من خسته هستم

1 نظر
21 دقیقه مطالعه

من خسته هستم:
علل واقعی و چگونگی رفع آن برای همیشه

تریسی کندی

آیا شما هم همیشه می گویید «من خسته هستم»؟ آیا دائماً احساس خستگی می کنید و به دنبال انرژی ای هستید که قبلاً داشتید؟

خستگی به طرق مختلف در زندگی روزمره خود را نشان می دهد، از جمله خستگی خالص، ناتوانی در تمرکز، عصبانیت، ناامیدی، مشکلات رفتاری، کاهش وزن (افزایش آن)، مشکلات حافظه، کاهش عملکرد کاری و زمان واکنش کندتر.

خستگی مزمن همچنین با مشکلات پزشکی از جمله چاقی، فشار خون بالا، افسردگی، دیابت و همچنین افزایش تصادفات رانندگی مرتبط است.

ما سعی می‌کنیم با قهوه، شکر، نوشیدنی‌های انرژی‌زا، ویتامین‌ها و انواع محصولات دیگری که ادعا می‌کنند انرژی و استقامت ما را افزایش می‌دهند، با خستگی مبارزه کنیم، اما اگر خستگی شما بخواهد چیزی به شما بگوید چه؟

اگر به اندازه کافی می خوابید و هنوز احساس خستگی می کنید، وقت آن است که توقف کنید، یک قدم به عقب بردارید و ببینید چه چیز دیگری در خستگی شما نقش داشته است.

قبل از اینکه به سراغ فنجان قهوه بعدی، میان‌وعده شیرین ساعت 3 بعدازظهر یا نوشیدنی انرژی‌زای سمی بروید، بیایید به دلایلی که ممکن است همیشه خسته باشید و کارهایی که می‌توانید در مورد آن انجام دهید، نگاهی بیاندازیم.

در اینجا 11 دلیل وجود دارد که نشان می دهد شما حتی زمانی که به اندازه کافی استراحت کرده اید خسته می شوید و چه کاری می توانید در مورد آن انجام دهید.

من خسته هستم:

 1. شما خارج از مسیر هستید.

اگر دائماً می گویید «من خسته هستم»، ممکن است انرژی ذهنی، عاطفی یا معنوی شما از بین رفته باشد. اساساً، شما با اینکه چه کسی هستید و چه چیزی برای شما مفید است، فاصله دارید. شاید شما ناراضی، برآورده نشده، تحت استرس هستید، یا فقط از برخی از بخش های زندگی خود خسته شده اید. ممکن است در رابطه ای باشید که نتیجه ای نمی دهد، شغلی دارید که نمی توانید آن را تحمل کنید، یا در موقعیتی هستید که انرژی شما را تخلیه می کند.

به زمانی در زندگی خود فکر کنید که در جریان و در منطقه بودید و کاملاً درگیر و هیجان زده کاری بودید که انجام می دادید. در آن مواقع چقدر به خواب نیاز داشتید؟
حتی پس از چند ساعت خواب، حدس من این است که شما احتمالاً متوجه شده بودید که صبح ها بدون زنگ ساعت از رختخواب بیرون می پریدید و برای شروع روز هیجان زده بودید.

از طرف دیگر، به زمانی از زندگی خود فکر کنید که در یک رابطه یا شغلی بودید که انرژی شما را از بین برد. مهم نیست که چقدر خوابیده بودید، احتمالاً برای شما سخت بود که صبح از رختخواب بیرون بیایید و وسوسه شده بودید که دکمه چرت را چند بار دیگر فشار دهید.

همه ما چیزهایی داریم که به ما احساس عالی و انرژی می دهند و چیزهایی که انرژی ما را کاملاً از بین می برند.

شاید شما کسی باشید که دوست دارید سریع حرکت کنید اما در جزئیات غرق شده اید. شاید شما کسی باشید که وقتی در راس همه چیز هستید پیشرفت می کنید و احساس می کنید همه چیز کاملاً از کنترل شما خارج است.
یا شاید به ناگهانی و تنوع پیشرفت می کنید و از زندگی خود خسته شده اید.

اخیراً یکی از مراجعه کنندگانم که دوره‌ای از زندگی‌اش را تعریف می‌کرد، این احساس را داشت: «عملکرد رئیس من افتضاح بود، کار خسته‌کننده بود و من را همیشه خسته می‌کرد.»

وقتی کارهایی را انجام می دهید که با آنچه که هستید و در محیط هایی کار می‌کنید که با آنچه نیاز دارید هماهنگ است، احساس انرژی و سرزندگی بیشتری خواهید داشت.
برعکس، زمانی که در محیط‌هایی قرار می‌گیرید که مخالف خصلت شما هستند، احساس تخلیه و بی‌انرژی بودن خواهید کرد.

در مقابل آن، چه کاری می توان انجام داد؟

یک قدم به عقب بردارید و تشخیص دهید چه چیزی نتیجه نمی دهد. آنچه را که می خواهید مشخص کنید و برای رسیدن به آن تلاش کنید. کارهایی را انجام دهید که به شما انرژی می دهند.

چه چیزی باعث می شود احساس سلامتی و سرزندگی، پرانرژی بودن و هیجان داشته باشید؟ چه چیزی شما را وارد جریان می‌کند و باعث می‌شود بیشتر احساس کنید شبیه خودتان هستید؟ سعی کنید از آن بیشتر  در زندگی خود استفاده کنید.

من خسته هستم:

 1. با بدن فیزیکی خود ارتباطی ندارید.

خارج شدن از مسیر از نظر ساختاری، می‌تواند باعث رخ دادن انواع مشکلات شود. وقتی همه چیز به درستی حرکت نمی کند، انجام کار برای بدن شما سخت می شود. ناگفته نماند که این درد طاقت فرسا است و شما را وادار می کند که بگویید «من خسته شده ام.»

در اینجا دکتر روث زیمبا، کایروپراکتیک متخصص NSA (تحلیل شبکه ستون فقرات) می‌گوید:

تمام زندگی انرژی است. ما انرژی هستیم.
هر گونه اختلال یا انسداد در جریان انرژی باعث ایجاد عدم تعادل می شود. استرس‌های جسمی، ذهنی و عاطفی می‌توانند باعث زیرشاخه‌ها (انطباق نامناسب مهره‌ها) شوند که به وضوح در ارسال سیگنال‌ها از بدن شما، اختلال ایجاد می‌کند. این می تواند منجر به بسیاری از مشکلات سلامتی از جمله خستگی و بی خوابی شود.

اخیراً، همیشه احساس خستگی می‌کردم – و احساس می‌کردم که «همه چیزهای دیگر» را درست انجام می‌دهم. بنابراین، من به دیدن پزشک کایروپراکتیک و یک درمانگر خاجی جمجمه رفتم. دو روز بعد، در ذهنم احساس انرژی و وضوح بیشتری داشتم.

من عاشق شباهتی هستم که یک بار توسط یک متخصص کایروپراکتیک به من داده شد: «اگر ساز از کوک خارج باشد، مهم نیست که چقدر می توانید یک ساز را بنوازید.»

در مقابل آن، چه کاری می توان انجام داد؟

ماساژ، طب سوزنی، کایروپراکتیک، ریکی، درمان ساکرال جمجمه را امتحان کنید – هر چیزی که برای شما مفید است.

اگر نمی دانید از کجا شروع کنید، از یک دوست یا همکار برای توصیه کمک بخواهید.

من خسته هستم:

 1. درست غذا نمی خورید (یا به اندازه کافی غذا نمی خورید)

این که چه چیزی و چه مقدار می خورید تأثیرات قابل توجهی بر سطح انرژی شما دارد.

در حالی که پروتکل‌های رژیم غذایی متفاوتی وجود دارد، اما یک چیز وجود دارد که همه متخصصان می‌توانند روی آن اتفاق نظر داشته باشند: شکر و غذاهای فرآوری شده باعث می‌شوند شما احساس تنبلی و خستگی کنید.

این نوع قندها،  قند خون شما را ضعیف می کنند و باعث می شوند که برای مدت کوتاهی انرژی داشته باشید و پس از آن، انرژی شما سقوط کند. به طرز متناقضی، اینها همان چیزهایی هستند که وقتی نیاز به دریافت انرژی داریم، از آنها استفاده می کنیم.

در مقابل آن، چه کاری می توان انجام داد؟

دو چیز به طور مداوم برای من درست بود:

اول، شما باید غذای واقعی و تمیز بخورید. از غذاهای فرآوری شده و به خصوص قندهای تصفیه شده خودداری کنید. با انجام این کار احساس خیلی بهتری خواهید داشت.

در مرحله بعد، آنچه را که برای شما مفید است، بیابید: بدون گلوتن، مدیترانه ای، پرچرب، گیاهی. متخصصان و دوستان و خانواده با نیت خوبی ممکن است به شما بگویند که چه چیزی بهترین است، اما هیچکس بدن شما را به خوبی خود شما نمی شناسد.

توجه کنید. آیا بعد از خوردن برخی غذاها احساس انرژی یا خستگی می کنید؟ اگر به آن گوش دهیم و آن را بشنویم، بدن ما عقل ذاتی دارد.

من خسته هستم:

 1. شما واقعاً خواب نیستید.

ما فرض کرده‌ایم که شما به اندازه کافی می‌خوابید، (امیدوارم که همینطور باشد)؛ اما آیا به اندازه کافی خوابی با کیفیت بالا دارید؟ اگر مدام می گویید «من خسته هستم»، ممکن است اینطور نباشید.

برخی از مهمترین دلایل خواب بد، عبارتند از: استفاده از وسایل الکترونیکی درست قبل از خواب، وقفه، تشک که راحت نیست یا بالش نامناسب، دندان قروچه کردن، روال خواب نامنظم، یا این واقعیت که شما تمام چرخه های خواب را پشت سر نمی گذارید.

در مقابل آن، چه کاری می توان انجام داد؟

با اصول اولیه شروع کنید: وسایل الکترونیکی خود را حداقل یک ساعت قبل از خواب بردارید، مطمئن شوید که یک بالش و تشک راحت دارید، یک روال خواب ثابت تنظیم کنید، صدای بیرون را کاهش دهید و در اتاقی تاریک بخوابید یا چشم بند بزنید.

من خسته هستم:

 1. شما بیش از حد استرس دارید یا نگران هستید.

وقتی استرس دارید، کورتیزول (هورمون استرس) بیشتری تولید می کنید که می تواند به طور قابل توجهی بر خواب شما تأثیر بگذارد و اثربخشی سیستم ایمنی بدن شما را کاهش دهد. به همین دلیل است که یکی از عوارض جانبی رایج استرس طولانی مدت کمبود خواب است.

علاوه بر هورمون های استرس، نگرانی بیش از حد می تواند انرژی شما را تخلیه کند. وقتی نگران هستید، انرژی مصرف می کنید.

مثل زمانی که اپلیکیشنی روی گوشی خود دارید که باتری زیادی مصرف می‌کند و اگر آن را دائماً در پس‌زمینه اجرا کنید، باتری شما سریع‌تر خالی می‌شود.
چنین چیزی در مورد نگرانی و استرس هم صادق است.

در مقابل آن، چه کاری می توان انجام داد؟

چیزهایی را پیدا کنید که سطح استرس شما را کاهش دهند. من مراجعه کنندگانی را دیده ام که با یوگا ، مدیتیشن و ورزش موفقیت زیادی کسب کرده اند. اگر بیش از حد نگران هستید، یک برنامه واضح برای اقدام در مورد آنچه شما را نگران می کند، تهیه کنید.

من خسته هستم:

 1. شما به اندازه کافی عمیق نفس نمی کشید.

تنفس عمیق با رساندن اکسیژن به عضلات و مغز، گردش خون را افزایش می دهد. این افزایش محتوای اکسیژن در جریان خون منجر به انرژی بیشتر و ماهیچه‌ها، اندام‌ها و بافت‌های سالم‌تر می‌شود که می‌تواند به شما کمک کند از گفتن «خسته‌ام» اجتناب کنید.

برای برجسته کردن مزایای تنفس عمیق، با مربی قدیمی یوگا و مشاور سلامت آیورودا، ویویکا شوارتز تماس گرفتم. در اینجا چیزی است که او به من گفت:

بیشتر مردم فقط در قفسه سینه نفس می‌کشند (تنفس کم عمق) و به دلیل استرس و اضطراب اجازه نمی‌دهند نفس عمیق‌تر به ناحیه شکم برسد. جابجایی نفس به سمت پایین، به طوری که شکم (و تمام ماهیچه هایی که دیافراگم را تشکیل می دهند) منبسط شود، یکی از بهترین راه ها برای تغییر آگاهی، آرام کردن ذهن، رهایی از تنش و افزایش سطح انرژی است.

در مقابل آن، چه کاری می توان انجام داد؟

سعی کنید بیشتر اوقات عمیق نفس بکشید.
این راه حل را امتحان کنید:

 • یک دست را روی سینه و دست دیگر را روی قسمت پایین شکم خود قرار دهید.
 • به آرامی به داخل و خارج از بینی نفس بکشید و متوجه شوید که چگونه نفس شما به صورت سه بعدی در قفسه سینه منبسط می شود.
 • اکنون، ابتدا دم ​​را به سمت پایین شکم منتقل کنید، به طوری که ابتدا دست پایینی بالا بیاید، سپس ناحیه سینه را پر کنید.
 • هنگام بازدم، این روند را معکوس کنید، ابتدا ناحیه قفسه سینه و سپس پایین شکم را خالی کنید.
 • چند دور به همین منوال ادامه دهید، دیافراگم را در حال انقباض و فشار دادن به پایین و بزرگ شدن ناحیه شکم تجسم کنید.

من خسته هستم:

 1. با جمعیتی اشتباه، در معاشرت هستید.

آیا تا به حال کسی را دیده اید که «شیره ی جانتان را بکشد»؟ پس از گذراندن زمان با هم احساس خستگی و تخلیه بودن می‌کنید و به این فکر می‌کنید که «من خسته‌ام!»

«خون آشام های انرژی» دقیقاً این کار را انجام می دهند – آنها انرژی شما را می مکند و سلامت روان شما را از هم می پاشند. مهم نیست چقدر می خوابید. اگر با افرادی که انرژی شما را تخلیه می کنند وقت می گذرانید، احساس خستگی خواهید کرد.

در مقابل آن، چه کاری می توان انجام داد؟

مقداری سیر و سهم خود را بردارید و خون آشام های انرژی را رها کنید.
تلاشی آگاهانه برای معاشرت با افرادی داشته باشید که روح شما را تغذیه می کنند و به شما احساس انرژی و سرزندگی می دهند.

من خسته هستم:

 1. شما به اندازه کافی تحرک ندارید.

تحقیقات زیادی نشان می دهد که فعالیت بدنی و ورزش باعث بهبود انرژی و کاهش خستگی می شود.

در مطالعه ای که در سال 2006 در بسیاری از موارد تأیید شد و در روانشناسی بولتن  منتشر شد، محققان 70 مطالعه را در مورد ورزش و خستگی تجزیه و تحلیل کردندکه بیش از 6800 نفر را درگیر کرده بود.

بیش از 90 درصد از مطالعات همین موضوع را نشان دادند: افراد کم تحرکی که یک برنامه ورزشی منظم را کامل کردند، نسبت به افرادی که ورزش نمی کردند، بهبود خستگی را گزارش داده بودند.

در مقابل آن، چه کاری می توان انجام داد؟

حرکت کنید و راه هایی برای افزایش ورزش و تحرک خود بیابید.

دستورالعمل های کلی عبارتند از 150 دقیقه در هفته ورزش متوسط ​​یا 75 دقیقه در هفته فعالیت شدید (ترکیبی از این دو). این می تواند به سادگی استفاده از پله ها به جای آسانسور، 20 دقیقه پیاده روی در روز، یا شرکت در ورزشی که از آن لذت می برید، باشد.

من خسته هستم:

 1. بدن شما کم آب است.

بدن انسان از 50 تا 65 درصد از آب تشکیل شده است. برخی از قسمت‌های بدن ما مانند مغز، قلب و ریه‌ها بیش از ۷۰ درصد آب هستند. این بدان معنی است که حتی کم آبی خفیف می تواند باعث شود سطح انرژی شما پایین بیاید و شما را وادار کند که بگویید «من خسته هستم».

خستگی یک علامت آشکار است که شما دچار کم آبی هستید. در واقع، در یک نظرسنجی از 300 پزشک در بریتانیا، 1 بیمار از هر 5 بیمار که به دلیل علائمی مانند خستگی و کوفتگی به پزشک مراجعه کرده بودند، آب کافی نمی نوشیدند.

در مقابل آن، چه کاری می توان انجام داد؟

یک قانون ساده، نوشیدن 8 لیوان آب در روز است. قبل از اینکه در صبح به قهوه خود برسید، ابتدا یک لیوان آب بنوشید.

با این حال، دکتر و متخصص هیدراتاسیون دکتر زک بوش خاطرنشان کرد:

هیدراتاسیون مناسب به معنای تزریق آب به بدن نیست. به ویژه، این در مورد ورود آب به داخل سلول های شما است. برای انجام این کار، باید بارهای الکتریکی را در سراسر غشای سلولی خود بهبود بخشید. استراتژی هایی که بار الکتریکی را در سراسر غشاهای شما بهبود می بخشند عبارتند از: کاهش قرار گرفتن در معرض EMF (میدان الکترومغناطیسی)، افزایش الکترولیت ها و افزایش مصرف فیبر.

این پروتکل هیدراتاسیون فشرده را امتحان کنید:

به مدت 3 روز از ساعت 7 صبح تا 7 بعد از ظهر هر 30 دقیقه 4 اونس آب بنوشید. در طول این هیدراتاسیون شدید، الکترولیت ها را به هر 4 اونس دیگر اضافه کنید. سپس بین ساعت 7 بعد از ظهر تا 7 صبح به بدن خود استراحت دهید و غذا و آب ننوشید.

من خسته هستم:

 1. شما بیش از حد مشغله دارید.

شما این ضرب المثل را می دانید که «اگر می خواهید کاری انجام شود، از یک فرد شلوغ درخواست کنید.»
من می گویم آدم های شلوغ را تنها بگذارید. آنها به وضوح وقتشان پر شده است.

چه یک والدین پرمشغله باشید که سعی می‌کند بچه‌ها را به فعالیت‌های مختلف سوق دهد، چه یک کارآفرین جوان که تلاش می‌کند یک کسب‌وکار را راه‌اندازی کند، یا فردی با شغل نسبتاً متوسطی که سعی می‌کند با بحران‌های خانوادگی کنار بیاید یا با ادامه تحصیل، کار کنید. یک زندگی پرمشغله می تواند شما را وادار کند که بگویید «من خسته هستم.»

خود من در آن موفقیت بوده ام و باید خودم مراقب این موضوع باشم. من به عنوان مادر شاغل سه دختر جوان که می‌خواهد در جامعه خود اجتماعی و فعال باشد، معنای زندگی پرمشغله را به خوبی می‌دانم. من باید بر آن زندگی حکومت می‌کردم، استراتژی‌هایی ایجاد می‌کردم و تصمیم‌هايی بسیار آگاهانه می‌گرفتم.

در مقابل آن، چه کاری می توان انجام داد؟

به عنوان یک ناظر بیرونی به زندگی خود نگاه کنید.

آیا متوجه می شوید که دائماً بیش از آنچه که در توان دارید، باید کار کنید؟ آیا خوب است که نه گفتن را یاد بگیریم ؟ شاید لازم باشد یک گام به عقب بردارید و مهم‌ترین چیز را شناسایی کنید یا حد و مرزی را تعیین کنید.

شاید شما نیاز به واگذاری بیشتر، برون سپاری، یا فقط حذف برخی از چیزها از بشقاب خود داشته باشید!

من خسته هستم:

 1. چیز دیگری در حال رخ دادن است.

اگر همه موارد بالا را امتحان کرده اید و همچنان می گویید «من خسته هستم»، ممکن است بخواهید برای کشف هر گونه مشکل اساسی به پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی خود مراجعه کنید.

از جمله، عوارض جانبی دارو، عفونت ویروسی، بیماری قلبی و سایر نگرانی‌های سلامتی، از جمله اختلال عملکرد تیروئید و آدرنال، کم‌خونی و آپنه خواب، همگی می‌توانند باعث خستگی شوند.

در مقابل آن، چه کاری می توان انجام داد؟

اگر به اندازه کافی می خوابید و همه کارهای بالا را «درست» انجام می دهید و هنوز احساس خستگی می کنید، مهم است که علت آن را شناسایی کنید، بنابراین در اسرع وقت با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.

من خسته هستم:

سخن پایانی

اگر به اندازه کافی می خوابید و همچنان خسته هستید و مدام می گویید «من خسته هستم»، وقت آن است که عقب نشینی کنید و ببینید کدام یک از این دلایل برای شما بیشتر صدق می کند.

برای به دست آوردن یک نتیجه متفاوت، باید کاری را متفاوت انجام دهید. برای اینکه انرژی بیشتری داشته باشید و کمتر خسته شوید، باید تغییراتی ایجاد کنید.

آیا قرار است بهتر غذا بخورید، بیشتر ورزش کنید، هیدراته بمانید، چیزی را از بشقاب خود بردارید، شغلی را که از آن متنفرید، مجددا ارزیابی کنید یا از رابطه ای که شما را خسته می کند، دور شوید؟

تغییر نتیجه می دهد و زمان تغییر فرا رسیده است. اکنون اقدام کنید و سطح انرژی شما از این کار، خوشحال خواهد شد!

منبع:

 • https://www.lifehack.org/740953/i-m-exhaused-why
3.7/5 - (4 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx