زندگینامه سر بابی رابسون – فوتبالیست

9 دقیقه مطالعه

زندگینامه سر بابی رابسون - فوتبالیست

بیوگرافی بابی رابسون (زندگینامه ورزشکاران)

سر روبرت ویلیام “بابی” رابسون در ۱۸ فوریه ۱۹۳۳ متولد شد و در تاریخ ۳۱ ژوئیه ۲۰۰۹ دیده از جهان فرو بست.

بابی رابسون بازیکن سابق تیم ملی فوتبال انگلستان و مربی فوتبال بوده است. سر بابی در بیش از ۶۰۰ بازی حرفه‌ ای که داشت بیشتر از ۱۰۰ گل به ثمر رساند. وی در تیم ملی فوتبال انگلستان بیست بازی و چهار گل ملی دارد.

زندگینامه سر بابی رابسون - فوتبالیست

در زندگی نامه بابی رابسون اینگونه آمده است که : رابسون در ۱۸ فوریه سال ۱۹۳۳ در روستای ساکریستون، دورهام انگلیس متولد شد. او چهارمین پسر از پنج پسر خانواده بود. او وقتی پسر بچه کوچکی بود به همراه پدرش به استادیوم جیمز پارک میرفت تا بازیهای تیم نیوکاسل یونایتد را تماشا کند.

وی وقتی تنها ۱۵ سال داشت، در تیم محلی پسران 18 سال بازی میکرد. او با اینکه شاگرد الکتریکی شده بود باز هم به فوتبال ادامه میداد. در سال ۱۹۵۰ میلادی بیل دودگین سرمربی تیم فولهام به خانه رابسون آمد و به وی پیشنهاد قرارداد برای بازی در تیم فولهام را داد. رابسون قرارداد را امضا کرده و به لندن نقل مکان کرد.

وی مربیگری را از تیمهای فولهام و ایپسویتچ تاون انگلستان شروع نمود. بعد از آن وی مربیگری تیم ملی فوتبال انگلیس را به مدت 8 سال (از ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۰) به عهده گرفت. با سرمربیگری او انگلستان توانست تا مرحله نیمه نهایی جام جهانی در سال ۱۹۹۰ بالا رود. بعد از این جام رابسون تیم فوتبال انگلیس را برای مربیگری در تیمهای اروپایی ترک کرد. پس از تیم ملی انگلیس بابی رابسون در تیمهای هلندی، پرتغالی و اسپانیایی مربیگری کرد. بابی در سال ۱۹۹۹ با پذیرفتن مربیگری تیم نیوکاسل یونایتد به فوتبال جزیره بازگشت. وی در سال ۱۹۹۱ به سرطان مبتلا شد. در سال ۲۰۰۷ سرطانش به اوج رسید و سرانجام در سال ۲۰۰۹ درگذشت.

زندگینامه سر بابی رابسون - فوتبالیست

دوران باشگاهی

جایی كه فولهام او را طی قراردادی با مبلغ اندک به خدمت گرفت. این اتفاق در ماه می 1955 آن سال رخ داد.
نقش او بازی به عنوان یک بازیكن بال بود. انتقال بعدی در مارس ۱۹۵۶ شكل گرفت. وست بروم، بابی رابسون را جذب تیم خود کرد. اوج شكوفایی او به عنوان بازیكن در این تیم رقم خورد. بابی به عنوان یک ملی پوش معرفی شد و به آرزوی بزرگ خود یعنی پوشیدن لباس سفید تیم ملی انگلستان رسید. سر بابی در وست بروم ۲۵۷ بازی انجام داد و ۶۱ گل به ثمر رساند. وی ۲۰ بازی را نیز در نقش هافبک برای تیم ملی انگلستان انجام داد. در ادامه دوران بازیگری، بابی رابسون به عنوان مربی- بازیكن به فولهام بازگشت. این انتقال آخرین دوره بازی وی در كشورش را رقم زد. او در سال های ۱۹۶۸ – ۱۹۶۷ همراه با تیم «ونكوور» كانادا به موفقیت های زیادی در آمریكای شمالی دست پیدا کرد. او در راهی قدم گذاشت كه برایش بیشترین شهرت را به ارمغان آورد.

سر بابی رابسون و مورینیو

زندگینامه سر بابی رابسون - فوتبالیست

لقب بابی رابسون، رابی بابسون است! او به جهت آنكه به فراموشی مشهور است، چنین لقبی دارد. رابسون در رختكن نیوكاسل، بازیكنان این تیم را با لقب بی كله خطاب میكرد. سربابی رابسون درخشان ترین ردپا را بین تمام مربیان زنده فوتبال انگلستان به جای گذاشته بود. مروری بر زندگی شخصی و ورزشی این چهره دوست داشتنی و پرتداوم جالب توجه است.

مربیگری در فولهام

رابسون در سال ۱۹۶۹ مربیگری فولهام را پذیرفت، یعنی همان باشگاهی كه در پیراهنش بیشترین دوران حضور به عنوان بازیكن را تجربه كرده بود، با این حال رابسون مدت زیادی در این باشگاه باقی نماند.
ایپسویچ تاون به رابسون اعتماد كرد و او را به عنوان مربی برگزید. ۱۳ سال حضور در این تیم با دستاوردهای شگفت انگیزی همراه بود: ۲ نایب قهرمانی لیگ، یک جام حذفی و از همه مهمتر فتح جام یوفا از رابسون یک چهره افسانه ای ساخت. ایپسویچ متعلق به منطقه كوچكی در شمال جزیره محسوب میشد كه هرگز قبل از رابسون طعم موفقیت را نچشیده بود. رابسون تبدیل به چهره مردمی شهر شد و تصاویر او از در و دیوار شهر بالا می رفت.

زندگینامه سر بابی رابسون - فوتبالیست

حضور در تیم ملی

تیم ملی انگلستان پس از خداحافظی با «ران گربینوود» به دنبال جایگزین مناسبی بود و رابسون با توجه به موفقیتش در ایپسویچ، بهترین گزینه محسوب میشد. كمتر كسی تصور میكرد او ۸ سال موفق را در تیم ملی سپری كند. اولین حضور او همراه با تیم ملی در جام جهانی ۱۹۸۶ رقم خورد. تیم او پس از گذر از مرحله مقدماتی، راهی یك هشتم نهایی شد و آنجا نیز با غلبه بر حریف، پای به كارزار آرژانتین و مارادونا گذاشت.

زندگینامه سر بابی رابسون - فوتبالیست

بابی رابسون ستاره ای چون گری لینه كر را در اختیار داشت اما دست خدا (اشاره به گل مارادونا كه با دست به ثمر رسید) یک نمایش دریبل ماهرانه از سوی مارادونا، انگلستان را به خانه فرستاد. گل دقایق پایانی گری لینه كر تنها به كسب عنوان آقای گلی وی كمک كرد. رابسون پس از بازگشت ادعا كرد درصدد است با ساختن یک تیم طلایی، جام سال ۱۹۹۰ را به جزیره بیاورد. در شرایطی كه كمتر كسی به گفته های وی ایمان داشت، رابسون با پرورش جوانان با استعداد و تقویت توانایی های افراد باتجربه، تا آستانه عملی كردن آرزویش پیش رفت.

پس از تجربه ناموفق یورو ،۱۹۸۸ انگلستان جام جهانی ۱۹۹۰ را كنار ایرلندجنوبی، مصر و هلند شروع كرد. درآن جام حهانی هم آنها به مقام چهارم رسیدند.

زندگینامه سر بابی رابسون - فوتبالیست

نشان شوالیه

سر بابی رابسون در سال ۲۰۰۲ به جهت شكست سرطان، از سوی ملكه انگلستان نشان شوالیه دریافت نمود و از طرفی به خاطر نزدیک به نیم قرن سابقه درخشان در فوتبال، لقب «سر» را دریافت کرد.

زندگینامه سر بابی رابسون - فوتبالیست

افتخارات رابسون

۱۹۷۸- ۱۹۷۷ قهرمان جام حذفی همراه با ایپسویچ، ۱۹۸۱- ۱۹۸۰ قهرمانی جام یوفا و نایب قهرمانی لیگ دسته اول همراه باایپسویچ.
۱۹۸۲- ۱۹۸۱ نایب قهرمان لیگ دسته اول انگلستان همراه باایپسویچ.
۱۹۹۱- ۱۹۹۰ قهرمان لیگ هلند همراه با آیندهوون.
۱۹۹۲- ۱۹۹۱ قهرمان لیگ هلند همراه با آیندهوون.
۱۹۹۴ ۱۹۹۳ قهرمان جام حذفی پرتغال همراه با پورتو.
۱۹۹۵- ۱۹۹۴ قهرمان لیگ پرتغال همراه با پورتو.
۱۹۹۶- ۱۹۹۵ قهرمان لیگ پرتغال همراه با پورتو.
۱۹۹۷- ۱۹۹۶ قهرمان جام پادشاهی اسپانیا، قهرمان جام در جام اروپا و نایب قهرمانی لالیگا همراه با بارسلونا.

زندگینامه سر بابی رابسون - فوتبالیست

كشف رونالدو

بابی رابسون به نوعی اولین مربی حرفه ای رونالدو بود. این جوان با انتقال ۲۰ میلیون یورو از كروزیرو به آیندهوون، تحت نظر رابسون قرار گرفت و از آنجا نام خود را مطرح كرد. این موضوع تنها افتخار رابسون نبود. او آیندهوون را در حالی به قهرمانی لیگ هلند رساند كه باشگاه از سال ۱۹۹۱ در حسرت كسب جام بود. ركوردهای وی به همین جا ختم نشد. وی تنها چهره ورزش بریتانیا است كه موفق شده بیش از یک بار همراه با ملكه شام را صرف كند! بابی تلخ ترین خاطره خود را شكست مرحله نیمه نهایی جام جهانی ۱۹۹۰ همراه با تیم ملی انگلستان می داند و شیرین ترین خاطره را در موفقیت اروپایی در ابتدای دهه ۸۰ قلمداد می كند.

1.1/5 - (52 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی