۵ راهکار دستیابی به اهداف

یک نظر اضافه کنید
10 دقیقه مطالعه

همه انسان ها اهداف متفاوتی در زندگی دارند. اگر بخواهند به این اهداف برسند، باید راه های رسیدن به آن ها را یاد بگیرند که به نتیجه مطلوب خود دست یابند. آیا شما می دانید که راهکار دستیابی به اهداف چیست؟ شما با چه روشی به این اهداف می رسید و از ثمرات واقعی آن ها بهره مند می شوید؟

اگر می خواهید این راهکارهای مفید و موثر را یاد بگیرید و با دستیابی به این اهداف در زمره افراد موفق قرار گیرید، با ما در پرورش افکار در ادامه همراه شوید. زیرا در این مقاله خواهید آموخت که چرا و چطور عادت های کوچک، انجام وظایف روزانه، پیگیری پیشرفت بلند مدت، بهبود فردی مستمر و تجمع دستاوردهای کوچک راهکارهای دستیابی به اهداف متعالی انسانی هستند.

 

راهکار دستیابی به اهداف

 

راهکار دستیابی به اهداف چیست؟

به بیان ساده با هدف کم و شکست، زندگی ارزش چندانی ندارد. اتلاف وقت و استعداد، رسیدن به اهداف را به خطر می اندازند. اگر واقعا می خواهید هدفمند و مشتاق زندگی کنید، یادگیری روش های دستیابی به آن ها باید تنها موضع شما باشد.

برخی افراد هدف هایی را برای خود تعیین می کنند، اما هیچ معیاری برای ارزیابی خود و پیشرفتشان و همچنین مهلتی برای رسیدن به آن اهداف برای خود در نظر نمی گیرند. در چنین شرایطی، احتمال رسیدن به آن هدف و خواسته اندک است، چرا که هیچ فکری در پشت این تعیین هدف وجود ندارد.

در واقع می توان گفت حرف بدون عمل فایده ای ندارد. با یادگیری روش های رسیدن به هدف است که به هدف خود جامه عمل می پوشانید.

در این مقاله قصد داریم راهکارهای رسیدن به هدف را معرفی کنیم و خواهیم دید که چگونه با کمک آن ها می توانید به هدف مورد نظر برسید.

توصیه می شود، مسئولیت پذیری را سرلوحه خود قرار دهید و این راهکارها را یاد گرفته و در زندگی خود پیاده کنید. به تعهدات درونی خود نسبت به زندگیتان پایبند باشید و تسلیم مشکلات نشوید. استقامت و دانش کافی در طول مسیر نتیجه ای جز پیروزی برای شما به دنبال نخواهد داشت.

 

توسعه عادت های کوچک

ایجاد و توسعه عادت های کوچک، اولین راهکار دستیابی به اهداف به شمار می رود. در ابتدا شما باید توانایی شروع عادت های کوچک مانند ایجاد حوزه نفوذ خود را داشته باشید. افرادی که با آن ها معاشرت می کنید، بر زندگی شما تاثیر زیادی دارند و آن را به کلی تغییر می دهند.

دکتر خوزه والنتیو روئیز- رستو، عضو هیئت علمی کارآفرینی موسیقی دانشگاه فلوریدا و برنده جایزه گرمی و امی، بر تاثیر دیگران بر زندگی تاکید داشته و عقیده دارد که وقتی با افراد برنده معاشرت کنید، خود نیز برنده خواهید شد.

چه کسی در حوزه نفوذ شما قرار دارد؟ دانستن جوابی برای این سوال مهم است، زیرا این افراد هم بر شخصیت و هم مسیر زندگی شما تاثیر می گذارند.

سایر عادت های کوچک اما مهم اقداماتی هستند که دیگران انجام نمی دهند. این کارها شامل رعایت الگوها و شروع هر روز با پرسیدن این سوال که امروز چگونه می توانم زندگی خود را تغییر دهم، می شوند.

انجام وظایف روزانه

برای رسیدن به هدفی متعالی و موفقیت، نیاز به برنامه و روشی عملی دارید. برای تحقق اهداف و برنامه های خود باید کارهای روزانه متنوعی را انجام دهید. حتی اگر اهداف بلند مدت داشته باشید، وظایف روزانه ای وجود دارند که هر روز باید به آن ها رسیدگی کنید،. این وظایف باعث می شوند که به اهداف خود دست یابید.

همچنین به دستاوردهای کوچک اهمیت دهید و خود را با ایده های بزرگ و دست نیافتنی یا مشکل مشغول نسازید.

تکمیل وظایف روزانه و دستیابی به اهداف

پیگیری میزان پیشرفت خود در بلند مدت

هدف های متعالی همیشه با هدف های بلند مدت مترادف در نظر گرفته می شوند. دستیابی به این اهداف کاری مادام العمر است که زمان نیاز دارد.

رهبرانی که هدف های متعالی دارند، موفق می شوند که با ردیابی داده های کاری خود، زمان صرف شده برای هر کار همراه با پیشرفت به دست آمده را محاسبه کنند و از آن برای ادامه مسیر صعودی خود بهره ببرند. در واقع باید هدفی را تعیین کرد که قابل اندازه گیری باشد.

به طور کلی تجزیه و تحلیل پروژه ها ضروری است. زیرا وقتی متغیرها با گذشت زمان اندازه گیری می شوند، روندهای (مثبت یا منفی) آشکار شده منجر به نتیجه گیری های درست می شوند. این امر در تنظیم اهداف به شما کمک می کند.

همچنین طبق قانون جذب پیگیری میزان پیشرفت که راهکار دستیابی به اهداف است، به شما کمک می کند که روی تلاش خود برای رسیدن به نتیجه ایده آل متمرکز بمانید.

اندازه گیری میزان پیشرفت راهکار دستیابی به اهداف

 

راهکار دستیابی به اهداف

بهبود فردی مستمر

تایگر وودز، تلاش های زیادی در بهبود توانایی های خود می کرد. برای مثال در ابتدای روز چهار مایل می دوید، سپس در باشگاه وزنه می زد و دو تا سه ساعت در روز را با توپ تمرین می کرد و در نهایت هم در مسابقه کوچکی شرکت می کرد.

برخی ممکن است که تمرینات فشرده و سخت روزانه او را دیوانگی بدانند، اما هیچ کس مخالف این نیست که او هدف والایی داشته و در گلف موفق بوده است.

او به این دلیل فردی موفق و شناخته شده در حوزه ورزشی خود است که حتی پس از کسب چندین قهرمانی بزرگ در مسابقات جهانی، همیشه سعی در پیشرفت داشته است. وودز، استمرار در تمرین و تلاش سخت را راهکار دستیابی به اهداف خود یعنی برنده شدن می دانست.

او فلسفه ژاپنی کایزن و تمرین برای بهبودی مستمر را درک کرده است که پیش نیازی برای هدف متعالی و موفقیت محسوب می شود.

علاوه بر تمرین مستمر و آمادگی جسمانی، ذهن نیز باید برای رسیدن به هدف آماده باشد. به عبارت دیگر خودباوری یکی از مهمترین نکات برای دستیابی به هدف است.

بهبود فردی مستمر راهکار دستیابی به هدف

جمع آوری دستاوردهای کوچک

هدف متعالی و موفقیت با برداشتن اولین قدم و جمع آوری دستاوردهای کوچک در طول راه شروع می شوند. برای درک بهتر این موضوع برای مثال کسب مدرک دکترا را در نظر بگیرید. دکترا به سرعت و زود به دست نمی آید. دستیابی به این مدرک در طول زمان و از طریق دستیابی به دستاوردهای کوچک امکان پذیر است.

افرادی که می خواهند مدرک دکترای خود را بگیرند، ابتدا با پذیرش در این مقطع شروع می کنند، سپس دوره های درسی آن را می گذرانند که در نهایت آزمایشات و محاسباتی را انجام دهند و کار روی رساله دکترا را شروع کنند. در نهایت از رساله دکترای خود دفاع می کنند. نتیجه انجام همه این مراحل و کسب دستارودهای کوچک در طول تحصیل و آزمایشات آن ها، کسب مدرک دکترا خواهد بود.

رهبران بزرگ شرکت ها نیز با جمع آوری دستاوردهای کوچک در طول مسیر خود، هدف والایی دارند.

دستاوردهای کوچک در رسیدن به نتایج متعالی بسیار مهم هستند و نباید از آن ها غافل شد. با دادن پاداش به خود در هر مرحله از مسیر پیشرفت، انرژی و انگیزه لازم برای ادامه راه این مسیر پر پیچ و خم را دریافت خواهید کرد.

اهمیت دادن به دستاوردهای کوچک راهکار دستیابی به اهداف

راهکار دستیابی به اهداف

کلام آخر

داشتن اهداف متعالی فلسفه ای است که ارزش پیگیری و تلاش را دارد. راهکارهای زیادی برای دستیابی به این اهداف وجود دارد که از قبل بررسی شده اند و به نتیجه درستی دست یافته اند.

اگر شما هم برای رسیدن به این اهداف متعالی خود از این فهرست مورد تایید راهکار دستیابی به اهداف استفاده کنید، موفقیت برای شما حتمی خواهد بود.

در این مقاله برخی از این راهکارها را برای راهنمایی خوانندگان گرامی به منظور دستیابی به اهدافشان شرح داده ایم. استانداردهای متعالی از چنین روش های بدست می آیند و موفقیت نتایج را به دنبال دارند.

منبع

https://www.lifehack.org/891955/aim-high

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx