ساختن رابطه موفق

یک نظر اضافه کنید
11 دقیقه مطالعه

به کارگیری 10 نکته برای ساختن رابطه موفق

هر رابطه ای پس از شروع باید حفظ شود تا ادامه پیدا کند؛ علاوه بر این، باید هر ارتباطی مستلزم رعایت مواردی است تا تقویت شود. به عبارت بهتر با گذشت زمان ممکن است رابطه دچار تغییر و تحولاتی شود که سبب ضعف ارتباط شود؛ به این ترتیب در نهایت به مرور زمان و در بلند مدت رابطه از بین خواهد رفت. در این مقاله به ده نکته برای ساختن رابطه موفق اشاره شده است؛ این نکته ها می توانند رابطه را تقویت کنند و استحکام و پایداری آن را به همراه خواهند داشت. برای آگاهی از این نکات در ادامه با این مقاله همراه باشید و آن را با دقت مطالعه کنید.

دلیل اهمیت ساختن رابطه موفق و حفظ آن چیست؟

می توان گفت که برخورداری از یک رابطه دارای استحکام، آرزوی اکثر افراد است. داشتن یک رابطه موفق می تواند به رشد فردی نیز کمک کند. اما اکثر افراد جامعه داشتن یک رابطه موفق و ساختن آن را امری دشوار می پندارند. برای این که این موضوع بهتر درک شود در ابتدا افراد باید رابطه موفق را شناسایی و درک کنند.

اگر بتوان به زبان ساده به بیان چنین موضوعی پرداخت باید گفت که رابطه موفق را می توان رابطه ای دانست که مدت زمان پابرجا بودن و دوام آن زیاد باشد. حال سوال این است که دست یابی به این رابطه موفق چگونه و از چه طریقی حاصل خواهد شد؟

در ادامه 10 نکته کاربردی ارائه شده است تا مخاطبان بتوانند با به کارگیری آنها تغییراتی در رابطه ایجاد کنند.

ساختن رابطه موفق

دلیل اهمیت ساختن رابطه موفق و حفظ آن

 

1) به وجود آوردن اعتماد: اعتماد را می توان بستر عشق دانست که سپری شدن زمان سبب می شود به بلوغ برسد. برای دست یابی به اعتماد باید صبر کرد. اعتماد سبب خواهد شد که بدون ترس و تردید رویاها، ترس ها، دستاوردها، نگرانی ها و موارد مشابه را به اشتراک بگذارید. اعتماد در به وجود آوردن و ساختن رابطه موفق و پابرجا همین کار را انجام خواهد داد.

2) شنونده بودن: اگر بگوییم همین مشکل بزرگ” شنونده خوب نبودن” قابلیت این را دارد که سبب نابودی و از بین رفتن بسیاری از روابط شود، اشتباه نکرده ایم. افراد به طور معمول تمایل دارند که به صورت پیوسته و مداوم در رابطه کنترل کنند. در واقع افراد فراموش می کنند که برای این که بتوانند دیدگاه افراد را درک کنند باید گوش دادن با دقت به صحبت های طرف مقابل را بیاموزند. گوش دادن و به عبارت بهتر شنونده خوب بودن را می توان به عنوان یکی از عناصر اساسی و مهم در ایجاد و حفظ یک رابطه پایدار و موفق مطرح کرد.

3) شرکت کردن در یک فعالیت و  یا سرگرمی : برای این که بتوانید شادی و رضایت را در رابطه خود به وجود آورید باید به نکته ای تمرکز کنید که سبب بیشتر شدن پیوند شما شود؛ این موارد عبارتند از: بازی های سرگرم کننده، تماشا کردن فیلم، نقاشی و رنگ کردن منزل و سایر موارد مشابه. صحبت کردن راجع به انتظارات و الزامات مورد نظر خود با همسرتان را در نظر داشته باشید. پرسش از شریک زندگی خود را با لحنی آرام و به صورت شوخی انجام دهید. به طور مثال از او بپرسید که در چه زمینه هایی نیازمند تعدیل و یا تقویت است. این گونه سوالات و فعالیت های این چنینی می تواند کمک زیادی به تقویت و استحکام رابطه شما کند.

 

ساختن رابطه موفق

ابراز عشق و ساختن رابطه موفق

 

4) ابراز عشق: عشق را ابراز کنید. این موضوع می تواند منجر به تقویت ارتباط با شریک شما شود. تلاش کنید که آغوش گرم، بوسه و موارد مشابه را همواره در ارتباط خود به کار گیرید. این موارد در هنگام عصبانیت نیز به ایجاد احساس آرامش کمک خواهد کرد. تاثیر این موارد را برای ساختن رابطه موفق و همچنین پایداری و حفظ آن نباید نادیده گرفت.

5) حفظ آرامش در شرایط مختلف مالی: این مورد را می توان مشکلی به حساب آورد که سبب تخریب و نابودی بسیاری از رابطه ها شده است. به طور مثال مواردی مانند کسب درآمد بیشتر دیگران می تواند سبب ایجاد اختلاف و دعواهای گوناگون شود. از خود گذشتگی و تواضع همواره باید در زندگی وجود داشته باشد؛ مسائل مالی می تواند موجب بروز اختلاف نظر بین طرفین شود. سعی کنید نگرش های منفی پیرامون این موضوع را متوقف کنید. کار کردن بیشتر روی خودتان را ادامه دهید. از تخریب رابطه بعد از آگاه شدن از اینکه چه کسی چه میزان هزینه برای هر هدفی پرداخت کرده است، جلوگیری کنید.

6) به وجود آوردن احساس خاص: به امتحان کردن تجربه های نو و جدید را همواره در برنامه خود داشته باشید. برنامه ریزی گوناگون مثل شام عاشقانه، استفاده از تفریحات در دسترس و موارد مشابه همگی می توانند سبب ایجاد هیجان و ذوق در شما و شریک زندگی خودتان شود. هر چند هم که پرمشغله باشید سعی کینید که زمانی را به این موارد اختصاص دهید؛ به این ترتیب مدت زمانی مفید و با کیفیت را برای گذران وقت با شریک خود در نظر گرفته اید. این موارد قابلیت استحکام رابطه شما را دارند و در نهایت، موفقیت رابطه را در پی خواهد داشت.

ساختن رابطه موفق

حفظ آرامش و ساختن رابطه موفق

 

 7) حامی و پشتیبان بودن: صرف نظر از وجود شرایط و موقعیت مناسب و یا نامطلوب، انگیزه دادن به همسر خود را متوقف نکنید. اگر در شرایط نامطلوب از شریک خود حمایت کنید، سبب قدرتمند شدن آنها شده اید. همچنین در زمان موفقیت و موفق شدن در هر کاری هم باید از شریک زندگی خود قدردانی کنید. این موردی است که افراد آن را نادیده گرفته اند و به همین دلیل با شکست های بسیاری مواجه شده اند. حمایت از همسرتان می تواند موجب به وجود آمدن انگیزه در شریک زندگی شما شود و در نهایت به موفق تر شدن بیشتر رابطه و همچنین قوی شدن آن کمک می کند.

8) عذرخواهی کردن: زمانی که در کار و عملی به مشکل خوردید از کلمه “متاسفم” استفاده کنید. این یک کلمه کلیدی است که از این طریق می توانید قلب شریک زندگی خود را  به دست آورید. در صورت مرتکب شدن هر گونه اشتباه و یا خطایی، کلمه ” متاسفم ” را از ته دل به کار گیرید. در این صورت از رها شدن از زیر این بار برای شما به وجود خواهد آمد.

9)  دادن فضا به شریک زندگی: در وجود هر کودک و هر انسانی یک منیت نهفته است.  هر فردی این نیاز را در درون خود احساس می کند که مدت زمانی را به تنهایی اختصاص دهد تا با خود خلوت کند، با یک دوست به اندازه صرف نوشیدنی وقت بگذراند و روزهای خوب سپری شده در گذشته را یادآوری کند. برای این که رابطه ای موفق داشته باشید؛ باید در نقش یک شریک، احترام به همسر خود را پیوسته در نظر بگیرید. سعی نکنید سبب خاتمه یافتن دوستی و ارتباط شریک زندگی تان با افراد دیگر مانند دوست های او شوید. اطمینان حاصل کنید که در این صورت تلاشی که برای ایجاد و ساختن رابطه موفق کرده اید بی نتیجه نخواهد ماند.

ساختن رابطه موفق

احترام و ساختن رابطه موفق

10) احترام گذاشتن: آزار دادن یکدیگر با کلمه های ناخوشایند برای طرفین نامطلوب است. پس احترام را رعایت کنید. صبور بودن را بیاموزید. عاشق شدن در یک لحظه و ماندگاری آن برای همیشه امکان پذیر نیست. رابطه موفق نیازمند صبوری و تمرین است.

آنچه بهتر است در پایان بدانید

اکثر افراد می دانند که شکل گیری و آغاز هر رابطه ای مستلزم مواردی است که در این مقاله به آن پرداخته نشده است. اما پس از به وجود آوردن هر ارتباطی و در واقع در زمان مناسب آن، استفاده از نکاتی می تواند به قوی تر شدن و بهتر شدن  هر رابطه ای کمک کند. در این مقاله، ده مورد از مجموعه همین نکات ارائه شده است و در واقع به مواردی برای ساختن رابطه موفق اشاره شده است . تحقیقات نشان داده است که عنصر مهم و اساسی در یک رابطه، همکاری و همدلی است؛ به طوری که احساس شود کار گروهی در حال انجام است و نیازمند روحیه کار تیمی است. به گفته محققان نباید رابطه را با بازی طناب کشی اشتباه کرد؛ چرا که هیچ فایده ای نخواهد داشت. هر کاری را می توان در نقش شریک انجام داد: لذت، شادی، اشتیاق، دوستان و موارد مشابه. با تمام اینها درست است که مواردی سبب استحکام و بهبود روابط خواهند شد؛ اما توجه به این نکته نیز الزامی است که هیچ فردی در جهان کامل نیست و اجازه ندهید که اشتباه و یا سوتفاهمی کوچک بتواند بحث و مجادله ای بزرگ به وجود آورد.

 منبع:

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx