چگونه با انزوای عاطفی، گذشته را رها کنیم

یک نظر اضافه کنید
12 دقیقه مطالعه

چگونه با انزوای عاطفی، گذشته را رها کنیم

گذشته را رها کن

شما نمی توانید فردایی بهتری داشته باشید، اگر همیشه به دیروز فکر کنید.

– چارلز کترینگ –

اکثر مردم نمی دانند چگونه گذشته را رها کنند، همانطور که در داستان زیر آمده است.

بعد از به دنیا آمدن دوقلوهایم، به سر کار برگشتم و به کسی نیاز داشتم که در کارهای خانه به من کمک کند. من یک زن خوب پیدا کردم که نامش نائومی بود. وقتی برای اولین بار با او آشنا شدم، او در اواخر چهل سالگی بود. ما با هم دوست شدیم و یک روز او داستان زندگی خود را برایم تعریف کرد.

او در اوایل بیست سالگی ازدواج کرد. این یک ازدواج هماهنگ بود، او شوهرش را خیلی دوست داشت و بعد از یک سال باردار شد. یک روز عصر شوهرش مست به خانه آمد. نشست تا غذا بخورد، اما از غذایی که برایش آماده کرده بود، سیر نشد و بی رحمانه شروع به کتک زدن او کرد. بر سرش فریاد زد: “از کتک زدن من دست بردار، من حامله هستم”، اما او مست بود و تا زمانی که خسته شد او را کتک زد.

چگونه با انزوای عاطفی، گذشته را رها کنیم

سرانجام، نائومی توانست از جای خود بلند شود و به سمت برادرش که در همان نزدیکی زندگی می کرد، بدود. برادرش بلافاصله او را به بیمارستان برد، اما برای نوزاد که از ضرب و شتم جان سالم به در نبرده بود دیگر دیر شده بود. چند ماه بعد، پس از فشارهای زیاد از سوی برادران نائومی، شوهرش با طلاق از او موافقت کرد.

نائومی 25 سال پس از آن شب وحشتناک گفت: “من هرگز او را به خاطر کاری که با من کرد فراموش نمی کنم و نمی بخشم.” من نمی توانم از دردی که او برایم ایجاد کرده رهایی پیدا کنم. من دیگر هرگز ازدواج نخواهم کرد، زیرا دیگر هیچ مردی بر من احاطه نخواهد داشت.

نائومی با عصبانیت و هیجان در مورد آن شب وحشتناک صحبت کرد، انگار همه چیز همین چند روز پیش اتفاق افتاده است. به نظر می رسید که او بسیار مصمم بود که گذشته را رها نکند و به آن فکر می کرد و به آن اجازه می داد حال و آینده او را تعیین کند. یک روز نائومی را به دوستم، ریچل، معرفی کردم، او هم او را برای کار در خانه اش استخدام کرد. چند روز بعد، ریچل به من گفت که نائومی همان داستان دردناک را با او در میان گذاشته است. نائومی با این نگرشش گذشته را رها نکرد، بلکه به آن چسبید و بارها و بارها آن را دوباره زنده کرد، بار عاطفی سنگینی برای او ایجاد کرد و این هیچ سودی برای زندگی اش نداشت.

نائومی حدود یک سال در خانه من کار کرد و بعد تصمیم گرفتم برای مدتی مادر تمام وقت شوم.

نائومی بار عاطفی سنگینی را بر دوش خود حمل کرد که از رها کردن آن امتناع کرد. او دائماً آن را حمل می کرد، آن را با هر کسی که مایل به شنیدن بود به اشتراک می گذاشت، آن را به مهم ترین رویداد زندگی خود تبدیل کرد و تصمیم گرفت بقیه زندگی خود را وقف آن رویداد وحشتناک کند.

“رها کردن گذشته مانند این است که لنگر کشتی خود را بکشید و بگذارید به سمت افق حرکت کند.”

– رمز ساسون

چگونه با انزوای عاطفی، گذشته را رها کنیم

بار عاطفی چیست؟

بار عاطفی یک سنگینی عاطفی است و زمانی ایجاد می‌شود که به خاطرات ناراحت‌کننده مانند عذاب وجدان، خشم، رنجش و احساسات جریحه‌دار عادت کنید. مثل این است که یک کیف را روی پشت خود بگذارید و هر کجا که می روید آن را با خود حمل کنید، مهم نیست چقدر سنگین و ناخوشایند است.

حمل بار عاطفی به شما اجازه نمی دهد تا گذشته را رها کنید. بار عاطفی اغلب مسیر زندگی شما را تعیین می کند و بر احساس، رفتار، عمل و واکنش شما تأثیر می گذارد، همانطور که برای نائومی اتفاق افتاد.

نمی‌دانم آگاه هستید یا نه، اما هر چه بار عاطفی سنگین‌تر باشد، بیشتر ذهن شما را به خود مشغول می‌کند، انرژی شما را کاهش می‌دهد و شما را به یک زندگی پر از غم، درد و بدون شادی محکوم می‌کند. این کاملاً به شما بستگی دارد تا بار عاطفی سنگینی را در بقیه عمر خود به دوش بکشید یا اینکه آن را رها کنید.

اگر یک تجربه منفی گذشته را به نقطه عطفی در زندگی خود تبدیل کنید و همه چیز را تغییر دهید، یا اینکه جدایی عاطفی خود را نشان دهید و اجازه ندهید روی شما تأثیر بگذارد، تفاوت زیادی در زندگی شما ایجاد می کند.

چگونه با انزوای عاطفی، گذشته را رها کنیم

چگونه با انزوای عاطفی، گذشته را رها می کنید؟

یکی از کارآمدترین راه‌ها برای رها کردن گذشته، تمرین جدایی عاطفی است. نشان دادن درجه خاصی از جدایی عاطفی به شما کمک می کند تا از شر گذشته ناراحت کننده خلاص شوید و از شما در برابر احساسات مزاحم محافظت میکند.

“جدایی عاطفی مانند یک قیچی است که طناب هایی را که بار شما را به پشت شما می بندد، قطع می کند.”

– رمز ساسون

وقتی گذشته را رها نمی کنید، جایی برای عشق و شادی در قلب خود باقی نمی گذارید. با این حال، وقتی گذشته را رها می کنید، در ذهن و قلب خود جایی برای عشق، شادی و خوشبختی باز می کنید.

جداشدگی عاطفی چیست؟

جدایی عاطفی مهارت بسیار مفیدی است که می توانید آن را یاد بگیرید و تمرین کنید، مانند یادگیری رانندگی، آشپزی یا هر مهارت دیگری که می خواهید کسب کنید. این مهارت شما را قادر می سازد تا از مرور گذشته دست بردارید، احساسات منفی را رها کنید و شادی را به غم و عصبانیت ترجیح دهید. جدایی عاطفی همچنین به شما کمک می کند در موقعیت های ناخوشایند و ناراحت کننده آرام و خونسرد بمانید.

تکنیک های مختلفی برای تمرین انزوای عاطفی وجود دارد. در کتاب “انزوای عاطفی برای زندگی شادتر” رمز ساسون در مورد این تکنیک ها صحبت می کند و توضیح می دهد که چگونه از آنها به طور موثر هر زمان که نیاز به جدایی عاطفی در زندگی خود دارید استفاده کنید. تمرین جدایی عاطفی به شما کمک می کند تجربیات دردناک گذشته را رها کنید. راه رها کردن گذشته این است که به آن فضایی در ذهن خود ندهید و اجازه ندهید که رشد کند و شکوفا شوند. اگر توجه به خاطرات ناخوشایند خود را متوقف کنید، از تغذیه آنها با احساسات و افکار خودداری می کنید و از رشد و ریشه یابی آنها در ذهن و قلب خود جلوگیری می کنید.

چگونه با انزوای عاطفی، گذشته را رها کنیم

چگونه از دادن قدرت به گذشته خود برای کنترل حال و آینده خود دست بردارید؟

پاسخ ساده است، به خاطرات منفی گذشته خود توجه نکنید. در اینجا چیزی است که شما برای انجام آن نیاز دارید.

  1. یک قدم مهم برای رها کردن گذشته این است که از تمایل خود به تمرکز بر رویدادهای منفی گذشته آگاه شوید.
  2. به آنچه در ذهنتان می گذرد توجه کنید و دقت کنید که هر چند وقت یکبار این افکار و خاطرات منفی را در ذهن خود دارید.
  3. به سطح اضطراب و عصبانیتی که در هنگام به وجود آمدن این خاطرات ناراحت کننده در ذهن خود تجربه می کنید، توجه کنید.
  4. وقتی خاطرات ناراحت کننده ای به ذهنتان می رسد، دو گزینه دارید:

می توانید به یادآوری گذشته ادامه دهید و اجازه دهید عصبانیت و احساسات آسیب دیده در شما قوی تر شوند، یا می توانید این افکار ناخوشایند را متوقف کنید.

  1. با استفاده از تکنیک انزوای عاطفی، “تغییر ذهن به سمت مثبت”، متوقف کردن تمرکز بر گذشته خود مفید خواهد بود.

چگونه این روش را تمرین می کنید و گذشته را رها می کنید؟ 

شما این کار را با جایگزین کردن خاطرات منفی خود با خاطرات مثبت انجام می دهید.

فهرستی از چند خاطره خوشایند و شاد تهیه کنید که از فکر کردن به آنها لذت می برید. هر بار که متوجه شدید خاطرات دردناک ذهن شما را به خود مشغول کرده است، آنها را با توجه و احساسات پرورش ندهید. در عوض، آنها را با یک یا چند خاطره شاد و خوشایند که در لیست خود قرار داده اید جایگزین کنید.

به جای اینکه به خاطرات دردناک گذشته بپردازید و خشم و غم را تجربه کنید، گذشته را رها می کنید، ذهن خود را با خاطرات خوش و شادی و عواطف خوشایند مرتبط با آنها مشغول می کنید. به این ترتیب، به جای خاطرات منفی و ناراحت کننده، ذهن خود را با خاطرات خوب گذشته مشغول می کنید. از این به بعد، سعی کنید گذشته و خاطرات دردناک مرتبط با آن را رها کنید و شروع به لذت بردن و جشن گرفتن از رویدادهای مثبت زندگی خود کنید. گذشته را رها کنید و اجازه ندهید که زندگی و نگرش شما را شکل دهد. در عوض، اجازه دهید افکار مثبت و خاطرات مثبت زندگی شما را شکل دهند.

چگونه با انزوای عاطفی، گذشته را رها کنیم

نقل قول هایی برای کمک به رهایی خود از گذشته

«وقتی تصمیم می‌گیرید که رویدادهای منفی گذشته را رها کنید، ترس‌ها و نگرانی‌ها را به خود جلب نکنید، و نسبت به آن‌ها جدایی عاطفی نشان دهید، شادی را انتخاب کنید.»

“جدایی عاطفی مانند یک قیچی است که طناب هایی را که بار شما را به پشت شما می بندد، قطع می کند.” “رها کردن مانند این است که سر خود را به جلو بچرخانید و حرکت کنید، به جای اینکه در یک مکان گیر کنید و به عقب نگاه کنید.”

«توقف در گذشته، خاطرات منفی، مشکلات، موانع و موقعیت‌های استرس‌زا باعث ایجاد رنج می‌شود و شما را از بهبودی و پیشرفت باز می‌دارد. رها کردن همه اینها، شادی و خوشی را در زندگی شما به ارمغان می آورد و احساس آرامش و آزادی را ایجاد می کند.

منبع:

  • https://www.successconsciousness.com/blog/personal-development/how-to-let-go-of-the-past
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx