آیا در انتخاب کردن و تصمیم گیری دچار اضطراب می شوید؟

یک نظر اضافه کنید
10 دقیقه مطالعه

آیا در انتخاب کردن و تصمیم گیری دچار اضطراب می شوید؟ 5 نکته تخصصی برای قاطع تر شدن

یک تکه کاغذ را به طور تصادفی از کلاه بیرون آوردن (قرعه کشی کردن). ارسال نظرسنجی اینستاگرام با دو گزینه لباس. نوشتن یک لیست بی پایان مزایا و معایب.

این موارد چه وجه اشتراکی دارند؟ همه آنها راهی برای راحت تر انتخاب کردن هستند.

این روش ها گاها کار را به سرانجام می رسانند؛ اما نکته این است که همیشه بهترین روش برای تصمیم گیری های جدی نیستند.

همه ما هرازگاهی از بلاتکلیفی رنج می بریم. به جرات می توان گفت که همه ما این اضطراب را در مورد اینکه آیا داریم تصمیم درستی می گیریم یا نه را احساس کرده ایم. گاهی اوقات، ما دچار استیصال در تصمیم گیری می شویم و علی رغم تلاش هایمان نمی توانیم افکارمان را شفاف و مرتب کنیم.

بسته به شرایط، تصمیم گیری سریع دشوار است؛ اما اینکه تصمیم گیری روی پای خودتان و به تنهایی راحت نباشد قابل تحمل نیست. ما نکاتی را گردآوری کرده ‌ایم تا به شما آموزش دهیم چگونه قاطع‌ تر باشید.

آیا در انتخاب کردن و تصمیم گیری دچار اضطراب می شوید؟

چرا قاطع بودن اینقدر مهم است؟

گاهی اوقات لازم است تصمیمی فوری بگیریم و سپس ادامه دهیم. تمرکز بر روی گزینه های خود یا عذاب کشیدن در مورد نتایج احتمالی بهترین راه برای گذراندن روز نیست.

تصمیمات بیش از حد می تواند مغز ما را تحت تأثیر قرار دهد. گزینه های زیاد، تصمیم گیری را تقریبا غیرممکن می کند. هر فرد به طور میانگین روزانه 35000 تصمیم می گیرد. در واقع، شما همیشه بدون اینکه آگاهانه آنها را تشخیص دهید، تصمیم می گیرید. امروز صبح چه پیراهنی بپوشید؟ برای صبحانه چه درست کنید؟ وقت پیاده روی بعد از ناهار خود به کدام لیست آهنگ گوش دهید؟

در این حالت، انتخاب ها بسیار معمولی به نظر می رسند؛ اما در مجموع، گزینه ها گاهی اوقات واقعاً بی پایان به نظر می رسند.

با انتخاب ‌های بسیار زیادی که هر روز باید انجام دهید، جای تعجب نیست که اضطراب و بلاتکلیفی همچنان در میان باشد؛ اما همین افراد ممکن است برای انتخاب لباس مشکل داشته باشند و برعکس آن نیز وجود دارد.

اما تصمیم گیرنده خوب بودن در وقت شما صرفه جویی می کند و بهره وری شما را افزایش می دهد. قاطعیت نیز نقش مهمی در تعیین اهداف و دستیابی به آنها دارد. شما فقط می توانید مسیر خود را برای مدت طولانی تجسم کنید. در نهایت، باید به جلو حرکت کنید.

تصمیم گیری سریع به یک ذهنیت تبدیل می شود. می تواند درهایی را به روی فرصت های رویاهای ما باز کند. همانطور که رالف والدو امرسون نویسنده یک بار گفت: «وقتی شما تصمیمی می گیرید، کائنات دست به دست هم می دهد تا این اتفاق بیفتد…»

همه، چه تصمیم گیرندگان بزرگ و چه کوچک، از قاطع تر بودن سود می برند. تقویت مهارت های تصمیم گیری گامی حیاتی به سوی سازگاری و تغییرات مثبت است. اصلا انکار نمی کنیم که کار سختی است، اما در دراز مدت نتیجه می دهد.

آیا در انتخاب کردن و تصمیم گیری دچار اضطراب می شوید؟

5 راه برای قاطعیت بیشتر

تصمیم گیری نیز مانند خود انضباطی، ارتباطات و مدیریت زمان، مهارتی نرم است که برای ارتقا یافتن نیاز به تمرین دارد. به مهارت های نرم، مهارت های قابل انتقال نیز گفته می شود و به راحتی می توان از آنها در محیط های مختلف استفاده کرد. کارفرمایان برای این ویژگی ‌ها ارزش قائل هستند زیرا به شما کمک می ‌کنند در بسیاری از انواع وظایف موفق شوید.

در ادامه پنج روش تصمیم گیری برای کمک به بهبود در این زمینه آورده شده است:

  1. تصمیم گیری را در منطقه امن خود تمرین کنید

هنگامی که شما تصمیمی می گیرید، ایستادن پای آن سخت است و تردید کردن درباره خودمان آسان است. بله خارج شدن از منطقه امن شما خوب است؛ اما وقتی روی ایجاد تغییری کار می ‌کنید، شروع کردن از جایی که احساس راحتی می ‌کنید بهتر است.

با سرعت خودتان کار کنید و هر روز نیم ساعت یا یک ساعت وقت بگذارید تا به انتخاب ‌هایی که باید بکنید و مسیرهایی که منطقی ‌تر هستند فکر کنید.

  1. تصمیمات کوچک را سریع بگیرید

بهبود هر مهارتی مستلزم درک خوب اصول آن است؛ به عبارت دیگر: قدم های کوچک.

با تصمیمات بزرگ شروع نکنید. در عوض، تصمیم گیری های کوچکتر را تمرین کنید. با این مراحل کوچک شروع کنید، مانند آنچه برای صبحانه خواهید خورد، چه چیزی بپوشید، یا چه چیزی را در تلویزیون تماشا کنید. به خودتان محدودیت زمانی بدهید، مثلاً سی یا چهل ثانیه تا تصمیم بگیرید.

هنگامی که احساس کردید به سرعت تصمیمات جزئی زیادی می گیرید، به آرامی راه خود را به سمت مسائل سنگین تر پیش ببرید. با تکرار مداوم، مغز خود را آموزش می دهید تا سریع تر کار کند.

  1. خودتان را بسازید

ما همیشه بهترین تصمیم را نمی گیریم؛ اما حتی اگر این بهترین تصمیم نباشد، مهم این است که دوباره شروع کنید و دوباره تلاش کنید. به همین دلیل خوب است که از چیزهای کوچک شروع کنید. اگر نتیجه حاصل شده ایده آل نبود، خودتان را با صحبت های منفی ناامید نکنید. روی این واقعیت تمرکز کنید که چیزی جدید را امتحان کرده اید و در آن لحظه انتخابی کرده اید.

آیا در انتخاب کردن و تصمیم گیری دچار اضطراب می شوید؟

  1. بازخورد دریافت کنید

برداشتن یک قدم به عقب و ارزیابی چگونگی ایجاد عادت ها به شما کمک می کند تا رشد کنید و برای دفعه بعدی که باید در مورد چیزی تصمیم بگیرید، آماده شوید. شاید شما تمایل دارید تصمیمی بگیرید زیرا دیگران هم همین تصمیم را گرفته اند، یا همیشه به سمت چیزی می روید که برای شما راحت تر است.

شناسایی این گرایش ها برای ایجاد تغییر بسیار مهم است؛ و از اینکه از اعضای خانواده، دوستان، هم تیمی ها یا مربی خود در مورد نحوه درک آنها از توانایی های تصمیم گیری شما بازخورد بخواهید نترسید.

  1. از اشتباهات نترسید

گرفتن تصمیم اشتباه و بنابراین، ناکامی ها بخشی طبیعی از زندگی است. هیچ کس نمی تواند کاملاً مطمئن باشد که درست ترین تصمیم را گرفته است.

اگر در تصمیم گیری مشکل دارید زیرا می ترسید اشتباه کنید، باید یاد بگیرید که آن را رها کنید. اشتباهات و شکست ها معلمان بسیار خوبی هستند.

اگر تصمیم اشتباهی گرفتید، بدانید که یک نتیجه منفی فرصتی است برای درس گرفتن از آن و انتخاب های بهتری در آینده داشته باشید.

نقش تصمیم گیری در محیط کار چیست؟

تصمیم گیری، به خصوص در محل کار، یک مهارت ظریف اما حیاتی است. اکثر مشاغل، اگر نه همه، شما را ملزم به انتخاب می کنند. این به شما کمک می کند به عنوان یک رهبر و یک همکار قابل اعتماد شناخته شوید.

دیگران متوجه حرفه ای بودن و اعتماد به نفس شما خواهند شد و احساس راحتی می کنند که به شما مراجعه کنند یا از شما بخواهند وظایف خاصی را انجام دهید.

نشان دادن توانایی ‌های بهتر تصمیم ‌گیری، اعتماد همکارانتان را به شما افزایش می ‌دهد و به شما احساس قدرت می دهد زیرا از تعلل و تحلیل بیش از حد انتخاب ‌هایتان دست می ‌کشید.

انتخاب های موثر به شما امکان می دهد وظایف را اولویت بندی کنید و در کاهش استرس مفید است. همچنین به شما این امکان را می ‌دهد تا وظایفی را که علاقه چندانی به آن ها ندارید تکمیل کنید و برای رسیدن به سایر جنبه ‌های شغلی که بیشتر از آن لذت می ‌برید، انگیزه داشته باشید.

آیا در انتخاب کردن و تصمیم گیری دچار اضطراب می شوید؟

قاطع تر بودن در آینده

همه ما درگیر فکر کردن های بیش از حد و بی فایده شده ایم. دنیا پر از راه ‌ها و فرصت ‌ها است و انتخاب کردن می ‌تواند طاقت ‌فرسا باشد. هیچ یک از ما هرگز به همه پاسخ ها نخواهیم رسید و همیشه یک تصمیم درست وجود ندارد. فرآیند تصمیم گیری زمان و فداکاری می خواهد، اما همیشه ارزشش را دارد.

دستیابی به پتانسیل کامل خود با نگاه به درون و انجام تمرین و بررسی درونی شروع می شود. با حمایت یک مربی، شما تبدیل به قهرمان خود در مسیر پیشرفت شخصی و حرفه ای می شوید. در نهایت، شما می توانید به بهبود خود ادامه دهید. همچنین می توانید در فرآیندهای تصمیم گیری بهتر عمل کنید. ایجاد و حفظ عادات سالم نیاز به کار و ابتکار دارد؛ اما ما به شما ایمان داریم و در هر مرحله با شما خواهیم بود.

منبع:

  • https://www.betterup.com/blog/how-to-be-more-decisive?hsLang=fa
5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx