۵ دلیل دشوار بودن ایجاد انگیزه در زندگی و راهکارهای عملی آن

یک نظر اضافه کنید
13 دقیقه مطالعه

انگیزه تقریبا در هر کاری که انجام می دهید، از بیدار شدن صبح هنگام از رختخواب گرفته تا سر و کله زدن با کارهای خسته کننده نقش دارد. در واقع این عامل باعث می شود که از آغاز تا پایان هر کاری را که زندگی پیش روی شما قرار می دهد، انجام دهید. بنابراین ایجاد انگیزه در زندگی به منظور رسیدن به اهداف برای همه انسان ها مهم است.

گاهی اوقات ایجاد انگیزه برای فرد دشوار است و با موانع و مشکلاتی در این زمینه روبرو است. فرد باید سعی در مهار این مشکلات داشته باشد وگرنه به دلیل نداشتن انگیزه و انجام ندادن هیچ کاری سرانجامی جز شکست در زندگی نخواهد داشت.

از این رو در این مقاله برخی از این موانع و مشکلات در ایجاد انگیزه و همچنین راهکارهای عملی برای یافتن آن را بیان کرده ایم.

چرا گاهی اوقات ایجاد انگیزه در زندگی دشوار است؟

برای برخی از مردم ایجاد انگیزه در خود آسان است. آن ها کارهای روزانه خود را بدون هیچ تاملی انجام می دهند و از صبح تا عصر کارآمد باقی می مانند.

با این حال، افراد دیگری ممکن است که نیاز داشته باشند، برای یافتن انگیزه به منظور انجام ساده ترین کارها نیز تلاش کنند. البته ممکن است حتی کسانی هم که به سرعت انگیزه خود را به دست می آورند، گاهی برای بهره مندی از این انرژی تلاش کنند.

در ادامه برخی از موانع معمول در

داشتن اهداف کوچک یا بدون جهت

 را بیان کرده ایم، با این امید که با غلبه بر این مشکلات و موانع و با ایجاد انگیزه در خود به اهدافتان دست یابید.

داشتن اهداف کوچک یا بدون جهت

برخی از افراد ممکن است که برای هفته ها یا ماه ها در طول روز بدون داشتن هیچ گونه مسیر و هدفی زندگی خود را سپری کنند.

بدون داشتن هدف مشخص، دانستن اینکه چه کاری را باید در وهله اول انجام دهید، دشوار است. برای حل این مشکل، داشتن لیست کارهای روزانه، فهرست اهداف ماهانه یا برنامه پنج ساله باعث ایجاد خط سیر مثبت برای فرد می شود.

نداشتن هدف مشخص سدی برای ایجاد انگیزه در زندگی

 

 

داشتن اهداف کوچک یا بدون جهت

عدم انضباط شخصی

هدف داشتن مرحله اول در ایجاد انگیزه در زندگی به شمار می رود، اما داشتن انضباط شخصی برای انجام وظیفه مورد نظر نیز به همان اندازه مهم است.

در واقع انگیزه، رفتاری اکتسابی می باشد. بسیاری از افراد تکنیک های انضباط شخصی را از ارزش ها و درس های اکتسابی از خانواده، شرکت در گروه های ورزشی و تجربیات مدرسه می آموزند. با این حال به همه افراد تکنیک ها یا عادت های خوبی که انگیزه بهینه را پشتیبانی می کنند، آموزش داده نمی شود.

لازم به ذکر است که برای یادگیری و اعمال انضباط شخصی در زندگی هرگز دیر نیست، اما این کار نیاز به تمرکز دارد.

انضباط شخصی راهکاری برای ایجاد انگیزه در زندگی

تردید نسبت به خود و ترس از شکست

شکست در انسان منجر به بروز احساس های مختلفی مانند خجالت، نفرت از خود، غم، نگرانی و استرس می شود. اولین قدم برای دستیابی به موفقیت تقریبا همیشه دشوار است و ممکن است در همین قدم اول احساس های ناخوشایندی را تجربه کنید.

معمولا افرادی که از شکست می ترسند، به جای انجام کاری و شکست خوردن در آن ترجیح می دهند، هیچ کاری انجام ندهند. مشورت با یک روان درمانگر در مورد اعتماد به نفس و غلبه بر ترس از شکست به شما کمک می کند که این مسائل را به روشی سالم و موثر حل کنید.

ریچل گلدمن، دکترای متخصص در زمینه سلامتی، بیان می کند که برخی افراد ترس یا احساس یا افکار مربوط به شکست را تجربه می کنند، اما تا زمانی که آن را امتحان نکنند، واقعا شکست را درک نخواهند کرد. این ترسیدن و امتحان نکردن باعث می شود که ایجاد انگیزه در زندگی برای فرد دشوار باشد.

همچنین توصیه می کند که اگر آهسته و در مقیاس کوچک کار خود را شروع کنید، دستیابی به اهداف راحت تر می شود.

تردید و ترس از شکست مانع ایجاد انگیزه در زندگی

احساس دستپاچگی و خفگی

گاهی اوقات اگر فرد حین انجام کاری احساس خستگی کند، ممکن است از آن کار منصرف شود و از ادامه مسیر عقب نشینی کند. در این بین اجازه دادن به خود برای نه گفتن به کارها و تعهدات جدید، وقت گذاشتن برای خود و یافتن تعادل بین کار و زندگی مفید است.

تعادل بین کار و زندگی که از اصول قانون جذب نیز هست، یکی از رازهای افراد موفق محسوب می شود. تعادل در همه چیز از دستپاچگی و خستگی ناشی از هجوم مقدار زیادی وظیفه بر انسان می کاهد.

 اضطراب، استرس و افسردگی

کسانی که افرادی با انگیزه هستند، گاهی اوقات در سرسختی افراط به خرج می دهند. این مسئله زمانی زمانی اتفاق می افتد که سلامت روان آن ها در حالت ایده آلی نیست.

اضطراب و استرس از جمله احساس هایی هستند که دستیابی به موفقیت و ایجاد انگیزه در زندگی را نیز مختل می کنند یا به تعویق می اندازند، از این رو بهتر است که آن ها را کنترل کرد.

یافتن راهکارهایی برای مقابله با اضطراب و استرس مانند مدیتیشن، ورزش و گفتگو با دوستان مفید است. برای درمان بیماری افسردگی نیز درمانگر به شما کمک می کند و حتی ممکن است داروهایی برای یافتن آرامش و تعادل تجویز کند.

استرس مانعی برای ایجاد انگیزه در زندگی

 اضطراب، استرس و افسردگی

 

 

راه های اثبات شده برای یافتن و ایجاد انگیزه

هیچ گاه برای حل موانعی که در مسیر ایجاد انگیزه وجود دارد، دیر نیست. اگر احساس می کنید که در زمینه ایجاد انگیزه در زندگی دچار مشکل هستید یا نمی دانید که از کجا شروع کنید، این نکات که در ادامه آورده ایم، به شما کمک خواهد کرد.

برای یادگیری نحوه ایجاد انگیزه در همه امور مربوط به زندگی خود، با ما در پرورش افکار همراه شوید و آنچه را که برای رسیدن به اهداف خود و کسب موفقیت نیاز دارید، بیاموزید.

شناسایی عادت ها، روش ها و الگوهای ضعیف (بدون قضاوت)

تثبیت هر رفتاری در ابتدا نیاز به تایید دیگران دارد که اتفاقی دشوار است. چرا که تشخیص نقاط ضعف باعث می شود که احساس بدی نسبت به خود داشته باشید. این را همیشه به یاد داشته باشید که هیچ کس کامل نیست و از قضاوت شدید خود بپرهیزید.

بسیاری از عادت های انسان به صورت ناخودآگاه و از کنترل او خارج هستند. این عادت ها را به طور خودکار انجام می دهد. به منظور از بین بردن الگوهای غیرمفید مهم است که ابتدا از این الگوها آگاه شوید.

در صورت آگاهی یافتن از این الگوها و همچنین به کار گیری اعمال ارادی مطابق با اقدامات عملی، قادر خواهید بود که عادت های خود را برای حذف کارهای غیرضروری و غیرمفید، مجددا برنامه ریزی کنید.

پرورش انگیزه ذاتی

انگیزه ذاتی محرکی درونی است که انسان را درگیر فعالیت هایی می کند که از انجام آن ها لذت می برد.

برخی از انگیزه های ذاتی که محرک انسان هستند شامل کنجکاوی، رشد فردی، چالش ها، احساس وظیفه و تعلق، وابستگی ها و تشخیص هدف هستند. برای مثال، خواندن کتابی در مورد بدن انسان به دلیل علاقه فرد به آناتومی بدن نمونه ای از انگیزه ذاتی به شمار می رود.

در ادامه چند روش برای ایجاد انگیزه در زندگی در برنامه روزانه وجود دارد که با کمک آن ها موفقیت بیشتری در تعیین هدف خود پیدا کنید:

  • اهداف قابل دستیابی تعیین کنید: داشتن احساس گیر افتادن در یک هدف یا پروژه طبیعی است. اگر کار بزرگی را انجام می دهید، آن را به اهداف کوچک تقسیم کنید که به نتیجه نهایی برسید. به عنوان مثال، اگر پروژه یا وظیفه ای دشوار در پیش رو داشته باشید، اغلب مردم معمولا تا لحظه آخر منتظر می مانند که شروع کنند ولی شما این گونه عمل نکنید. برای جلوگیری از این کار، لیستی از اهداف قابل دستیابی برای هر روز تهیه کنید. این لیست باعث می شود که حس چالش داشته باشید و در عین حال به شما این امکان را می دهد که حس کنید کارهای مهمی را به اتمام رسانده اید.
  • به خود پاداش دهید: با یک بار پاداش دادن به خود یا پایان هر روز، به خود یاد می دهید که فرد با انگیزه تری باشید. از نظر علمی از این کار تحت عنوان شایسته سازی موثر با استفاده از تقویت کننده یاد می شود. به تعبیر عامیانه، پاداش دادن به تربیت خود برای انجام کارهای خوب ربط دارد. شما هر وقت وظیفه ای را به اتمام می رسانید، می دانید که پاداش خواهید گرفت. به همین ترتیب، اگر هیچ کاری انجام ندهید، پاداشی هم در کار نخواهد بود. بنابراین بعد از مدتی پاداش ها را با بهره وری و با انگیزه بودن مرتبط می دانید.
  • به مرور زمان عادت های مثبتی در خود ایجاد کنید: با گذشت زمان و فداکاری در خود عادت های مثبتی ایجاد کنید. از نظر علمی برای ایجاد عادت جدید در انسان دو ماه زمان لازم است. برای آنکه انگیزه را به عادت تبدیل کنیم، فرد باید سعی کند هر روز فعالیت های خود را شروع کند و آن ها را به تعویق نیاندازد. البته از دست دادن برخی روزها به شرط اینکه تعداد آن ها کم باشد، مشکلی ندارد.

پرورش انگیزه ذهنی برای ایجاد انگیزه در زندگی

 

ایجاد انگیزه در زندگی

 

کلام آخر

ایجاد انگیزه برای برخی از افراد ممکن است دشواری هایی داشته باشد. شناسایی عادت ها و الگوهای ضعیف اولین قدم در ایجاد تغییرات است. برای دومین مرحله مهم است که انگیزه های ذاتی خود را پیدا کنید.

چندین تکنیک برای ایجاد انگیزه در زندگی وجود دارد. به یاد داشته باشید که در این مسیر همیشه موانع وجود دارند، اما هر قدم به جلو هر چند کوچک مهم است و پیشرفت محسوب می شود. در این مقاله ما برخی از این دشواری ها در ایجاد انگیزه و راهکارهای عملی برای رسیدن به آن را مطرح کرده ایم. امیدواریم خوانندگان گرامی به کمک این راهکارها با دستیابی به انگیزه در مسیر خواسته های خود قرار گیرند.

منبع

https://www.verywellmind.com/highly-effective-strategies-to-harness-motivation-5120217

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx