۷ نکته ای که می توانید با آن عاشق خود شوید، به همراه نکات دیگر

یک نظر اضافه کنید
25 دقیقه مطالعه

اینکه گاهی خود را دوست داشته باشید، سخت است، اینطور نیست؟ ممکن است اخیرا شما شرایط سختی را مثل جدا شدن از رابطه یا دوستانتان، مسائل شخصی را پشت سر گذاشته باشید که به همین دلیل سبب شده است تا از خودتان کمی فاصله بگیرید. در چنین مواقعی دوست داشتن خود کمی دشوار و چالش برانگیز است. همه ما این احساسات را تجربه کرده ایم! برای مثال، بعد از جدایی از رابطه ام از نظر احساسی خسته بودم و حس می کردم که خودم را از دست داده ام. اما اکنون من در مرحله ای هستم که عاشق خود شدن را الگو زندگی ام قرار داده ام.

اگر شما هم می خواهید این حس رو تجربه کنید، پس با ما همراه باشید!

۷ روشی برای عاشق خود شدن

در ادامه ۷ نکته ای برای عاشق خود شدن را بررسی می کنیم که به شدت مفید و کارآمد هستند.

۱٫ فراموش نکنید که زندگیتان همانند یک سفر است

قبل از اینکه بخواهیم این مورد را بررسی کنیم باید چند نکته را به خاطر داشته باشید.

  • اولین مورد این است که این یک فرآیند محسوب می شود و برای دوست داشتن دوباره خود نیاز به زمان دارید؛
  • اجازه ندهید این کار باعث نا امیدی شما شود؛
  • می توانید با چند ترفند کوچک دوباره به قطار شادی و نشاط زندگی خودتان برگردید!

طولانی ترین رابطه ای که در زندگی خواهید داشت، رابطه با خودتان است. پس چرا روی این رابطه سرمایه گذاری نمی کنید و آن را به یک رابطه مثبت تبدیل نمی کنید؟ همچنین باید به یاد داشته باشید که هر کسی ارزش جذب عشق را ندارد. این تفاوت ها به این معنی است که آنچه که برای یک نفر مفید است ممکن است برای شما کار ساز نباشد. برخی از نکات امکان دارد برای فردی مفید ولی برای ما اینگونه نباشد. پس قبل از اینکه نکات را اجرا کنید، چند مورد را امتحان کنید و بهترین کار که برایتان مفید است را انجام دهید.

سعی کنید عاشق خود شدن را تمرین کنید

۲٫ خود را معرفی کنید

در ابتدا ممکن است که عجیب به نظر برسد، اما اینکه در مورد مواردی که به آن علاقه دارید به خودتان بگویید، راهی عالی برای پذیرفتن خود و شروع دوباره عاشق خود شدن است. می توانید برای انجام آن از آینه استفاده کنید. جلوی آینه بایستید و نکات مثبت خودتان را  بلند اعلام کنید.

شنیدن این کلمات به شما کمک می کند که باور کنید این کلمات حقیقت دارند. به عنوان مثال می توانید بگویید: من عاشق این هستم که می توانم بر خودم غلبه کنم یا چقدر موهایم را دوست دارم. پذیرش و دوست داشتن خود باعث بهبود جنبه های زندگی به ویژه تعامل در رفتارهای اجتماعی شما می شود. از این گذشته، اگر نتوانید خوبی و زیبایی را در خودتان ببینید، چطور می توانید خوبی را در دیگران ببینید و حس کنید؟

۳٫ پذیرش

در زندگی امکان برگشت به گذشته وجود ندارد و همیشه در حال به جلو حرکت کردن هستید. شما قادر به تغییر اتفاقات رخ داده شده در گذشته نیستید. فقط می توانید واکنش های خود را نسبت به اتفاقات تغییر دهید. اتفاقات افتاده اند، کاری از دست شما بر نمی آید!

رابطه ای که در آن بودم بهم خورده است. نمی توانم آن را تغییر دهم، اما می توانم آن را بپذیرم و دیدگاهم را تغییر دهم. وقتی فردی که دوستش دارید از ۱۰ بار ۹ بارش شما را ترک می کند، رفتارش به خودش برمی گردد نه به شما! پذیرفتن این امر سبب می شود تا اندکی از درد شما کاسته شود. گذشته بخشی از زندگی شما و کسی که به آن تبدیل شده اید را تشکیل می دهد، نشستن و زانوی غم بغل گرفتن دردی را دوا نمی کند!

در عوض روی کارهایی که می توانید تمرکز کنید. می توانید خود را به خاطر استفاده از کلمات تند ببخشید و روی مراحل مثبت آینده و انتقاد سازنده کار کنید.

عاشق خود شدن

۴٫ آن ها را از زندگی خود حذف کنید

در زندگی با افرادی روبه رو می شوید که می توانند بر زندگی شما تاثیرات منفی و سمی بگذارند. آن ها می توانند احساسات منفی را نسبت به خودمان به ما بدهند. این عمل که به آن ها اجازه دهید شما را کوچک کنند، جرمی علیه خودتان محسوب می شود! می تواند مانند یک مرحله چالش برانگیز در زندگی شما باشد. احتمالا از نوع سخت ترین آن! اما این را بدانید با حذف این جور افراد از زندگی خود، رابطه شما را به شدت با خودتان بهبود می بخشد.

اگر این افراد برای شما مهم هستند، می توانید با آن ها صحبت کرده و رفتارهای آن ها را برایشان توصیف کنید. امکان دارد از احساسی که در شما ایجاد می کردند، آگاه نبودند و می توانید تغییراتی در رابطه خود اعمال کنید.

در حالی که حذف افراد از زندگی شما می تواند سخت باشد، ممکن است آن ها افرادی از دوستان نزدیک، یا بخشی از خانواده شما باشد. اما این را بدانید که دور ماندن از افراد منفی نگر که روحیه و احساسات منفی را در شما رشد می دهند، به نفع شما و زندگیتان است.

پذیرش خود به هر دلیل ممکن

۵٫ تغییر می تواند برای شما خوب باشد

من اولین نفری هستم که می گویم تغییر عادت موجب مرض است! اما با این وجود همه تغییرات آنچنان هم بد نیستند. ممکن است فعالیت هایی که قبلا آنها را دوست داشتید، اکنون دیگر مایل به انجام آن نباشید یا نسبت به شغلی که تاثیر منفی بر شما گذاشته است، حس تنفر پیدا کنید؟

در سفر عاشق خود شدن جایی برای احساس تنفر از خود وجود ندارد. در حالی که می تواند این امر طاقت فرسا باشد، اما باعث یک تغییر مثبت در راه عاشق خود شدن می شود. تغییر شغل خود یا کنار گذاشتن کلاس هنری که به آن علاقه نداشته اید، به شما این امکان را می دهد که یک قدم به مسیر عاشق خود شدن نزدیک تر شوید.

۶٫ از چیزای کوچک زندگی لذت ببرید

وقت گذاشتن روزانه برای خود بابت عاشق خود شدن سبب می شود که یک رابطه عاشقانه و شیرین با خود داشته باشید! به هر حال شاید تا کنون به آن توجه نکرده باشید، ولی همین موارد کوچک در زندگی هستند که باعث خوشحالی و شادابی شما در زندگی می شود. چرا ده دقیقه از زمان خود را صرف نوشتن خوشبختی های کوچک در زندگی نمی کنید؟

نوشتن و نگه داشتن یک دفتر پر از خاطرات شیرین خود می تواند به سفر دوست داشتن خود کمک ویژه ای کند. یک کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان، یک برنامه تلویزیونی آشپزی، علایق شما هر چه که باشد سعی کنید از کاری که می کنید نهایت استفاده را ببرید.

همچنین خواندن کتاب هایی که در آن از عاشق خود شدن می گویند نیز می تواند در این سفر به شما کمک کند. به این نکته توجه کنید که نیاز نیست کارهایی که انجام می دهید، حتما وقت گیر باشند. همین که از انجام آنها هر چند کوچک، سبب شود لبخند به لب های شما بیاورد و شادی را در شما شکوفا کند، هم تاثیر خودش را می گذارد.

۷٫ اشکالی ندارد مرتکب اشتباه شوید

بخشی از دوست داشتن خود، پذیرفتن عیب ها و نواقص خود است. بی شک شما اشتباهاتی را نیز مرتکب خواهید شد. همه ما انسان هستیم و انسان هم جایز خطاست! هنوز هم میتوانید خود را دوست داشته باشید و گهگاهی مرتکب اشتباه شوید. این اجازه را به خود ندهید که ترس از اشتباه انجام دادن کارها، مانع از تلاش شما برای انجام دادن آنها شود. این را به یاد داشته باشید که علاقه شما نسبت به خودتان آنقدر زیاد است که نمی تواند مانع از دیگر مشکلات شما شود.

عاشق خود شدن

آیا شما عاشق خودتان هستید؟

تا به اینجای مطالب از این گفتیم که عاشق خود شدن چیست و چه کارهایی برای بهبودی آن نیاز است. حال در ادامه از راه هایی که می توانید به خود کمک کنید که عاشق خودتان شوید و زندگی بهتری داشته باشید، می گوییم.

چند نکات در مورد بهبودی عملکرد عاشق خود شدن

قبل از شروع، بیاید به این سوال پاسخ دهید که آیا شما یک بازیکن فعال در زندگی خودتان محسوب می شوید؟ یا فقط در کنار زمین بازی زندگیتان در حال راه رفتن هستید تا روزها را یکی پس از دیگری سپری کنید؟

مشکل اصلی ما این است که فقط یک ضربه کوچک به زندگیمان می زنیم. صرف نظر از کارت هایی که در زندگی می گیریم، می توانید زندگی بهتری را برای خود بسازید! این عمل به معنای زندگی بهتر و شادتر، موفقیت بیشتر، روابط عمیق و معنادار تر است. اگر می گویید که چگونه؟ باید گفت که همه این موارد به خود شما بستگی دارد! کنترل زندگی شما دست خودتان است. حال با این وجود، آیا مایل هستید که برای بهتر شدن زندگی خود تلاش کنید؟ اگر پاسخ شما بله است، پس با ما همراه باشید که مراحل بهبودی در عاشق خود شدن را عنوان کنیم.

۱٫ قدم بزنید

پیاده روی یکی از بهترین راه ها برای تقویت یک زندگی بهتر است. این کار را می توانید در خانه روی تردمیل انجام دهید یا به بیرون بروید و از فضای باز و تازه هم لذت ببرید. حتی نمی توانید اسم این کار را یک تمرین واقعی بگذارید، زیرا کار واقعی که شما انجام می دهید این است که از فضای پارک لذت می برید. علاوه بر این موارد کالری بدن شما هم سوزانده می شود که برای سلامتی شما هم مفید است.

۲٫ تا می توانید بلوبری بخورید!

بلوبری غذای مفیدی است که سلامت شما را بهبود می بخشد. همچنین میوه ضد التهابی نیز محسوب می شود.

به گفته پژوهشگران، التهاب سبب ابتلاع به انواع بیماری های جسمی می شود، اما موردی که قابل توجه است رابطه بین زوال عقل و التهاب است. اساساً زوال عقل نوعی کاهش سلامت روانی محسوب می شود. مشکلات حافظه، ناتوانی در تمرکز و موارد دیگر لزوماً به دلیل مشکلات مربوط کهولت سن به حساب نمی آیند، بلکه ممکن است بدلیل التهاب موجود باشند.

اگر در مغز شما التهاب وجود داشته باشد، می تواند از ارتباطات بین سلولی جلوگیری کند. زغال اخته همچنین دارای فیبر نسبتاً بالایی است. علاوه بر این مورد خوشمزه هم است که می توانید از خوردن آن لذت ببرید و روح خود را شادتر کنید. اگر به هر دلیلی بلوبری دوست ندارید، می توانید از زغال اخته یا تمشک هم استفاده کنید.

حتی می توانید در شرایطی که کار مثبتی انجام دادید و نسبت به خود حس خوبی داشتید، خود را مهمان یه کاسه بلوبری، زغال اخته یا تمشک کنید!

۳٫ برای خود رژیم غذایی را تعیین کنید

وقتی از وعده غذایی صحبت می کنیم، تنها به بلوبری اکتفا نکنید! با تغییر عادات غلط غذا خوردن خود، می توانید تغییرات مثبت زیادی را در خود حس کنید. بسیاری از افراد در طول روز بیش از حد کربوهیدرات و قند مصرف می کنند. خوردن بیش از حد این مواد سبب می شود که:

  • ناتوانی در تمرکز
  • داشتن خواب ضعیف
  • داشتن حافظه ضعیف
  • افزایش وزن
  • و غیره… را به همراه داشته باشد

به مرور با خوردن این ها سبب می شود که شما اضافه وزن پیدا کنید و در پی آن دچار سرطان، دیابت و بیماری های قلبی شوید. پیشنهاد می کنیم اگر این موارد را بیشتر مصرف می کنید، رژیم خود را اصلاح کنید. در عوض تغییرات کوچکی را به مرور ایجاد کنید که بتوانید رژیم خود را اصلاح کنید.

عاشق خود شدن

دلایل مثبت عاشق خود شدن

۴٫ در یک کلاس ثبت نام کنید

برای عاشق خود شدن و بهبودی زندگیتان، می توانید در کلاس هایی که به آن علاقه دارید ثبت نام کنید. شرکت کردن در این کلاس ها علاوه بر روحیه مثبت بخشیدن به شما، سبب می شود با پیشرفت شما در آن روز به روز به خود انرژی مثبت دهید و عاشق خودتان شوید. نیازی نیست در کلاس های پر هزینه ثبت نام کنید. می توانید از مزایا کلاس های آنلاین هم بهرمند شوید.

۵٫ با خود یک کتاب به همراه داشته باشید

به همراه داشتن یک کتاب نمونه ایست که می توانید روی آن سرمایه گذاری کنید و به رشد فردی خود بیافزایید. به همراه داشتن کتاب به این معنا نیست که اگر شما فقط کتاب را همراه خود داشته باشید، کافی است! به این معنا است که شما آن را به همراه خود دارید تا هر زمان وقت آزاد پیدا کردید، چند صفحه ای از آن را مطالعه کنید.

۶٫ خواب کافی داشته باشید

محققان می گویند ۶ ساعت خواب باعث بهره وری بهتر می شود. خوابیدن به مدت ۸ ساعت منجر به عملی می شود که این روزه خماری خواب می گویند. مطمئن شوید که به اندازه کافی می خوابید. در غیر این صورت شانس انجام بسیاری از کارها را در زندگی خود از دست خواهید داد. هنگامی که احساس خستگی کردید، به رختخواب بروید و از خواب شیرین خود لذت ببرید که صبح بتوانید با شادابی و سرحالی از خواب بیدار شوید.

۷٫ یک روتین مداوم و مستمر برای صبح خود ایجاد کنید

ایجاد یک عادت روزانه برای اکثر مردم دشوار است. برای اینکه بتوانید عادتی را راحت تر در خود ایجاد کنید، داشتن روتین مناسب صبحگاهی می تواند به شما کمک کند. برای چه باید یک روتین و برنامه صبحگاهی ایجاد کنید؟ به این دلیل که صبح زمانی است که شما بیشترین تمرکز را دارید و مغز شما قابلیت دریافت مطالب زیادی است.

به همین دلیل است که افراد می گویند سخت ترین مطالبی که می خواهید یاد بگیرید را در صبح مطالعه کنید.

۸٫ عاشق کسی که هستید باشید

مهم ترین نکته برای بهبود این عملکرد این است که عاشق خودتان باشید. یاد بگیرید که خودتان را بپذیرید و خودتان را دوست داشته باشید. برای برخی از افراد می تواند این یکی از سخت ترین روش ها باشد، اما امکان پذیر است. قرار نبوده که شما شبیه لئوناردو دی کاپریو یا لیونل مسی باشید.

شما آفریده شده اید که خودتان ورژن تک و خاص خودتان باشید. روزانه شروع کنید به خودتان بگویید که چقدر خاص هستید. استعداد و ویژگی هایی که دارید شما را منحصر به فرد خواهد کرد. با این که اوایل انجام این کار دشوار است، اما به مرور زمان آسان تر می شود.

عاشق خود شدن

روش هایی برای عاشق خود شدن

۹٫ مدیتیشن را شروع کنید

از بین نکاتی که برای عاشق خود شدن عنوان شد، احتمالا یادگیری مدیتیشن سخت ترین آن است. البته اگر بخواهیم کلی نگاه کنیم، تمام موارد سختی های خودش را داشت! محققان دریافته اند که مدیتیشن رابطه مستقیمی بر تقویت حافظه انسان دارد. علاوه بر این در مدیتیشن به شما آموزش داده می شود که اگر کسی تمرکز شما را برهم زند، می توانید به راحتی آرامش خود را بازگردانید.

۱۰٫ برای خود و زندگیتان هدف مشخص کنید

آیا به این سوال فکر کرده اید که ۳، ۵ یا ۱۰ سال دیگر می خواهید کجا باشید؟ همانطور که در اول این مطلب گفتیم، اگر شما فقط زنده هستید و زندگی نمی کنید، شاید به این خاطر است که هدفی برای زندگی خود ندارید.

شما باید اهدافی را برای زندگی خود تعیین کنید و برای دستیابی به آن تلاش کنید. وقتی هدفی را برای خود تعیین می کنید، در راه برآوردن آن قدم بر می دارید. سعی کنید به نوبت هدف های خود را تعیین کنید.

برای مثال یک هدف برای خود ایجاد کنید و به آن دست یابید و بعد از اتمام آن هدف دیگری را شروع کنید. اگر چند هدف همزمان را امتحان کنید امکان دارد در آن شکست بخورید و باعث شکستن روحیه شما شود. اهداف خود را تجسم کنید. این کار به چه صورت است و چه حسی دارد؟ تجسم اهداف به شما انگیزه می دهد که دست از تلاش برای رسیدن به آن بر ندارید.

۱۱٫  شکست در زندگی خود را بپذیرید

شکست خوردن نباید امری غیر عادی در زندگی شما محسوب شود و باید بدانید که در زندگی امکان شکست خوردنتان وجود دارد. ممکن است در مسیر دستیابی به هدفتان، در روابط شغلیتان و دیگر موارد شکست بخورید. در چنین شرایطی دو راه دارید. اول اینکه می توانید کامل تسلیم شکست خود شوید و دست از تلاش دوباره بردارید یا می توانید از شکست خود درس بگیرید و دوباره شروع به تلاش کردن کنید!

انتخابی که انجام می دهید تاثیر مهمی بر زندگی شما و آینده تان خواهد داشت. اگر تسلیم شدن گزینه ای باشد که شما انتخابش می کنید، باید گفت که بعد از آن زندگی بهتری را تجربه نخواهید نکرد و امکان دارد که همان اشتباه را بارها و بارها تجربه کنید.

۱۲٫ تا می توانید آب بنوشید

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید خورد آب زیاد در روز است. این کار فواید زیادی را برای شما به همراه می آورد، از جمله باعث بهبود عملکرد کلیه شما می شود. دیگر موارد مهم نوشیدن آن، شفاف سازی پوست شما است. پس تا می توانید آب بنوشید!

۱۳٫ با افراد جدید دیدار داشته باشید

برخی از ملاقات ها معمولا رایگان است و شما می توانید در برخی از گردهمایی ها شرکت کنید و در آنجا با تعدادی از افراد آشنا شوید. پیدا کردن دوست جدید و هم کلام شدن با آنها سبب می شود که شما نسبت به خودتان احساس بهتری داشته باشید و عاشق خود شوید. این مورد کل این فرایند را سرگرم کننده می کند و مزایای سلامتی را نیز ارائه می دهد.

پذیرفتن گذشته راهی برای عاشق خود شدن

عاشق خود شدن

۱۴٫ گذشته را بپذیرید

دقت کردید که در این مقاله چقدر در مورد موضوع پذیرفتن گذشته خود صحبت کردیم؟ پس می توان نتیجه گرفت که این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است و اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که هنوز گذشته خود را رها نکرده اید، به شما پیشنهاد می کنیم که هر چه زودتر این کار را انجام داده که آرامش روحی و پر و بال گرفتن جسم و ورح خود را مشاهده کنید!

تنها کاری که نیاز است انجام دهید این است که، گذشته خود را بپذیرید، از آن درس بگیرید و جزو یکی از اتفاقات و تجربه های زندگی خود حساب کنید. هر چقدر این کار دشوار باشد، شما می توانید از پس آن بر بیایید.

۱۵٫ استفاده از دنیا مجازی را به حداقل برسانید

آخرین موردی که می توان به آن اشاره کرد، محدود کردن زمان خود از دنیا مجازی است. می توانید بعد از استفاده از فیس بوک، اینستاگرام و دیگر شبکه های مجازی از خود بپرسید که چه احساسی دارید؟ اگر مانند اکثر مردم هستید که وقت خود را در آن تلف می کنید، باید گفت که احساس خوب یا مثبتی نخواهید داشت. بنابراین پیشنهاد ما به شما این است که هر چه سریع تر این کار را متوقف کنید که رویکرد های مثبت و عاشق خود شدن را در زندگی خود ببینید.

توجه و عاشق خود شدن چه رابطه ای با هم دارند

عاشق خود شدن

کلام آخر

عاشق خود شدن! مطلبی که در مورد آن صحبت می کردیم یکی از مهم ترین اهداف زندگی است، که این روزها بسیاری از افراد از آن غافل شدن و عاشق خود شدن را به کلی فراموش کرده اند! با راهنمایی هایی که در بالا برای شما گفته شد، می توانید دریچه درخشان و زیبایی را برای زندگی خود باز کنید. با انجام این کار و عاشق خود شدن، متوجه می شودی که انرژی مثبت و روحیه شاد هم به سمت شما می آید و باعث می شود زندگی موفق تری داشته باشید. به این نکته توجه کنید که شروع و انجام هر کاری در ابتدا سخت و دشوار است، اما با پشتکار عمل و انجام مدوام آنها می توانید هر کاری را که می خواهید عملی کنید.

پس در نتیجه دست از تلاش کردن برندارید و عاشق خود شوید!

منبع:

https://www.unfinishedsuccess.com/how-to-love-yourself-again/

https://www.unfinishedsuccess.com/self-improvement-tips/

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx