چرا بهتر است تمرکز و دامنه توجه خود را بهبود بخشید؟

یک نظر اضافه کنید
10 دقیقه مطالعه

چرا بهتر است تمرکز و دامنه توجه خود را بهبود بخشید؟

آیا دامنه توجه خود را اندازه گیری کرده اید؟ طولانی است یا کوتاه؟ چه مدت می توانید فقط روی یک چیز تمرکز کنید، قبل از اینکه توجه شما به جای دیگری برود، پنج ثانیه، ده ثانیه، یک دقیقه یا بیشتر؟ چرا مدت زمان توجه شما مهم است؟ هرچه دامنه توجه شما طولانی تر باشد، در هر کاری که انتخاب می کنید موفق تر خواهید بود.

اگر ذهن شما مدام از یک فکر به فکر دیگر می رود، مانند یک ماشین بدون ترمز، اگر هر بوق تلفن همراه شما توجه شما را جلب کند و احساس کنید مجبور هستید به صفحه نمایش نگاه کنید، چگونه می توانید به طور موثر روی هر چیزی تمرکز کنید؟

چرا بهتر است تمرکز و دامنه توجه خود را بهبود بخشید؟

عدم تمرکز و توجه کوتاه

آیا اغلب مرتکب اشتباه و خطا می‌شوید، تصمیم‌های بدی می‌گیرید، غذایی را که می‌پزید می‌سوزانید، یا هنگام رانندگی خود و دیگران را به خطر می‌اندازید؟ آیا به دلیل عدم توجه به سختی می شنوید که مردم چه صحبت می کنند و بنابراین اطلاعات مهم را از دست می دهید؟ آیا احساس می کنید که در حال از دست دادن مهارت های ارتباطی خود هستید؟ آیا برای خواندن مقاله یا کتاب بیش از حد بی تاب هستید؟

همه اینها به این معنی است که شما در حال از دست دادن یکی از مهم ترین مهارت هایی هستید که یک انسان می تواند داشته باشد – تمرکز ذهن. همه اینها به دلیل عدم تمرکز و توجه است.

فقدان توانایی کنترل ذهن و هدایت آن به جایی که می خواهید و زمانی که می خواهید، از عدم تمرکز حکایت دارد. به معنای ذهن بی توجه است. پرتاب شدن از یک فکر به فکر دیگر، از یک ایده به ایده دیگر، از یک برداشت حسی به دیگری خسته کننده و ضعیف کننده است. تمرکز و آرامش شما را خراب می کند. این جریان دائمی افکار و تمایل به اجازه دادن به هر فکری که ظاهر می شود تا توجه شما را به خود جلب کند، انرژی شما را مصرف می کند و توجه شما را منحرف می کند.

اجازه دادن به هر خبر و هر پست در رسانه های اجتماعی روی روحیه و وضعیت ذهنی شما تأثیرمی گذارد، روش مناسبی برای زندگی نیست. ممکن است بگویید که هیچ کاری نمی توانید در مورد این انجام دهید. ممکن است فکر کنید این طبیعت انسان است که به راحتی حواسش پرت می شود و نمی تواند ذهن و توجه خود را کنترل کند.

چرا بهتر است تمرکز و دامنه توجه خود را بهبود بخشید؟

این کاملا اشتباه است. اگر این را بپذیرید، به خود اجازه می دهید مانند رباتی عمل کنید که برنامه ریزی شده است تا به شیوه ای خاص عمل کند. شما می توانید مانند یک ربات عمل نکنید. بیدار شوید و تسلط خود را بر ذهن خود مدعی شوید. شما می توانید مهارت تمرکز خود را بهبود بخشید. می توانید دامنه توجه خود را افزایش دهید. اگر می‌خواهید بیشتر از زندگی بهره ببرید، باید مدت زمان توجه خود را افزایش دهید.

اگر می خواهید مانند همه باشید، هدایت شوید، به شما گفته شود که چه فکر کنید، چه کاری انجام دهید و چه بپوشید، بدون اینکه منحصر به فرد باشید، دامنه توجه خود را افزایش ندهید. سعی نکنید ارباب ذهن خود باشید. این همان چیزی است که میخواهی؟

با این حال، اگر تصمیم دارید که از وضعیت فعلی خود بالاتر بروید، در کاری که انجام می دهید سرآمد باشید، در زمینه انتخابی خود به پیشرفت های جدیدی برسید و الگویی برای دیگران شوید، باید هوشیارتر و آگاه تر از آنچه در حال رخ دادن است باشید. در ذهن شما برای اینکه این اتفاق بیفتد، به مهارت های تمرکز خوب نیاز دارید.

با وضعیت کنونی جهان، زمانی که افراد بیشتری از عدم تمرکز و توجه رنج می برند، تنها کسانی هستند که ذهن خود را برای تمرکز آموزش می دهند که واقعاً زندگی می کنند، به موفقیت می رسند و کاری ارزشمند انجام می دهند.

چرا بهتر است تمرکز و دامنه توجه خود را بهبود بخشید؟

چگونه تمرکز خود را بهبود بخشید

برای بهبود دامنه توجه خود چه کاری می توانید انجام دهید؟ باید خودتان را تمرین دهید تا ذهنتان را متمرکز کنید. چطوری این کار را انجام میدهی؟

شما با انجام تمرینات تمرکز ذهن خود را تمرین می دهید. قبل از اینکه فکر کنید خیلی سخت است و این مقاله را ترک کنید، یک لحظه صبر کنید. این آموزش آنقدرها هم که فکر می کنید سخت نیست.

آیا می توانید فقط 5 دقیقه در روز را برای این تمرین اختصاص دهید؟ به عنوان یک مبتدی، حتی با پنج دقیقه در روز، شاهد پیشرفت خواهید بود.

همانطور که پیشرفت می کنید، تمرینات را دوست خواهید داشت. سپس، می توانید ده دقیقه در روز تمرین کنید. شما هر روز ساعت ها را صرف پیامک یا تماشای تلویزیون و فیلم می کنید. مطمئناً می توانید فقط 10 دقیقه از این ساعت ها را درست استفاده کنید و به یک هدف بسیار ارزشمند اختصاص دهید.

چرا به جلو نروید و کنترل بیشتری بر زندگی خود نداشته باشید؟ برای این کار، باید یاد بگیرید که روی کاری که انجام می دهید برای مدت طولانی تمرکز کنید، نه برای یک لحظه کوتاه. شما باید توانایی نادیده گرفتن همه چیزهایی را که به کاری که در حال حاضر انجام می دهید مربوط نمی شود، در حین کار، مطالعه، درس خواندن یا ورزش ایجاد کنید. شما به تمرکزی بدون حواس پرتی نیاز دارید.

چرا بهتر است تمرکز و دامنه توجه خود را بهبود بخشید؟

تلفن همراه و عدم تمرکز

هر روز افرادی را می بینم که به پیاده روی می روند، اما به جای اینکه از مناظر اطراف خود لذت ببرند و ذهن خود را آرام کنند، خود را به صفحه گوشی خود می چسبانند و به سختی به جایی که می روند نگاه می کنند.

در محل کار، هنگام صرف غذا، در اتوبوس یا قطار و هر جای دیگر، مردم فقط به صفحه گوشی خود نگاه می کنند، پیام ها را می خوانند. آیا این به جایی منتهی می شود؟ بله به ذهن می آموزد که بی قرار و عصبی باشد و نتواند از لحظه لذت ببرد.

  1. دفعه بعد که به پیاده روی می روید یا می نشینید و غذا می خورید، تلفن خود را خاموش کنید (بله می توان این کار را انجام داد) یا آمن را بی صدا کنید و سعی کنید از زمان لذت ببرید.
  2. در حین راه رفتن، توجه خود را به دنیای اطراف خود متمرکز کنید و می بینید که چیزهای زیادی را کشف خواهید کرد که قبلاً هرگز به آنها توجه نکرده اید.
  3. در حین غذا خوردن، روی عمل غذا خوردن، روی بو و طعم غذا، روی رنگ های غذا در بشقاب خود تمرکز کنید. از غذایتان خیلی بیشتر از گوشی جلویتان لذت خواهید برد.
  4. هنگام خواندن کتاب، بر آنچه می خوانید تمرکز کنید. اگر ذهنتان دور شد، آن را به کتاب بازگردانید.
  5. در حین مطالعه، اگر گوشی خود را کنار بگذارید و تلویزیون یا رادیو را نیز خاموش کنید، در مدت زمان کوتاه تری بیشتر و بهتر یاد خواهید گرفت.

چرا بهتر است تمرکز و دامنه توجه خود را بهبود بخشید؟

برای بهبود تمرکز و توجه خود از امروز شروع کنید

اگر می خواهید در امتحانات خوب عمل کنید، نمرات بهتری بگیرید یا چیزهای جدیدی یاد بگیرید که نیاز به توجه و تمرکز دارد، شما باید بدون توجه به مسائل دیگر، روی کاری که انجام می دهید تمرکز کنید. شما به ذهنی بدون حواس پرتی نیاز دارید. باید دامنه توجه خود را بهبود بخشید.

اکنون که به اهمیت تمرکز و توجه واقف هستید، فکر نمی کنید اکنون زمان آن رسیده است که کاری در مورد آن انجام دهید؟ آنقدرها هم که فکر می کنید سخت نیست. در دسترس شماست. حتی یک پیشرفت کوچک نیز ارزشمند است.

شروع به بهبود مهارت های تمرکز خود بسیار ساده و مفید است. از برخی کارهای ذهنی نترسید. شما می توانید تنها با چند دقیقه در روز شروع کنید و با بهبود مهارت های خود، می توانید زمان ورزش را طولانی تر کنید.

منبع:

https://www.successconsciousness.com/blog/concentration-mind-power/why-it-is-important-to-increase-attention-span/

4.2/5 - (9 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx