یادگیری و تمرین مهارت های امور زندگی با موثرترین روش ها

یک نظر اضافه کنید
12 دقیقه مطالعه

وقتی نوبت به یادگیری می رسد، چندین مهارت دیگر نیز در امر یادگیری دخیل هستند که استفاده از آن ها نیاز به تمرین دارد. بنابراین مهم است که با استفاده از روش هایی

جستجوی کمک

 را شروع کنید و از این مهارت ها به منظور بهبود پیشرفت خود بهره ببرید.

همانطور که بیان شد، راه اصلی برای رشد مهارت های شما تمرین این مهارت هاست. روش های زیادی وجود دارد که آموخته های خود را تمرین کنید و آن ها را به کار برید.

 از این رو در این مقاله برخی از ارزشمندترین روش های یادگیری مهارت ها که به رشد فردی کمک می کند، را شرح داده ایم. همچنین مواقعی که چیزی را یاد می گیرید و می خواهید آن را فورا به کار ببرید، روش های عملی زیر مفید خواهد بود.

برای یادگیری مهارت های ضروری زندگی به منظور رسیدن به موفقیت و همچنین یادگیری نحوه تمرین این مهارت ها با ما در پرورش افکار همراه شوید.

از چه راه هایی یادگیری و تمرین مهارت ها میسر است؟

ماهر شدن در هر کاری نیاز به زمان دارد و به سرعت به دست نمی آید. همچنین باید با استفاده از روش هایی روی خود و ویژگی های خود کار کرده و مهارت های موردنظر خود را برای دستیابی به اهداف و موفقیت تقویت کنید.

در ادامه برخی از روش های مورد نیاز برای تمرین و تقویت مهارت ها را توضیح داده ایم. به منظور یادگیری این روش ها در ادامه با ما همراه شوید.

تمرین آگاهانه

تمرین آگاهانه روشی برای غلبه بر وضع ثابت یادگیری با رخ دادن سریع  پیشرفت  های مداوم است. راه دیگر برای درک این موضوع از طریق پیشرفت تمرین ساده به تمرین هدفمند و در نهایت به تمرین آگاهانه به دست می آید.

بطور کلی تمرین آگاهانه که روشی برای یادگیری و تمرین مهارت ها است، به سه مولفه اصلی زیر نیاز دارد:

 • نظم و انضباط برای اینکه کاری انجام دهید، ضروری است. همچنین با هدف گذاری در اطراف آن و سرمایه گذاری شخصی در آن معنا می یابد.
 • حوزه ای که در آن تمرین و فعالیت می کنید، باید در یک زمینه کاملا مشخص باشد. به عنوان مثال، شما برای مواردی مانند باغبانی، مشاوره یا سرگرمی تمرین آگاهانه نخواهید کرد. آن را در محیط های رقابتی، هنرهای موسیقی، ورزش و شطرنج مشاهده خواهید کرد.
 • برای انجام آن به یک معلم یا راهنما نیاز خواهید داشت. معادل پیدا کردن فردی است که در آنچه می خواهید بیاموزید، مهارت دارد. تکنیک های آن ها را مطالعه کرده و آن را در زندگی خود اعمال می کنید. این امر به شما کمک می کند که چرخه بازخوردی ایجاد کنید، چرا که اگر همه چیز طبق برنامه پیش نرود، نقطه تماس یا اطلاعاتی خواهید داشت.

برخی روش های دیگر برای تمرین آگاهانه عبارتند از:

 • شکستن مهارت به قسمت های مختلف
 • داشتن برنامه ای که انگیزه شما را حفظ می کند.
 • داشتن مربی
 • جستجوی بازخورد آنلاین

تکرار دوره ای

یکی از ایرادات تمرین آگاهانه این واقعیت است که در موارد کمی از آن بهره می برند. برای مثال، از تمرین آگاهانه برای بهبود کشش بدنی یا رژیم استفاده نمی شود، زیرا در آن تمایلی به رقابت وجود ندارد. اما اگر بخواهید با نگرش رقابتی در دوی ماراتن شرکت کنید، وضعیت متفاوت خواهد بود.

آنچه برای همه افراد بیشتر از هر چیز دیگری کاربرد دارد، تکرار دوره ای است که به یادگیری و تمرین مهارت ها به افراد کمک می کند. تکرار دوره ای روشی ایده آل برای حفظ اطلاعات، تمرین مهارت ها و رشد معنادار، زمانی است که بزرگ تر می شوید.

همانطور که از نام این روش مشخص است، تکرار دوره ای مواجهه منظم با اطلاعات خاصی معنی می دهد. هر چه بیشتر تکرار کنید و به یاد داشته باشید، کمتر به حافظه خود نیاز خواهید داشت.

 

تکرار دوره ای

تکرار دوره ای راهی برای یادگیری و تمرین مهارت ها

مراحل انجام تمرین دوره ای یادگیری مهارت ها

چگونگی استفاده از تکرار دوره ای در زندگی شامل چهار مرحله می شود، که در ادامه شرح داده ایم:

 1. یادداشت های خود را مرور کنید. پس از ۲۰ تا ۲۴ ساعت از دریافت اولیه اطلاعات مطمئن شوید که آن ها بررسی می شوند و سپس نگاه کنید که آیا نکات کلیدی را به یاد می آورید؟
 2. بدون استفاده از یادداشت های خود، اطلاعات روز بعد را به یاد بیاورید. این یادآوری را زمانی انجام دهید که کار خاصی انجام نمی دهید، مانند هنگام نشستن یا پیاده روی یا هنگامی که آرامش دارید. همچنین در این مورد از فلش کارت یا آزمون های کوچک درباره مفاهیم استفاده کنید.
 3. از آن زمان به بعد، هر ۲۴ تا ۳۶ ساعت، اطلاعات چندین روز بعدی را به یاد بیاورید. نیازی به یادآوری همه چیز نیست. در این مرحله یادداشت های خود را بررسی کنید، اما سعی کنید، همیشه به آن ها تکیه نداشته باشید.
 4. در نهایت بعد از چند روز همه چیز را دوباره مطالعه کنید. اگر برای امتحانی خود را آماده می کنید، این مراحل را یک هفته قبل از آزمون انجام دهید. یک هفته زمان مناسبی را برای پردازش اطلاعات برای مغز شما فراهم می سازد.

چرخه بازخورد

روش رایج دیگر برای یادگیری و تمرین مهارت ها، استفاده از چرخه بازخورد است. در این روش خاص نیز از آنجا که به دنبال بازخورد از طریق برخی نقاط مرجع هستید، مشابه تمرین آگاهانه به شمار می رود. با این حال اندکی نیز تفاوت دارد، به این صورت که شما کسی هستید که به خود بازخورد می دهید.

به بیان دیگر این روش فرایندی است که یادگیرنده از اطلاعات درباره عملکرد خود قدردانی می کند و از آنها برای بهینه سازی کیفیت روش های یادگیری یا سبک خود بهره می برد. طبق آموزه های قانون جذب، قدردانی کردن از پیشرفت های خود باعث می شود که در هفته های آینده تمرین های خود، روزهای بهتر و پربارتری داشته باشید.

 

چرخه بازخورد

چرخه بازخورد و تاثیر آن بر یادگیری و تمرین مهارت ها

مراحل ایجاد چرخه بازخورد برای یادگیری و تمرین مهارت ها

با انجام مراحل شرح داده شده در زیر، ایجاد چرخه بازخورد برای فعالیت های یادگیری ساده خواهد بود. این مراحل عبارتند از:

 1. در ابتدا اهداف و نتایج مشخصی را تعیین کنید. از اهداف گرفته تا سطح مهارت مورد انتظار و مدت زمان رسیدن به شایستگی هایی در زمینه موردنظر را مشخص سازید.
 2. دوم، قبل از اینکه وارد چالش های بزرگتر شوید، با اصول اولیه شروع کنید. اطلاعات ساده پایه و بنیاد را به وجود می آورند و به عنصر اساسی برای پذیرش چالش های بزرگتر تبدیل می شوند.
 3. سوم، خودتان را محک بزنید که آیا یاد می گیرید یا زمان خود را تلف می کنید. از طریق شرکت در بحث های موضوعی یا شرکت در نوعی آزمون آنلاین به این مسئله پی خواهید برد.
 4. چهارم، به افراد دیگر آموزش دهید و با این کار مهارت خود را افزایش دهید. حتی اگر با گذشت زمان در حال پیشرفت هستید، آموزش به دیگران روشی برای تقویت مفاهیم و یادگیری و تمرین مهارت های جدید خود به شمار می رود.
 5. پنجم، تامل کنید. خودآگاهی راهی نهایی برای دریافت بازخورد است. زیرا به پیشرفت خود نگاه می کنید و خود را مورد ارزیابی قرار می دهید. آیا به اندازه کافی پیشرفت کرده اید؟ آیا از نتایج راضی هستید؟ اگر پاسخ شما منفی است، به این فکر کنید که چگونه به سمت هدف یا مهارتی متعالی حرکت کنید؟
 6. در آخر، به دنبال یک مربی باشید. حتی اگر چرخه بازخورد توسط خود شما انجام می شود، داشتن راهنما به شما در یادگیری و درک سریع تر مفاهیم کمک می کند.

آموزش چیزی که یاد می گیرید

محققان دریافته اند که تدریس، یادگیری معلم را بهبود می دهد. زیرا معلم را به بازیابی اطلاعاتی که قبلا آموخته است، وا می دارد.

توصیه می شود که یک فضای آموزشی را برای خود ایجاد کنید، مانند نوشتن مقالاتی در زمینه مورد نظر خود و اشاره به نتیجه تحقیقات برای اثبات نکته ها یا گفته ها، تدریس خصوصی به افراد دیگر یا پیشنهاد کمک به معلم برای تدریس درس بعدی به همکلاسی هایتان در مدرسه.

آموزش به دیگران راهی برای یادگیری و تمرین مهارت ها

جستجوی کمک

روش نهایی برای بهبود یادگیری مهارت ها جستجوی کمک است. انجام این کار ممکن است دشوار باشد، زیرا برداشت همه این است که وقتی به کمک نیاز دارند، احتمالا یا کار خراب شده یا مشکلی پیش آمده است. در چنین موقعیتی کمک گرفتن برای بهبود یادگیری و تمرین مهارت ها به منزله شکست یا اشتباه تلقی می شود.

در واقع برعکس این نظر درست است. دریافت کمک به عنوان نشانه ای از قدرت در نظر گرفته می شود، چرا که شما نقاط ضعف خود را می پذیرید و در مورد آن ها کاری انجام می دهید. این تغییرات مدتی طول خواهد کشید، اما جستجوی کمک سرعت انجام این تغییرات و بهبودها را تسریع می کند.

در این روش نیز مانند چرخه بازخورد، دیدگاه ها و بینش های جدیدی به دست می آورید. بنابراین نترسید، از اینکه از طرق مختلف کمک بگیرید.

 

جستجوی کمک

جستجوی کمک برای یادگیری و تمرین مهارت ها

کلام آخر

تا زمانی که تمایل به مهارت آموزی داشته باشید، روش های متعددی برای یادگیری افزایش مهارت وجود دارند که با استفاده از آن ها به اهداف خود در هر زمینه ای که دوست دارید، خواهید رسید.

در ابتدا ممکن است که استفاده از این روش ها چالش برانگیز باشد، اما اگر به اندازه کافی به بهبود خود در زمینه ای خاص علاقه داشته باشید، توانایی آن را خواهید داشت که این روش ها را یاد بگیرید و آن ها را اعمال کنید. در این مقاله برخی از روش های کارآمد برای یادگیری و تمرین مهارت های موردنیاز به منظور پیشبرد اهداف در زندگی را برای کمک به خوانندگان گرامی شرح داده ایم.

منبع

https://www.lifehack.org/898429/practice-skills

2.7/5 - (7 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx