احترام در ازدواج

یک نظر اضافه کنید
19 دقیقه مطالعه

آیا از اهمیت احترام در ازدواج آگاه هستید؟

مهم‎ترین سوالی که باید در خصوص زندگی مشترک مطرح کرد این است که احترام در ازدواج به چه معنا است و چگونه می توان این احترام را ایجاد کرد؟

احترام طبق لغت نامه دهخدا به معنای حرمت داشتن و بزرگ داشتن است. همانطور که از معنای آن پیداست، می توان گفت که احترام مانند احترام به پدر و مادر، احترام به همسر و فرزندان یکی از مهمترین جنبه های هر رابطه است.

زیرا با وجود این کلمه است که روابط شکل می گیرد و عملاً افراد در کنار یکدیگر زندگی می کنند.

در مقوله ازدواج و احترام به همسر، معنای این کلمه گسترش پیدا کرده و تعریف جدید آن، حیطه بیشتری را در بر می گیرد.

در این مقاله همراه با ما باشید تا در خصوص موضوع احترام در ازدواج، اطلاعات بیشتری کسب کنیم و به ابعاد مختلف آن بپردازیم.

احترام در زندگی مشترک به چه معناست؟

احترام به این معنی است که شما و همسرتان در زندگی زناشویی کاملاً برابر هستید. به عبارت دیگر هیچکس بالاتر و برتر از دیگری قرار نمی گیرد.

وقتی زوج ها برای یکدیگر احترام قائل می شوند، می توانند آزادانه رفتار کرده و شخصیت اصلی خودشان را نشان دهند.

درنتیجه علایق، نظرات و احساسات خودشان را بدون ترس از طرد شدن یا تلافی جویی از طرف شریک زندگی شان بیان می کنند.

اما این موضوع همیشه ثابت نیست و گاهی نیز مقوله احترام دستخوش تغییراتی می‎شود. گاهی شرایطی پیش می آید که حفظ احترام یا فراموش می شود یا مساله ای سبب از بین رفتن آن می شود.

احترام در ازدواج

مهم ترین موارد برای حفظ احترام در زندگی مشترک چیست؟

برای آنکه در زندگی مشترک نیز احترام حفظ شود و طرفین با مشکلات کمتری مواجه شوند، توجه به برخی موارد احترام در ازدواج از اهمیت بالایی برخوردار است:

تأیید کردن و پذیرش

تأیید کردن یکی از مهم ترین کارهایی است که زوج ها برای یکدیگر انجام می دهند. به عبارت دیگر اینکه شریک زندگی تان حرف های شما را بشنود، از شما قدردانی کند و یا شما را بفهمد، نیاز اساسی به ارتباط را نشان می دهد.

در مقابل آن نیز مخالفت کردن وجود دارد که مخالفت کردن در مساله خاصی اشکالی ندارد اما تا زمانی این مورد بدون اشکال است که احترام یکدیگر حفظ شود.

همچنین افراد باید شریک زندگی خود را همان گونه که هست بپذیرند و بر این مساله باور داشته باشند که در ابتدای رابطه تمام ایرادات و موارد شخصیتی فرد مقابل خود را دیده و پذیرفته اند.

گاهی نیز پیش می آید که زوج ها درگیر مشکلات خاصی شوند، زیرا نتوانسته اند تفاوت های بین خود را بپذیرند.

تحقیقات نیز نشان داده است افرادی که تفاوت های خود را قبول می کنند و بی قید و شرط یکدیگر را دوست دارند، احتمال بیشتری برای حل مشکلات در زندگی خویش دارند.

کنجکاوی

زوج هایی که احترام یکدیگر را در طول زندگی حفظ می کنند و در مورد مسائل مختلف از یکدیگر سوال می پرسند، از موفقیت بیشتری برخوردار هستند.

زیرا همیشه ناآگاهی و داشتن تعارف با فرد مقابل است که زندگی شما را با مشکل مواجه کرده و سبب کاهش صمیمیت می شود.

اما توجه به این نکته تنها با سوال پرسیدن و بیان احساسات و مواردی که با آن مشکل یا مساله دارید، می تواند از بسیاری از مشکلات بزرگ تر و موارد حادتری که در آینده می تواند رخ دهد، پیشگیری کند.

حتی گاهی برخی از طلاق ها بین زوجین به دلیل عدم درک یکدیگر و مهم تر از آن عدم سوال کردن و مطرح کردن خواسته های خود است.

درنتیجه این موضوع می تواند گاهی به قدری مهم باشد که جدایی و طلاق نیز پیش آید و زندگی عاطفی میان دو فرد از بین برود.

احترام در ازدواج

رعایت عدالت

رعایت عدالت در زندگی مشترک به این معنا است که همان طوری که خود می پسندیم با ما در زندگی مشترک رفتار شود، با فرد مقابل (زن یا شوهر) خود نیز همان گونه رفتار کنیم.

این امر به این معنا است که همراه با درک مشترکی که در زندگی وجود دارد، عدالت در رفتار، طرز صحبت کردن، آزادی عمل دادن و بسیاری از موارد دیگر نیز رعایت شود.

تنها در این صورت است که رابطه موفق شکل می گیرد. اگر هم مشکلی در آن رابطه به وجود آید، عدالت موجود زیر سوال نمی رود و باید به دنبال دلایل دیگر برای مشکل آن بود.

درنتیجه رعایت عدالت از ارکان اصلی احترام در ازدواج و کمک به پایدار بودن این احترام می شود. در جامعه امروزی این مورد بیشتر از گذشته به چشم می آید و مرد و زن از رفتار متقابل بهتری نسبت به یکدیگر برخوردار هستند.

اگر به صورت منطقی به ازدواج نگاه کنید، ازدواج شبیه خیابان دو طرفه ای است که باید قوانین برای هر دو طرف یکسان برقرار باشد. وگرنه آن خیابان با هرج و مرج مواجه شده و امکان عبور از آن نیز دیگر ممکن نیست.

گاهی نیز پیش می آید که یکی از طرفین در زندگی مشترک باید بیشتر از دیگری صبوری کند و تحمل به خرج دهد.

همچنین در موقعیتی دیگر یکی از زوجین باید از کارهای خانه تا مراقبت از کودکان را برعهده بگیرد تا شرایط زندگی به حالت نرمال بازگردد.

عدم وجود وسواس “درست بودن همه چیز”

زندگی مشترک سراسر اشتباه و خطا است. زمانی می توان رابطه ای را موفق و سالم خواند که خوبی ها و بدی ها را در کنار یکدیگر داشته باشد و بتواند در زمان لازم بدی های رابطه و موارد منفی را به طور کلی، مدیریت کند.

ترس از اینکه خطا یا اشتباهی در رابطه به وجود آید، همانند سمی است که آرام آرام شادابی و نشاط را از آن رابطه می برد و درنهایت منجر به شکست آن می شود.

اجبار به درست بودن در زندگی مشترک امری مخرب و منفی می تواند باشد. گاهی چنین رفتاری را نوعی خشونت در زندگی مشترک نام گذاری می کنند.

احترام در ازدواج

زوج های موفق می دانند در چه زمانی چه رفتاری را نشان دهند و در صورت بروز اشتباه، سعی در جبران آن دارند و از این بابت که خطا رخ داده است ترسی ندارند و از فرد مقابل خود نیز نمی ترسند.

ازدواج و زندگی مشترک یعنی تکیه گاه یکدیگر بودن در تمام شرایط، در خوبی ها و بدی ها و موقعیت های سخت.

درنتیجه به هیچ عنوان نباید مساله ای به نام ترس یا وسواس این موضوع که همه چیز اصولی باید، در زندگی مشترک وجود داشته باشد.

صداقت

پایه و اساس هر رابطه حقیقی و سالمی، داشتن صداقت و دوری از دروغ و دورویی و خیانت است. صداقت می تواند بدترین لحظات به بهترین لحظات تبدیل کند و از بروز بسیاری از مشکلات حاد نیز جلوگیری کند.

گاهی نیز پیش می آید که حقیقت ناراحت کننده و تلخ است، اما زوج هایی که احترام متقابل را نسبت به یکدیگر دارند، زوج هایی هستند که از صحبت کردن درباره واقعیت و حقیقت، ترسی ندارند و حقیقت را جزئی از رابطه خود می دانند.

این افراد می توانند با احساسات خود مانند خشم یا ناراحتی، هنگام بیان حقیقت یا شنیدن آن مقابله کنند و بهترین و محترامانه ترین رفتار را از خود نشان دهند.

صداقت و احترام به نوعی علت و معلول یکدیگر هستند. هنگامی که فردی حقیقیت را بازگو نمی کند و به دروغ و ریا پناه می برد، شاید در مدت زمان کوتاهی نتیجه دلخواه را به دست آورد، اما بدون شک مقصد نهایی او شکست و اتفاقات منفی در زندگی مشترک است.

اهمیت دیگری که داشتن صداقت در رابطه دارد، احساس امنیتی است که فرد مقابل داده می شود. هنگامی که شما حقیقت را بیان می کنید، فرد مقابل از این امر هراسی ندارد که به دور از چشم او حرفی زده باشید یا فعالیتی خلاف میل او انجام داده باشید.

ایمان و اعتماد از نتایج مهم و با ارزش صداقت در زندگی مشترک هستند که با گذشت زمان و بیان حقایق به دست می آیند. نتایجی که گاهی می تواند رابطه شما را از شکست حتمی نیز نجات دهد.

احترام در ازدواج

انجام کارهای کوچک اما با تاثیر زیاد

زندگی مشترک بر خلاف ایام دوستی که هرکاری برای شاد کردن فرد مقابل و خریدن هر نوع هدیه ای در آن صورت می گرفت، تفاوت دارد.

در زندگی مشترک به دلایل مختلف مانند مشغله کاری، نبود زمان مناسب و هر دلیل دیگری شاید فرصتی برای انجام فعالیت های همانند ایام دوستی نیست.

اما می توان با انجام کارهایی هرچند کوچک و اهمیت دادن به مسائل کوچک، شادی و محبت را به قلب فرد مقابل روانه کرد.

فعالیت های کوچکی که می تواند روز فرد مقابل را بسازد و به او امید و انگیزه بالایی بدهد.

انجام چنین فعالیت هایی سبب می شود، علاوه بر ابراز احساسات و زنده نگه داشتن عشق در زندگی، احترام بسیار بالایی برای خود کسب کرده و در نگاه شریک زندگی، جایگاه ویژه ای داشته باشیم.

فضا دادن به یکدیگر

حمایت و مشارکت با همسرتان بسیار مهم است. اما شما نمی توانید به طور دائم در کنار او باشید و برای حل تمامی مشکلات او تلاش کنید.

در این صورت شما او را به خود وابسته کرده اید و استقلال را از او گرفته اید.

گاهی لازم است شریک زندگی خود را در مسائل و مشکلات تنها بگذارید و از بیرون کاجرا تماشا کنید که او برای حل مشکش چه می کند. در صورت نیاز به او کمک کنید.

کمک شما نیز باید به گونه ای باشد که مسیر او را هموار کند نه آنکه کل مساله را حل کرده و کاری را برای او باقی نگذارید.

زوج هایی احترام در ازدواج را امری مهم می دانند، به نقاط قوت یکدیگر در زندگی اعتقاد و اعتماد دارند و ایمان در آن ها از مدت ها پیش به وجود آمده است.

آن ها می دانند که فاصله خود را با شریک زندگی شان به چه میزان حفظ کنند. چه زمانی نیازمند فاصله گرفتن هستند و چه زمانی باید شتابان به کمک شریک زندگی خود بیایند.

با رعایت کردن چنین مساله ای، بسیاری از سوتفاهم ها حل خواهد شد و اعتماد به فرد مقابل نیز افزایش خواهد یافت. در این صورت است که می تواند آن رابطه را رابطه ای مسالمت آمیز همراه با عشق و محبت بخوانید.

مراقب از خود

هنگامی که ازدواج صورت می گیرد و دو فرد به یکدیگر متعهد می شوند که در تمام شرایط و موقعیت های سخت و آسان در کنار یکدیگر باشند، حفظ سلامتی خود و تلاش برای ارتقا آن نیز شاملش می‎شود.

احترام در ازدواج

به این معنا که اگر شما از سلامتی خود محافظت نکنید، شریک زندگی خود را نیز با مشکل مواجه کرده اید و فقط شما از درد و بیماری رنج نخواهید برد. بلکه هر دو نفر گرفتار مشکلات و بیماری خواهید شد.

درنتیجه از مواردی که احترام در ازدواج را دوچندان می کند، حفظ سلامتی خود و شریک زندگی و تلاش برای ارتقا هر دو مورد است.

اهمیت ندادن به سلامتی خود اهمیت ندادن به سلامتی شریک زندگی، هر دو می تواند رابطه ای شاید و فرح بخش از بین ببرد و مشکلات بدتری را در آینده نیز به وجود آورد.

زوج های موفق می دانند که باید اقدامات مراقبتی و سلامتی را به خوبی انجام دهند. مراقبت از رفتار زمانی می تواند بهترین نتیجه را در پیش داشته باشد که مراقبت از جسم نیز همراه آن باشد.

برای مراقبت از خود باید ورزش منظم داشت، خوب غذا خورد، خواب کافی داشت و به دیگر موارد حفظ سلامتی توجه کرد.

حتی قرار ملاقات منظم با پزشک و دندانپزشک نیز در این زمینه بسیار اهمیت دارد. با سرمایه گذاری روی سلامتی خود، به همسرتان ثابت  می کنید که به دنبال بهترین حالت خود برای او هستید و امید و انگیزه را در او به وجود می آورید.

نتیجه گیری

ازدواج اتفاقی فوق العاده است و باید بیشترین ارزش و احترام را برای آن قائل شد. با این حال، وقتی دو نفر با هم ازدواج می کنند، تغییرات زیادی در زندگی آن ها رخ می دهد و این احترام باید در هر شرایطی حفظ شود.

حتماً بین دو فرد در زندگی مشترک اختلاف نظر و مشاجره وجود دارد، اما می توان با اطلاع از مباحث مختلف در زمینه حفظ احترام، با اختلاف نظرها و مشاجره به خوبی برخورد کرد.

مهم ترین چیزی که برای موفقیت در ازدواج خود باید روی آن کار کنید میزان احترامی است که برای یکدیگر دارید.

احترام در ازدواج

سوالات متداول

  • احترام در زندگی مشترک به چه معناست؟

احترام به این معنی است که شما و همسرتان در زندگی زناشویی کاملاً برابر هستید. به عبارت دیگر هیچکس بالاتر و برتر از دیگری قرار نمی گیرد.

وقتی زوج ها برای یکدیگر احترام قائل می شوند، می توانند آزادانه رفتار کرده و شخصیت اصلی خودشان را نشان دهند.

درنتیجه علایق، نظرات و احساسات خودشان را بدون ترس از طرد شدن یا تلافی جویی از طرف شریک زندگی شان بیان می کنند.

  • مهم ترین موارد برای حفظ احترام در زندگی مشترک چیست؟
  • تأیید کردن و پذیرش: تأیید کردن یکی از مهم ترین کارهایی است که زوج ها برای یکدیگر انجام می دهند. به عبارت دیگر اینکه شریک زندگی تان حرف های شما را بشنود، از شما قدردانی کند و یا شما را بفهمد، نیاز اساسی به ارتباط را نشان می دهد.
  • کنجکاوی: زوج هایی که احترام یکدیگر را در طول زندگی حفظ می کنند و در مورد مسائل مختلف از یکدیگر سوال می پرسند، از موفقیت بیشتری برخوردار هستند.
  • رعایت عدالت: رعایت عدالت در زندگی مشترک به این معنا است که همان طوری که خود می پسندیم با ما در زندگی مشترک رفتار شود، با فرد مقابل (زن یا شوهر) خود نیز همان گونه رفتار کنیم.
  • عدم وجود وسواس “درست بودن همه چیز“: زندگی مشترک سراسر اشتباه و خطا است. زمانی می توان رابطه ای را موفق و سالم خواند که خوبی ها و بدی ها را در کنار یکدیگر داشته باشد و بتواند در زمان لازم بدی های رابطه و موارد منفی را به طور کلی، مدیریت کند.
  • صداقت: پایه و اساس هر رابطه حقیقی و سالمی، داشتن صداقت و دوری از دروغ و دورویی و خیانت است. صداقت می تواند بدترین لحظات به بهترین لحظات تبدیل کند و از بروز بسیاری از مشکلات حاد نیز جلوگیری کند.
  • انجام کارهای کوچک اما با تاثیر زیاد: می توان با انجام کارهایی هرچند کوچک و اهمیت دادن به مسائل کوچک، شادی و محبت را به قلب فرد مقابل روانه کرد. فعالیت های کوچکی که می تواند روز فرد مقابل را بسازد و به او امید و انگیزه بالایی بدهد.
  • فضا دادن به یکدیگر: حمایت و مشارکت با همسرتان بسیار مهم است. اما شما نمی توانید به طور دائم در کنار او باشید و برای حل تمامی مشکلات او تلاش کنید.
  • مراقب از خود: هنگامی که ازدواج صورت می گیرد و دو فرد به یکدیگر متعهد می شوند که در تمام شرایط و موقعیت های سخت و آسان در کنار یکدیگر باشند، حفظ سلامتی خود و تلاش برای ارتقا آن نیز شاملش می‎شود.

به این معنا که اگر شما از سلامتی خود محافظت نکنید، شریک زندگی خود را نیز با مشکل مواجه کرده اید و فقط شما از درد و بیماری رنج نخواهید برد. بلکه هر دو نفر گرفتار مشکلات و بیماری خواهید شد.

منبع

 

3.9/5 - (14 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx