کنار گذاشتن افراد منفی و روش‌هایی کارآمد برای این کار

3 comments
12 Min Read

کنار گذاشتن افراد منفی موضوع بحث این مقاله می‌باشد. مثلی هست که می گوید یک سیب خراب می تواند کل شاخه را فاسد کند و اغلب این مثل برای محیط تجاری هم صدق می کند. افراد منفی نگر، با نگرش منفی خود، با تصورات و افکار فاجعه آمیز دیدگاه معتقد به جبر و تقدیرشان می توانند به همه جا نفوذ کرده و مثل یک واگیر همه جا پخش شوند. افراد منفی می توانند در یک مقطع خاص برای ما هم مشکلاتی ایجاد کنند.

شاید همان دست فروش دوره گردی است که باعث می شود شما از خشم دندان قروچه کنید. یا شاید همکاری که شما حاضرید به هر قیمتی از او دوری کنید. پس بسیار مهم است که حواستان باشد این افراد منفی نگر را ناخواسته در امورات زندگی تان وارد نکنید. گاهی اوقات ما بدون این که خودمان متوجه باشیم به این افراد سمی اجازه می دهیم که روی افکار، رفتار ها و احساسات ما تاثیر بگذارند. چه دو ساعت درباره رئیسی که اصلا از او خوشتان نمی آید غر بزنید، یا به آن ارباب رجوع بد اخلاق اجازه دهید که روزتان را خراب کند در هر صورت باید انرژی خود را بازیابید. این جا پنج تکنیک به شما آموزش خواهم داد که انرژی از دست رفته ی خود را بدست آورید و تاثیر زیان بار این افراد منفی نگر در زندگی تان را کاهش دهید.

برای کنار گذاشتن افراد منفی از زمانتان محافظت کنید

اگر حواستان را جمع نکنید افراد منفی می توانند زمان شما را تحت کنترل و انحصار خود درآورند_ حتی وقتی که کنارتان نباشند_. به افراد اجازه ندهید که زمان و انرژی شما را بدزدند. به جای غر زدن راجع به افرادی که هیچ لذتی به شما نمی دهند راجع به موضوعات لذت بخش صحبت کنید. به همین صورت به جای این که مدام به این فکر کنید که چقدر ازان شخص به خصوص که باید در کنارش کار کنید بدتان می آید، رادیو را روشن کرده و به موسیقی گوش کنید تا استرس تان را کاهش دهد.

زمانی را که به فکر کردن، صحبت کردن و نگران بودن راجع به افراد ناخوشایند صرف می کنید، محدود کنید تا قدرت و انرژی خود را بازیابید. افراد منفی باید حداقل میزان وقت و انرژی ما را به خود اخصاص دهند. اگرچه ما اغلب بیشترین میزان توجه را به آن ها اختصاص می دهیم و اشتباه ما دقیقا همین جاست.

نگرش خود را انتخاب کنید

وقت گذراندن با افراد منفی سریع ترین راه برای خراب کردن یک حال خوب است. دیدگاه منفی نگر آن ها و نگرش افسرده ای که دارند می تواند انگیزه ی ما را کاهش داده و سبک فکری ما را تغییر دهد. اما این که به یک فرد منفی گرا اجازه دهیم احساسات خاصی را به ما تحمیل کند قدرت بسیار زیادی در زندگی به آن ها داده ایم. هوشیارانه تلاش کنید تا نگرش و سبک فکری تان را در زندگی مشخص کنید. عبارات انگیزشی برای خود تهیه کنید مثل:

من امروز با وجود افراد منفی که در اطرافم هستند همچنان مثبت می مانم. و مدام آن را تکرار کنید که در ضمیر ناخود آگاهتان نقش ببندد. یک نفس عمیق بکشید و تصمیم بگیرید که بر خلاف آنچه اطرافیان گفته یا انجام می دهند، امروز را به یک روز عالی تبدیل کنید.دوباره بر افکارتان متمرکز شوید.

افراد منفی اغلب بر چیزی که ما به آن فکر می کنیم تاثیر گذارند.

شاید شما هم به خاطرهمکارتان که فکر می کند همه چیز دان است آنقدر حواستان پرت شده است که نمی توانید به صورت موثر در جلسه شرکت کنید. یا به جای این که فکر کنید چطور اجرایتان را بهبود بخشید، بیشتر به این فکر می کنید که اگر آن همکارتان که اصلا از او خوشتان نمی آید ترفیع بگیرد تا چه اندازه آشفته خواهید شد. ببینید مواجه شدن با افراد منفی چقدر افکار شما را تغییر می دهد. هر چقدر که زمان بیشتری را به ترس و دلهره، بد اخلاقی، نگرانی و تکرار مکررات صرف می کنید قاعدتا مجبورید زمان کمتری را به کارهای سود آور و مفیدتری اختصاص دهید. تمام تلاش خود را به کار برید تا میزان انرژی ذهنی که به افراد منفی اختصاص می دهید را کاهش دهید و به آن ها اجازه ندهید که برای شما و اهدافتان تصمیم بگیرند.

برای کنار گذاشتن افراد منفی مناسب با ارزش هایتان رفتار کنید

اگر حواسمان را جمع نکنیم افراد منفی بدترین حس ها را در ما به وجود می آورند. گاهی اوقات افراد منفی نگر به هر دلیلی فشار خون ما را بالا می برند. یک شخص آرام و خونسرد وقتی دیگر تحمل یک ثانیه از این منفی بافی ها را ندارد ممکن است حتی به داد و فریاد متوسل شود. یا یک فرد مثبت اندیش وقتی که ساعت هاست توسط همکاران منفی نگرش احاطه شده ممکن است به جایی برسد که دیگران را متقاعد می کند که آینده ی شرکت رو به تباهی است.

کنار گذاشتن افراد منفی

اگرچه ممکن است وسوسه شوید بگویید او مرا عصبی می کند، سرزنش کردن دیگران بخاطر رفتار های خودتان در واقع آن ها را قدرتمندتر می کند. وقتی شما به گونه ای رفتار می کنید که با منش همیشگی تان سازگاری ندارد مسئولیت این رفتار را بپذیرید. سعی کنید بی توجه به شرایط محیطی واکنش های احساسی خود را کنترل کنید و به ارزش هایتان پایبند بمانید.

به دنبال افراد مثبت اندیش باشید

کار دشواری است که وقتی توسط افراد و چیز های منفی احاطه شده اید نیمه ی پر لیوان را ببینید. به دنبال افراد مثبت باشید تا متعادل بمانید. همان طور که افراد منفی می توانند روی شما اثر بگذارند یک فرد مثبت اندیش هم قدرت آن را دارد که روح شما را جلا دهد. افراد مثبت را در زندگی تان شناسایی کنید. به صورت مداوم برنامه ریزی کنید که با آن ها وقت بگذرانید. یک ناهار سریع با یک همکار خوش گذران یا یک جمع خانوادگی سرشار از خنده و خوشی به شما کمک می کند که مثبت بمانید. اجازه ندهید که افراد منفی نگر برای شما تصمیم بگیرند چطور فکر کنید، احساس کنید یا چگونه رفتار کنید. انرژی خود را بازیابید و وقت و انرژی تان را روی این موضوع متمرکز کنید که بهترینِ خودتان باشید.

افراد و افکاری که اجازه می دهید به زندگی تان وارد شوند

اگر میخواهید مهم ترین عوامل  تاثیر گذاری که شخصیت شما را تشکیل داده اند را ارزیابی کنید اول از همه باید این موضوع را بررسی کنید:

مربی من آقای شواف در آن روز های اولیه تذکر خیلی مهمی به من داد که با شما به اشتراک خواهم گذاشت. او گفت هرگز قدرت تاثیر را دست کم نگیر. پس تاثیر افرادی که در اطراف ما هستند بسیار زیاد است. بعضی اوقات ما حتی متوجه نمی شویم که چقدر زیاد تحت تاثیر هستیم زیرا تاثیرات به طور کلی در یک دوره ی زمانی طولانی ر‌شد پیدا می کنند.

تاثیر، یک نیروی قدرتمند است زیرا بسیار ماهر و دقیق عمل می کند. اگر اطرافیان شما کسانی هستند که هر چه به دست می آورند را خرج می کنند احتمال خیلی زیاد شما هم هرچه به دست می آورید را خرج می کنید. اگر اطرافیان شما افرادی هستند که مطالعه نمی کنند احتمال خیلی قوی شما هم مطالعه نخواهید کرد. اگر واقعا بخواهیم زندگی مان به همان گونه که برنامه ریزی کرده ایم پیش برود این تاثیرات ماهرانه را باید با دقت بررسی کنیم. از شما می خواهم که سه سوال کلیدی را از خود بپرسید

برای کنار گذاشتن افراد منفی افراد اطرافتان را بررسی کنید

در ذهن خود افرادی که بیشترین تعامل را با آن ها دارید مرور کنید. هر کسی که به هر طریق قادر است روی شما تاثیر گذار باشد را بررسی کنید. دوستان˓ خانواده˓ همکاران در محیط کار یا هر شخص دیگری که  با او وقت می گذرانید.

این تعاملات چه تاثیری بر من دارند؟

سوال بسیار مهم و اساسی است. چه چیز از من خواسته اند که انجام دهم؟ به چه چیزی گوش دهم؟ چه چیزی بخوانم؟ کجا بروم؟ به چه چیزی فکر کنم؟ چگونه صحبت کنم؟ چطور احساس کنم؟ چه چیزی بگویم؟ باید با دقت بررسی کنید که افراد چگونه بر شما تاثیر گذارند؟ هم مثبت و هم منفی.

آیا این کار درست است؟

شاید هر کسی که با شما تعامل دارد تاثیر مثبت و انرژی خوبی بر شما داشته باشد. ممکن است چند سیب خراب هم روی شاخه وجود داشته باشد. همه ی آن چیزی که به شما می خواهم بگویم این است که با دقت و بی طرف نگاه کنید. همه چیز ارزش آن را دارد که یک بار دیگر آن را بررسی کنیم. مخصوصا وقتی صحبت از قدرت تاثیر در میان است.

عاقبت، هر دو شما را به یک جایی می رساند اما فقط یکی از آن ها شما را به مسیری می برد که می خواهید. خیلی راحت می توانیم چیز هایی که بر زندگی ما اثر می گذارد را کلا کنار بگذاریم.

ممکن است یک نفر بگوید:

من این جا زندگی می کنم اما فکر نمی کنم اهمیتی داشته باشد. من اطراف این آدم ها هستم اما فکر نمی کنم آسیبی به من برساند. فراموش نکنید که همه چیز اهمیت دارد! قطعا بعضی چیز ها مهم تر از سایر هستند ولی هر چیزی نتیجه ای را نیز به دنبال دارد. شما تصمیم گرفته اید بررسی کنید آیا تعاملات شما با افراد مثبت بیشتر است یا افراد منفی. انکار کردن هرگز سیاست خوبی نیست. کشف کردن بهترین راه حل است. خیلی راحت می توانیم به افراد اجازه دهیم زندگی ما را شکل دهند. به تعاملاتمان اجازه دهیم مسیر و جهت ما را مشخص کنند و بگذاریم فشار ها بر ما غلبه کنند و بگذاریم جریان جزر و مد آب ما را با خود ببرد.

سوال اصلی این جاست:

آیا ما این فرصت را به خودمان نیز می دهیم که به آن شخصی تبدیل شویم که همیشه آرزویش را داشته ایم؟

۴.۸/۵ - (۶ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

3 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
3
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx