زندگینامه گری کاسپاروف – ورزشکار

یک نظر اضافه کنید
5 دقیقه مطالعه

زندگینامه گری کاسپاروف - ورزشکار

بیوگرافی گری کاسپاروف (زندگینامه ورزشکاران)

در زندگی نامه گری کاسپاروف اینگونه آمده است که : گری کیمویچ کاسپارف قهرمان شطرنج جهان در ۱۳ آوریل سال ۱۹۶۳ در باکو از پدری یهودی و مادری ارمنی متولد شد. کاسپاروف به نام گاریک کیمویچ واینستاین در باکو آذربایجان متولد شد. پدر او کیم مویسیویچ واینستاین یهودی روسی بود و مادر او کلارا کاسپاریان ارمنی بود. پدر گری در اثر سرطان خون در زمانی که او هفت ساله بود درگذشت. در سن ۱۲ سالگی او نام خانوادگی مادر خود کاسپاریان را به صورت روسی شده کاسپاروف انتخاب کرد.

زندگینامه گری کاسپاروف - ورزشکار

کاسپاروف در ۱۹۸۰ به عنوان استاد بزرگی دست پیدا کرد و پس از پنج سال با غلبه بر آناتولی کارپف قهرمان شطرنج جهان شد و تا سال ۱۹۹۳ هنگامی که به دلیل اختلاف با فدراسیون جهانی شطرنج “فیده” مسابقه فینال قهرمانی جهان را با نایجل شورت استاد بزرگ انگلیسی خارج از حمایت فیده برگزار کرد این عنوان را در اختیار داشت.

زندگینامه گری کاسپاروف - ورزشکار

کاسپاروف پس از آن نیز تا هنگام شکست سال ۲۰۰۰ از ولادیمیر کرامنیک دنیای شطرنج او را قهرمان واقعی این ورزش می شناخت.

زندگینامه گری کاسپاروف - ورزشکار

گری کاسپارف روز ۱۰ مارس ۲۰۰۵ کناره گیری خود را از شطرنج حرفه ای اعلام کرد و وارد فعالیت های سیاسی شد. کاسپاروف از پیشگامان آنالیز در شطرنج مدرن بود و به کمک دستیاران خود “اساتید بزرگی مانند یوری دوخویان و جوزف دورفمن” اقدام به تدارکات گسترده علیه حریفان خود میکرد.

زندگینامه گری کاسپاروف - ورزشکار

گری کاسپاروف با کسب ریتینگ ۲۸۵۶٫۷ در مارس ۲۰۰۰ در رتبهٔ دوم برترین شطرنج بازان تاریخ از این لحاظ قرار گرفت. همچنین وی به مدت ۲۵۵ ماه در صدر شطرنج بازان برتر جهان قرار داشته است، بیشتر از هر شطرنج باز دیگری است. کاسپاروف همین طور یازده جایزه اسکار شطرنج را نیز به دست آورده که این رکورد تا کنون پابرجا مانده است.

قهرمان شطرنج جهان کاسپاروف

در سال ۱۹۸۴ مسابقات جهانی میان آناتولی کارپف قهرمان جهان و گاری کاسپاروف در مسکو با ۴۸ بازی (روی هم ۳۰۰ ساعت) انجام گردید. قانون مسابقه این گونه بود که هر شطرنج بازی 6 بار به پیروز می رسید قهرمان جهان میشد و نتایج مساوی تأثیری در نتیجه نداشت. نتایج مساوی امتیازی نداشت. همان ابتدا کارپف به سرعت توانست چهار بر صفر از کارسپارف پیشی بگیرد. در ادامه کاسپاروف روش بازی خود را تغییر داد و به دنبال تساوی در بازی های بعدی بود. با طولانی شدن مسابقات آثار فرسایش جسمی و روحی در کارپف که مسن تر بود، آشکار گردید و کاسپاروف توانست با چند برد فاصله خود را با حریفش کم کند. کارپف در آن مسابقات حدود ۱۱ کیلو وزن کم کرد و چند بار در بیمارستان بستری شد.

زندگینامه گری کاسپاروف - ورزشکار

سرانجام پس از ۴۸ بازی که روی هم ۳۰۰ ساعت به درازا کشید، فدراسیون جهانی شطرنج پا در میانی و اعلام کرد که برای “حفظ سلامت هر دو بازیکن” ناچار است مسابقات را تعطیل کند. بسیاری از کارشناسان شطرنج جهان که می دیدند کاسپاروف کاملاً سرحال است، معتقد بودند که این تصمیم صرفاً برای جلوگیری از شکست کارپف اتخاذ شده بوده است. کاسپاروف بعدها در زندگی نامهٔ خود تحت عنوان “بازی سیاسی” که در سال ۱۹۸۷ منتشر شد، فدراسیون شطرنج جهان و شوروی را متهم کرد که علیه او دسیسه چینی کرده اند.

زندگینامه گری کاسپاروف - ورزشکار

دور بعدی مسابقات در اکتبر سال ۱۹۸۵ بار دیگر در مسکو برگزار شد. در این دور قواعد مسابقات تغییر کرده و به روش قبلی برگشته بود و به ۲۴ بازی محدود میشد. هر بُرد یک امتیاز و هر مساوی نیم امتیاز داشت. کارپف به عنوان قهرمان جهان فقط به ۱۲ امتیاز نیاز داشت ولی کاسپاروف باید حداقل به ۵ /۱۲ امتیاز دست پیدا میکرد تا قهرمان جهان شود. این مسابقات سرانجام در میان هیجان عمومی شطرنج دوستان جهان، با نتیجهٔ ۱۳ بر ۱۱ به سود کاسپاروف پایان یافت و او با ۲۲ سال سن به عنوان جوان ترین شطرنج باز تاریخ تاج قهرمانی را بر سر گذاشت.

زندگینامه گری کاسپاروف - ورزشکار

کاسپاروف پس از این موفقیت سه بار به ترتیب در سال های ۱۹۸۶(در لندن و لنینگراد)، ۱۹۸۷ (در سویا) و ۱۹۹۰ (در نیویورک و لیون) از مقام قهرمانی خود در برابر کارپف دفاع کرد.

3/5 - (10 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx