دوش آب سرد و موفقیت

یک نظر اضافه کنید
6 دقیقه مطالعه

شما حتماً اسپارت ها یا جنگاوران که جنگجویان افسانه ‌ای یونان باستان بودند را می شناسید، آن ها معتقد بودند که دوش آب سرد منبع نیرو است.

دوش آب سرد مزایای بسیاری دارد.

اگر خود را آموزش دهید که بتوانید آب سرد را تحمل کنید.

اما این دقیقاً همان چیزی است که مانع افراد می شود و اجازه نمی دهد که این عادت را ایجاد کنند، یک سختی و ناراحتی جزئی که باید آن را تحمل کنند. ( منظور تحمل سرمای آب سرد)

گفته شده است که 21 روز طول می کشد تا یک عادت جدید ایجاد شود. بنابراین، پس از 21 روز دوش آب سرد گرفتن، اینکار به یک عادت تبدیل خواهد شد، حتی ممکن است معتادش شوید. نه تنها این، بلکه شما از تمام مزایایی که هر روز پس از گرفتن دوش آب سرد به شما می دهد، بهره مند خواهید شد.

دوش آب سرد

 فواید اثبات شده گرفتن دوش آب سرد است:

  1. کاهش استرس

ممکن است کمی دیوانگی به نظر بیاید که به محض اینکه از رختخواب بیرون آمدید، مستقیماً زیر دوش آب سرد قرار بگیرید. احتمالاً یکی از استرس زا ترین چیزهای روی زمین به نظر می رسد. ولی…

وقتی دوش آب سرد می گیرید، بدن شما برخی هورمون ها و مواد شیمیایی مرتبط با استرس را ترشح می‌کند، که دو مورد مهم آن نورآدرنالین و گلوتاتیون است.

گلوتاتیون هورمونی است که می تواند به کاهش سطح اسید اوریک کمک کند. سپس همین امر بر سطح استرس شما تأثیر می گذارد. گلوتاتیون به عنوان یک آنتی اکسیدان اصلی و سم زدای  هر یک از سلول های بدن انسان شناخته می شود.

تغییر بزرگ بعدی با افزایش سطح نورآدرنالین شما اتفاق می افتد و در این صورت مغز شما مواد شیمیایی مثبت و شادتری ترشح می کند. بنابراین، پس از تحمل کمی آب سرد، احساس برافروختگی و نشاط خواهید داشت.

  1. تقویت سیستم ایمنی

هنگامی که استرس اکسایشی اضافی بر بدنتان وارد می شود، تنفس و ضربان قلب شما نیز افزایش می یابد.

افزایش ضربان قلب به این معنی است که شما در حال پمپاژ سریع تر خون به سراسر بدن خود هستید، اکسیژن را به تمام نقاط بدن خود می رسانید، هوشیاری را افزایش می دهید و مواد مغذی تازه ای نیز ارائه می کنید که می تواند به تقویت ایمنی و نشاط کلی کمک کند.

دمای یخ زدگی، همچنین بدن شما را مجبور به تطبیق سریع می کند؛ زیرا برای گرم شدن خود مبارزه می‌کند، همچنین سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کرده و بدن را برای هر گونه میکروب و ویروس احتمالی که می تواند به سیستم شما حمله کند آماده می کند.

با فعال کردن سیستم ایمنی بدن از این طریق، بدنتان کارآمدتر می شود و احتمالاً هنگامی که فردی در مترو رو به روی شما عطسه می کند موثرتر و سریع تر عمل خواهد کرد.

  1. شما را بیدار نگه خواهد داشت

نیازی به گفتن ندارد، اما آب یخ باعث احساس هوشیاری می شود. خون تازه اکسیژن دار به سرتاسر بدن و مفز شما پمپاژ خواهد شد و طوری روزتان را شروع خواهید کرد که قبلاً نکرده بودید.

از نظر روانشناختی نیز ممکن است روز را برای شما آسان تر کند، زیرا قدم گذاشتن زیر دوش آب سرد اولین چالش را برای شما ایجاد خواهد کرد، به گونه ای که احساس می کنید سخت ترین و پر استرس ترین قسمت روز به پایان رسیده است. بنابراین بقیه روز آسان خواهد بود!

  1. ذهن شما را قدرتمند خواهد کرد

همانطور که گفتیم، شما باید واقعا تلاش کنید تا به دوش آب سرد عادت کنید. این یک چالش است، اما وقتی انجامش دادید،  در طول روز احساس مصمم تر و قوی تری خواهید کرد. این شبیه به یک دویدن طولانی در صبح زود است، شما باید مستحکم و پایدار بمانید و هر روز بیدار شده و این کار را انجام دهید. اما خیلی ارزشش را دارد، آنچه در پی خواهد داشت، احساس غرور و احترام به خود است.

چگونه به دوش آب سرد عادت کنیم؟

بسیار عالی است که دوش آب سرد مزایای زیادی را به همراه دارد.

اما چیزی که عالی نیست، این است که بهره مند شدن از مزایای دوش آب سرد مستلزم این است که شما دوش آب سرد بگیرید.

برای شروع این عادت، همیشه بهتر است از کم شروع کرده و به ندرت زیاد کنید. همچنین یک گزارش روزانه داشته باشید، بنابراین می توانید روزهایی را که دما را کمتر می کنید، چک کنید.

حتی شروع کردن با 60 ثانیه دوش آب گرم و 60 ثانیه سرد کردن می تواند کمک کننده باشد. به شرطی که به تدریج زمان دوش آب گرم را کاهش داده و طول سرما را افزایش دهید.

دوش آب سرد و موفقیت
دوش آب سرد

ممکن است 21 روز طول بکشد تا این عادت شکل بگیرد یا ممکن است بیشتر طول بکشد. اما برخی از مزایا را می توان فوراً احساس کرد. با تمرکز بر این مزایا، متوجه خواهید شد که گرفتن دوش آب سرد با گذشت زمان بهتر و راحت تر می شود.

منبع

https://www.fearlessmotivation.com/2018/04/19/cold-showers-shocking-shortcut-success/

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx