های اضافی
 5. سخن نهایی

تعریف برنامه استراتژیک شخصی

بیایید با مثال خوبی از یک شخصیت فرضی به نام جان شروع کنیم. او در کودکی فوتبال، بیسبال و بسکتبال بازی می کرد، اما در هیچ کدام از آنها عالی نبود. در سن ۱۵ سالگی سعی کرد به تیم بسکتبال بپیوندد و ناکام ماند. او خیلی کوتاه قد بود و توانست برای حمل لباس بازیکن ستاره سوار شود. این داستان همچنان ادامه دارد که او به تمرینات سخت ادامه می دهد، هر روز ساعت ۶ صبح از خواب بیدار می شود و پس از یک سال سرانجام به تیم بسکتبالی می رسد که در سه تورنمنت اول شکست خورده بود.

او حتی سخت ‌تر به تمرین ادامه داد و در نهایت به تاثیرگذارترین بسکتبالیست تمام دوران تبدیل شد: مایکل جردن.

ممکن است استدلال کنید که این قطعاً ترکیبی از استعداد ذاتی و تلاش فراوان برای ورزشکاران است. با این حال، هیچ کس نمی تواند بگوید که بدون تمرین و تلاش برای سال ها برای یک هدف، این فرد سختکوش هرگز به دستاوردهای خود نمی رسید.

به همین دلیل بسیار مهم است که استراتژی خود را تعریف کنید و سپس آن را دنبال کنید. نمی توان تضمین کند که شما یک ورزشکار در سطح جهانی خواهید شد، اما می توان تضمین کند که با مجموعه ای از قابلیت های منحصر به فرد خود بهترین شانس را برای رسیدن به اهداف خود خواهید داشت.

در این مقاله ما قصد داریم روش های اثبات شده مبتنی بر تحقیق برای آماده سازی برنامه استراتژیک شخصی شما را در اختیار شما قرار دهیم.

چگونه یک برنامه استراتژیک شخصی برای اهداف خود ایجاد کنید

برنامه استراتژیک شخصی چیست؟

براساس مقاله ای در مجله تحقیقات مدیریت، استراتژی شخصی موثر به معنای توانایی تفکر در بازه های زمانی متعدد، روشن کردن آنچه فرد سعی دارد در طول زمان به آن دست یابد و همچنین آنچه که باید در کوتاه مدت برای رسیدن به آن انجام شود، است. به عبارت دیگر، این به معنای تعیین یک چشم انداز و یک برنامه برای اجرای آن است.

یک برنامه استراتژیک شخصی، نیازمند ذهنیتی رشدمحور است. در غیر این صورت، به اندازه کافی بلندپروازانه نخواهد بود و اگر در اینجا به اهداف بلندمدت خود فکر می کنید، به این معنی است که احتمالاً از قبل یک ذهنیت رشدمحور دارید.

طبق مقاله‌ ای در هاروارد بیزینس ریویو، «افرادی که معتقدند استعدادهایشان را می‌ توان پرورش داد (از طریق سخت کوشی، استراتژی ‌های خوب و نظرات دیگران)، ذهنیت رشدمحور دارند. آنها دستاوردهای بیشتری از کسانی که ذهنیت ثابت تری دارند (کسانی که معتقدند استعدادهایشان موهبت های ذاتی است) خواهند داشت.

اصلی ترین ویژگی که با موفقیت همراه است برنامه ریزی است و حتی گاهی اوقات مهم تر از استعداد است.

روش های زیادی برای ایجاد استراتژی شخصی شما وجود دارد و من قصد دارم به برخی از آنها بپردازم. همه آنها درک یک چشم انداز سطح بالا، احساس ارزش های شما و گام های عملی در مورد چگونگی رسیدن به آن را دارند.

افق تمرکز

دیوید آلن با کتاب معروف خود «انجام کارها: هنر بهره وری بدون استرس» یکی از متخصصان پیشرو مدیریت زمان در سطح جهان است. یکی از جنبه های مدیریت زمان، درک آنچه باید در یک برنامه استراتژیک شخصی انجام دهید است.

چگونه یک برنامه استراتژیک شخصی برای اهداف خود ایجاد کنید

روش او شامل افق های زیر است:

افق ۵: هدف و اصول

اینجا جایی است که چشم انداز خود را برای زندگی تعیین می کنید. البته، این یک چیز بزرگ است که شما را ملزم می کند به این فکر کنید که با انجام چه کارهایی در دهه های آینده خوشحال خواهید شد. سؤالات فرعی این است که به کدام مشاغل، خطوط صنعتی، تأثیرگذاری و میراث علاقه دارید.

یک روش عالی برای بررسی آن استفاده از فرآیند « پنج چرا» است. در این روش ساده، باید از خود بپرسید «چرا» تا به شما در درک دلایل واقعی انتخاب بینایی کمک کند.

به عنوان مثال، اگر می خواهید یک کارآفرین موفق شوید، می توانید از خود بپرسید که چرا اینطور است. اگر پاسخ «چرا» تأثیرگذاری است، می ‌توانید سؤالات دیگری از خود بپرسید، مانند اینکه آیا این بهترین راه برای انجام این کار است یا خیر.

اگر تصمیم بگیرید که اینطور است، ممکن است تعجب کنید که چرا می خواهید تأثیری ایجاد کنید. شاید به این دلیل است که چیزی وجود دارد که شما عمیقاً به آن اهمیت می دهید.

چشم انداز شما نباید فقط بر روی اهداف کاری باشد. باید روی هر هدف زندگی که به آن اهمیت می دهید باشد. یک مثال بد می تواند این باشد: «موفق ترین کارآفرینی که تا به حال وجود دارد.» زیرا منحصر به فرد نیست و خواسته ها و نیازهای درونی شما را برآورده نمی کند. یک مورد خوب برای شما و اهداف شخصی شما خاص و غیر عمومی خواهد بود.

با انتخاب یک هدف بلندمدت خاص برای خود، می توانید به مرحله بعدی ادامه دهید تا بفهمید چند سال آینده چگونه خواهد بود.

بخش دوم این افق اصول است. با انتخاب اصول خود، می توانید انتخاب های خود را مجدداً بررسی کنید و ببینید که آیا آنها مطابق انتظار شما از خودتان هستند یا خیر.

چگونه یک برنامه استراتژیک شخصی برای اهداف خود ایجاد کنید

افق ۴: چشم انداز سه تا پنج ساله

اکنون که هدف خود را در زندگی به ‌عنوان بخشی از برنامه استراتژیک شخصی خود به وضوح مشخص کرده ‌اید، می ‌توانید برای چند سال آینده برنامه ‌ریزی کنید. تحقق هر هدف بلندپروازانه زمان می برد. شما باید برنامه ریزی کنید که چگونه به آنجا برسید و درک کنید که انعطاف پذیری در این مواقع حیاتی است، زیرا تغییرات زیادی در حال وقوع است.

این زمانی است که شما در مورد اهداف خاصی مانند مسیر شغلی تصمیم می گیرید. اگر قصد نویسندگی دارید و هدفتان مقاله نویس شدن در نیویورک تایمز است، چه چیزی شما را به آنجا می رساند؟ اگر رویای شما شروع یک استارتاپ موفق است، چه کاری می توانید انجام دهید تا چیزهای مناسبی را بیاموزید تا شما را به عنوان یک کارآفرین پیشرو واجد شرایط کند؟

هنگام در نظر گرفتن حرکات خاص بعدی که باید انجام دهید، همیشه توصیه می شود یک مربی پیدا کنید تا با او مشورت کنید. این کسی است که شما به او نگاه می کنید و زندگی او را به عنوان کسی که دوست دارید داشته باشید تصور می کنید. آنها معمولاً حداقل ۱۰-۱۵ سال بزرگتر هستند و در دستیابی به اهداف خود موفق هستند.

قدم بعدی برای رسیدن شما به چشم اندازتان چه خواهد بود؟ پاسخ دادن به این سوال آسان نیست، اما به طور کلی، باید جاده ای را تصور کنید که گاهی اوقات نمی تواند کاملا روشن باشد و همچنان شما را در مسیر درست می برد.

چگونه یک برنامه استراتژیک شخصی برای اهداف خود ایجاد کنید

افق ۳: اهداف و اهداف یک تا دو ساله

سال آینده چه اهدافی را دنبال خواهید کرد؟

بیایید بگوییم که شما مسیر شغلی خاصی را انتخاب کرده اید. اکنون، باید روی معیارهای اصلی و شاخص های کلیدی عملکرد خود تمرکز کنید که به شما در رسیدن به آن کمک می کند. این ممکن است دور از دید شما به نظر برسد، اما چشم اندازها، به طور طبیعی، کمی دور از ذهن هستند.

اگر تصمیم گرفتید که در پنج سال آینده یک کارآفرین موفق باشید تا تأثیر مثبتی بر تغییرات آب و هوا داشته باشید، اما هنوز احساس می‌ کنید که دانش لازم برای انجام این کار را ندارید، اولین قدم ممکن است کار برای استارت ‌آپی باشد که این کار را انجام می ‌دهد.

وقتی نگاهی به سال اول کار برای آن استارت آپ بیندازید، ممکن است ایده خوبی باشد که نیازهای شغلی خود را درک کرده و برای انجام آنها عالی باشید. با انجام این کار، شما در مسیر درستی برای رسیدن به رویای خود هستید.

افق ۲: حوزه های تمرکز و مسئولیت پذیری

پس از یادگیری آنچه برای برنامه ریزی چند سال آینده نیاز دارید، اکنون به مسائل مهم روزانه می پردازیم. چند چیز اولیه که برای موفقیت شما در دستیابی به هدفتان مهم است چیست؟

این بخشی است که شما مسئولیت های روزانه خود را درک می کنید و در انجام آنها برتری دارید. تهیه فهرست کارهای روزانه ممکن است در این مرحله مفید باشد. این یکی از راه ‌هایی است که می ‌توانید هنگام تصمیم‌ گیری درباره گام‌ های روزانه ‌ای که برای اجرای برنامه استراتژیک شخصی خود باید بردارید، خود را مسئول نگه دارید.

همچنین این افقی است که به شما کمک می ‌کند از تعویق انداختن کارها خودداری کنید، زیرا می ‌دانید چه کاری را در چه زمانی باید انجام دهید.

چگونه یک برنامه استراتژیک شخصی برای اهداف خود ایجاد کنید

افق ۱: پروژه ها

اینها حلقه های باز اهداف شما هستند که باید به آنها دست یابید. یک مثال می تواند ویرایش آن فیلم شرکت باشد. ممکن است دیگری در حال تکمیل آن گزارش باشد. همچنین می تواند چیزهای شخصی باشد، مانند برگزاری جشن تولد برای برادرتان.

شما تعداد زیادی از این موارد را دارید، و هر چند وقت یکبار، پیشنهاد می شود اطمینان حاصل کنید که آنها با اهداف سطح بالاتری که دارید هماهنگ هستند.

بعد از اینکه همه چیز را به تقویم خود اضافه کردید، آخرین مرحله انجام آن است. شما می توانید از هزاران سیستم مدیریت پروژه مانند notion، asana، doodle و غیره استفاده کنید. در Notion در واقع یک قالب آماده برای این روش پیشنهادی دارند.

روش های دیگر

روش فوق تنها یکی از روش های بسیاری برای توسعه برنامه استراتژیک شخصی شماست.

یکی دیگر به نام V2MOM  است که توسط بنیانگذار salesforce پایه گذاری شده است. ایده این است که پنج سوال از خود بپرسید، برخی از آنها در بالا نیز پرسیده شد، که به شما کمک می کند دید خود را روشن کنید و آن را دریافت کنید.

پنج سوال عبارتند از:

 • چشم انداز: به چه چیزی می خواهید برسید؟
 • ارزش ها: چه چیزی برای شما مهم است؟
 • روش ها: چگونه آن را دریافت می کنید؟
 • موانع: چه چیزی مانع موفقیت شما می شود؟
 • اقدامات: چگونه می دانید که آن را بدست آورده اید؟

سخن نهایی

همانطور که گفته شد، دانستن اینکه به کجا می خواهید بروید و آماده شدن برای آن تاثیر زیادی در موفقیت شما در زندگی دارد. شاید واضح به نظر برسد، اما برخی افراد جاه طلب زندگی خود را به گونه ای مدیریت نمی کنند که به آن ها کمک کند خود را به بهترین شکل ممکن برای موفقیت قرار دهند. چند ساعت وقت صرف فکر کردن و تهیه یک برنامه استراتژیک شخصی کنید تا خود را در مسیر درست قرار دهید.

منبع:

 • https://www.lifehack.org/893099/personal-strategic-plan
۱/۵ - (۱ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx