مهارت های مدیریتی خود را با فرآیند تصمیم گیری بهتر بهبود ببخشید

یک نظر اضافه کنید
13 دقیقه مطالعه

مهارت های مدیریتی خود را با فرآیند تصمیم گیری بهتر بهبود ببخشید

شما هر روز تصمیماتي اتخاذ مي كنيد. از لحظه ای که از خواب بیدار می شوید، شروع به تصمیم گیری می کنید. شما تصمیم می گیرید که برای صبحانه چه بخورید، چه بپوشید و آیا 15 دقیقه را صرف تمرین، مدیتیشن یا خواب اضافی کنید. این تصمیمات کوچک و بزرگ در تمام طول روز ادامه دارد.

برخی از تصمیمات خیلی پیچیده نیستند و با اندكي فكر كردن به نتيجه مي رسند. تصمیمات دیگر باید با تفكر و دقت بيشتر باشد. اگر مدیر هستید یا می خواهید یکی از آنها باشید، فرآیند تصمیم گیری در پست های مدیریتی نیازمند توجه بیشتر به جزئیات است.

مهارت های مدیریتی خود را با فرآیند تصمیم گیری بهتر بهبود ببخشید

چرا اینقدر تصمیم گرفتن سخت است؟

اگر مدیری هستید که گاهی از تصمیم گیری می ترسد، قابل درک است. وقتی فرآیند تصمیم ‌گیری را رهبری می ‌کنید، موارد زیادی در خطر است. اعضای تیم شما روی شما حساب می کنند که رهبر خوبی باشید. گاهی اوقات، ممکن است زمان قابل توجهی برای بهترین تصمیم گیری نداشته باشید.

در مواقع دیگر، اطلاعاتی که در دسترس شما است ممکن است مسیر عملی ساده ای را ارائه نکند. ترس از تصمیم گیری اشتباه می تواند در سر شما بیفتد و شما را پر از شک و تردید کند. گاهی اوقات، ممکن است با خستگی تصمیم گیری دست و پنجه نرم کنید و حتی با کوچکترین تصمیمی احساس خستگی کنید.

تصمیم گیرنده بودن پر از فرصت هایی با شانس موفقیت و شکست است. گرفتن یک تصمیم بد همیشه یک احتمال است. نکته کلیدی این است که با اطلاعاتی که در دسترس دارید بهترین تصمیمات ممکن را بگیرید.

به آموزش و دانش خود اعتماد کنید، اما همچنین به کار بر روی بهبود فرآیندهای تصمیم گیری خود ادامه دهید.

اما اعتماد به توانایی های خود و داشتن اعتماد به نفس بدون تمرين محقق نمی شود. اگر به دنبال کمک با اعتماد به نفس خود هستید، بررسی کنید که مربیان چه کاری می توانند برای شما انجام دهند. ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم در تصمیم گیری های مدیریتی خود راحت تر باشيد.

گام های اصلی برای تصمیم گیری به عنوان یک مدیر چیست؟

کل فرآیند چگونگی و زمان تصمیم گیری می تواند زیاد به نظر برسد؛ اما آماده بودن و دنبال کردن مراحل می تواند به شما در داشتن یک فرآیند تصمیم گیری منطقی کمک کند.

شما در طول زمان فرآیند خود را توسعه خواهید داد، اما به ایجاد یک چارچوب اساسی کمک می کند.

در اینجا یک فرآیند گام به گام وجود دارد که می توانید هنگام تصمیم گیری مدیریتی دنبال کنید:

مهارت های مدیریتی خود را با فرآیند تصمیم گیری بهتر بهبود ببخشید

 1. تصمیمی را که باید بگیرید مشخص کنید

تشخیص اینکه در مورد چه چیزی باید تصمیم بگیرید ضروری است. به این ترتیب، می دانید که چه مشکلی را حل می کنید. اگر از جزئیات چیزی که با آن سر و کار دارید اطلاعی ندارید، مطمئن شوید که برای آشنایی با آنها وقت گذاشته اید.

 1. اطلاعات مربوطه را مرور کنید

بعد از اینکه روی تصمیمی که باید بگیرید تمرکز کردید، می توانید طوفان فکری را شروع کنید. برای تصمیم گیری آگاهانه، باید تمام اطلاعات موجود را بررسی کنید.

مرور بسیاری از اطلاعات می تواند هرج و مرج شود. سعی کنید با استفاده از استراتژی هایی مانند فلوچارت یا یادداشت های رنگی سازماندهی کنید. شما نمی خواهید یک سند مهم را در ميان انبوهي ديگر از صدها سند ديگر از دست بدهید.

 1. در مورد جایگزین های ممکن فکر کنید

چند راه حل ممکن برای این تصمیم وجود دارد؟ از آنجایی که اطلاعات خود را به دقت بررسی کرده اید، احتمالاً چندین گزینه را در نظر گرفته اید. گزینه های زیادی می تواند وجود داشته باشد، اما این مرحله ای نیست که شما بهترین انتخاب را پیدا کنید.

سوال بپرسید. سپس، به هر بازخوردی که در مورد این گزینه ها از اعضای تیم خود یا سایر افراد قابل اعتماد دریافت می کنید گوش دهید. چیزهای زیادی برای فکر کردن خواهید داشت، بنابراین به روش های سازمانی خود پایبند باشید.

 1. شواهد خود را بسنجید

اکنون که راه حل های احتمالی خود را دارید، زمان آن رسیده است که همه جوانب مثبت و منفی را بسنجید. به رقبای خود و نتایجی که با چنین تصمیماتی داشته اند فکر کنید. كاميابي ها و شكست های احتمالی را که می توانید برای هر جایگزین ممکن تجربه کنید، مرور کنید.

شما همچنین می توانید در نظر بگیرید که تصمیم شما چه تأثیری بر اعضای گروه و سهامداران خواهد داشت. آنها باید با چه نوع تغییری سازگار شوند ؟ برای رسیدن به این مرحله عجله نکنید. شما می خواهید تصمیمی بگیرید که در آن احساس راحتی و اطمینان داشته باشید.

مهارت های مدیریتی خود را با فرآیند تصمیم گیری بهتر بهبود ببخشید

 1. بین گزینه های خود یکی را انتخاب کنید

شما به مرحله ای رسیده اید که تصمیم نهایی خود را می گیرید. اطلاعات و گزینه های خود را مرور کنید و شواهد خود را بسنجید. سپس می توانید تصمیم خود را بگیرید. به خود اعتماد داشته باشید.  شما براي گرفتن اين تصميم آماده هستید. شما مجبور نیستید تصمیمات عالي بگیرید. شما باید تصمیمات خوبی بگیرید.

 1. اقدام کنید

مرحله آخر اجرای تصمیم شماست. برنامه ای ایجاد کنید که شما و کسب و کارتان را برای موفقیت آماده کند. برنامه ریزی استراتژیک شما ممکن است کمی طول بکشد، اما این برای موفقیت تصمیم شما مهم است. اگر آن را به درستی اجرا نکنید، از مزایای زیادی برخوردار نخواهید شد.

 1. در مورد تصمیم خود فکر کنید

برخی افراد این را یک مرحله پاداش می دانند؛ اما اگر می خواهید تصمیم گیرنده بهتری شوید، بسیار مهم است. شما از یک مدل تصمیم گیری پیروی کرده اید. شما تصمیم خود را گرفتید و آن را اجرا کردید.

اکنون که کارتان تمام شده است، به این فکر کنید که مهارت های تصمیم گیری شما چقدر به شما کمک کرده است و چه کارهایی را متفاوت انجام می دهید.

هدف در تأمل این نیست که خود را متقاعد کنید که همه انتخاب های درست را انجام داده اید. هدف این است که در مورد اینکه چه چیزی موثر بوده و چه چیزی در مورد نحوه برخورد شما با این تصمیم صادق باشید.

آیا مشکلی را که ابتدا شناسایی کردید حل کردید؟ چقدر در جمع آوری اطلاعات مهارت داشتید؟ آیا اهداف شما محقق می شود؟

یادداشت برداری می تواند به شما کمک کند از اشتباهات خود درس بگیرید و فرآیندهای تصمیم گیری موثرتری را برای آینده بیاموزید. به این ترتیب می توانید تصمیم گیرنده بهتری برای زمانی که تصمیمات سخت تر می شوند، شوید.

مهارت های مدیریتی خود را با فرآیند تصمیم گیری بهتر بهبود ببخشید

چالش های رایج

فرآیند تصمیم گیری شامل چالش های زیادی است که همه آنها را تجربه می کنند. فرقی نمی کند که یک سال، پنج سال یا 15 سال تصمیمات مدیریتی گرفته اید: این چالش ها می توانند بر هر کسی تأثیر بگذارند.

در اینجا چهار چالش متداول وجود دارد که ممکن است در فرآیند تصمیم گیری با آنها مواجه شوید:

 1. داشتن اطلاعات بیش از حد

با تمام اطلاعاتی که جمع آوری کرده اید، به راحتی می توانید غرق شوید. داشتن دانش بسیار کم نیز می تواند مشكل زا باشد و اجازه دهید تعصبات شما از بین بروند. با تمرین، اولویت ‌بندی و انتخاب حیاتی ‌ترین اطلاعات برای مرور آسان ‌تر می ‌شود.

اگر برای گرفتن تصمیمات بهتر خود نیاز به تحقیقات بیشتری دارید، دریغ نکنید. مهارت های تحقیق هرگز از مد نمی افتد و شما می دانید که چگونه آنچه را که پیدا می کنید اولویت بندی کنید.

هرچند واقع بین باشید. به عنوان یک مدیر، به ندرت تمام وقت یا اطلاعاتی را که ممکن است دوست داشته باشید در اختیار دارید. 100 درصد مطمئن بودن هدف نیست.

 1. اعتماد به نفس بیش از حد

حتی اگر تمام تلاش خود را برای تصمیم گیری آگاهانه انجام می دهید، همیشه ممکن است تصمیم اشتباه بگیرید. بخشی از زندگی است؛ اما اگر این احتمال را نپذیرید، می تواند شما را مستعد اشتباه یا شکست کند. اعتماد به نفس عالی است، اما اعتماد به نفس بیش از حد می تواند منجر به اشتباهات غیر ضروری شود.

مهارت های مدیریتی خود را با فرآیند تصمیم گیری بهتر بهبود ببخشید

 1. عدم شناسایی مشکل به درستی

اولین قدم در فرآیند تصمیم گیری شما یک مرحله مهم است. این کار سبك بقیه تحقیقات و مشاوره شما را تنظیم می کند. اگر تشخیص ندهید که در مورد چه چیزی می خواهید تصمیم بگیرید، در نهایت نمی توانید به بهترین تصمیم برسید.

برخی از تصمیمات پیچیده هستند و به زمان زیادی نیاز دارند، پس عجله نکنید.

 1. تصميم گيري مشاركتي

نکته اصلی این است که گاهی اوقات شما تصمیم گیرنده هستید. به عنوان یک مدیر، شما تصمیم نهایی را می گیرید، اما شنیدن بازخورد و همکاری مشترک بسیار مهم است. با تیم خود روشن باشید که آیا تصمیم تان مشارکتی خواهد بود یا خیر تا انتظارات نادرست ايجاد نكنيد.

آیا به عنوان یک تیم رای می گیرید؟ یا اینکه نظر آنها را جويا مي شويد تا بتوانید تصمیم نهایی را خودتان بگیرید؟ در مورد معیارهایی که برای تصمیم گیری استفاده می کنید و اینکه روند و جدول زمانی چه خواهد بود تا حد امکان شفاف باشید.

اگر بقیه اعضای تیم شما نتوانند در مورد چیزی به توافق برسند، تصمیم شما را چالش برانگیزتر می کند و ارتباطات واضح را مهم تر می کند. حتي ممکن است لازم باشد مهارت های ارتباطی تیم خود را تقویت کنید یا در مورد استراتژی های حل مشکل با بقیه اعضای تیم خود بحث کنید.

4 نکته حرفه ای برای تصمیم گیری شما

قطعا برای هر تصمیمی که می گیرید لحظات آسان و چالش برانگیزی وجود خواهد داشت. در اینجا چهار نکته نهایی وجود دارد که به شما کمک می کند در تصمیماتی که می گیرید اعتماد به نفس داشته باشید:

 1. از ابزارهای سازمانی بهره ببرید
 2. واضح و منظم با همه افراد درگیر ارتباط برقرار کنید
 3. روتینی را پیدا کنید که برای شما مفید باشد و به آن پایبند باشید
 4. اجازه ندهید اشتباهات گذشته شما را در تصمیم گیری های آینده مردد کند

مهارت های مدیریتی خود را با فرآیند تصمیم گیری بهتر بهبود ببخشید

افکار نهایی

برای تقویت مهارت ها و توانايي تصمیم گیری خود آماده اید؟ همیشه جا برای پیشرفت وجود دارد؛ به خصوص در پست های مدیریتی. رهبری یک هدف پويا است و مربیان مي توانند به شما کمک کنند تا مهارت ‌های تصمیم‌ گیری و سایر مهارت ‌های رهبری خود را تقویت و اصلاح کنید.

منبع:

 • https://www.betterup.com/blog/decision-making-process-in-management?hsLang=en

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx