راه های جوان کردن ذهن که فوق العاده هستند

یک نظر اضافه کنید
26 دقیقه مطالعه

حفظ سلامتی روح، روان، جسم و تمام آنچه که برای زندگی سالم به آن نیاز دارید این روزها دشوار شده است. در صورتی که استرس داشته باشید نگهداری این موارد حتی دشوارتر نیز می شود و رشد فردی شما نیز دچار اختلال خواهد شد.

در دنیای امروزه استرس های گوناگونی را تجربه می کنیم: استرس ناشی از بیماری مزمن، استرس ناشی از تعهدات مالی، استرس ناشی از مسائلی سیاسی، حتی استرس ناشی از ارتباط با عزیزانمان، مانند فرزندان یا نوه هایمان. تمام این موارد از منابع مختلف به وجود آورنده استرس و اضطراب هستند.

چه در خصوص تعادل میان کار، زندگی اجتماعی، خانواده یا ترکیبی از این سه مورد و چه در موارد خاصی مانند بیماری، طبیعی است که هر از چند گاهی احساس استرس و اضطراب داشته باشید.

برای جلوگیری از ضرر و زیانی که استرس ها و اضطراب های امروزی به شما می زند، باید راه های جوان کردن ذهن و روان را بیاموزید.

امروزه، فرسودگی شغلی با سرعت نگران کننده ای در حال افزایش است. این امر مهم است که محدودیت های ذهنی، روانی و بدنی خود را بدانید و مراقب سلامت روح، روان و بدن خود باشید؛ زیرا زندگی پر مشغله ای که ما در معرض آن هستیم ما را به مرز بحران های ذهنی و روانی پیش می برد.

برای کمک، باید راه هایی را جست وجو کنید که بتوانید بر اساس آن ها کمی از روز را خود اختصاص دهید و به تازه شدن ذهن، بدن و روح خود کمک کنید. در این صورت است که می توانید بهترین خود را پیش ببرید.

ذهن و روان باید به مرور زمان از تنش هایی که به آن وارد شده است، مبری گردد. روش های جوان کردن ذهن تمریناتی هستند که باید بر اساس فعالیت های خاصی روی ذهن و روان خود انجام دهید.

باید این نکته مهم را در نظر داشته باشید که مبارزه با استرس اولین گام در جوان سازی ذهن است و راه آسانی نیست.

جوان سازی روح و ذهن می تواند ما را از مسیر پیری و کندی دور کند. گزینه های سریع و آسانی وجود دارد که می توانید در زندگی روزمره خود برای تحقق چنین امری به کار بگیرید تا احساس شادابی و عاری از استرس داشته باشید.

چه مراقبت از نیازهای خود و چه تأمین هزینه های زندگی، در این مقاله راه های مهم و اصلی برای جلوگیری از استرس و تجدید قوا برای بازگشت به مسیر و جوان سازی ذهن ذکر شده است. با ما همراه باشید.

جوان کردن ذهن

سم زدایی از دنیای دیجیتال را امتحان کنید

تلفن شما تنها چیزی نیست که به شارژ نیاز دارد. همه ما گاه به گاه به دلیل تحریک مداوم فناوری ها به شارژ روحی و روانی نیاز داریم. جیل همیلتون-باس، مشاور بهداشت روان و مجری برنامه های متعدد در مرکز بهداشت آمریکا می گوید که فناوری نه تنها بر ذهن ما بلکه بر بدن و روح ما نیز تأثیر می گذارد و یکی از مواردی است که جلوی موفق شدن شما را می گیرد.

او نیز ذکر کرده است که از لحاظ شناختی، فناوری می تواند ما را به انسانی فراموش کار، گیج و احساسی تبدیل کند. چنین انسانی در طول زمان آسیب های روحی بسیاری می بیند.

در صورت نفوذ بسیار زیاد فناوری در زندگی به افرادی تحریک پذیر و بیش ازحد حساس تبدیل می شویم. فناوری از نظر جسمی، رفتاری، شناختی و احساسی بر ما تأثیر می گذارد، بنابراین استفاده زیاد از فناوری خوب نیست و زندگی امروزی گواه این حرف است.

مطالعات نشان می دهد که رسانه های اجتماعی با اعتیاد به شبکه های اجتماعی و نشستن زیاد در یک مکان به طور بی وقفه، ارتباط مستقیم دارد. چنین امری سلامت قلب، عروق، ذهن و روان انسان را در معرض خطر قرار می دهد.

همچنین این نکته امروزه ثابت شده است که استفاده بیش ازحد از رسانه های اجتماعی می تواند منجر به افسردگی و اضطراب شود. اگرچه فناوری در زندگی روزمره ریشه دوانده است، اما نیازی نیست که اجازه دهید فناوری زندگی شما را اداره کند.

همیلتون باس نیز توصیه می کند که رسانه های اجتماعی، بازی ها و تلویزیون را حذف کنید. قبل از خواب بازی نکنید، از تلفن خود استفاده نکنید و تلویزیون تماشا نکنید.

او می گوید برنامه های غیرضروری یا تحریک کننده ذهن و روان را از تلفن خود حذف کنید. اولین قدم برای جوان سازی ذهن این است که زمان نمایش را کاهش دهید و بیشتر بازی های غیردیجیتالی کنید.

بازی بیشتر در خارج از خانه، زمان شما را در استفاده از دستگاه های دیجیتالی کاهش می دهد و سبب افزایش مشارکت فعال شما در اجتماع و ارتباط با اطرافیانتان می شود.

چنین امری می تواند به سادگی بیرون رفتن، تنفس در هوای آزاد یا پیوستن به فعالیت های گروهی مانند دوچرخه سواری را در پی داشته باشد.

بر اساس تحقیقات اولین استراتژی در خصوص جوان کردن ذهن بیرون آمدن است. بر اساس آمار بیشتر مردم آمریکا به استفاده از فناوری در بیشتر طول روز به جای دیگر فعالیت های بدنی می کنند.

تحقیقات زیادی وجود دارد که نشان می دهد که حضور در طبیعت ترمیم کننده روح و روان است و به تنظیم سیستم عصبی انسان کمک می کند.

بنابراین 10 دقیقه پیاده روی روزانه در طبیعت، نگاه به آسمان و شنیدن صدای پرندگان، اهمیت بسیاری برای بدن ما دارد.

قدردانی از خود را یادداشت کنید

به اشتراک گذاشتن شکرگزاری های شخصی خود فقط مختص روز شکرگزاری نیست. بلکه هر کس چیزی برای قدردانی دارد و نگه داشتن یادداشت هایی برای سپاسگزاری بیش از همه چیز برای آرامش ذهن شما مفید است.

یادداشت  های که در راستای قدردانی از خود انجام می دهید، کمک بسیاری به ایجاد طرز فکر مثبت، بهبود روابط شما را با دیگران و افزایش سلامت و رفاه ذهن و روان شما و افرادی که با شما در ارتباط هستند، می شود.

اگرچه هیچ راه درست یا غلطی برای نگهداری دفتر قدردانی از خود وجود ندارد، اما مراحل مهمی برای شروع چنین امری وجود دارد:

مرحله اول: شما باید انگیزه داشته باشید تا شادی خود را افزایش دهید. قدردانی کردن از خود راه زیادی را پیش می برد و زمان زیادی نیاز دارد.

تحقیقات نشان می دهد که قدردانی از دوستان و خانواده تا حد بسیا زیادی روحیه و چشم انداز زندگی را بهبود می بخشد. درنتیجه باید انگیزه کافی برای تحقق چنین امری را داشته باشید.

مرحله دوم: سه بار در هفته وقت بگذارید تا بنویسید که در زندگی خود از چه کسی یا چه چیزی بیشتر سپاسگزار هستید. درباره آنچه بیشتر از همه سپاسگزار هستید عمیقاً صحبت کنید و آن را در ذهن خود نگه دارید.

مهم تر از همه، بیشتر روی ذهن خود تمرکز کنید که بیشتر از چه چیزی قدردان هستید. چنین امری بهبود رابطه شما با دیگران را فراهم می کند. در دفعات انجام چنین کاری ثابت قدم باشید، اما در انجام آن زیاده روی نکنید. سلامت روان شما از همه چیز مهم تر است.

جوان کردن ذهن

تکنیک های برای پرورش مغز و آرامش یافتن آن

مانند بدن، ذهن و روح نیز به مرور زمان خسته می شوند. برای جوان کردن ذهن به زمان نیاز دارید. تحقیقات مختلفی از بهبود فعالیت مغز از انجام یک کار در زمان نسبت به چند کار در یک زمان نشان داده است. درنتیجه، با تسکین ذهن مضطرب و بهبود تمرکز، مغز به سلامت و پایداری بدن و روح نیز کمک می کند.

به عبارت دیگر، تمرکز حواس را با مشارکت در تأمل، دعا یا مدیتیشن تمرین دهید تا مغز مضطرب خود را آموزش دهید که چگونه آرامش یابد. 15 تا 30 دقیقه از روز خود را برای انجام چنین حرکتی اختصاص دهید.

تمرین آرامش مغز این است که در لحظه تمرکز کنید و سعی کنید حواس خود را از همه چیز به دور نگه دارید. برای چنین امری باید چشمان خود را ببندید، نفس عمیق بکشید و روی حواس خود تمرکز کنید:

ببینید، بشنوید، بو کنید و تمام چیزها را احساس کنید. با تمرکز مغز بر هر قسمت از بدن، از سر تا انگشتان پا، کل بدن خود را بازیابی کنید. این تمرین روشی عالی برای زمانی است که در ارتباط با خوابیدن مشکل دارید.

علاوه بر تمرینی که بحث شد، برای بهبود سلامت ذهن خود، صبر و تحمل خود را پرورش دهید. گاهی اوقات، شدیدترین منتقدان ما خود ما هستیم. با صبور بودن و مهربانی با خود، راهی برای تجدید قوا، شادی و خودشکوفایی ایجاد می کنید.

هر روز صبح به گونه ای با خود صحبت کنید که انگار با دوستی صمیمی صحبت می کنید. جملات تأکیدی مثبت را در مکالمه خود بگنجانید.

چنین صبوری همچنین شامل استراحت در هنگام انجام چندین کار همزمان است. به گفته همیلتون باس، انجام چند کار به صورت همزمان تصور غلط رایجی است که اغلب افراد را به اضطراب و ایجاد تنش در حافظه کوتاه مدت می رساند.

وقت خود را در بیرون از خانه صرف کنید

فرقی نمی کند که روی شن های ساحل باشید یا پیاده روی در پارک انجام دهید، چند دقیقه در خارج از منزل بودن و لذت بردن از هوای تازه از جمله راه هایی است که به بهبود سلامت روان شما کمک می کند و به سادگی روحیه شما را تازگی می بخشد.

جوان کردن ذهن

کتاب یا مجله بخوانید

آیا می دانید مطالعه اخیر دانشگاه ساسکس در انگلستان نشان داده است که سطح استرس شرکت کنندگان با کمتر از 10 دقیقه مطالعه کاهش یافته است؟ تصور کنید که خواندن چندین جل کتاب چه کاری برای شما انجام می دهد.

خواندن کتاب یا مجله نه تنها می تواند به آرامش شما کمک کرده و لحظات آرامش ذهن را فراهم می کند، بلکه حتی ممکن است چیزهای جدیدی نیز از این طریق بیاموزید. به انجمن کتاب بپیوندید و افراد همفکر خود را نیز بشناسید و ملاقات کنید.

وعده غذایی یا میان وعده مورد علاقه خود را درست کنید

آیا رایحه یا طعم خاصی وجود دارد که به شما احساس راحتی و شادابی بدهد؟ در مورد قدرت غذا چیزهای زیادی برای گفتن وجود دارد.

این که در حال آماده سازی غذایی هستید که بسیار دوست دارید و همیشه مشتاق خوردن آن هستید، یا در جستجوی کتاب دستورالعمل های خانگی برای پخت کوکی های شکلاتی دوران کودکی هستید، تمام این موارد سبب شادابی و نشاط شما می شود.

با شروع پخت وپز می توانید روح و ذهن خود را درمان کنید و به دور از استرس ها و تنش های ممکن باشید.

جوان کردن ذهن

تمرینات تنفسی

وقت گذاشتن برای آرامش و جوان کردن ذهن می تواند کار سختی باشد زیرا میزان محدودی ساعت در روز و موارد زیادی از وظایف در لیست کارهای روزانه ما وجود دارد.

با این حال، یافتن تعادل احساسی و روانی، بخشی از طرز فکر سالم است. جوان کردن ذهن همراه با تمرکز بر تنفس است که نه تنها می تواند استرس شما را کاهش دهد، بلکه می تواند بر زمان حال تمرکز کرده و سبب تنظیم اهداف روزانه شما شود.

همچنین ضربان قلب را منظم کرده و در نهایت بهبود فعالیت مغز را در پی دارد. برنامه ها و وب سایت های زیادی برای کمک به شما در یافتن تمرینات تنفسی وجود دارد.

گردش با دوستان

گردش با دوستان و دیدن نزدیکان سبب شادابی ذهن شما می شود و تغییرات لازم برای جوان کردن ذهن شما را فراهم می کند.

گذراندن وقت با دوستان نه تنها خلق و خوی شما را بهبود می بخشد، بلکه به شما کمک می کند تا روح خود را استراحت بدهید و سر و صدای زندگی و سایر تنش ها به دور باشید.

از یادداشت فهرستی از افرادی که شما را آزار می دهد دریغ نکنید. با آن افراد رفت و آمد نکنید و با دوستان خود به گردش بروید.

استراحت و تمدد اعصاب

برای مدت کوتاهی از تمامی خواسته های زندگی خود فاصله بگیرید و استراحت کنید. نه گفتن را بیاموزید و مطمئن شوید که به اندازه کافی استراحت می کنید.

با نزدیک شدن به زمان خواب، فناوری های اطراف خود را خاموش کرده و از برق بکشید و روش هایی مانند رایحه درمانی و حمام  حباب را امتحان کنید تا به جوان شدن ذهن و بدن خود فرصتی بدهید.

اغلب ما خواب خود را برای اولویت های دیگر به خطر می اندازیم. چنین حرکتی تنها فرسودگی مغز و آشفته شدن ذهن را به همراه دارد.

 

کلاس ورزشی جدید امتحان کنید

ورزش کدن آن هم به صورت گروهی، تاثیر بسیار زیادی در روحیه شما دارد. زیرا حس رقابت پذیری از جمله مواردی است که سبب جوان شدن ذهن می شود. ورزش برای بدن و روح شما بازتوانی خوبی محسوب می شود. حتی کمترین مدت زمان ورزش در طول روز نیز موثر است و نباید آن را دست کم گرفت.

جوان کردن ذهن

تعطیلات در بهترین مکان ها بگذرانید

آیا تا به حال شده است که آرزو کنید هیچ گاه از تعطیلات بازنگردید. این آرزو به دلیل مناسب  بودن مکانی است که به تعطیلات رفته اید.

این مناسب بودن می تواند از نظر مکانی، احساسی و بسیاری از دلایل دیگر باشد. نکته مهم این است که روح و روان شما در آن مکان در بهترین حالت خود قرار داشته است. باید هر چند وقت یک بار تعطیلاتی بروید که بهترین در نوع خود باشد.

سرگرمی جدید کشف کنید

سرگرمی های جدید را امتحان کنید و مرزهای ذهن خود را بشکنید. به طور مثال حیوان خانگی را به بپذیرید یا شروع به بافتن لباسی جدید کنید.

همیشه تغییر مسیر سبب افزایش کارکرد مغز و درنتیجه جوان شدن ذهن شا می شود. سرگرمی های جدید می تواند خلاقیت شما را نیز شکوفا کند. برای برآورد چنین امری نیازی به سرگرمی های خاصی نیست و با ساده ترین چیزها می توان به آن رسید.

مدیریت استرس در جوان کردن ذهن به چه میزان اهمیت دارد؟

داشتن استرس امری اجتناب ناپذیر است و بخشی جدایی ناپذیر از زندگی شما است. در حالی که نمی توان تمام استرس های یک فرد را به طور کامل از بین برد، مدیریت استرس به شما این امکان می دهد را که از یک فرایند سیستماتیک برای کاهش سطح استرس استفاده کنید.

فعالیت های شما باید به نحوی تنظیم شود که مجموعه ای از ابزارها و تکنیک ها برای تغییر نحوه واکنش بدن و ذهن به استرس باشد.

وقت گذرانی کوتاه، تعطیلات یا حتی صحبت با یک دوست یا بستگان مورد اعتماد ممکن است به طور موقت استرس را از بین ببرد؛ اما به محض بازگشت به منابع استرس مانند کار، خانواده، روابط و غیره، بدن دوباره به حالت مبارزه یا فرار از استرس برمی گردد.

مدیریت استرس می تواند به شما در شناسایی منابع استرس و احساساتی که شما را به سمت تنش سوق می دهد، کمک کند.

دانستن آنچه استرس را در بدن فعال می کند به شما کمک می کند تا ابزارها و تکنیک هایی را برای ایجاد پاسخ مثبت یا حتی خنثی  در برابر عوامل استرس زا به کار بگیرید.

راه های جوان کردن ذهن که فوق العاده هستند

چگونه استرس بر بدن تأثیر می گذارد؟

گفته می شود که استرس انسان را می کشد و به معنای واقعی کلمه می تواند شما را بکشد. سلامت بدن عمدتاً به رژیم غذایی و شیوه زندگی و میزان استرسی که آن را تحمل می کند بستگی دارد. تعادل این عوامل برای حفظ سلامتی و شادی ضروری است.

در حالی که استرس امری اجتناب ناپذیر است و مقدار مشخصی از استرس ممکن است به ایجاد تغییرات مثبت در زندگی فرد کمک کند، استرس مزمن شرایط مختلف آسیب سلامتی را ایجاد می کند.

شرایطی مانند شامل فشار خون بالا، سکته مغزی، چاقی، بیماری های قلبی، اضطراب و دیابت تماما ناشی از استرس است.

اگر سطح استرس بالا بماند، برخی از این شرایط می تواند کشنده باشد. برای آنکه بتوانید ذهن خود را جوان نگه دارید باید با استرس به طور جدی برخورد کنید و استرس خود را مدیریت کنید.

استرس بر سیستم ایمنی بدن نیز تأثیر گذاشته و بر مواردی همچون طرز فکر، احساس و عملکرد شما تأثیر می گذارد. استرس سبب ترشح هورمون های کورتیزول و آدرنالین در بدن می شود و در نتیجه ضربان قلب تند و فشار خون افزایش می یابد.

در این حلات ذهن شما به هیچ وجه نمی تواند شادابی و نشاط لازم را داشته باشد. تحت استرس مزمن، بدن عملاً روند ترمیم سلول و بافت را تعطیل می کند.

مزایای مدیریت استرس و اثر سو آن بر جوان سازی ذهن و روان

از آنجا که بدن قادر به تمایز بین استرس خوب و بد نیست، لازم است انواع استرس ها را مدیریت کند. عدم مدیریت استرس می تواند به معنای بین از دست دادن سلامت جسمی، احساسی و روانی و عدم توانایی بازیابی شادابی ذهن باشد.

در اینجا برخی از راه های مدیریت استرس ذکر شده است که در احیای بدن، بازگرداندن تعادل و تأثیر بر تغییرات مثبت شیوه زندگی مفید هستند. این روش ها مزایای عظیمی برای بهبود سلامت و جوان سازی ذهن ارائه می دهند.

جوان کردن ذهن

رژیم غذایی و مدیریت استرس

 برای افراد غیر معمول نیست که برای رفع استرس به غذا روی آورند. آن ها غالباً همرته با تنش در هنگام استرس غذا می خورند و توجه کمی به انتخاب غذاهای سالم دارند یا اصلاً توجهی به این نکته ندارند.

خوردن غذاهای سالم مانند کربوهیدرات های پیچیده، پروتئین های بدون چرب، میوه ها و سبزی ها روزانه می تواند تغییرات مهمی در مدیریت استرس در بدن ایجاد کند.

غذاهای سالم، ویتامین ها و مواد مغذی ضروری را باید در طول روز برای بدن خود تأمین کنید و از این منابع برای رفع استرس در شرایط ضروری استفاده کنید. این موارد منابع خوبی برای بدن هستند بدون این که خطر افزایش وزن یا تأثیر بر سلامتی فرد ایجاد شود.

برخی از غذاها خاصیت سم زدایی دارند که راهی طبیعی برای دفع سموم تجمع یافته بدن است. غذاهای سالم به تقویت سیستم ایمنی بدن و کنترل سطح هورمون استرس کمک می کند.

ورزش و مدیریت استرس

 مدت هاست که ورزش به عنوان راهی عالی برای رفع استرس شناخته شده است. تمرینات تناسب اندام و ورزش اغلب در برنامه های عقب نشینی جوان سازی بدن و مدیریت استرس ادغام می شوند.

تمرینات ورزشی به شل شدن ماهیچه ها و کاهش تنش روانی کمک بسیار زیادی می کند. سموم تجمع یافته در دوره استرس را آزاد می کند. هنگامی که سموم از بدن خارج نمی شوند، ممکن است شرایط بهداشتی شدید مانند اضطراب یا افسردگی ایجاد شود.

مدیتیشن و مدیریت استرس

رفع استرس از طریق مدیتیشن و آرامش ذهنی برای مدیریت استرس ثابت شده است و برای بدن، ذهن و روح معجزه می کند. مدیتیشن آرامش روانی ایجاد می کند و تنش ها را از بدن آزاد می کند. این تنش ها ممکن است علت اصلی دردهای روحی و روانی باشند.

مدیتیشن ذهن را در سکوتی عمیق قرار می دهد و به شما می آموزد که چگونه اجازه دهید افکارتان بدون قضاوت شکل گیرند و از تنش های پیرامونتان به دور باشید. همچنین مدیتیشن خودآگاهی را عمیق کرده و کمک می کند تا به شرایط استرس زا به شیوه هایی مثبت واکنش نشان دهید.

یوگا و مدیریت استرس

از جمله روش های محبوب جوان کردن ذهن ورزش یوگا است که فواید شناخته شده  بسیاری برای بدن و روح و روان دارد. در یوگا با استفاده از حالت ها، حرکات کششی، کنترل تنفس و تکنیک های آرامش و تمرکز، ذهن را بازیابی می کنید و روان خود را آرام می کنید.

 یوگا تمامی بدن و ذهن را با یکدیگر هماهنگ می کنند و احساس آرامش درونی را ایجاد می کنند. همچنین یوگا به بهبود روحیه و احساس کلی بدن کمک می کند. شرایط سلامتی مانند بی خوابی و افسردگی می تواند با تمرین یوگا بهبود یابد.

میزان ضربان قلب و فشار خون با استفاده از تکنیک های یوگا کاهش می یابد و به مرور زمان منظم می شود. ورزش یوگا اغلب علائم اضطراب مانند سفت شدن قفسه سینه، تعریق غیرمعمول و مشکل در تنفس را تسکین می دهند.

جوان کردن ذهن

نتیجه گیری

برای جوان کردن ذهن باید در ابتدا بدن خود را به شیوه های متفاوت آرام کنید. در اینجا منظور از آرامش یعنی دوری از تنش ها، استرس و هرآنچه سبب آزرده خاطر شدن شما می شود.

در صورتی که به جوان کردن ذهن خود اهمیتی ندهید به مرور زمان ذهن و روان شما دچار خستگی شدید می شود که نتیجه آن افسردگی است.

از جمله موارد بسیار مهمی که باید برای جوان کردن ذهن خود انجام دهید، مدیریت استرس خود به روش های گوناگون لست. ورزش کردن، یوگا، مدیتیشن، صحبت با دوستان و بسیاری از فعالیت های این چنینی می تواند به مدیریت استرس شما کمک بسیار زیادی بکند.

منبع

  • https://yourhealthandwellbeing.org/ways-to-stop-stress-and-have-fun/
  • https://www.bodyandsoul.com.au/mind-body/10-simple-ways-to-rejuvenate-your-mind-and-body/news-story/a976862fef3ab9c0e2a12bb53dfaa9fd
  • https://www.aleenta.com/blog/rejuvenate-your-body-stress-management-retreat/
5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx