زندگینامه بقراط – پزشک

نظرات 6
5 دقیقه مطالعه

زندگینامه بقراط - پزشک
بیوگرافی بقراط (زندگینامه دانشمندان)

در زندگی نامه بقراط حکیم اینگونه آمده است که: بقراط نامدارترین پزشک روزگار باستان. در حدود ۴۶۰ پیش از میلاد در جزیره خیوس دیده به جهان گشود و در حدود ۳۷۵ در لاریسا (در ایالت تِسالی ) درگذشت. وی از دودمان آسکلبیادس (اسقلبیاذس ) برخاست، که خاندان محلی قدیمی از پزشکان بود و چندین تن از ایشان هیپوکراتس نام داشتند.

بقراط کیست؟ پدر علم طب کیست؟

بقراط حکیم که به عنوان پدر علم طب جدید شناخته شده است نخستین کسی بود که پزشکی را از خرافات جدا کرد. بقراط حکیم که در جزیره یونانی توس به دنیا آمد پسر یک طبیب بود. بقراط اعتقاد معاصرین خود را که بر اساس آن بیماری توسط خدایان انتقام جو به وجود می آید رد کرد و به جای آن اعلام کرد که هر بیماری یک علت طبیعی دارد. وی گفت که اگر علت را بیابیم می توانیم آن را درمان کنیم. بقراط حکیم میگفت با مشاهده نشانه های یک بیماری و در نظر گرفتن شدت آن پزشک می تواند چشم انداز این بیماری را برای یک بیمار خاص با مقایسه آن با مراحل طبیعی همان بیماری پیش بینی کند.

بقراط حکیم بر اساس چنین اندیشه های منطقی یک مدرسه طب را بنیان نهاد.

عقیده پزشکی دیگری که وی قبول داشت آن بود که روش درمان یک بیمار ممکن است برای بیمار دیگر موثر نباشد، بقراط اعلام کرد که آنچه برای یک غذاست ممکن است برای دیگری زهر باشد. بقراط همچنین دیگر پزشکان را تشویق می کرد که از درمان های ساده مانند یک رژیم غذایی سالم استراحت زیاد و محیط تمیز استفاده کنند. بقراط حکیم می گفت زمانی که پژشکان نمی توانند بیماری را درمان کنند طبیعت اغلب این کار را می کند. در بیماران رو به مرگ نباید از روشهای ساده درمان استفاده کرد و پیشنهاد کرد که بیماری های بحرانی معالجه های بحرانی هم می خواهد.

زندگینامه بقراط - پزشک

رفتار درمانی بالینی

از دیگر توصیه های بقراط حکیم چیزی که امروزه رفتار خوب بالینی نامیده می شود با این گزاره ها که بیماری زمانی سخت تر است که ذهن مضطرب باشد و بعضی بیماران زمانی که از رفتار خوب پزشک رضایت داشته باشند بهبودی خود را باز می یابند. وی معتقد بود که پزشکان باید خادم بیماران خود باشند و معیارهای سلوک شرافتمندانه را رعایت کنند. در زمان وی گاهی پزشکان برای از بین بردن بعضی از بیماران خود تطمیع می شدند و امکان داشت که یک حاکم به پزشکی دستور دهد که برای کشتن دشمن خود از سم استفاده کند. بقراط حکیم گفت: پزشک در مورد بیمار مسئول است.

زندگینامه بقراط - پزشک

سوگندنامه بقراط حکیم

بقراط تعهد نامه ای را که امروزه هم دانشجویان پزشکی موقع اخذ درجه دکتری اظهار می کنند تهیه کرده است. سوگند است. در بخشی از این سوگندنامه آمده است که من عمیقاً تعهد می کنم که خود را وقف خدمت به انسانیت بنمایم من حرفه خود را با وجدان و شرافت انجام خواهم داد و سلامتی بیماران نخستین وظیفه من خواهد بود.

اگر چه بقراط حکیم سهم بسیاری در هنر شفای بیماران داشته ولی اطلاعات کمی از زندگی شخصی او در دست است تاریخ نویسان بر این باورند که او به مصر رفته و در آنجا پزشکی را آموخته است سپس در بسیاری از مکانها از جمله آتم تحصیل کرده و سرانجام به زادگاه خود را بنا نهاده است یک مجسمه بدون پوشش در جزیره توس موجود است که ظاهراً مربوط به بقراط بوده و او را مردی کوتاه قد با ریش های مجعد نشان می دهد.

سخنان بقراط تا کنون باقی مانده است زیرا دانشجویان او نکته هایی از درسهایش را جمع آوری کرده و با انتشار کتاب هایی آنها را شرح داده اند. بیش از پنجاه کتاب با نام بقراط حکیم وجود دارد و نوشته هایش برای توجیه آنکه او را پدر علم طب بنامیم کافی است.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

6 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
6
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx