منتقد درونی

یک نظر اضافه کنید
17 دقیقه مطالعه

هر آنچه در مورد منتقد درونی باید بدانید

ممکن است شما هم در زندگی روزمره خود تا حد زیادی درگیر مسائلی شوید که به طور مداوم با آنها برخورد می کنید. گاهی اوقات مادیات و اهداف تکراری دنیوی به راحتی باعث می شوند که شما بیش از حد به آنها بپردازید و به قولی غرق در این روزمرگی ها بشوید. منتقد درونی در وجود هر کس در این زمان ها شروع به غر زدن خواهد کرد.

گاهی دغدغه های شخصی فرد را به شدت تحت تأثیر قرار می دهد. همچنین اتفاقات آزار دهنده و درگیری های زندگی، موجی از انرژی های منفی را به سوی شما روانه می سازند. به طوری که وقتی به خود می آیید، متوجه می شوید این انرژی ها و افکار منفی تا حد زیادی در درونتان تلنبار شده اند.

حال سؤالی که پیش می آید این است که چگونه می توان این امواج و انرژی های منفی را به مثبت تبدیل کرد؟! خوشبختانه پاسخ کارآمدی برای این سؤال وجود دارد: سخنان و فعالیت های انگیزشی و الهام بخش!

قدرت کلام بسیار نافذ است. اگر از معجزه سخن غافل شوید، پس باید خدمتتان عرض شود که یک پله عقب هستید، چرا که قدرت کلام در عین ناشناخته بودن به قدری زیاد است که شاید اصلاً نتوان آن را توصیف کرد!

منتقد درونی چیست؟!

آیا تاکنون سخنانی در مورد منتقد درونی شنیده اید؟ آری در درون آدمی ندایی وجود دارد که اگر به طغیان در بیاید، احساسات و وجدان شما را قلقلک می دهد و با شماتت هایش و گاهی یادآوری اشتباهاتتان باعث ایجاد ناراحتی شده و تفکرات بیش از حد در این مسئله را برایتان فراهم می کند، اما نباید ناراحت باشید و نیمه خالی لیوان را ببینید؛

بهتر است که به آن به عنوان زمینه ساز دگرگونی، پیشرفت و اصلاح کننده روند زندگی تان نگاه کنید.

منتقد درونی

منتقد درونی

هرآنچه که باید در مواجه با منتقد درونی انجام داد

پس از اینکه تا حدی با منتقد درونی آشنا شدید، این سؤال پیش می آید که در هنگام مواجه شدن با آن باید چه کارهایی را انجام دهیم تا طوفان را آرام سازیم؟!

در ابتدا باید به دنبال راهکارهایی باشید که بتوانید آرامش ذهنتان را بازیابید. در قدم اول اگر ذهن آرام باشد، کم کم پیش زمینه لازم فراهم می شود. سعی در آرام سازی قلبتان داشته باشید و از استرس بپرهیزید. کمی از مشغله ها و نگرانی های روزمره تان دور شوید و تا حدی از اهمیت مسائل آزاردهنده و مبهم کم کنید.

سعی در جذب انرژی های مثبت داشته باشید و با افرادی که باعث ایجاد زمینه های منفی بافی در شما می شوند زیاد در ارتباط نباشید.

منتقد درونی

منتقد درونی و مقابله با آن

برای دستیابی به راهکارهای بیشتر برای مقابله با منتقد درونی بهتر است بیشتر در مورد آن بدانید.

منتقد درونی بعد منفی شما است که به طور ذاتی در درون همه انسان ها جا خوش کرده است و سعی می کند با القای باورهای منفی و ایجاد احساس ترس حصاری از محدودیت به دورتان بکشد و شما را در زندان نامرئی محبوس سازد و همچنین نفس و وجود بی نهایت شما را از رشد و پیشروی بازدارد.

جالب است با اینکه منتقد درونی در اصل و برخلاف ظاهر قضیه نیت بدی در رابطه با شما ندارد و قصد آن حفظتان است، اما متأسفانه عملکردش به گونه ای است که جز محدودیت و ایجاد انرژی منفی، ثمره دیگری ندارد و هرگاه که به شماتتان می پردازد، احساس می کنید که صدای بلند و ناآرام را می شنوید!

درحالی که این صدای بی حوصله و تحقیرآمیز، به صورت فیزیکی و در دنیای بیرون قابل شنیدن نیست، اما گاهی به قدری تأثیر گذار است که حتی نمی توان آن را با عوامل بیرونی چه مثبت و چه منفی مقایسه نمود.

اگر در رابطه با آن دچار خودباختگی شوید، روحیه شما به شدت پایین آمده و شادی و نشاط و جذب موفقیت در وجودتان کم و کمتر می شود. در نهایت کمتر لبخند می زنید و زمینه های ورود انرژی های منفی به درونتان فراهم می شود.

راهکارهای مقابله با منتقد درونی

برای اینکه ذهن خود را آرام سازید و این نیروی مزاحم را مهار کنید، می توانید به مراقبه روی بیاورید. در مراقبه بر افکار و اعمال و گفته ها و شنیده هایتان نظارت دارید و پای در بخش مهمی از سیر و سلوک می گذارید.

مراقبه و مدیتیشن به خوبی آرامش را تا حد زیادی فراهم می سازند و اراده را نیز قوی تر از قبل می کند. همچنین می توانید آواز بخوانید، ورزش کنید و حتی برقصید. پیشنهاد می شود بیشتر به طبیعت سر بزنید و در فضاهای سبز سیر کنید یا حتی مثل یک باغبان به پرورش گل و گیاه بپردازید. طبیعت پر از انرژی های مثبت است.

دعا کردن و راز و نیاز با خداوند نیز تأثیرات به خصوصی را برایتان به جای می گذارد. تمرینات یوگا نیز به شدت پیشنهاد می شود. حتماً زمانی از روز را به یوگا بپردازید. هنگام طلوع آفتاب فرصت مناسبی برای انجام این کار خواهد بود.

پس یادتان نرود که از یوگا غافل نشوید. به طور کل باید در این رابطه کارهایی را انجام دهید که احساس خوشایندی را به شما انتقال می دهد. بهتر است هر روز برای انجام فعالیت های شادی بخش زمانی را در نظر بگیرید.

با انجام کارهای ساده همانند کتاب خواندن، دیدار با دوستان و عزیزانتان یا حتی یک دوش آب گرم هم می توانید انرژی های مثبت و شادی بخش را به خودتان هدیه دهید. باید چگونه شاد بودن را بیاموزید و جذب عشق و موفقیت در جذب ثروت هایی که فراتر از مادیات هستند را در درونتان تقویت کنید.

همچنین اگر تایم زیادی را در حال گشت زدن در شبکه های اجتماعی هستید، بهتر است که آن را محدود کرده و بیشتر به استراحت بپردازید. در ادامه راهکارهای بیشتری را به شما ارائه خواهیم کرد.

منتقد درونی

راهکارهای مقابله با منتقد درونی

حیوان درمانی

حتماً تاکنون در مورد تأثیرات شادی بخش حیوانات خانگی شنیده اید. حیوانات خانگی تأثیرات خوبی را در روحیه شما می گذارند و با توجه به غریزه خودشان صادقانه به شما وفادار خواهند بود. جالب است بدانید که در فعالیت های روان درمانی و کاهش تأثیرات افسردگی نیز از حیوانات خانگی به وفور استفاده می شود.

روان شناسان و درمانگران به خوبی تأثیرات مثبت این کوچولوهای با مزه را اثبات کرده اند و به بیمارانی که از انبوه انرژی های منفی، تنهایی و ناراحتی رنج می برند، پیشنهاد می کنند که حتماً یکی از این حیوانات را در منزلشان داشته باشند.

وقتی با حیواناتی همانند سگ ها و گربه ها وقت بگذرانید و به آنها خالصانه محبت کنید و به نوعی با آنها دوست شوید، احساسات ناراحت کننده کمتر به سراغتان خواهد آمد و بیشتر از همیشه جذب عشق می کنید.

خودتان را بهتر بشناسید

هر اندازه که خودتان را بهتر بشناسید و به خودشناسی دست پیدا کنید و وجود خود و مهارت هایتان را درک کنید، مسلماً تفاوت بین منتقد درونی و خود واقعی تان را بهتر متوجه می شوید و کماکان خیلی بهتر از قبل برای اهدافتان تصمیم گیری می کنید.

فراموش نکنید که نباید در افکار محدودکننده محصور شوید! دائماً به خودتان تلقین کنید که در حال جذب موفقیت هستید و با شکرگزاری و سپاس از خداوند بابت داشته هایتان عزمتان را برای موفقیت در جذب ثروت عزم کنید.

منتقد درونی

منتقد درونی و شناخت خود

آرامش را در درونتان پیدا کنید

باید به کامل بودن خود ایمان داشته باشید و بتوانید ذهن، جسم و عواطف خود را کنترل کنید. روی آرامش ذهنتان تمرکز کنید و از بدنتان آگاه باشید. به ندای قلبتان گوش دهید و در جست و جوی بهترین حالت آرامش درونی تان باشید.

منتقد درونی

منتقد درونی و آرامش درونی

به جسمتان توجه کنید

در جسم شما حکمتی وجود دارد که از دانسته هایتان عمیق تر است. جسم می تواند شما را در تصمیماتتان راهنمایی کند. به شرطی که به آن توجه کنید و خوب به ندای مثبت درونتان گوش دهید.

حقیقت را در وجودتان دریابید

پاسخ سؤالاتتان در درون شماست. اگر مانند کسانی هستید که از درون خود غافل شده اند و در دنیای بیرون به دنبال راه حل های کارآمد هستند یا در متون مختلف و کتابخانه هایی که ادعای حل مشکلاتتان را دارند می گردید، کارتان را اشتباه تلقی نمی کنیم. در عوض این نکته را به یاد داشته باشید که اطلاعات بیرونی نمی توانند پاسخ جامع و کاملی به شما بدهند چرا که فقط برای حل مشکلاتتان نیستند و سعی کرده اند به طورکلی جواب هایی برای سؤالات همه داشته باشند.

توجه کنید که پاسخ درست در درون شماست و موفق شدن در گرو کاوش در خودتان است. ذهنی آرام و قلبی باز، احساسات درونی تان را برایتان آشکار خواهد کرد.

ریسک کنید

برای موفق شدن بیشتر در این زمینه باید به دنبال ریسک کردن و کشف بیشتر باشید. رشد بیشتر در گرو ریسک بیشتر است.

باید به دنیای درونتان وارد شوید تا بتوانید به خودشناسی دست یابید. برای ساکت کردن افکار منفی باید شهامت رودررویی با خود واقعیتان را داشته باشید. باید ایمانی قوی برای سرکوب تمامی احساسات ناراحت کننده داشته باشید. یادتان نرود جذب موفقیت و شادی بیشتر پاداش جسارت و شهامت افراد خواهد بود.

منتقد درونی

منتقد درونی و ریسک کردن

در اندوه، مروارید شادی پنهان است

زندگی بالا و پایین زیاد دارد و هر فراز و نشیبی تجربه هایی را با خود به همراه می آورد. مهم این است که فراموش نکنید که از هر تجربه ای چه بسا تجربه های ناگوار و اتفاقات تلخ باید درس بگیرید و پخته تر شوید. باید در جست و جوی نکات آموزنده و برکات تجربیات تلخ باشید.

مسلماً جمله معروف شکست مقدمه پیروزی است را شنیده اید. پس بدون ناامیدی خانه ای از دانسته های مفید را بر ویرانی های اتفاقات تلخ برای خود بنا کنید.

هیچگاه تسلیم نشوید

هیچگاه از پیگیری علاقه و استعدادهای خود دست برندارید. هرگاه احساس کردید فعالیتی را که روی آن تمرکز کرده اید، آن طور که باید پیش نمی رود و رضایت کافی از عملکرد خود نداشتید، از خودتان عصبانی نشوید و به جای قضاوت های زودهنگام سعی کنید که صبور باشید و فرصت های مناسب تری را دریابید.

صبر و گذر زمان، فرصت های بهتر و مناسب تری را برایتان به همراه می آورند. با تکیه بر عقل و منطق و به دوراز احساسات زودگذر منتظر فرصت جبران اشتباهات گذشته باشید و تجربیات خویش را به ذهن بسپارید.

انسانیت، سختی به همراه دارد

مشکلات برای هیچ کس خوشایند نیست، اما می تواند محرک خوبی برای ارتقا و پیشرفت انسان باشد و در سلامت روح و جسمتان در آینده تأثیر گذار باشند.

هیچ موجودی شایستگی درد و رنج را ندارد، اما هرگاه برای رشد و پیشروی سختی بکشد، آنجاست که از جهات مختلف ارتقا پیدا می کند و تجربیات خود را به دیگران هم انتقال می دهد. اصالت را نمی توان به راحتی حفظ کرد و انسانیت از طریق تجربه و تفکر کشف می شود.

وفادار باشید

صداقت را سرلوحه زندگی تان قرار دهید و به قلب پاکتان وفادار باشید. نگذارید هر عامل نادرست بیرونی، از خودش خاکستری بر شفافیت ذاتتان به جای بگذارد.

هرگاه قصد انجام کاری را دارید آن را با نیتی درست شروع کنید و اراده قلبی را تماماً در مسیر خود به کار بگیرید و از هرگونه تردید و شکاکی های بی مورد بپرهیزید.

به دنبال علایق خود باشید

در فعالیت هایی که به آنها علاقه دارید، مشغول شوید. پیگیری علایق باعث پدید آمدن احساس نشاط و خوشحالی در شما می شود. ممکن است از آشپزی یا نقاشی خوشتان بیاید؛ یا حتی به نویسندگی علاقه داشته باشید.

کتاب خوانی هم پیشنهاد مناسبی است. کتاب آگاهی و اطلاعاتتان را بالا می برد و دامنه تفکراتتان را افزایش می دهد. از خواندن کتاب های الهام بخش غافل نشوید.

کمی در خلوت خود فکر کنید، چه چیزی باعث می شود شما به وجد بیایید و برای آن تلاش کنید؟ به همان بپردازید!

به زیبایی خود ایمان داشته باشید

هر روز با خودتان تکرار کنید: من زیبا هستم! امروز من زیبایی را در همه جا، در چهره ها، در وجود تمام هستی و حتی در خودم می بینم!

زیبایی دیگران راحت به چشم می آید به جز خودتان. شاید به خاطر اینکه بیشتر نقطه ضعف هایتان را می بینید تا زیبایی های بی انتهایتان. یادتان نرود که هر فرد در نوع خودش زیبا است و ویژگی هایی دارید که شما را از همگان متمایز کرده است.

مهربان باشید

مهربانی گوهری است که شاید هنوز هیچ کس به ارزش آن پی نبرده باشد. بهترین هدیه ای که می توانید به اطرافیانتان بدهید، لبخند خالصانه شماست. باید سخاوت، محبت و مهر را پرورش دهید و به عزیزانتان توجه کنید.

اگر می توانید دست نیازمندان را بگیرید و به عنوان یک انسان تا جایی که در توانتان است، لبخند را میهمان تهی دستان کنید. به خاطر مسائل پیش پا افتاده نق نزنید و در شرایط مختلف زود جوش نیاورید. پرخاشگری و خشم یکی از عوامل روانه سازی احساسات منفی به شما هستند.

سخن آخر

ما سعی کردیم راهکارهای لازم برای مواجه با منتقد درونی را در حد توانمان به شما ارائه دهیم. پس از خواندن این مطلب امیدوارم حالتان بهتر از قبل شده و نور امید در دلتان روشن تر شده باشد. وجود حقیقی خودتان و واقعیتی که جهان اطراف را توصیف می کند، مسیری را برایتان هموار می سازد که آن را به بهترین حالت ممکن بپیمایید.

یادتان نرود طوری زندگی کنید که به همه دنیا خیر و نیکی رسانده باشید. اعمالتان بر کل جهان تأثیرگذارند. اگر خودتان را ارزشمند بدانید و رسیدگی به نیازهای جسمی، روانی و ذهنی خود را در اولویت قرار دهید، مطمئن باشید بهتر از همیشه خواهید بود.

تلاش کنید که بهترین خودتان باشید و اعتماد به نفستان را تقویت کنید. سعی در انجام فعالیت های شادی بخش داشته باشید و هیچگاه زمینه را برای ویرانگری های منتقد درونی فراهم نسازید. سعی کنید آرام باشید.

منبع:

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx