۶ مرحله از مراحل رشد فردی که هر شخص باید بداند

یک نظر اضافه کنید
9 دقیقه مطالعه

رشد فردی فرآیندی است که مراحل زیادی دارد. این سفری مادام العمر است! در ادامه ما ۶ مورد از مراحل رشد فردی را بررسی می کنیم. این مراحل به طور طبیعی تکرار می شوند و می توانند با رشد و اهداف در زندگی به صورت چرخه ای درآیند. لازم به ذکر است که این مراحل همیشه به صورت یک روش خطی و مشخص رخ نمی دهند؛ مراحل اغلب به صورت متقابل صورت می گیرند.

این مراحل می تواند در زندگی شما در حوزه مشخصی یا در کل زندگی اعمال شوند.

نیازی به عجله نیست! از راه های کوچک با قدم های آرام شروع کنید!

 آشنایی با مراحل رشد فردی

در این مسیر با خود و دیگران مهربان باشید. هرکس در این راه سرعت مخصوص خود را دارد. با آن مثل مسابقه برخورد نکنید! سخت گیری بی مورد موجب توقف شما می شود. در ادامه به بررسی این مراحل می پردازیم.

۱-عدم شناخت و ندانستن

در این مرحله نا آگاهی و عدم شناخت از زندگی وجود دارد. برخی افراد و مشکلات از این مرحله خارج نمی شوند. انکار، نا آگاهی عمدی و سادگی در این مرحله وجود دارند.

 وقتی از پذیرفتن مشکلات، نقاط ضعف و نقاط قوت اجتناب کنیم، در این مرحله به دام می افتیم! گاهی ممکن است خود را تخریب کنیم و وقتی به هدفمان رسیدیم، احساس رضایت و کامل بودن نکنیم؛ وقتی در این مرحله گیر کنیم در راه خود سفت و محکم باقی می مانیم.

به یاد داشته باشید که ممکن است برای همه چیز در این مرحله نباشید، اما می توانید برای اهداف خاص زندگی خود که از آن آگاهی ندارید در این مرحله باشید.

این مرحله به طورکامل منفی نیست. این مرحله آغاز هر رویدادی در زندگی ما است و می توانیم با کنجکاوی و داشتن ذهن خلاق از این مرحله عبور کنیم. برای برخی عبور از این مرحله سخت و گمراه کننده است.

باید این را گفت شما در این مرحله اشتباهات زیادی خواهید داشت، ولی باید از هر کدام درس بگیرید.

هم چنین نگذارید اعتماد به نفس کاذب شما را در مرحله اول گیر بیندازد.

۲-آگاهی و هوشیاری

در این جا رشد شخصی شما شروع می شود. این مرحله روبرو شدن با واقعیت و بیدار شدن از خواب است.

در این جا حقیقت زندگی را درک می کنید و با آن روبرو می شوید. ما برای شناخت، یادگیری و درک آماده می شویم؛ گرچه ممکن است در ابتدا سخت باشد.

آگاهی این امکان را به شما می دهد که به اعماق زندگی پی ببرید. به جای فرار از مشکلات با آن روبرو می شوید.

هم چنین به توانایی و استعداد های خود پی می برید و آن را سرکوب نخواهید کرد.

مراحل رشد فردی را بشناسید

۳-پذیرش و قبول کردن

اگر به رشد شخصی واقعی رسیده باشید، پذیرش برای شما ممکن خواهد بود. از دیگر مراحل رشد فردی پذیرش است؛ پذیرش باعث می شود هر تغییری به رشد شخصی تبدیل شود.

پذیرش احساس عمیق عشق به خود داشتن است. اگر بخواهیم بدون پذیرفتن خود وزنمان را کاهش دهیم، نه تنها سخت و دشوار خواهد بود، بلکه از نتیجه خود هم احساس رضایت نخواهیم داشت.

پذیرش مثبت و راضی کننده به نظر می رسد، اما گاهی ترسناک هم می شود. مثل زمان هایی که پذیرفتن در مورد خود و شرایط زندگی سخت و ناراحت کننده است.

پذیرش یعنی داشتن حس عشق و احترام. پذیرفتن مثل بخشش است؛ زیرا همه مسائل را زیبا جلوه نمی دهد و همه تصمیمات ما را تایید نمی کند.

با پذیرفتن خود از خشم و نفرت و عصبانیت خالی شوید و سعی کنید برای خود دوستی خوب باشید.

می توانید بدون تعصب آن چه که وجود دارد را بپذیرید و با تغییرات مثبت به رشد فردی خود کمک کنید.

افرادی که به خود شک و تردید و نفرت و خشم دارند، با پذیرفتن مشکل دارند.

۴-احساس مسئولیت پذیری

مراحل رشد فردی

در این مرحله از مراحل رشد فردی، یاد می گیرید که باید کنترل مسائل را دست خود بگیرید که بتوانید به موفقیت برسید. به جای اعتماد و تکیه به دیگران به خود اعتماد کنید و کنترل امور را در دست بگیرید.

ما تصمیم می گیریم و می آموزیم که به طور فعالانه زندگی کنیم نه متاثر از دیگر افراد.

متوجه خواهید شد که هیچ کس به فکرتان نیست و شما را نجات نخواهد داد. هیچ فردی پیدا نمی شود که تمام مشکلات شما را گردن بگیرد و آن ها را حل کند. این شما هستید که تغییر می دهید! این مرحله هم می تواند ترسناک باشد. اما به همان اندازه قدرت بخش است.

ما مسئول زندگی شخصی خود و شادی و نشاطمان هستیم؛ نه هیچ کس دیگر، فقط و فقط خودمان! با درک این مرحله، خود را آماده مراحل رشد فردی بعدی کنید.

مراحل رشد فردی را در زندگی به کار بگیرید

۵-مرحله اجرا و به کار گیری

اکثر مردم قابلیت این را دارند که در این مرحله گیر بیفتند! پس حسابی حواس خود را جمع کنید.

این مرحله هیجان انگیز است، ولی اگر انگیزه خود را از دست دهید، از مسیر دور خواهید شد. در این مرحله شروع به یاد گیری، تعیین اهداف و برنامه ریزی برای اجرای آن می کنید.

سه نکته کلیدی در این مرحله نظم شخصی، انگیزه و تمرکز هستند. نظم و انضباط شخصی و تلاش برای با انگیزه ماندن اهمیت زیادی دارد. آن چه را که می خواهید به آن برسید دسته بندی کنید و برای آن برنامه بریزید و بدانید چرا می خواهید به آن هدف برسید.

انسان موجودی احساسی است و با احساس خود عمل می کند. هدف گذاری و ارزش گذاری قوی و مناسب در این مرحله به شما کمک می کند.

مراحل رشد فردی

مراحل رشد فردی به شما برای دستیابی به هدفتان کمک می کند

رشد و نظم وترتیب و روشنی در این مرحله اهمیت زیادی دارد و نباید فقط اهداف را به صورت مبهم در سر داشت و برنامه ریزی کرد. گیرکردن در این مرحله شما را به مراحل قبلی باز می گرداند.

۶-رسیدن به هدف خود

در آخرین مرحله از مراحل رشد فردی، شما یاد می گیرید که باید با هدف زندگی کرد. شما باید به مسیر خود ادامه دهید و طی مسیر تغییرات را اعمال کنید. شما نباید زمانی که به هدف رسیدید یا  خوشحال و راضی هستید از رشد و حرکت به جلو دست بکشید. باید به رشد خود ادامه دهید؛ این مسیری نیست که پایانی داشته باشد!

ما در زندگی می پذیریم و به دنبال رشد و تغییر می رویم. در این مرحله ما به طور عامدانه خود را با اهداف دیگر و موانع به مراحل رشد اولیه باز می گردانیم.

وقتی با هدف زندگی کنید دائم در حال تلاش برای پیشرفت و رسیدن به مقصود خود هستید. نباید اجازه دهید سختی ها شما را نا امید کنند و شما را از این مسیر خوشبختی منحرف سازند. سفر به سمت رشد فردی شما ادامه دارد.

۶ مرحله از مراحل رشد فردی که هر شخص باید بداند

مراحل رشد فردی چه تاثیری در زندگی ما دارند؟

کلام پایانی

رسیدن به رشد فردی آسان نیست؛ اما قطعا سودآوری زیادی برای شما دارد. هنگامی که مراحل رشد فردی را به طور کامل یاد  گرفتید، می توانید رشد، موفقیت، شادی و لذت بیشتر در زندگی را تجربه کنید.

برای شروع، پله پله و آهسته آغاز کنید. موانع و مشکلات نباید شما را از پای در بیاورند. با مرور نکات بالا می توانید خود را برای شروع این مسیر آماده کنید.

 

: منبع https://www.pickthebrain.com/the-6-stages-of-personal-growth/

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx