زندگینامه فیل شیلر – مردی که اپل مدیون اوست

نظرات 5
9 دقیقه مطالعه

زندگینامه فیل شیلر - مردی که اپل مدیون اوست

بیوگرافی فیل شیلر

برخی فیل شیلر را کلیدی ترین فرد اپل میدانند؛ می گویند اگر او نبود این فروش بی نظیر دست نیافتنی می بود تا جایی که از او به عنوان با ارزشترین مدیر بازاریابی جهان یاد میشود. در ادامه به زندگی نامه ی فیل شیلر معاون ارشد بخش بازاریابی جهانی شرکت اپل می پردازیم.

در زندگینامه فیل شیلر اینگونه آمده است که: فیلیپ دبلیو شیلر مشهور به “فیل شیلر” در 8 ژوئن ۱۹۶۰ در شهر “ناتیک” واقع در ایالت ماساچوست آمریکا به دنیا آمد. فیل شیلر تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در همانجا گذراند ولی برای تحصیلات دانشگاهی به شهر “بوستون” ماساچوست رفت و در دانشگاه این شهر ثبت نام کرد. فیل شیلر در این دانشگاه در رشته ی زیست شناسی درس خواند و در ۱۹۸۲ لیسانس خود را دریافت کرد.

فیل شیلر بعد از اتمام تحصیلات مشغول به کار شد، اینکه رشته ی دانشگاهی اش را بر اساس علاقه انتخاب کرده یا دلیل دیگر داشته معلوم نیست ولی از همان ابتدا وارد حوزه ی بازاریابی و فروش شد و هیچوقت شغلی متناسب با رشته اش پیدا نکرد. وی اول به سان فرانسیسکو رفت و در شرکت “ماکرومیدیا” در سمت معاونت بازاریابی محصولات خدمت کرد. بعد تصمیم گرفت از ماکرومیدیا بیرون بیاید. این بار مدیریت فناوری اطلاعات را آزمود و با این سمت به ترتیب در شرکت های “نولان”، “نورتون” و “لکسینگتون” فعالیت کرد. اما هیچ یک از این شرکت ها و کار در آنها چیزی نبود که فیل شیلر دنبال آن باشد؛ برای همین تصمیم گرفت به کلی قید شغلهای مدیریتی را بزند و مدتی به عنوان برنامه نویس و تحلیل گر سیستم در بیمارستان عمومی بوستون مشغول به کار شود تا ببیند واقعاً به درد چه کاری میخورد. طولی نکشید که دریافت این شغل هم، آن چیزی نیست که راضی اش کند؛ چند وقتی طول کشید تا بتواند در شرکت پرآوازه ی اپل کار پیدا کند؛ بالاخره در ۱۹۸۷ در واحد بازاریابی به استخدام این شرکت در آمد.

زندگینامه فیل شیلر - مردی که اپل مدیون اوست
فیل شیلر، نزدیک 30 سال پیش به اپل رفت. دو سال بود که استیو جابز از اپل رفته بود. فیل شیلر، ۶ سال در اپلِ بدون استیو جابز کار کرد. به مدت ۴ سال اپل را ترک کرد. با برگشت استیو، او هم دوباره به اپل آمد.
فیل شیلر وقتی به اپل آمد ۲ سال بود که هیات مدیره، “استیو جابز” را مجبور به ترک شرکت کرده بود. فیل شیلر تا ۱۹۹۳ در آنجا ماند و در واحد های اجرایی کار کرد؛ ولی نهایتاً اپلِ آن دوران، بدون استیو جابز تفاوت چندانی با دیگر کارفرماها نداشت و فیل شیلر ناراضی را نتوانست نگه دارد. اول به شرکت “فایرپاور سیستمز” در “مینلوپارک” کالیفرنیا رفت و معاون بازاریابی آنجا شد. در فایرپاور هم خیلی دوام نیاورد و راهی شرکت “ادوبی” شد؛ چند سالی در ادوبی کار کرد تا اینکه مطلع شد استیو جابز بزرگ قصد برگشتن به اپل را دارد.

زندگینامه فیل شیلر - مردی که اپل مدیون اوست

«فیل شیلر» در کنار «استیو جابز» و «جانی آیو»

فیل شیلر در سال ۱۹۹۷ بعد از شروع به کار جابز به اپل بازگشت و از همان ابتدا در واحد بازرگانی محصول مشغول به کار شد. فیل شیلر از زمان پیوستن به اپل جزو مدیران مورد اعتماد جابز قرار گرفت و همواره در دایره ی اصلی تیم اجرایی و تصمیم گیری این شرکت قرار داشت.
فیل شیلر با توانایی منحصر‌به فرد خود خیال مدیرعامل شرکت را از بابت زنجیره ی فروش و بازاریابی راحت کرد و با بازاریابی قدرتمند به جرأت تمام محصولات اپل را به بهترین شکل ممکن عرضه و با بالاترین آمارها به فروش رساند.

وی همیشه پای ثابت ارائه ها و معرفی های معروف و تاریخ ساز استیو جابز بود؛ او از بازتعریف تلفن ها همراه با معرفی خاطره انگیز آیفون تا ظهور “آیپاد”، “آیتونز” و پدیده ی “آیپد”، از اپ استور به عنوان معدن عظیم برنامه های کاربردی تا “مک بوک” و “آی‌ مک” و “مک او اس” در سر صحنه حاضر میشد؛ شیلر در تمام این سالها یکی از شناخته شده ترین چهره های “کوپرتینو” (مقر اپل) بوده.

زندگینامه فیل شیلر - مردی که اپل مدیون اوست

اعتماد جابز به شیلر و شخصیت میانه روی او باعث شد تا در زمانی که استیو جابز برای درمان از حضور در مراسم های اپل ناتوان بود، فیلیپ مرد اول صحنه ها باشد و از قضا به اعتقاد بسیاری، به خوبی هم از پس این کار بر آمد. در طی این مراسم ها بود که خط تولید “مک بوک پرو”، “آیفون ۳GS”، نسخه های جدید “آی لایف” و “آی‌ ورک” و تغییرات گستره در فروشگاه آیتونز عرضه شد؛ این نقش کلیدی بعد از درگذشت جابز و در دوران های انتقال مدیریت و هم تصدی گری “تیم کوک” ادامه یافت.

وظیفه ی فیل شیلر در اپل علاوه بر تعیین و نظارت بر برنامه ی بازاریابی شرکت، شکل دادن به روابط حسنه با توسعه دهندگان و طرح نقشه ی راه آینده است؛ عاملی که میدانیم سیستم عامل موبایل مایکروسافت را زمین زد و هرچه “استیو بالمر” نام “توسعه‌ دهندگان” را فریاد زد کارگر نیفتاد. عملکرد فوق العاده ی فیل شیلر باعث شد سال 2016 در جریان چندین تغییر بزرگ در پست های اجرایی شرکت اپل، با حفظ سمت معاونت ارشد بازاریابی، مسئولیت اپ استور هم به او واگذار شود. فیل شیلر مدیریت اپ استور را در همه ی پلتفرم های این شرکت شامل، دسکتاپ، موبایل و تلویزیون بر عهده خواهد داشت. اپل، اپ استور را بخش مهمی از فعالیت های تجاری اش میداند و به همین خاطر اداره ی آن را به فیل شیلر قابل اعتماد واگذار کرده.

زندگینامه فیل شیلر - مردی که اپل مدیون اوست

گفته میشود نظارت فیل شیلر تنها در روند فروش محصولات نهایی خلاصه نمی شود و او به عنوان مسئول مرتبط با زنجیره ی فروش و مشتری نهایی هم فعالیت میکند. تک تک محصولات از نمونه های اولیه تا نمونه ی قطعی با اعمال نظر او (در کنار دیگر افراد کلیدی) هدایت میشوند. این مسئله که دیدگاه فیل شیلر چقدر در محصول نهایی شرکت تأثیر دارد از یکی از مصاحبه هایش کاملاً مشخص است، او درباره ی علت عدم استفاده از باتری های بزرگتر در آیفون این طور توضیح میدهد: ” اگر یک باتری حجیم تر در یک محصول بخواهید، با گجتی سنگین و گران تر روبه رو خواهید شد که شارژ شدنش هم زمان بیشتری می طلبد. ما پیش از ارائه ی نهایی یک محصول، نمونه های اولیه بسیاری را مورد آزمایش قرار می دهیم و آنچه در دستان کاربران قرار می گیرد، یک تعادل کامل از ظرافت، سبکی و همچنین عمر باتری مناسب است و فکر می کنیم تصمیمات صحیحی در این میان اتخاذ شده اند.” حتی خُلق تنوع طلب و به دور از تکرار فیل شیلر هم در محصولی که به دست مشتری میرسد به شدت موثر است: ” اگر همه ی آنچه انجام می دهیم، صرفاً افزایش کاربری به همراه تغییرات بسیار جزئی باشد، پس هیجان در فناوری چه جایگاهی خواهد داشت؟ ما باید ریسک ها را به جان بخریم؛ این، همان اپلی است که من عاشقش هستم. شرکتی که از ریسک کردن و دست زدن به اقدامات تازه، ترسی به دل راه نمی دهد.”

طی سالیان دراز، شرکت اپل تمام سعی خود را کرده تا به شکل های مختلف تلاش رقبا برای جذب شیلر را خنثی کند، از دادن سهام شرکت تا پرداخت های کلان؛ او با دریافت ۶۰ میلیون دلار ظرف ۵ سال به عنوان گران ترین مدیر بازاریابی جهان شناخته میشود. در سال ۲۰۱۳ رتبه بندی ExecReps، فیل شیلر را در صدر فهرست برترین مدیران بازاریابی دنیا قرار داد.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

5 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
5
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx