چگونگی ایجاد تغییرات مثبت در زندگی

Add a Comment
17 Min Read

چگونگی ایجاد تغییرات مثبت در زندگی

گام های اساسی در ایجاد تغییرات مثبت در زندگی

به نظر شما چرا انسان ها به دنبال روابطی هستند که برای آن ها مناسب نیست؟ و هیچ تلاشی برای پیدا کردن راه حل یا قطع آن روابط آزار دهنده نمی کنند؟ به این خاطر که آن تغییر برای آن ها ناشناخته است و اکثر انسان ها اعتقاد دارند که ناشناخته ها دردآورتر از مسائلی هستند که در حال حاضر تجربه می کنند. دقیقا مانند این ضرب المثل های قدیمی باشد:

«شیطانی که می شناسی به مراتب بهتر از شیطانی است که نمی شناسی» و «یک پرنده در دست تو بیشتر از دو پرنده در بوته ها ارزش دارد» اعتقادات قوی قادر هستند ما را از انجام اقداماتی که می توانند زندگی ما را دچار تغییر و تحول کنند، دور نگاه دارند تا به معنای واقعی به موفقیت در زندگی دست پیدا نکنیم.

اگر خواهان ایجاد رابطه ای صمیمانه هستیم، باید بر این ترس که ممکن است جواب رد بشنویم یا مورد انتقاد قرار بگیریم، غلبه کنیم. اگر تصمیم داریم به حرفه ای بپردازیم، باید بر این ترس که ممکن است جواب رد بشنویم یا مورد انتقاد قرار بگیریم، غلبه نماییم. اگر تصمیم داریم به شغلی بپردازیم، باید از این ترس که ممکن است امنیت فعلی خود را از دست بدهیم، غلبه کنیم. در حقیقت برای دستیابی به آنچه در زندگی برایمان ارزشمند است باید بر حالات شرطی سیستم عصبی خود غلبه نماییم.

باید با غلبه کردن بر پاسخ های شرطی ذهن خود، ترس ها را از بین ببریم و در بسیاری از موارد، این ترس ها را به قدرت تبدیل کنیم تا به تمام وجوه موفقیت در زندگی برسیم. اغلب اوقات ترس های ما بی مورد است. به عنوان مثال ممکن است افرادی با پرواز با هواپیما دچار ترس شوند، در صورتی که هیچ دلیل منطقی برای این ترس بی مورد وجود ندارد. آن ها به تجربه ای عذاب آور در گذشته و یا حتی تصویری در آینده واکنش نشان می دهند. مثلا ممکن است در اخبار در مورد سوانح هوایی چیزهایی شنیده باشند و اکنون به خاطر سوار شدن به هواپیما ترس و وحشت زیادی پیدا کرده باشند.

باید اطمینان پیدا کنیم که در زمان حال زندگی می کنیم و باید به اموری واکنش نشان دهیم که واقعی هستند نه این که از ترس های گذشته یا آینده پیروی کنیم. باید برای رسیدن به موفقیت در زندگی همواره این نکته را مدنظر قرار دهیم که ما از رنج واقعی نمی گریزیم؛ از اموری فرار می کنیم که برایمان دردآور هستند.

تمرینی برای ایجاد تغییرات اساسی در زندگی

تمرینی برای ایجاد تغییرات اساسی در زندگی

۱ کارهایی را که به تعویق می اندازید بنویسید

ابتدا چهار مورد از کارهایی که باید آن ها را انجام می دادی ولی آن ها را به تعویق انداختید را روی کاغذ بنویسید. ممکن است قصد داشته اید وزن خود را کاهش دهید. ممکن است می خواستید سیگار را ترک کنید. امکان دارد قصد داشته باشید با کسی که قطع رابطه کرده اید، مجدد ارتباط برقرار کنید یا ممکن است می خواستید، با فردی که برایتان مهم است تماس برقرار کنید.

۲ زیر هر یک از این کارها پاسخ این سوالات را یادداشت کنید:

چرا این کار را انجام نداده ام؟!

در گذشته انجام این کار برایم چه رنج هایی را به وجود می آورد؟!

جواب دادن به این سوالات سبب می شود که متوجه شوید انجام دادن این کار برای شما رنج آورتر از انجام ندادنش بوده است. با خودتان صادق باشید. اگر پاسخ دادید که انجام آن کار برایم رنجی به همراه نداشت، لازم کمی بیشتر فکر کنید. ممکن است رنج انجام آن برای شما مسئله ای ساده بوده باشد: ممکن است پیدا کردن زمانی در برنامه روزانه ی فشرده شما برای این کار موجب رنج شما شده است.

۳ تمام لذت هایی را که در گذشته با انجام این الگوی منفی نصیبتان می شده است را بنویسید

مثلا اگر می خواهید وزن خود را کاهش دهید پس چرا غذاهای چرب و فست فود، شیرینی و نوشابه می خورید؟! شما این کارها را انجام می دهید تا از رنج نخوردن این خوراکی ها اجتناب کنید و در عین حال این کار را انجام می دهید، چون احساس خوبی پیدا می کنید و برای تان به مراتب لذتبخش تر است. هیچ کس نمی خواهد خودش را از چنین احساسی محروم کند! برای ایجاد تغییری پایدار، باید راهی را پیدا کرد تا بدون نتایج منفی همان لذت را به ما بدهد. تشخیص این لذت ها به شما کمک می کند هدف خود را بشناسید و به موفقیت در زندگی دست پیدا کنید.

بنویسید اگر هم اینک تغییر نکنید چه زیان هایی می بینید

۴ بنویسید اگر هم اینک تغییر نکنید چه زیان هایی می بینید

اگر هم اکنون از خوردن آن همه شکر و چربی دست نکشید، چه اتفاقی رخ می دهد؟ آیا ضرری متوجه شما می شود؟ اگر هر روز به کارتان نرسید، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ با خودتان صادق باشید. در مدت دو، سه ، چهار یا پنج سال آینده چه ضرری متوجه شما می شود؟ از نظر احساسی چه لطمه ای می بینید؟ چه بلایی بر سر اعتماد به نفس و نیروی جسمانی شما می آید؟ چه ضرری متوجه اوضاع مالی شما می شود؟ چه احساسی پیدا خواهید کرد؟

پاسخ شما نباید فقط این باشد که از نظر مالی ضرر می کنم یا چاق می شوم. این پاسخ کفایت نمی کند. شما باید به خاطر داشته باشید که احساسات و عواطف محرک ما هستند. لذا درد و رنج را دوستی بدانید که باعث می شود به سطح جدیدی از موفقیت در زندگی دست پیدا کنید.

۵ لذت های اقدامات جدید را بنویسید

آخرین قدم این است که تمام لذت هایی را که با اقدامات کنونی نصیب خود می کنید، را بنویسید. تمام مواردی را بنویسید که باعث می شوند از نظر احساسی انگیزه پیدا کنید و واقعا در شما شور و هیجان به وجود می آورند. مثلا بنویسید این احساس در من به وجود می آید که واقعا بر زندگی ام تسلط دارم. اعتماد به نفسم افزایش پیدا می کند. به سلامتی جسمی می رسم. می توانم تمام روابط خود را مستحکم کنم. قدرت انگیزه و اراده ام افزایش پیدا می کند. و می توانم در تمام زمینه های زندگی ام آن را به کار ببندم. این عوامل سبب می شوند که زندگی ام بعد از گذشت چند سال بهتر شود. با چنین کاری به رویاهایم و موفقیت در زمدگی دست پیدا می کنم.

از شما می خواهم همین الان چنین فهرستی را تهیه کنید و سپس از نیروی عظیمی که طی خواندن این مقاله به دست می آورید، استفاده کنید. فرصت را غنیمت بشمارید چون هیچ زمانی بهتر از اکنون نیست. همچنین در ادامه چند نکته که در ایجاد تغییرات مثبت به شما کمک می کنند اشاره می کنیم.

۱.نسبت به خود و دیگران مهربان تر باشید.

وقتی با خودتان مهربان باشید، فضایی از عشق و مراقبت ایجاد می کنید که عاری از قضاوت ، درد ، ناکامی و صدمه است. هنگامی که شما می توانید این احساس را برای خودتان ایجاد کنید ، پس می توانید برای دیگران نیز دلسوزی کنید و به آنها کمک کنید تا آن شادی را تجربه کنند. این بهترین هدیه ای است که می توانید به خودتان یا هر کس دیگر بدهید.

۲. هنگام غذا خوردن ، فقط روی غذا تمرکز کنید.

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که یک ظرف پر از سیب زمینی سرخ کرده را بخورید، و سپس حس کنید که چیزی نخورده اید؟!
چگونه هنگام سریع غذا خوردن می توانید طعم غذا را حس کنید؟

ما اغلب آنقدر در زندگی روزمره خود مشغول هستیم که حتی غذا خوردن بدون حواس پرتی به یک امر غیر ممکن تبدیل می شود که بسیاری از ما قادر به پرداختن به آن نیستیم.

سعی کنید صبحانه را در حالی که از آفتاب لذت می برید بخورید یا شام را بدون تماشای تلویزیون میل کنید. از اینکه چقدر غذا خوردن می تواند لذت بخش شود ،تعجب خواهید کرد.

۳. امور مالی خود را مدیریت کنید.

ممکن است مدیریت امور مالی برای شما دشوار باشد زیرا متأسفانه ما این مهارت را در مدرسه نیاموخته ایم – اما دانستن نحوه مدیریت صورت حساب بانکی ، تنظیم بودجه ، پس انداز پول و پرداخت بدهی مهارتهای اساسی هستند.

من به شدت پیشنهاد می کنم هفته ای ۱ ساعت را صرف برنامه ریزی یا یادگیری چیزهای جدید در مورد عادات مالی خود کنید ، یا به وضعیت بانکی خود نگاه کنید.

۴. زندگی خود را از وسایل اضافی پاکسازی کنید.

وقتی چیزهایی را که لازم نداریم دور میریزیم درواقع، انرژی خود را ذخیر ه می کنیم تا برای کار های مهم تر هزینه کنیم. زیرا این وسایل اضافه به سرعت به استرس تبدیل می شوند.

لوازم آشپزخانه ای که نیازی به آنها ندارید ، لوازم آرایشی قدیمی ، مجلات و لباس هایی را که در ۶ ماه گذشته از آنها استفاده نکرده اید ، اهدا کنید.

انجام این کار به شما کمک می کند تا مکان بیشتری را برای وسایل ضروریتان فراهم کنید ، آرامش بیشتری داشته باشید و انرژی تازه ای پیدا کنید. به علاوه با انجام این عمل خوب احساس خوبی پیدا خواهید کرد.

۵. چیزی را تعمیر کنید.

در اطراف خانه خود قدم بزنید و به خوبی نگاه کنید …

آیا وسیله ای وجود دارد که به تعمیر احتیاج داشته باشد؟ آیا لامپی کم نور شده یا دکمه ای از روی لباس شما افتاده است؟

برطرف کردن مشکلات کوچک ، می تواند حس بسیار خوبی را برای شما رقم بزند.

۶. برای رفتن به یک سفر برنامه ریزی کنید.

چند روز از خانه خود خارج شوید و به مکانی که قبلاً نرفته اید بروید و از آن جا بازدید کنید.

گاهی اوقات رفتن به جاده و دور شدن از روال معمول خود تمام چیزی است که باید انجام دهید. هرگز از فرصتی برای تفریح و لذت بردن از زندگی به آسانی نگذرید.

۷. ده دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید.

از این زمان برای مدیتیشن ، گوش دادن به آهنگ مورد علاقه خود ، مرتب کردن تختخواب خود و … استفاده کنید.

حتی چند دقیقه زودتر بیدار شدن به شما امکان می دهد از لحظاتی که به طور عادی از آنها لذت نمی برید ، لذت ببرید و روز خود را با روحیه ای پر انرژی تر و مثبت تر شروع کنید.

۸. با خانواده یا دوستان خود تماس بگیرید.

بعضی اوقات به دلیل مسافت و گاهی اوقات به علت شلوغ بودن برنامه تان باعث می شود جمع شدن شما عزیزان در کنار هم چالش برانگیز باشد.

اما به یاد داشته باشید ، حتی یک تماس تلفنی ۵ دقیقه ای می تواند کافی باشد تا شعله روابط شما روشن باقی بماند .

۹. به پزشک مراجعه کنید.

حتی اگر بیمار نیستید و آسیبی ندیده اید ، مراجعه به پزشک برای یک معاینه سریع می تواند بیماری های اساسی را در مراحل اولیه تشخیص دهد و همانطور که می دانید – هرچه زودتر یک بیماری تشخیص داده شود ، بهتر است.

به یاد داشته باشید که سلامتی شما بزرگترین ثروت شما است ، بنابراین آن را به خطر نیندازید.

۱۰. احساسات خود را بیان کنید.

آیا می دانید با ابراز احساسات خود نه تنها شگفتی هایی را به روابط عاطفی خود هدایت می کنید ، بلکه سلامت جسمی خود را نیز تضمین می کنید؟

بیان احساسات

سرکوب احساسات شما می تواند اثرات مضری بر روی قلب ، سیستم ایمنی و سیستم عصبی شما ایجاد کند.

گفتن جمله ی “من تو را دوست دارم” ، گریه کردن هنگام غمگین بودن ، یا نوشتن نامه ای هنگام ناراحتی ، به شما کمک می کند تا خود را بهتر بشناسید ، روابط خود را تقویت کنید و آنچه را لازم ندارید دور بریزید.

۱۱. سر یک تایم مشخص از خواب برخیزید و به رختخواب بروید.

۱۲. هر روز کمی فیلم کمدی تماشا کنید تا بخندید.

۱۳. یک صبحانه سالم بخورید تا خود را برای شروع روز آماده کنید. بلغور جو دوسر به همراه میوه های تازه یا حتی یک اسموتی خانگی انتخاب عالی است.

۱۴. وقتی صبح آماده می شوید، آهنگ مورد علاقه خود را پخش کنید. این کار قبل از ترک خانه ، روز خوبی را برای شما رقم خواهد زد.

۱۵. افراد را در شبکه های اجتماعی دنبال نکنید. عامل اصلی احساس بد داشتن ، مقایسه خودمان با افراد دیگر است. دیدن تعطیلات “ایده آل” دوستان دوران دبیرستان ، اعتماد به نفس شما را کاهش می دهد. بهتر است آنها را جلوی دید خود حذف کنید.

۱۶. کاری را انجام دهید که همیشه می خواستید انجام دهید اما زمان آن را نداشته اید.

مانند ناهار خوردن در یک رستوران خاص یا امتحان کردن یک غذای جدید.

۱۷. در حالی که در رختخواب هستید ، به پنج مورد فکر کنید که در آن روز خوب پیش رفته است.

این موارد لازم نیست بزرگ یا چشمگیر باشند. درواقع می تواند یک ناهار خوب ، یک هدیه رایگان در فروشگاه یا دیدن یک نوزاد زیبا باشد که به شما لبخند زده است. در نتیجه ، شما قادر خواهید بود مغز خود را آموزش دهید تا به جای افکار منفی روی موارد خوب تمرکز کند.

۱۸. یک دفترچه یادداشت داشته باشید.

هر آنچه باعث می شود شما احساس زنده بودن کنید را ، یادداشت کنید.

از اینکه چگونه این تکنیک ساده می تواند حال و هوای مغز شما را به خوبی تغییر دهد ، شگفت زده خواهید شد.

۴.۲/۵ - (۶ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx