اهمیت صبر در پرستاری

Add a Comment
15 Min Read

چرا پرستاران باید صبر و شکیبایی داشته باشند؟

امروزه به خاطر تغییر رویه زندگی مردم، زیاد شدن مشکلات سالانه افراد زیادی دچار بیماری  های مختلفی می شوند. گاهی این بیماری ها بسیار زود درمان می شوند، برخی هم مدت زیادی نیاز به درمان خواهند داشت. در این مقاله از اهمیت صبر در پرستاری برای شما پرستاران جمع آوری کردیم که بسیار به روند کارتان کمک می کند.

صبر چیست؟

صبر در لغت به معنای انتظار کشیدن برای رسیدن یا اتفاق افتادن چیزی است. صبر و شکیبایی از عناصر یا فاکتور های مهم زندگی هستند که می توانند انسان ها را به درجه بالا انسانیت برسانند. بدون صبر کردن هیچ نتیجه ای درست یا عالی به دست نمی آید.

افرادی که در جامعه از صبر و شکیبایی زیادی برخوردار هستند، به موفقیتهای بسیار زیادی دست خواهند یافت. یا برای مثال افرادی که دارای تجارت های بزرگ هستند، از صبر زیادی برخوردار بودند؛ زیرا آنها می دانستند که برای رسیدن به اهداف بزرگ باید بسیار انتظار کشید.

برای رسیدن به جایگاهی در جامعه یا رشد فردی شما نیاز دارید تا مهارت صبر کردن خود را بهبود بخشید تا به اهدافتان برسید. نه تنها در کسب و کارهای تجاری بلکه در تمامی زمینه های زندگی باید شکیبا باشید. یک مثال ساده از این قانون “باید صبور باشید” انتظار کشیدن والدین برای بزرگ شدن نوزاد خود می توانیم اشاره کنیم.

اهمیت صبر در پرستاری

برای چه باید صبر کنیم؟

اگر در انتظار رسیدن بهترین نتایج زحمات خود هستید باید بگوییم که شما قطعاً نیاز به بردباری دارید. مانند یک کشاورز اگر بذری می کارید، باید از آن مراقبت کنید، آب دهید و همچنین فرصت دهید تا به یک بوته یا درخت تبدیل شود و بتواند برای شما میوه به ثمر برساند.

اگر همیشه با خود فکر می کنید که اجتماع چگونه جایی است و باید در آن چه بکنید؟ باید شکیبایی داشته باشید تا در زمان مناسب به همراه استعداد ها و مهارت های موردنیاز وارد آن شوید. در غیر این صورت عجله کردن برای ورود به جامعه چیزی جز یک فاجعه برای نابودی آینده شما نخواهد بود.

رشد فردی با بردباری رابطه مستقیم دارد. باید ابتدا فاز هایی در زندگی خود بگذرانید و از آنها عبور کنید تا بتوانید به کمالات یا فضیلت های شخصیتی برسید. جذب موفقیت بدون داشتن صبر اصلاً میسر نیست.

اگر کسب و کاری دارید، عجله کردن چیزی جز یک ریسک غیر قابل برگشت برای شما خواهد بود؛ زیرا ممکن است به خاطر صبر نکردن برای یک فرصت مناسب به طور کل از پای در آورد. سرمایه شما نابود شده و هیچ راه برگشتی نخواهید داشت.

اهمیت صبر در زندگی

صبر در ۹۹% فعالیت های فردی تمام جوامع از اهمیت بسزایی برخوردار است. رشد نوزادان، فارغ التحصیل شدن، استخدام شدن، ارتقای درجه شغلی، اکتشافات آزمایشگاهی و غیره همگی با کمک صبر پیشروی می کنند.

هیچ موجودی نمی تواند این راه ۱۰۰ ساله را در یک شب طی کند. باید سعی کنید، آموزش ببیند، بیاموزد، امتحان کند، مشاهده کند، … و در نهایت به نتیجه اعمال خود برسد.

فواید صبر کردن

کسانی که از صبر و بردباری برخوردارند، همیشه افرادی خواهند بود یکدیگر افراد جامعه به آنها نیاز دارند و خود جامعه به وجود آنها متکی است. توجه کنید که وقتی شما چنین شخصی باشید، دوستانتان برای صحبت کردن، درد دل کردن به دنبال کسانی هستند که شکیبا هستند و به قولی سنگ صبور غم مردم باشند.

پس یکی از فواید صبر کردن یا صبور بودن، تکیه گاهی برای دیگران شدن است. جایی امن برای گفتن اسرار زندگی یا اصلاً کمک به روحیه کسانی که در آن لحظه غمی سنگین وی را آزار و اذیت می کند.

صبر کردن مانند آبی است که به پای گیاهان می ریزند. منظور از بذر همان زحمات شما در طول یک مسیر است. مسیری که در انتهای آن شما انتظار دارید که به یک نتیجه مطلوب یعنی میوه خود برسید.

نیاز دارید در جامعه به شهرت برسید؟ خوب برای رسیدن به این موضوع شما که نمی توانید یک شبه از خود آوازه به در کنید. به مهارت ها و استعداد های خاصی نیاز دارید تا شناخته شوید. پس از شناخته شدن در جامعه، خود به خود میان مردم از شما سخن گفته می شود، در آن زمان است که شما به شهرت دست می یابید.

پس برای رسیدن به شهرت باید صبوری کنید. حال زمان برای بحث درباره مهم ترین موضوع این مقاله فرا رسیده. “اهمیت صبر در پرستاران”. تمام این صحبت ها برای زمینه سازی این موضوع مهم بود که آگاهی از آنها هم خالی از لطف نیست.

اهمیت صبر در پرستاری

اگر شما یک پرستار هستید، خوب می دانید که هیچ بیماری در آن واحد درمان نمی شود و لازمه این بهبودی صبر و طی شدن کامل متد درمانی است. اما برهی از این بیماری ها مدت زیادی نیاز ندارند که درمان شوند. گاهی یک بیماری مانند سردرد شدید، پس از مراجعه به دکتر و تجویز شدن داروها و مصرف آن کل متد درمانی است.

و برای چنین موردی شاید تنها نصف روز هم کافی باشد. اما در نظر داشته باشید که همین سردرد گاهی هم ممکن است چندین روز فردی را درگیر خود کند. پرستاران، به ویژه آن دسته از افرادی که در مراکز درمانی مشغول به کار هستند خوب با این موضوع آشنا هستند.

گاهی یک بیماری آن قدر وخیم است که مدت زمان بسیار زیادی شاید چندین سال یک بیمار را درگیر خود کند. برخی از بیمارانی که متأسفانه از بیمار ی های سرطانی در رنج و عذاب هستند، مجبور به بستری شدن در مراکز بهداشت می شوند.

این افراد باید همیشه تحت درمان باشند و حتماً وضعیت جسمانی آنها توسط پرستاران و دکترهای متخصص به صورت مدام چک شوند؛ بنابراین چنین افرادی نیاز به مدت زمان زیادی دارند تا به بهبودی کامل دست یابند. در این میان پرستاران نقش مهم و اصلی را ایفا می کنند.

این فرشتگان نجات باید با بیماران رفتاری خوب و امید بخش داشته باشند تا بیماران بتوانند نسبت به آینده خود امید پیدا کنند. پرستاران نباید بگذارند که موانع روانی باعث شود که بیماران دست از درمان شدن بردارند.

برای کنترل چنین شرایطی پرستاران باید چند مورد مهم در رابطه با اهمیت صبر در پرستاری و همچنین روش های بهبود مهارت صبر کردن را بیاموزند و اجرا کنند.

روش های بهبود در عملکرد صبر و شکیبایی

برای اینکه بتوانید پتانسیل صبر خود را بالا ببرید باید به این چند مورد دقت کنید و حین کار یا زندگی از آنها استفاده کنید.

پرستاری نیاز به آگاهی و کسب مهارت های خاص درمانی متفاوت دارد

اهمیت صبر در پرستاری

برقرار کردن ارتباط اجتماعی خوب

پرستاران باید از مهارت بالایی در برقراری ارتباط با افراد یا بیماران داشته باشند. آگاهی از روان شناسی اجتماعی به پرستاران در زمینه “اهمیت صبر در پرستاران” به نحوی کمک می کند که شخصیت بیماران خود را بهتر بشناسند.

اهمیت صبر در پرستاری

پرستاران باید مهارت برقراری ارتباطات اجتماعی خوبی داشته باشند

 

با آنها روابط دوستانه ایجاد کنند تا بیماران احساس تنهایی یا غریب بودن در مراکز درمانی نداشته باشند. یا حتی برخی بیمارانی که سن زیادی ندارند مانند کودکان یا نوجوانان به این نیاز دارند که از محیط درمانی ترسی نداشته باشند یا حداقل ترس آنها کم شود.

بنابراین ایجاد روابط اجتماعی دوستانه برای پرستاران یکی از اصل های پروسه کاری آنها به حساب می آید. پرستارانی که از روحیه لطیف و مسئولیت پذیری زیادی برخوردارند، پتانسیل بردباری بیشتری دارند و بیماران احساس امنیت و راحتی بیشتری با این افراد حس می کنند.

سازمان دهی خوب داشته باشید

به عنوان یک پرستار شاید برای خود یک لیست کار طراحی کرده باشید؛ اما ممکن است در طول روز برای شما اتفاقاتی رخ دهد که انتظار آن را نداشته باشید. اما باز با این حال داشتن یک برنامه کاری برای یک روزتان می تواند کمک بسیاری به ساماندهی مشغله های روزانه ما کند.

اهمیت صبر در پرستاری

لازمه پرستاری عالی، داشتن مدیریت و سازماندهی خوب است

 

یک پرستار سازماندهی شده می تواند زمان خود را به طور مؤثر مدیریت کند و می داند که چگونه ساعاتی را در روز برای آماده شدن، انجام و پیگیری رویدادها و فعالیت ها اختصاص دهد.

پرستارانی که مدیریت عالی دارند، به راحتی می توانند مشکلات یا مسائل به وجود آمده را آنالیز و به طوری راه حل ها را طراحی کنند که هیچ مشکلی در کمبود وقت نداشته باشند. همچنین پیاده سازی برنامه ها یا دسترسی به نقشه برنامه ریزی شده برای چنین افرادی بسیار ساده است.

دانش فنی

فناوری همچنان در حال گسترش است و مراقبت های بهداشتی قطعاً از این قاعده مستثنی نیست. برای بهبود عملکرد و پیشرفت در زمینه “ اهمیت صبر در پرستاری” به عنوان یک پرستار باید همگام تکنولوژی پیش بروید.

همچنین نیروی کار بیمارستان امروزی از چهار نسل منحصربه فرد تشکیل شده است که در ادامه به آن ها اشاره کردیم.

  • سنت گرایان
  • نسل X
  • نسل Y
  • پرستاران بی بی بومر

این ۴ دسته از پرستاران همواره در حال استفاده از تجربیات و دانش های یکدیگر مشغول به کار هستند. پرستاران نسل X، Y و پرستاران بی بی بومر نسبت به پرستاران سنت گرا بیشتر با تکنولوژی در ارتباط هستند.

اهمیت صبر در پرستاری

سازگاری و یادگیری سریع طرز کار استفاده از تکنولوژی نوین بسیار مهم است

 

برای نسل ها قدیمی تر از بی بی بومر، پرستارانی که با تکنولوژ ی های جدید هنوز زیاد آشنایی ندارند باید صبر و شکیبایی زیادی برای یادگیری چگونگی کار با این دستگاه ها را داشته باشند.

سازگار بودن

یک پرستار باید با تغییر سازگار باشد. زیرا در حال حاضر همه چیز با سرعت زیادی در حال تغییر شکل است؛ همچنین این تغییرات سریع باعث شده تکنولوژی هم به همان میزان برای پیشرفت سرعت گیرد؛ بنابراین بیمارستان ها یا مراکز درمانی به پرستارانی احتیاج دارند که سازگاری بهتر و سریع تری با این تغییرات داشته باشند.

سازگاری چیزی است که یک پرستار باید با خود به محل کار بیاورد. با یادگیری نحوه سازگاری بیشتر، یک پرستار برای پاسخگویی در هنگام مواجهه با بحران مجهزتر خواهد بود. هر محیط پزشکی پرستاری نیاز دارد که با محیط کار موجود سازگار باشد و بتواند تغییرات را به صورت روزانه پیش بینی، پاسخ و مدیریت کند.

افزایش استقامت ذهنی (نظم دهی ذهن)

استقامت برای یک پرستار، داشتن توانایی فیزیکی یا ذهنی برای فعال ماندن برای مدت طولانی است. اگر می خواهید در زمینه “ اهمیت صبر در پرستاری” موفق شوید، باید ذهن خود را ورزش دهید. روحیه خود را تقویت کنید و همیشه افکار مثبت در ذهن خود پرورش دهید.

پرستاری شغلی است که هم به قدرت جسمی شما برای انجام فعالیت ها احتیاج دارد هم به توانایی فکری ذهنی شما در مقابل مشکلات پیش آمده. پس سعی کنید ذهن خود را برای کسب موفقیت در کار ها آموزش و تمرین دهید تا نتیجه بهتری از آن شما شود.

کار تیمی داشته باشید

انجام کار های تیمی می تواند به شما در بسیاری از زمینه ها کمک کند تا سرعت بیشتر و نتیجه بهتری برای رسیدن به موفقیت داشته باشید. همچنین از موارد مهم در رابطه با “ اهمیت صبر در پرستاری” می توانیم به عملکرد شما حین کار تیمی اشاره کنیم.

اهمیت صبر در پرستاری

کار تیمی می تواند کمک زیادی به پیشرفت در زمینه پرستاری کند

 

قطعاً پزشکی و پرستاری کاری بسیار سخت است و سخت تر از آن فعالیت هایی است که یک تیم پرستاری یا پزشکی برای درمان یک نفر انجام می دهند. گاهی ممکن است همکارانی داشته باشید که اخلاق جالبی ندارند ولی وجود آنها در آن الزامی است؛ بنابراین ناچار هستید که آنها را تحمل کنید.

گاهی هم یک عمل جراحی چندین ساعت طول می کشد تا به یک نتیجه مناسب برسد؛ بنابراین هم تیم پرستاری و هم تیم پزشکان متخصص باید صبر زیادی داشته باشند و با شکیبایی و دقت زیاد از پس آن برآیند.

جمع آوری

برای رسیدن به معنی اهمیت صبر در پرستاری، فقط کافی است یک روز کاری یک پرستار را تصور کنید. یک پرستار با مشکلات زیادی در مراکز درمانی دست و پنجه نرم می کند، بنابراین باید در کنار صور بودن مهارت های دیگری هم داشته باشد. برای کسب مهارت ها فقط کافی است موارد اشاره شده را انجام دهید.

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx