زندگینامه دونالد هال – شاعر و نویسنده میلیاردر

1 نظر
9 دقیقه مطالعه

زندگینامه دونالد هال - شاعر و نویسنده میلیاردر

پادکست زندگینامه دونالد هال شاعر و نویسنده میلیاردر

بیوگرافی دونالد هال (زندگینامه بزرگان)

معمولا یک تصور عامیانه و همگانی در مورد شاعران وجود دارد؛ تصوری که ما آن را در فیلم های سینمایی و سریال های مختلف تلویزیون می بینیم. شخصیتی فقیر و بدبخت که در زندگی خود دردها و رنج های بسیار زیادی را تجربه کرده است. این تصویری است که هر یک از ما با شنیدن نام یک شاعر به آن می رسیم. کسی که بر روی یک صندلی چوبی نشسته است و در خانه ی ارزان قیمت خود چراغ نفتی را روشن کرده و کنار میز تحریرش قرار داده و مشغول سرودن و نوشتن اشعاری است که به ذهنش می رسد.

شاید این تصور عامه در مورد اکثر شاعران قدیمی درست باشد، اما به هیچ عنوان درباره دونالد هال صادق نیست. به هر حال کسی که ثروت 9.1 میلیارد دلاری در اختیار داشته باشد، به هیچ وجه در دسته ی فقیران قرار نمی گیرد. بله درست است؛ دونالد هال از جمله ثروتمندان جهان به حساب می آمده که در عین حال شاعر نیز بوده است. این چیزی است که میان زندگی او و باقی شاعران تفاوت ایجاد کرده است.

دوستان عزیز سایت پرورش افکار برای کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر با زندگی نامه دونالد هال لطفا در ادامه این مقاله ما را همراهی کنید.

دوران کودکی و نوجوانی دونالد هال

دونالد هال، شاعر و نویسنده ی مشهور آمریکایی می باشد که در تاریخ 20 سپتامبر سال 1928 میلادی، در کنتیکت آمریکا متولد شد. وضع مالی خوب خانواده ی هال باعث شده بود تا وی حداقل از نظر مالی کمبودی را در زندگی خود احساس نکند. با این حال دونالد از همان دوران کودکی تفاوت های بسیاری با سایر اشراف زاده ها داشت و آن هم نحوه ی تفکر او بود. در زمانی که بیشتر اشراف زاده های زمان دونالد به خوش گذرانی مشغول بودند، وی تصمیم گرفت تا نگاهی متفاوت نسبت به دنیا داشته باشد و در نتیجه تصمیم گرفت تا از همان ابتدای زندگی خود به تحصیلات عالیه بپردازد و در مراکز علمی معتبر آن زمان به درس خواندن مشغول شود.

دونالد در دوران کودکی تک فرزند بود و این تنها فرزند خانواده بودن او را برای پدر و مادرش بسیار عزیز و دردانه کرده بود. او دوران دبیرستان خود را در مدرسه ی فیلیپس اکستر گذراند. سپس برای فراگیری دانش بیشتر به دانشگاه هاروارد راه پیدا کرد. وی در سال 1951 موفق شد تا مدرک لیسانس خود را از این دانشگاه دریافت نماید و فارغ التحصیل شود. با این حال دونالد هال این میزان تحصیلات را برای خودش کافی نمی دید و تصمیم گرفت تا به دانشگاه آکسفورد برود و در آن جا به تحصیل در رشته ی ادبیات زبان انگلیسی مشغول شود. خود دونالد بارها از تاثیر وضعیت مالی خانواده در تحصیلات خود سخن گفته است و می گوید شاید اگر من در خانواده ای عادی به دنیا آمده بودم، هیچ گاه نمی توانستم به این مرتبه از زندگی ام برسم.

عکس های دونالد هال

همسر دونالد هال

بیوگرافی دونالد هال

دونالد هال

بیوگرافی دونالد هال

دونالد هال

دونالد هال

دونالد هال

زندگینامه دونالد هال

آغاز فعالیت حرفه ای دونالد هال

پایان دوران تحصیلات برای دونالد هال به خوبی و خوشی پایان یافت و او موفق شد تا در کوتاه ترین زمان ممکن مدرک تحصیلی خود را از دو دانشگاه معتبر در جهان کسب کند. این مدارک معتبر جهانی باعث شد تا پیشنهادات کاری بسیار زیادی برای دونالد هال به وجود آید. به همین دلیل او تصمیم گرفت تا به داشگاه میشیگان در شهر انبور برود و در آن جا به تدریس بپردازد. شرایط برای دونالد بر وفق مراد پیش می رفت و او در سال 1972 میلادی با شاعری به نام جین کنیون آشنا شد و در نهایت این دو با یکدیگر ازدواج کردند.

تدریس در دانشگاه میشیگان باعث نشده بود که او از شاعری کناره گیری کند، بلکه وی تصمیم گرفت تا به صورت جدی تری میزان وقت بیشتری از شبانه روزش را برای شاعری و نویسندگی کنار بگذارد. به همین ترتیب بود که موفق شد 15 کتاب شعر از خودش منتشر کند و بدین صورت به یکی از محبوب ترین شاعران آمریکایی تبدیل شود. کتاب های شعر دونالد هال همچنان با فروش فوق العاده ای در سطح آمریکا رو به رو هستند و دونالد از طرفداران بسیار زیادیی در کشور خود برخوردار می باشد.

در میان آثار دونالد هال، برخی از نوشته هایش از محبوبیت بیشتری نسبت به سایر اشعار برخوردار می باشند. مثلا «نخست رنگ شده» که در سال 2002 عرضه شد، توانست لقب بهترین کتاب شعر را در یک نظر سنجی که در میان مردم آمریکا انجام شد به خودش اختصاص دهد. دونالد این مجموعه شعر خود را در سومین سالگرد مرگ همسرش، جین کیتون به چاپ رساند. در این کتاب شعر دونالد هال به موضوع بیماری و مرگ همسرش پرداخته است و در تک تک مصراع های شعرهای او در این کتاب می توان عشق بی کرانش به جین را مشاهده کرد. علاوه بر این کتاب شعر فوق العاده، دونالد هال مقاله های بسیار زیادی را نیز به رشته ی تحریر در آورده است که در این بین می توان «کار در زندگی» را مهم ترین آن ها دانست.

نوشتن کتاب داستان کودکانه نیز از دیگر فعالیت های کاری جالب دونالد هال می باشد که توانسته او را به شهرت بسیاری برساند. او برای نوشتن این کتاب داستان موفق به دریافت جایزه ی Caldecott Medal شد. گذشته از کتاب های شعر، نوشتن چندین نمایشنامه از دیگر فعالیت های قابل ذکر دونالد هال می باشد. لقب استادی در سرودن شعر نیز از جمله افتخاراتی است که هر شاعری نمی تواند به آن دست پیدا کند، اما دونالد هال به واسطه ی چندین سال فعالیت در عرصه ی شاعری توانست به این مهم دست پیدا کند. جایزه ی Guggenheim Fellowships و مدال Robert Frost را نیز می توان از دیگر موفقیت های مهم دوران کاری دونالد هال به حساب آورد.

بیوگرافی دونالد هال (زندگینامه بزرگان)

مرگ همسر و تاثیر آن در زندگی دونالد هال

دونالد هال همواره از درگذشت همسر خود به عنوان یکی از بدترین اتفاقات زندگی خود یاد کرده است. جین، همسر دونالد، متوجه شد که به یک بیماری خطرناک و مرگبار مبتلا می باشد و سرانجام نیز در سال 1995 میلادی درگذشت. دونالد که به همراه جین در مزرعه پدری خود زندگی می کرد، پس از مرگ او نیز تصمیم گرفت تا به زندگی در همین مزرعه ادامه دهد، تا بدین ترتیب بهتر بتواند خاطرات خود به همراه همسرش را به یاد آورد. وی در طول عمر خود نویسندگی را مهم ترین فعالیت روزانه ی خود معرفی کرد و اعلام کرد تا زمانی که زنده است از نوشتن دست بر نخواهد داشت.

دونالد هال و همسرش جین کیتون از جمله ثروتمندترین هنرمندان زمان خود بودند، به طوری که طبق رده بندی انجام شده در مورد میلیاردرهای جهان وی در سال 2008 در رتبه ی 321 پولدارترین میلیاردرهای آمریکایی قرار گرفت. سرمایه ی دونالد در آن سال ها چیزی بالغ بر 5.1 میلیارد دلار تخیمن زده شده بود.

درگذشت دونالد هال

سرانجام دونالد هال در تاریخ 22 ژوئن سال 2018 و در نیوهمپشایر به دلیل کهولت سن درگذشت. تاریخ ادبیات آمریکا از او به عنوان یکی از بزرگ ترین شاعران تاثیرگذار کشور یاد کرده است.

1/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx