۱۰ راه آسان برای غلبه بر افکار منفی

Add a Comment
11 Min Read

شما خود را فردی مثبت اندیش یا منفی نگر می دانید؟ کدام افکارتان بر دیگری غلبه می کند؟ آیا با راه های غلبه بر افکار منفی آشنا هستید؟

احساسات و افکار مثبت قدرت مقابله در برابر استرس طولانی مدت را افزایش می دهند. کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن و کاهش فشار خون از دیگر تاثیرات داشتن افکار مثبت به شمار می روند.

با انجام مطالعات مختلف ثابت شده است که با تمرکز روی موارد مثبت زندگی، احساس شادی بیشتری می کنید و به همان نسبت انگیزه بیشتری برای انجام کارها می توانید داشته باشید. طبق قانون جذب، هرچه افکار مثبت بیشتری داشته باشید، موقعیت های مثبت بیشتری به سمت شما جذب می شوند.

تحقیقات نشان داده است، کسانی که دارای افکار مثبت هستند و افکار منفی را از خود دور می کنند، از عمر طولانی تری برخوردار می شوند. چه روش هایی برای داشتن ذهنیت مثبت می توانند به ما کمک کند؟

در این مقاله از آکادمی پرورش افکار به ۱۰ راه آسان برای غلبه بر افکار منفی و جذب موقعیت های مثبت از طریق مثبت اندیشی می پردازیم.

۱٫ غلبه بر افکار منفی با ثبت لحظات زیبای زندگی در ذهن خود

همانطور که در شعر می گوید، “این قافله عمر عجب می گذرد، دریاب دمی که با طرب می گذرد.”

وقتی بخاطر کوچکترین و جزئی ترین اتفاقات لبخند می زنید، به آنچه باعث لبخندتان شده است خوب فکر کنید، برای چند ثانیه دکمه مکث زندگی را فشار دهید و آن صحنه را مانند یک عکس در خاطر خود ذخیره کنید. با استفاده از این روش، در سختی ها و روز های بدی که برای شما اتفاق می افتد، خاطرات شیرین و لذت بخش دوباره زنده می شوند.

 وقتی به صورت ناخودآگاه لبخند می زنید، شما سرشار از شادی هستید. این خاطرات شیرین ممکن است بسیار کوچک باشند، مانند لحظه تماشا کردن حیوان خانگی بازیگوشتان، خوردن یک فنجان چای داغ، دیدن برنامه تلویزیونی مورد علاقه، به یاد آوردن لحظات خوب با دوستانتان و هرآنچه که در گذشته باعث شده است شما احساس خوبی داشته باشید.

غلبه بر افکار منفی

۲٫ توجه کردن به خودگویی منفی

سختگیرترین منتقد شما، خود شما هستید. هر شخصی دارای منتقد درونی خود است که ناامنی های او را آشکار می کند. صدایی که به شما می گوید، آن شغل را انتخاب نکنید؛ زیرا شایستگی آن را ندارید یا صدایی که به شما می گوید آن لباس ها را نپوشید و ظاهر خود را تغییر دهید.

منتقد درونی باعث می شود که شما روی شکست ها، کاستی ها و اشتباهات خود دقیق تر شوید. در واقع شما از خود می پرسید که آیا آنچه می گوید درست است یا خیر. با توجه کردن به منتقد درونی خود، به خلق جملات مثبت کمک کرده و آن ها را جایگزین خودگویی های منفی کنید.

شما مجبور نیستید برای همیشه با منتقد درونی خود درگیر باشید و بدگویی های آن را تحمل کنید. وقتی به ابرقدرت خود دست یافتید، دیگر قدرت دست شما می افتد و ذهن خودخواه چیزی برای گفتن ندارد که شما را از رسیدن به آرزو ها و اهدافتان منصرف کند.

۳٫ داشتن ذهنیت برنده

یکی از مهم ترین راه های غلبه بر افکار منفی داشتن ذهنیت برنده است. هنگام تصمیم گیری های مهم، اجازه دهید نفس برنده و قدرتمند به جای نفس بازنده و ضعیف فرمان را در دست بگیرد و به شما بگوید چه کاری انجام دهید. در واقع شما خود را با خواسته های نفس برنده همسو کنید. شما مسئولیت هر کاری که انجام می دهید را باید بر عهده بگیرید و به همه مسائل در زندگی خود پاسخگو باشید.

زمانی که به این مرحله رسیدید، ایجاد مسیر و عبور از آن برای شما آسان تر می شود. ایجاد ذهنیت برنده به پیشرفت و رشد فردی شما کمک می کند. داشتن این ذهنیت یعنی شما مسئولیت کامل زندگی خود و اتفاقاتی که پیش رویتان هستند، شامل اتفاق های خوب و بد را به عهده می گیرید و در صورت شکست تقصیر را گردن عوامل خارجی نمی اندازید.

افرادی که ذهنیت برنده دارند، هرگز در زندگی تسلیم نمی شوند و با انعطاف پذیری در برابر مشکلات و داشتن طرز فکری درست به حل آنها می پردازند.

۴٫ بی توجهی به آنچه مردم می گویند

از قدیم گفتند: در دروازه را می توان بست ولی دهن مردم را نه!

اکثر افراد به نظراتی که دیگران راجع به آنها می دهند یا به افکاری که دیگران راجع به آنها دارند بسیار حساس هستند و به آن واکنش نشان می دهند. با حساسیت نشان دادن در مقابل این موضوعات به راحتی دچار افکار منفی می شوید.

این موضوع مهم است که دیگران راجع به شما چه فکر می کنند و چه دیدگاهی دارند اما بیش از حد اهمیت دادن، ذهن شما را به مرور فلج می کند یا به عبارتی شما را مجبور می کند، به هر سمتی که باد می وزد، بروید!

اگر به این موضوع پی ببرید که مشکلات شما چقدر ممکن است برای دیگران کم اهمیت باشد یا اینکه ممکن است دیگران چقدر از شکست های شما خوشحال شوند، دیگر وقتتان را برای فکر کردن به نظراتشان تلف نمی کنید.

غلبه بر افکار منفی

۵٫ فاصله گرفتن از گذشته

مرور کردن اشتباهات گذشته باعث ایجاد احساس گناه و شرم در شما می شود. این موضوع اگر زیاد تکرار شود کم کم از شما فردی سرخورده و ضعیف می سازد. در واقع وقتی شما در مقابل مشکلی شکست می خورید، به عوامل موثر بر شکست خود فکر می کنید و به تجزیه تحلیل مشکل می پردازید. در نتیجه، شما از وقوع آن مشکل و مشکلات مشابه جلوگیری می کنید و راه خود را به سمت جلو ادامه می دهید.

در واقع شما شکست نمی خورید یا برنده می شوید یا تجربه کسب می کنید و می آموزید که چگونه برنده شوید. فکر کردن به اشتباهات گذشته  و درس هایی که از آن گرفتید هیچ اشکالی ندارد، این به شما کمک می کند که رشد کنید و بالغ شوید اما مرور کردن اشتباهات و سرکوفت زدن به خود از شما فردی قوی تر و بهتر نمی سازد. در نتیجه، با زندگی کردن در زمان حال و غلبه بر افکار منفی گذشته، زندگی شاد تری خواهید داشت.

۶٫ تغییر محیط

اگر این محیط بیرونی است که افکار منفی را به سمت شما می آورد، محیط خود را تغییر دهید. فاصله گرفتن از افراد سمی و منفی نگر، بیرون آمدن از رابطه ای سمی یا ترک شغلی که دوست ندارید به شما در تغییر دادن محیط کمک می کند.

ممکن است عمل کردن به این مسائل بسیار سخت تر از گفتنشان باشد؛ اما به جای ماندن در محیط هایی که روحیات شما را خراب می کند، بهتر است برای تغییر آنها تلاش کنید.

۷٫ قدردانی و قناعت

یکی از بهترین راه ها برای داشتن ذهنیتی مثبت قدردانی است. فکر کردن به چیزهایی که دارید و تشکر کردن به خاطر داشتن آنها به سرعت باعث تقویت روحیه شما می شود. این کار به یادآوری نعمت هایی که به شما داده شده است و آنها را فراموش کرده اید کمک می کند و باعث می شود که قدر داشته های خود را بیشتر بدانید.

۸٫ داشتن ارتباط با کسانی که دوستشان دارید

دوستان واقعی و خانواده شما تنها کسانی هستند که بدون هیچ قید و شرطی شما را دوست دارند و با شما صادق هستند. اگر در زندگی به مشکلی برخوردید با آنها مشورت کنید، زیرا تنها کسانی هستند که از تفکرات منفی شما سوء استفاده نمی کنند و راه های درست و عاقلانه ای را به شما پیشنهاد می دهند.

غلبه بر افکار منفی

۹٫  استفاده از جملات تاکیدی

یکی از مهم ترین روش ها برای غلبه بر افکار منفی استفاده از جملات تاکیدی است. در اینجا به برخی از جملاتی که باعث تغذیه ذهن با افکار مثبت می شوند اشاره می کنیم.

  • من می توانم به صورت آگاهانه افکار خود را انتخاب کنم.
  • من صاحب افکار خود هستم و آنها را کنترل می کنم.
  • من قدرت انتخاب افکارم را دارم.
  • من با استفاده از تمرکز، افکار منفی مغزم را سم زدایی میکنم.

۱۰٫ ذهن خود را به طور منظم سم زدایی کنید

همانطور که با نوشیدن آب سموم بدن خود را دفع می کنید، با جایگزین کرده افکار مثبت به جای افکار منفی ذهن خود را سم زدایی کنید. برای رسیدن به موفقیت داشتن ذهنیتی سالم و مثبت امری ضروری است.

کلام آخر

دور کردن افکار منفی و جایگزین کردن آنها با افکار مثبت به تمرین و پشتکار نیاز دارد اما شما باید سعی کنید که هر روز آن را تمرین کنید. شما سزاوار آن هستید که در مورد خودتان افکاری مثبت در ذهن داشته باشید و خود را سرزنش نکنید. شما لیاقت آن را دارید که با غلبه بر افکار منفی، زندگی شاد و دلخواه خود را داشته باشید.

  • منبع:

https://pearlmindz.com/how-to-turn-negative-thinking-around-2/

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx