چگونه در خود انگیزه ایجاد کنیم : 25 راه برای افزایش انگیزه ( قسمت دوم )

یک نظر اضافه کنید
14 دقیقه زمان مطالعه

چگونه در خود انگیزه ایجاد کنیم : ۲۵ راه برای افزایش انگیزه ( قسمت دوم )

 1. مانترا را انجام دهید

چند جمله پیدا کنید که ذهن شما را متمرکز کند و به شما انگیزه دهد. فرقی نمی ‌کند که آنها را از یک پوستر انگیزشی قدیمی بیرون کشیده‌ اید یا فقط چند کلمه به شما بگوید که چه کاری انجام دهید.

اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید، یک شعار شخصی خوب این است که «اکنون این کار را انجام بده.»

 1. موفقیت را پایه ریزی کنید

موفقیت باعث ایجاد موفقیت های آتی می شود.

هنگامی که شما به تازگی موفق شده اید، به راحتی می توانید در مورد هر چیزی انگیزه داشته باشید. احساسات معمولاً مختص موقعیت نیستند، بنابراین یک برد کوچک، چه تعریفی از یک همکار یا پایان دادن به دو سوم کارهایتان قبل از ظهر، می تواند شما را تبدیل به یک برنده واقعی کند.

راه ‌های زیادی وجود دارد که می ‌توانید موفقیت ‌های کوچک را زودتر به کار ببرید تا بعداً انگیزه ایجاد کنید. ایجاد لیست های تو در تو، قرار دادن کاره ای ساده مانند ورزش کردن در اوایل روز، یا تشویق و تایید کردن خودتان به خودتان می تواند این کار را انجام دهد.

چگونه در خود انگیزه ایجاد کنیم : 25 راه برای افزایش انگیزه ( قسمت دوم )

 1. مطالب انگیزشی گوش کنید

من متوجه شده ام که اگر در حالت رکود به سر می برید تنها یک سخنرانی مهیج برای تغییر ذهنیت شما لازم است. تغییر طرز فکر یک راه عالی برای یادگیری نحوه افزایش انگیزه است.

محتوای انگیزشی مناسب در زمان مناسب می تواند نگرش شما را تغییر دهد. هدفون خود را در آن قرار دهید و عبارت «انگیزه» را در گوگل جستجو کنید. هزاران سخنرانی در یوتیوب وجود دارد، حتی ترکیبی از سخنرانان انگیزشی مانند جوئل اوستین، وین دایر، لس براون و غیره.

 1. به دیگران نیکی کنید

«بهترین راه برای یافتن خود این است که خود را در خدمت دیگران گم کنی .» مهاتما گاندی

وقتی ناراحت هستید، بهترین کاری که می توانید برای خود انجام دهید این است که به دیگران کمک کنید. خلاف عقل است، اما حقیقت دارد.

تمرکز بیرونی بر ایجاد تغییر در زندگی دیگران رضایت زیادی را برای شما به ارمغان می آورد که می تواند انگیزه را نیز افزایش دهد. این کارها باعث می شود مشکلات شما کوچک تر به نظر برسد. مهم تر از همه، شما برای غلبه بر هر چالشی که با آن روبرو هستید، احساس قدرت بیشتری می کنید.

چگونه در خود انگیزه ایجاد کنیم : 25 راه برای افزایش انگیزه ( قسمت دوم )

 1. با مثبت اندیش ترین دوست خود تماس بگیرید

همه ما این ضرب المثل را شنیده ایم که می گوید: «شما مجموع پنج دوست صمیمی خود هستید.» این درست است زیرا آنچه همسالان ما می گویند ما را تحت تأثیر قرار می دهد.

اگر از اعضای منفی خانواده یا همسالان خود رنج می برید، بدبینی آنها به آرامی شما را مبتلا می کند. در عوض، آنها را از خود دور کنید. اگر مادرتان بدبین است، به او بگویید دوستش دارید و سپس حد و مرزهایی را معین کنید. زمان بیشتری را با افرادی بگذرانید که همیشه به دنبال بهترین ها و مثبت ترین ها هستند.

فرقی نمی کند بهترین دوست شما باشد یا آن آشنا که از دوران دبیرستان با او صحبت نکرده اید. اگر چنین کسی را در جامعه خود ندارید، برای مثبت اندیشان به گروه های فیسبوک یا لینکدین بپیوندید. در جلسه مجازی افراد هم عقیده شرکت کنید. هنگامی که یاد می گیرید چگونه انگیزه خود را افزایش دهید، اهمیت حلقه دوستان نزدیک خود را دست کم نگیرید.

 1. جنبه خلاق خود را بیابید

خلاقیت یک مهارت ضروری است و در آینده اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد. این یکی از معدود مواردی است که نمی توان آن را خودکار، برون سپاری کرد.

آیا تا به حال خواسته اید شعر بنویسید، ساز بزنید یا نقاشی کنید؟ حرف زدن در مورد آن را رها کنید و شروع به انجام آن کنید. یک تکه کاغذ بیرون بیاورید، یک مقدار لوازم اولیه برای شروع بخرید و جنبه هنری خود را آزاد کنید تا از رکود عبور کنید.

 1. به موسیقی که حال و هوایتان را بهتر می کند گوش دهید

هرگز زمان بهتری برای عمیق ‌تر شدن ژانرهای موسیقی مورد علاقه ‌تان و کشف چیزهای جدید وجود نداشته است. با فهرست «بهترین ها» شروع کنید، مانند ۵۰۰ آلبوم برتر تاریخ رولینگ استونز.

از وب سایت هایی مانند SoundCloud و Spotify's Discover برای یافتن هنرمندان جدید استفاده کنید. مهم ‌تر از همه، آنها می‌ توانند به شما کمک کنند تا با یادگیری نحوه افزایش انگیزه، از یک حالت رکود خارج شوید و دوباره به سمت کارآمد بودن برگردید. دستیابی به هدفتان با موسیقی الهام بخش در پس زمینه بسیار آسان تر خواهد بود.

چگونه در خود انگیزه ایجاد کنیم : 25 راه برای افزایش انگیزه ( قسمت دوم )

 1. یک دفترچه سپاسگزاری تهیه کنید

«مبارزه زمانی پایان می یابد که شکرگزاری آغاز شود.» نیل دونالد والش

بیایید از این همه گیری وحشتناک کرونا درس بگیریم، یک درس ساده اما عمیق: فقط قدر همه چیزهایی را که داریم بدانیم.

این اولین بحران ما نبود و آخرین هم نخواهد بود، پس بیایید به شکرانه لذت‌ های ساده در زندگی، دل بکنیم. قدردان آن غذای رضایت بخش، سقف بالای سرتان، دوست داشتن دوستان و خانواده باشید.

به راحتی می توانید در چرخه خواستن چیزهای بیشتر قرار بگیرید. در عوض، عادت کنید که هر روز سه چیز را که به خاطر آن ها سپاسگزار هستید، در دفترچه خود بنویسید. نیازی نیست که یک میلیون مورد را فهرست کنید. در عوض، به این فکر کنید که چرا چند نفر و چیزهایی را که بیش ترین اهمیت را برای شما دارند، گرامی می دارید.

 1. پیروزی های گذشته را گرامی بدارید

بیشتر مردم به دلیل ترس به دنبال رویاهای خود نمی روند. آنها فکر نمی کنند آنچه را که برای رسیدن به اهدافشان لازم است، استعداد، منابع، ارتباطات ، دارند. بهترین پادزهر این است که داستان پیروزی خود را دوباره زنده کنید.

به زمانی فکر کنید که کاری را انجام دادید که قبلا فکرش را نمی کردید. شاید ارتقای شغلی کسب کرده باشید، در یک کلاس نمره A گرفته باشید یا به تنهایی سفر کرده باشید. اگر مدتی است که از منطقه امن خود خارج شده اید، به دوران کودکی خود برگردید.

به یاد داشته باشید که چگونه دوچرخه سواری را یاد گرفتید وقتی ترسیدید، دوست جدیدی پیدا کردید یا شخصی را به یک قرار دعوت کردید با وجود اینکه خجالتی بودید؟ همه ما در گذشته بر ترس غلبه کرده ‌ایم، پس آن را در ذهن خود نگه دارید تا یاد بگیرید که چگونه انگیزه خود را هر روز افزایش دهید.

 1. ایده های عالی را روی کاغذ بیاورید

شما به احتمال زیاد هر روز ده ها ایده عالی دارید، اما زندگی یک جریان دائمی از حواس پرتی است. ما اغلب این ایده ها را فراموش می کنیم قبل از اینکه بتوانیم فکر دیگری به آنها کنیم یا از آنها برای ایجاد اهداف قابل اندازه گیری استفاده کنیم.

بسیاری از کمدین ها و هنرمندان بهترین ایده های خود را در لحظه های تصادفی دریافت می کنند؛ مثلا در اتوبوس یا در صف فروشگاه. وقتی یک ایده یا فکر انگیزشی وارد ذهن شما شد، یا آن را از بیرون شنیدید، فوراً آن را یادداشت کنید. به این ترتیب، می ‌توانید بعداً به آن‌ ها مراجعه کنید و روی آن ‌ها بسازید، نه اینکه بگذارید در شن‌ های روان زمان بیفتند.

چگونه در خود انگیزه ایجاد کنیم : 25 راه برای افزایش انگیزه ( قسمت دوم )

 1. حواس پرتی ها را تا حد ممکن کنید

یک فرد به طور متوسط هر ۸ دقیقه یک بار حواسش پرت می شود. جای تعجب نیست که مردم برای متمرکز ماندن تلاش می کنند.

گوشی خود را روی حالت مزاحم نشوید یا آن را کاملا خاموش کنید. همین کار را برای برنامه های دسکتاپ خود مانند Slack،Microsoft Teams  یا ایمیل انجام دهید. اگر در محیطی پر سر و صدا هستید، هدفون یا گوش گیر های حذف نویز تهیه کنید. روش پومودورو را دنبال کنید و تایمر را برای ۲۵ دقیقه تنظیم کنید.

با کاهش حواس ‌پرتی ‌ها و برنامه‌ ریزی استراحت ‌های منظم، متوجه خواهید شد که کارهای بیشتری انجام می ‌دهید و عمیق‌ تر به کارتان می پردازید. بنابراین، نتایج بهتری دریافت خواهید کرد و یک چرخه پربازده و با انگیزه ایجاد خواهید کرد.

 1. از گذشته یاد بگیرید

اگر مطمئن نیستید که چگونه به بهترین نسخه خود تبدیل شوید، کسانی را که به شما الهام می ‌دهند دنبال کنید. شاید بت شما یک والدین یا مربی باشد؛ از آنها در مورد گذشته خود بپرسید و دریابید که چگونه به شخصیت امروزی تبدیل شده اند. زندگی افراد مشهور را بررسی کنید و پیدا کنید که موفقیت آنها سرنخ هایی را به جا گذاشته است. شما می توانید با بیوگرافی یا آتوبیوگرافی افراد شروع کنید.

الهام گرفتن به شما کمک می کند یاد بگیرید که چگونه در بلندمدت انگیزه خود را افزایش دهید.

 1. فقط نفس بکشید

مهم ترین بخش از برنامه روزانه صبحگاهی شما باید مدیتیشن باشد. احتمالا با برخی از مزایای ذهن آگاهی آشنا هستید، مانند احساس آرامش و توانایی بهتر در کنترل استرس با کاهش افکار منفی. از طریق تمرین مداوم، وضوح ذهنی و تمرکز خود را نیز بهبود بخشیدم.

همه ما یک «ذهن میمون مانند» داریم که همیشه در حال حرکت و فعالیت است، مانند میمونی که از شاخه ای به شاخه دیگر می چرخد. همه حواس ‌پرتی ‌های زندگی، افکار ما را از بین می ‌برند، حتی اگر بی ‌ثمر باشند.

با مدیتیشن، می توانیم آگاهانه انتخاب کنیم که با کدام افکار تعامل داشته باشیم. این تمرین به شما فضای ذهنی می دهد تا در اوج انگیزه و الهام عمل کنید.

چگونه در خود انگیزه ایجاد کنیم : 25 راه برای افزایش انگیزه ( قسمت دوم )

سخن نهایی

با تمام این نکاتی که به اشتراک گذاشتم، اکنون می دانید وقتی احساس می کنید بی انگیزه هستید چه کارهایی باید انجام دهید.

نقطه اشتیاق خود را پیدا کنید و یک مانترای مثبت ایجاد کنید تا زمانی که دفعه بعدی منفی به شما برخورد کرد، بدانید که چگونه مثبت و با انگیزه بمانید!

آیا برای خواندن کامل مقاله وقت ندارید؟ می توانید چکیده آن را در ادامه بخوانید.

داشتن انگیزه برای داشتن یک زندگی پربار و رضایت بخش مهم است. اگر انگیزه شخصی نداشته باشید، قادر به برتری، پیشرفت یا رشد در زندگی خود نخواهید بود. مهم است که روحیه خود را بالا نگه دارید و ارزش و هدف خود را در زندگی پیدا کنید تا زندگی معناداری داشته باشید. در اینجا چند نکته وجود دارد که می تواند به شما کمک کند با انگیزه و متمرکز بمانید.

اشتیاق خود را بیابید: بهترین چیز برای حفظ انگیزه خود این است که اشتیاق خود را در زندگی پیدا کنید. لذت بردن از کاری که انجام می دهید، انگیزه و فعال ماندن روزانه را برای شما آسان تر می کند.

بر ترس های خود غلبه کنید: ترس ها و تردیدهای ما اغلب ما را از کشف پتانسیل واقعی خود باز می دارند. غلبه بر ترس ‌های خود به شما این امکان را می‌ دهد که آزادانه به علایق و علایق خود بپردازید و در موفقیت خود انگیزه پیدا کنید.

روتین روزانه داشته باشید: روال روزانه یکی دیگر از عوامل محرک برای حفظ انگیزه خود است. داشتن یک روال برای دنبال کردن، شما را بدون داشتن زمان زیادی برای شک کردن یا تفکر در مورد چیزها ادامه    می دهد.

خلاق باشید: خلاقیت، انگیزه درونی را پرورش می دهد. شرکت در فعالیت های خلاقانه، مثلا نوشتن یک شعر، خواندن یک کتاب یا گوش دادن به یک ترانه، می تواند به شما کمک کند تا انگیزه درونی خود را تحریک کنید.

از حواس پرتی اجتناب کنید: حواس پرتی قاتل اصلی انگیزه شماست. برای متمرکز ماندن و برای اینکه تمرکز و انگیزه خود را حفظ کنید، تمام عوامل حواس پرتی را از خودتان دور نگه دارید.

منبع:

 • https://www.lifehack.org/articles/featured/thirteen-tricks-to-motivate-yourself.html
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx