تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ESFJ

یک نظر اضافه کنید
18 دقیقه مطالعه

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ESFJ

تیپ شخصیتی ESFJ حدود 13 درصد از جمعیت جهان را تشکیل می دهد. به این ترتیب، این یک تیپ شخصیتی است که اغلب در جامعه ديده مي شود؛ بنابراین، می تواند برای ایجاد درک بهتر از شخصیت آنها مفید باشد. به طور کلی، ESFJ ها بسیار نگران رفاه و آسايش دیگران هستند. حتی بیشتر از این، تیپ شخصیتی ESFJ با اطمینان از برآورده شدن نیازها و خواسته های دیگران انگیزه می گیرد.

در نتیجه، آنها میزبانان استثنایی و روسای باشگاه ها و جلسات هستند. به همین ترتیب، خدمات اجتماعی برای آنها اهمیت زیادی دارد. مقاله زیر به تحلیل ویژگی های شخصیت تیپ شخصیتی ESFJ می پردازد. همچنین اطلاعات ارزشمندی در مورد ESFJ ها به شما ارائه می دهد.

ممکن است برای شما تعجب آور باشد که ترجیحات روانی شما تا حد زیادی تعیین کننده نحوه درک شما از دنیای بیرون است. در عین حال، این ترجیحات و شخصیت شما نحوه تفکر، احساس و رفتار شما را شکل می دهد.

«وقتی ما خوشحالی می كنيم و با شکرگزاری اتفاقات را می پذیریم، برکت در زندگي جريان مي يابد.»

مایا آنجلو

به همین دلیل است که کشف تیپ شخصیتی شما می تواند بینش ارزشمندی در مورد خود و دیگران به شما بدهد. چنین دانشی به شما در پیش بینی بهتر اعمال دیگران کمک می کند. در عین حال، درک بهتر اینکه چه چیزی باعث ايجاد انگیزه در یک فرد می شود، بسيار سودمند است. ناگفته نماند که اين آگاهي می تواند به شما در شناسایی عوامل زمینه ای که تفکر شما را شکل    می دهد کمک کند.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ESFJ

در اين مطلب همه چیزهایی که باید در مورد تیپ شخصیتی ESFJ بدانيد آمده است.

برای شناسایی تیپ شخصیتی افراد، اغلب از شاخص نوع مایرز-بریگز استفاده می شود. این یک طبقه بندی دقیق از شخصیت های موجود است. به این ترتیب، می توان از آن برای تمایز بهتر تیپ های شخصیتی از یکدیگر استفاده کرد.

امروزه، شاخص نوع مایرز-بریگز یکی از پرکاربردترین و محبوب ترین انواع طبقه بندی شخصیت ها است. این امر عمدتا به دلیل دقت بالا و کاربرد عالی آن در حوزه هاي مختلف است. محبوبیت آن کاملاً تعجب آور است. این موضوع به ویژه زمانی عجيب مي شود که هدف اصلی آن کمک به زنان در یافتن یک حرفه مناسب در طول جنگ جهانی دوم بود. با این حال، به دليل کاربردش توانست به سرعت در زمینه های دیگر نیز محبوبیت پیدا كند.

در این مقاله، ما نگاهی به یک نوع از اين شخصيت ها، یعنی تیپ شخصیتی ESFJ خواهیم داشت.

تجزيه و تحليل تیپ شخصیتی ESFJ

اگر می دانید که یک ESFJ هستید، مطالب زیر بینش جالبی در مورد شخصیتتان به شما می دهد. این آگاهي تأثیرات اساسی را که تفکر و رفتار شما را شکل می دهد برجسته می کند. حتی بیشتر از این، به شما نشان می دهد که چگونه شخصیت شما درک شما از جهان را شکل می دهد.

در عین حال، اگر به طور روزمره با تیپ شخصیتی ESFJ در تعامل باشید، موارد زیر به شما در درک بهتر ESFJ ها کمک می کند. این به شما نشان می دهد که چه چیزی به اين افراد انگيزه مي دهد و چگونه می توانید کارآمدتر با آنها رفتار کنید.

فهرست مطالب

 • ESFJ به چه معناست؟
 • ویژگی های شخصیتی ESFJ
 • مشاغل ESFJ
 • روابط ESFJ
 • ESFJ های معروف

بیایید این تحلیل از تیپ شخصیتی ESFJ را با توضیح اینکه ESFJ در واقع مخفف چیست، شروع کنیم.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ESFJ

ESFJ به چه معناست؟

ESFJ مخفف عبارت Extraversion، Sensing، Feeling و Judgment است. به این ترتیب، تیپ شخصیتی ESFJ این چهار اولویت روانشناختی را به جای همتايان آنها ترجيح مي دهد. این ها چهار بعد ترجیحات روانی زير هستند:

 • چگونه یک فرد توجه را متمرکز می کند (برونگرایی یا درونگرایی)
 • چگونه یک فرد اطلاعات را درک می کند (حس یا شهود)
 • چگونه یک فرد تصمیمات لازم را مي گيرد (تفکر یا احساس)
 • چگونه یک فرد دنیای بیرون را تفسیر می کند (قضاوت یا ادراک)

با ارزیابی ترجیحات روانشناختی یک فرد در این چهار بعد، می توانید تیپ شخصیتی بنيادين آنها را کشف کنید. در مورد ESFJ ها، چهار حرف را می توان به صورت زیر تفسیر کرد:

 • E : برونگرایی: تیپ شخصیتی ESFJ هنگام تعامل با دیگران انرژی می گیرد. به همین دلیل از موقعیت های اجتماعی لذت می برند و معمولا دایره اجتماعی گسترده ای دارند.
 • :S تفكر: ESFJ ها ملموس بودن را بر انتزاعی بودن ترجیح می دهند. این بدان معنی است که آنها بسیار دقیق هستند، اما ممکن است از تمرکز بر روی چشم انداز كلي بیزار باشند.
 • :Fاحساس: تیپ شخصیتی ESFJ تصمیمات را اغلب بر اساس ملاحظات شخصی یا اجتماعی و نه صرفاً عوامل عینی، اتخاذ مي كند.
 • :J قضاوت: ESFJ ها برنامه ریزی بلندمدت را ترجیح می دهند و زود تصمیم می گیرند.

بیایید نگاهی به ویژگی های شخصیتی ESFJ ها بیندازیم.

ویژگی های شخصیتی ESFJ

تیپ شخصیتی ESFJ واقعاً به رفاه دیگران علاقه مند است. ESFJ ها اغلب در مورد اطمینان از برآورده شدن نیازهای دیگران احساس مسئولیت می کنند. به عنوان ارائه دهندگان و پرورش دهندگان، آنها در تضمین رفاه و رفاه کسانی که به آنها اهمیت می دهند یا مسئول آنها هستند بسیار ماهر هستند.

ESFJ ها را اغلب می توان در نهادهای اجتماعی یافت. آنها خدمات اجتماعی را جنبه جدایی ناپذیر زندگی خود می دانند. به همین دلیل، بسیاری از مدارس، مؤسسات اجتماعی و سایر سازمان ‌های رفاهی تا حد زیادی از تعهد ESFJ ها سود می ‌برند. از نظر تیپ شخصیتی ESFJ، زمان صرف شده برای کمک به دیگران به خوبی استفاده می شود. به همین دلیل، صرف وقت، تمرکز و انرژی خود برای اهداف اجتماعی چیزی است که آنها را واقعاً خوشحال می کند.

تیپ شخصیتی ESFJ تمرکز طبیعی بر دنیای بیرون دارد. برون گرایی آنها را تبدیل به افرادی می کند که از گذراندن وقت در جمع دیگران بسیار لذت می برند. در عین حال، ESFJ ها جهان را ذهنی درک می کنند. به همین دلیل، ایده ‌آل ‌ها و نظام‌ های اعتقادی آنها تا حد زیادی به قضاوت ‌ها و فرآیندهای تصمیم‌ گیری آنها شکل می ‌دهد.

به طور کلی، ESFJ ها به دنبال حفظ نظم و ساختار در زندگی خود و محیط خود هستند. انجام این کار به آنها احساس کنترل و امنیت می دهد. در نتیجه، تیپ شخصیتی ESFJ ممکن است در محیط های بدون ساختار و هرج و مرج آسیب پذیر باشد. به طور مشابه، آنها سعی می کنند تا جایی که می توانند از عدم اطمینان دوری کنند زیرا باعث می شود احساس ناامنی کنند.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ESFJ

مشاغل ESFJ

ESFJ ها به طور طبیعی جذب شغل هایی می شوند که در آنها می توانند مهارت های اجتماعی توسعه یافته خود را به کار گیرند. به طور مشخص، آنها علاقه زیادی به کار با افراد و سازماندهی این افراد یا فرآیندهای مرتبط دارند. با این حال، اکثر ESFJ ها حرفه هایی را ترجیح می دهند که آنها را قادر می سازد به روش های ساختاریافته و عملی به دیگران کمک کنند.

برای تیپ شخصیتی ESFJ، دیدن خروجی و نتایج کار آنها اهمیت زیادی دارد. مشاهده نتایج تلاش  اغلب خستگی ناپذیر به آنها احساس شادی و رضایت می دهد.

حرفه ایده آل برای ESFJ ها یک محیط کاری ساختاریافته را برای آنها فراهم می کند. در صورت امکان، وظایف آنها باید به سطح بالایی از توجه به جزئیات نیاز داشته باشد. حتی بیشتر از آن، ESFJ ها در حرفه هایی که می توانند فرآیندها و افراد را به شیوه ای ساختاریافته و روشمند سازماندهی کنند، پیشرفت می کنند. در حالت ایده آل، آنها می توانند وظایف خود را در یک تیم انجام دهند.

در اینجا چند مسیر شغلی عالی برای تیپ شخصیتی ESFJ آورده شده است:

 • مشاور
 • معلم ابتدایی
 • فعال اجتماعی
 • ارائه دهنده مراقبت از کودکان
 • معلم آموزش و پرورش استثنایی
 • مامور پلیس
 • مدیر بهداشت و درمان
 • امور پذیرایی
 • ارزیاب املاک
 • پزشک خانواده
 • فیزیوتراپیست
 • متخصص تغذیه
 • حرفه ای منابع انسانی
 • هماهنگ کننده رویداد
 • جمع آوری کمک مالی

توجه به این نکته مهم است که ESFJ ها کار تیمی را ترجیح می دهند. به همین دلیل، آنها ممکن است با مشاغلی دست و پنجه نرم کنند که آنها را ملزم به کار در انزوا یا کاملاً تنهایی می کند. به طور مشابه، آنها ممکن است در مسیرهای شغلی که به سطح بالایی از استقلال نیاز دارند، به طور کامل رضايت كافي نداشته باشند.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ESFJ

روابط ESFJ

تیپ شخصیتی ESFJ یک دوست یا شریک خونگرم، دوستانه و مسئولیت پذیر است. شادی ESFJ ها ارتباط تنگاتنگی با افراد دیگر دارد. هنگامی که دوستان و افراد مهم آنها خوشحال هستند، به احتمال زیاد ESFJ نیز خوشحال است. به همین دلیل آنها به روابط خود بسیار پایبند هستند. به طور مشابه، آنها مایلند زمان و تلاش زیادی را برای روابط خود سرمایه گذاری کنند. همین امر در مورد مسئولیت ها و وظایف مختلف آنها که مربوط به این روابط است نیز درست است.

نکته منفی این است که ESFJ ها اغلب نیازها و خواسته های خود را فراموش می کنند. در برخی موارد آنها فداکاری های بزرگی انجام می دهند تا افراد دیگر شاد باشند. یکی دیگر از نقاط ضعف تیپ شخصیتی ESFJ این است که آنها به شدت تحت تاثیر تصور دیگران از خود هستند. در نتیجه، آنها نه تنها به آنچه دیگران درباره آنها فکر می کنند علاقه زیادی نشان می دهند، بلکه برای تغییر مثبت نظر دیگران نیز بسیار فعال خواهند بود.

به طور خلاصه، ESFJ فردی حمايت گر است که به دنبال جلب رضایت دیگران و خوشحال کردن آنهاست. در عین حال، ESFJ ها از درگیری و تعارض بیزارند. به همین دلیل ترجیح می دهند از چنین موقعیت هایی دوری کنند.

ESFJ ها به عنوان شريك عاطفي

به طور کلی، ESFJ ها توسط شرکای خود به عنوان افرادی دلسوز، مهربان و خونگرم توصیف می شوند. آنها مایل به صرف زمان و تلاش برای ایجاد رابطه هستند. به همین ترتیب، آنها به خوبی از مسئولیت ها و تعهدات خود آگاه هستند و آنها را بسیار جدی می گیرند. هنگامی که تیپ شخصیتی ESFJ تعهد خاصی را پذیرفت، احتمالاً آن را به پایان خواهند رساند.

در بسیاری از موارد، خوشبختی آنها تا حد زیادی به خوشبختی و آرامش همسرشان بستگی دارد. در عین حال، تیپ شخصیتی ESFJ نیاز عمیقی به جملات تاکیدی مثبت دارد که ممکن است به راحتی با آنها ارتباط برقرار نکنند؛ بنابراین، زمانی که چنین تأییدی به آنها داده نمی شود، ممکن است به طرز عجیبی و غیرعادی نیازمند به آن رفتار کنند. در واقع، قدردانی و تأییدهای مثبت، بهترین هدیه ها برای ESFJ ها هستند.

یکی دیگر از جنبه های تیپ شخصیتی ESFJ این است که آنها از ناهماهنگی بیزارند. به همین دلیل، ESFJ ها از درگیری و تعارض دوری می کنند. آنها چنین موقعیت هایی را دوست ندارند و ترجیح می دهند خشم خود را ببلعند. به طور کلی، اگر مورد انتقاد قرار گیرند، ESFJ ها اغلب انتقاد را به خودشان می گیرند. آنها تمایل دارند چنین انتقادی را به عنوان حمله مستقیم به خود یا شخصیت خود تفسیر کنند.

ESFJ ها تمایل ذاتی دارند که به چیزی تعلق داشته باشند. به این ترتیب، آنها به دنبال این هستند که بخشی از یک موسسه، گروه، باشگاه باشند یا صرفا می خواهند عضو فعال خانواده بزرگ خود باشند؛ بنابراین، آنها ترجیح می دهند زندگی اجتماعی بسیار فعالی داشته باشند و ممکن است از شریک زندگی خود نیز همین انتظار را داشته باشند.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ESFJ

ESFJ ها به عنوان والدین

تیپ شخصیتی ESFJ والدیني متعهد، دوست داشتنی و مهربان می سازد. به این ترتیب، ESFJ ها به دنبال انجام مسئولیت ها و وظایف خود به بهترین شکل ممکن هستند. در عین حال، آنها آمادگی بیشتری برای ابراز عشق خود به فرزندان دارند. ESFJ ها همچنین با دادن تأیید و حمایت لازم به فرزندان خود مشکلی نخواهند داشت.

ESFJ ها علاوه بر اینکه پدر و مادر دوست داشتنی هستند، به دنبال انتقال ایده آل ها و باورهای خود به فرزندانشان هستند. حتی بیشتر از آن، ESFJ ها از فرزندان خود انتظار پيروي و احترام دارند؛ بنابراین، رفتار غیر محترمانه و نافرمانی قابل تحمل نیست. به همین ترتیب، سرپيچي از قوانین موجود مجاز نیست. البته كه در صورت بروز همچين چيزي از سمت فرزندانشان أصلا به سراغ تنبيه يا توبيخ نمي روند.

دلیل این امر این است که آنها به دنبال اجتناب از درگیری هستند. در نتیجه، ESFJ ها تمایلی به تنبیه یا توبيخ ندارند. با این حال، تیپ شخصیتی ESFJ ممکن است گاهی اوقات به‌عنوان والدین کنترل‌کننده و سخت‌گیر برای فرزندانشان ظاهر شود.

ESFJ ها به عنوان دوست

درک این نکته مهم است که ESFJ ها به خانواده خود بیشتر از دوستان خود اهمیت می دهند. با این حال، این بدان معنا نیست که ESFJ ها از داشتن دوستان لذت نمی برند. در واقع آنها دوستان صمیمی زیادی دارند و از این دوستی ها شادی و رضایت زیادی می گیرند. در عین حال، ESFJ ها دوستان بسیار وفاداری هم پیدا می کنند.

ESFJ ها واقعاً به دوستان خود علاقه مند هستند. آنها می توانند بسیار مثبت انديش باشند که ممکن است به دوستانشان کمک کند تا خود را از دید بسیار بهتری ببینند. همین امر در مورد توانایی منحصر به فرد آنها در آگاه ساختن دوستان خود از بهترین چیزها صدق می کند. در عین حال، آنها به دلیل توانایی طبیعی خود برای اطمینان از برآورده شدن نیازهای همه، میزبان محبوبی در بین دوستان خود هستند.

به دلیل ماهیت اجتماعی خود، ESFJ ها در تعامل با تیپ های شخصیتی مختلف مشکل زیادی ندارند. در واقع، دوستان صمیمی آنها ممکن است شخصیت های کاملاً متفاوتی داشته باشند.

مشکلات ممکن است آنجايي رخ بدهد كه آنها انتظار جبران محبت داشته باشند. به همین دلیل، دوستانی که از آنها انتظار دارند بتوانند خود واقعيشان باشند، ممکن است گاهی با تیپ شخصیتی ESFJ در تضاد باشند.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ESFJ

ESFJ های معروف

افراد سرشناس و مشهور زیادی وجود دارند که می توان آنها را به عنوان ESFJ طبقه بندی کرد. این ESFJ های معروف عبارتند از:

 • پاپ فرانسیس
 • هری اس ترومن
 • کالین پاول
 • اندرو کارنگی
 • لری کینگ
 • جنیفر گارنر
 • ویتنی هیوستون
 • ماریا کری
 • شانیا تواین
 • جکمن هیو
 • وودی هارلسون

امیدوارم از این کاوش در مورد تیپ شخصیتی ESFJ لذت برده باشید. تجربیات شما در برخورد با این تیپ شخصیتی چیست؟

اگر می‌خواهید درباره سایر تیپ‌های شخصیتی بیشتر بدانید، به ۱۶ شخصیت شاخص تیپ مایرز-بریگز نگاهی بیندازید.

پیروز باشيد!

منبع:

 • http://www.planetofsuccess.com/blog/2017/esfj-personality-type
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx