چگونه اعتیاد به تلفن همراه را ترک کنیم؟

یک نظر اضافه کنید
11 دقیقه مطالعه

چگونه اعتیاد به تلفن همراه را ترک کنیم؟

همه می‌دانند اعتیاد مضر است، اما بسیاری از مردم متوجه نیستند که به چه کارهایی در طول روز اعتیاد دارند. به نظرم کاملا حق دارند چون تشخیص این اعتیاد، آن هم زمانی که در میان میلیاردها نفر شایع و معمولی است، بسیار سخت است.

موضوع بحث امروزم در مورد سیگار کشیدن، مواد مخدر یا مشروبات الکلی نیست، اما چیزی است که درست به اندازه این ها اعتیادآور و احتمالاً به همان اندازه مضر است.

من در مورد اعتیاد شما به تلفن همراهتان صحبت می کنم.

آیا می دانستید که هر فرد به طور متوسط ​​روزی 110 بار گوشی خود را چک می کند؟

چگونه اعتیاد به تلفن همراه را ترک کنیم

در اینجا آمار های دیگری وجود دارد که ممکن است شما را در مورد اعتیاد به تلفن همراه شگفت زده کند:

 • سه چهارم مردم وقتی از خواب بیدار می‌شوند بلافاصله گوشی خود را چک می کنند.
 • از هر 3 کاربر تلفن هوشمند، 1 نفر در طول شب از خواب بیدار می شود تا گوشی خود را برای نوتیفیکیشن های احتمالی چک کند. (این میزان در افراد 18 تا 24 ساله 50 درصد بیشتر است).
 • محققان دریافتند استفاده زیاد از تلفن همراه با استرس و اختلالات خواب در زنان مرتبط است.
 • همین مطالعه نشان داد که استفاده زیاد از تلفن همراه با اختلالات خواب و علائم افسردگی در مردان مرتبط است.
 • استفاده طولانی مدت از تلفن همراه باعث می شود گردن خود را قوس دهید و بدن خود را در حالتی نامناسب نگه دارید. این می‌تواند منجر به گردن درد و کمردرد مزمن شود.

بسیاری از مطالعات اخیر؛ شبکه های اجتماعی را با افسردگی و اضطراب مرتبط دانسته‌اند. طبق این مطالعات از سال 2010، زمانی که اکثر مردم به خرید گوشی‌های هوشمند روی آوردند، افسردگی و اضطراب در جامع به تدریج افزایش یافت.

من هم مانند همه شما روزانه از گوشی های هوشمند استفاده می‌کنم و نمی‌خواهم بگوبم که تلفن های همراه کاملا مضر هستند و باید آنها را دور بیندازید. در جهان امروز این اصلا شدنی نیست فقط می‌خواهم نسبت به آسیب های آن آگاه باشید.

 

اگر شما هم درگیر موارد زیر هستید بدانید که معتاد تلفن همراهتان شده‌اید:

 • نصف شب در رخت خواب درازکشیده‌ای اما به جای آرام کردن ذهنت و آماده شدن برای خواب، مدام گوشیت رو چک میکنی.
 • در حین راه رفتن مشغول تایپ کردن پیامک می‌شوید
 • زمانی که به یک مهمانی دعوت شده‌اید، در عوض شروع مکالمه با افراد حاضر در دنیای واقعی؛ به سمت تلفن همراه و سیر کردن در شبکه های مجازی کشیده می‌شوید.
 • تلفن را حتی تا داخل حمام هم باخود دارید.
 • وقتی گوشی خود را همراه ندارید یا در خانه آن را جا میگذارید مضطرب می شوید. باوجود اینکه می‌دانید آن را کجا گذاشتید، همچنان مضطرب هستید، این معنای وابستگی شما به آن است…

چگونه اعتیاد به تلفن همراه را ترک کنیم

7 راه برای کنترل این اعتیاد و پس گرفتن زندگی‌تان:

 1. بپذیرید که معتاد به تلفن همراه هستید:

اول از همه باید بپذیرید چه کسی مسئول این اعتیاد است، شما یا تلفن‌تان؟ البته که شما! دلیل اینکه زیاد گوشی خود را چک می کنید این است که به آن عادت کرده‌اید.

ترک هر عادتی چه خوب باشد چه بد، سخت است زیرا مغز شما عادت ها را راهی برای بقای خودش می داند و در برابر تغییر مقاومت می‌کند. بدیهی است که 100 مرتبه در روز گوشی خود را چک کردن یا کشیدن یک پاکت سیگار عادت خوبی نیست، اما مغز شما این را متوجه نمی شود.

پس در اولین مرحله بپذیرید که به این کار وابسطه شده‌اید. سپس، از دیگر مراحل زیر برای تغییر عادات خود استفاده کنید.

 1. خود را از شر اپلیکیشن های اضافی خلاص کنید:

چه تعداد از برنامه های تلفن همراهتان به شما کمک می‌کند زندگی موفق تری داشته باشید؟ این برنامه ها هرچقدر هم جذاب و سرگرم کننده باشند چیزی جز وقت تلف کردن برای شما دارند؟ همین الان بردارید با یک دو دو تا کردن ساده، تمام برنامه های بدون کاربرد گوشی‌تان را حذف کنید. هم حافظه ذخیره سازی بیشتری برای فیلمبرداری از لحظات خوش بدست می‌آورید و هم وقتی برنامه های کمتری داشته باشید، کمتر به سراغ گوشی می‌روید.

از برنامه هایی که حتما باید نصب داشته باشید، برنامه ای است که میزان استفاده شما را ردیابی می‌کند. به این ترتیب می توانید بفهمید کدام برنامه ها بیشترین زمان را در طول روز از شما می گیرند.

به عنوان مثال، اینستاگرام در آپدیت های جدید این امکان را به شما می‌دهد که از مدت زمان استفاده این اپلیکیشن در پروفایل شخصی تان با خبر شوید. گاهی اوقات که خودم آمار روزانه یا هفتگی را می‌بینم، از این که زمان زیادی را در آنجا صرف می‌کنم و به آن دقتی نداشتم وحشت می‌کنم.

و آخرین پیشنهادم برای این بخش این است که اگر بیش از حد از رسانه های اجتماعی استفاده می‌کنید، حداقل یکی دو صفحه انگیزشی را هم دنبال کنید.

چگونه اعتیاد به تلفن همراه را ترک کنیم

 1. نوتیفیکیشن اکثر برنامه ها را خاموش کنید:

نوتیفیکیشن ها بزرگترین حواس پرتی برایتان هستند و بهره وری شما را از بین می برند؛ زیرا یک اعلان می‌تواند شما را به ایمیل، اینستاگرام، تلگرام یا پیامک هدایت کند و تمرکز کردن هنگام کار یا مطالعه را تقریباً غیرممکن می‌کنند. اعلان ها را خاموش کنید و درعوض به مدت نیم ساعت در ظهر و شب هر اپلیکیشن را باز کنید تا از پیام های جدید مطلع شوید. با این روش به شما تضمین می‌دهم زمان استفاده شما از تلفن همراه به شدت پایین می یابد و بهره وری شما سر به فلک می کشد!

 1. تلاش کنید با ترفند هایی مدت زمان استفاده از گوشی را کم کنید:

در حال حاضر عادت دارید مرتب گوشی خود را چک کنید؛ اما با چند ترفند می‌توانید تمرین کنید کمتر از آن استفاده کنید. یک ترفند این است که گوشی را به مدت 3 یا 4 ساعت در یک کشو بگذارید و به کسانی که مرتباً با آنها در ارتباط هستید بگویید به کمی فضا برای استراحت نیاز دارید و من مطمئن هستم که آنها شما درک می‌کنند. تمرین مهمی است که بتوانید این چند ساعتِ بدون گوشی، سر خود را گرم کنید. می‌توانید باشگاه بروید؛ کتاب بخوانید، کمی با اهل خانواده هم صحبت شوید یا برای کار های دیگری که دوست دارید وقت بگذارید.

 1. توجه کنید کجا دارید از گوشی استفاده می‌کنید:

تلفن شما نه تنها زمان را از شما می‌گیرد، بلکه گاهی اوقات بسیار خطرناک است. هر ساله افراد زیادی به دلیل گرفتن عکس های سلفی، نگاه کردن به تلفن خود در گذرگاه ها و ارسال پیامک حین رانندگی جان خود را از دست می دهند.

اجازه ندهید تلفن همراه زندگی شما را خراب کند. مراقب زمان استفاده از آن باشید و مطمئن شوید که خود یا دیگران را به خطر نمی اندازید!

 1. گوشی را تا سر سفره شام با خود نبرید:

مگر شما یک وبلاگ نویس مواد غذایی هستید که باید از غذای خود برای کارفرما عکس بگیرید؛ چرا حتی موقع خوردن غذا هم دست از سر این وسیله برنمی‌دارید؟

تلفن همراه را به بهانه شارژ شدن به پریز بزنید و خودتان راحت سر سفره بروید. یک بار که این کار را انجام دادید تازه می‌فهمید تا به حال هیچ چیز از طمع و مزه غذا حس نکرده بودید

اگر مجبور به صرف غذا بیرون از خانه هستید، حتما گوشی را در جیب یا کیف خود بگذارید. حتی گذاشتن آن روی میز یادآور ناخودآگاهی است که می‌خواهد اعلان های احتمالی را بررسی کند و مدام شما را وسوسه می‌کند. این لعنتی را حداقل موقع غذا خوردن کنار بگذارید تا از شامتان لذت واقعی را ببرید.

چگونه اعتیاد به تلفن همراه را ترک کنیم

 1. روزانه یک آلارم برای استراحت به چشم خود تنظیم کنید:

هر شب ساعت 9 شب، گوشی را روی حالت هواپیما تغییر می‌گذارم، یا آن را تا ساعت 7 صبح روز بعد در اتاق دیگری رها می‌کنم.

دوستان و خانواده فهمیده‌اند که من اساساً 9 شب تا 7 صبح در دسترس نیستم. اگر نمی‌توانید از 9 تا 7 گوشی را در حالت هواپیما بگذارید، حداقل دو مرتبه در طول روز این کار را انجام دهید تا به چشم و مغز خود استراحت داده باشید.

حرف آخر:

حال که متوجه شدید به تلفن همراه اعتیاد دارید و در حال کم کردن این اعتیاد هستید، خودتان را سرزنش نکنید. تو تنها نیستی. میلیارد ها نفر در جهان به این بیماری مبتلا هستند. مهم این است که اکنون آگاه شدی و در حال مبارزه برای تغییر هستی.

از روش هایی که بالا گفتم استفاده کنید، قول می دهم می‌توانید اعتیاد به تلفن همراه را شکست دهید و زندگی جدید خود را بیشتر دوست خواهید داشت.

به یاد داشته باشید، شما باید گوشی را کنترل کنید، نه اینکه گوشی شما را کنترل کند.

منبع:

 

3.4/5 - (11 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx