تکنیک های انگیزشی نهایی

یک نظر اضافه کنید
19 دقیقه مطالعه

تکنیک های انگیزشی نهایی: چگونه در خود انگیزه ایجاد کنیم

مقاله زیر چند تکنیک انگیزشی عالی را به شما معرفی می کند که به شما کمک می کند تا بدانید چگونه به طور موثر انگیزه خود را بالا ببرید.

تعریف انگیزه:

انگیزه دلیل رفتار فرد را تعیین می کند، به طور خاص: رفتار هدف مدار یک فرد. انگیزه افراد را قادر می سازد تا برای رسیدن به اهداف و آرزوهای مورد نظر خود اقدام کنند. بیشتر انسان ها انگیزه خود را یا از کمبودها یا به دلیل نیازها (نیاز به قدرت، موفقیت و وابستگی) به دست می آورند.

وقتی از انگیزه صحبت می کنیم، می توانیم بین انگیزه درونی و انگیزه بیرونی تفاوت قائل شویم. انگیزه درونی توسط علایق، احساسات، اهداف یا نیازهای مختلف یک فرد هدایت می‌شود، در حالی که انگیزه بیرونی از بیرون (محیط) فرد مانند چالش ‌ها، شناخت و قدردانی ناشی می‌شود. انگیزه درونی را می توان با استفاده از تکنیک های انگیزشی تقویت کرد در حالی که انگیزه بیرونی مستلزم افزایش عوامل یا تأثیرات بیرونی است.

تکنیک های انگیزشی نهایی

این مقاله عمدتاً بر انگیزه درونی تمرکز دارد؛ بنابراین تکنیک های انگیزشی را به شما ارائه می دهد که به شما امکان می دهد بدانید چگونه به طور موثر انگیزه را در خود ایجاد کنید. با این وجود، من یک تکنیک انگیزشی را نیز گنجانده ام که به شما اهمیت یک منبع انگیزه بیرونی و نحوه استفاده از آن را نشان می دهد!

تکنیک های انگیزشی موثر:

تکنیک ‌های انگیزشی زیر به شما کمک می‌کند تا انگیزه و اشتیاق را ایجاد، حفظ و تقویت کنید و به شما کمک می‌کند تا بدانید چگونه به شیوه‌ای مؤثر به خود انگیزه دهید.

قدرت انگیزشی اهداف:

اهداف منبع بزرگی از انگیزه هستند، زیرا به ما کمک می کنند تا انگیزه خود را تقویت کنیم و تمرکز و جهت گیری لازم را اتخاذ کنیم و بنابراین باید در لیست تکنیک های انگیزشی ما اضافه شوند. اهداف عاقلانه به ما این امکان را می دهند که هر کاری که لازم است انجام دهیم که به ما کمک می کند تا استقامت و میزان موفقیت خود را در اهداف تعیین شده به شدت افزایش دهیم.

پشتکار به ویژه زمانی ضروری است که اهداف بسیار بلندپروازانه ای برای خود تعیین کنیم. مهمترین جنبه یک هدف مؤثر این است که شما آن را برای خود انتخاب کرده اید و واقعاً می خواهید به آن برسید. آنقدر که احساس شور و نشاط در شما ایجاد می کند و انگیزه شما را به شدت افزایش می دهد. در عوض، اهداف و مقاصد دریافتی از دوستان، شریک زندگی یا خانواده شما هیچ سود انگیزشی برای شما ندارد.

مطمئن شوید که از استراتژی‌ های قدرتمند تعیین هدف استفاده می‌کنید که به شما امکان می‌دهد اهداف مؤثری را تعیین کنید که انگیزه را تقویت می‌کند. نکته بسیار مفید دیگر این است که سعی کنید اهداف خود را با احساسات مثبت مرتبط کنید، زیرا این کار اراده شما را برای دستیابی به این اهداف تقویت می کند. هر چه بیشتر برای دنبال کردن یک هدف بلند پروازانه هیجان زده باشید، انگیزه بیشتری برای انجام آن خواهید داشت!

تکنیک های انگیزشی نهایی

تابلوی چشم انداز: خودانگیختگی مؤثر

هنگامی که اهداف موثری را برای خود تعیین کردید، مهم است که اهداف خود را در ذهن داشته باشید، زیرا تا زمانی که این اهداف را فراموش نکنید، آنها به شما انگیزه می دهند. برای رسیدن به این هدف، باید اهداف خود را در فهرستی که یک یا دو بار در روز می خوانید، یادداشت کنید. موثرترین راه حل برای حفظ اهداف و آرزوها، ایجاد یک تابلوی چشم انداز است که شامل عکس هایی از تمام اهدافی است که می خواهید به آنها برسید.

تابلوهای مصور انگیزه را به شدت تقویت می کنند، زیرا برای شما آسان تر خواهد بود که احساسات مثبت بیشتری را با اهداف در قالب یک تصویر مرتبط کنید تا به صورت فهرستی از کلمات [یک تصویر هزار کلمه ارزش دارد…]. مطمئن شوید که تخته مصور را در مکانی قرار دهید که حداقل یک یا دو بار در روز آن را ببینید. حتی بهتر از این: آن را روی میز خانه، دفتر کار یا مکان دیگری قرار دهید که در طول یک روز معمولی بیشترین انگیزه را داشته باشید.

تجسم

اهداف والا انگیزه را تقویت می کنند، اما برای رسیدن به اوج انگیزه، اگر می خواهید مطمئن شوید که از اهداف والا بیشترین سود را می برید، باید اهداف خود را تجسم کنید. تجسم یک کار سخت ذهنی نیست، زیرا فقط نیاز دارد که یک تصویر یا صحنه از نتیجه مورد نظر را تصور کنید. برای مثال دستیابی به یک هدف این به شما کمک می کند تا خودباوری خود را تقویت کنید و علاوه بر آن ذهن را برای رسیدن به اهداف خود آماده کنید.

تکنیک های تجسم بسیار مؤثر هستند زیرا ذهن ما نمی تواند بین یک موقعیت واقعی و یک تجربه ذهنی بسیار فشرده تمایز قائل شود. برای اینکه بیشترین بهره را از تجسم ببرید، مهم است که تحقق یک هدف را تا حد امکان واقعی، از دیدگاه اول شخص و با همان لذت و هیجانی که در واقعیت تجربه می کنید، تجسم کنید. هرچه بتوانید تصور کنید که چگونه به اهداف خود می رسید، انگیزه واقعی بیشتری خواهید داشت. اطمینان حاصل کنید که در محیطی تجسم کنید که به هیچ وجه در این حین این فرآیند دچار وقفه نشوید.

تکنیک های انگیزشی نهایی

موسیقی: ساده ترین تکنیک انگیزشی

موسیقی می‌تواند انگیزه ‌ای فوق‌ العاده باشد، زیرا می ‌تواند احساسات مثبت را در ما برانگیزد، وقتی درست انتخاب شود حتی می‌تواند به ما انگیزه دهد. در مقایسه با سایر تکنیک های انگیزشی ذکر شده در این مقاله، موسیقی قطعاً می تواند به عنوان ساده ترین روش انگیزشی در نظر گرفته شود. موسیقی تصنیف یا آهنگ هایی با متن غمگین هیچ تأثیر مثبتی بر انگیزه ما ندارند، زیرا در ما آرامش، غم، خستگی یا حتی احساسات منفی ایجاد می کنند.

به عنوان یک قاعده کلی، شما باید آهنگ های مورد علاقه خود را به عنوان انگیزه انتخاب کنید، یا آهنگ هایی که از ژانر موسیقی که دوست دارید هستند. شما به راحتی می توانید آهنگ های انگیزشی را پیدا کنید زیرا آنها بلافاصله به شما انرژی می دهند و به شما اجازه می دهند با گوش دادن به آنها انگیزه پیدا کنید. موسیقی ساده ترین و در عین حال از موثرترین تکنیک های انگیزشی است که یک فرد می تواند در زندگی خود ادغام کند.

هنگامی که تعدادی آهنگ انگیزشی را پیدا کردید، می توانید در طول مسیر به محل کار به آنها گوش دهید تا برای روز آینده به خود انرژی دهید. در ادامه با تعدادی از انگیزه بخش ترین آهنگ ها آشنا می شوید. لطفاً به خاطر داشته باشید که سلیقه موسیقی از فردی به فرد دیگر متفاوت است، بنابراین ممکن است برخی آهنگ های انگیزشی دیگر را نسبت به بعضی دیگر ترجیح دهید.

انگیزه بخش ترین آهنگ ها:

اگر می خواهید از موسیقی به عنوان انگیزه در زندگی روزمره خود استفاده کنید، می خواهم چند آهنگ بسیار انگیزشی را به شما توصیه کنم:

بهترین آهنگ انگیزشی توسط خوزه کوینترو با عنوان: ۳۰۰ Violin Orchesta ساخته شده است.

تکنیک های انگیزشی نهایی

در ادامه می توانید چند آهنگ انگیزشی دیگر را بیابید:

 • Bill Conti – Gonna Fly Now
 • Michael Jackson – Beat it
 • Snap – I got the Power
 • Paul Engemann – Push It to The Limit
 • Eminem – Till I Collapse
 • Christina Aguilera – Fighter
 • Enya – Orinoco Flow
 • Phil Collins – Sussudio
 • Queen – We Will Rock You
 • Kenny Loggins – Danger Zone
 • ACDC – Thunderstruck
 • Blur – Song 2
 • Survivor – Eye of the Tiger
 • Jonny Cash – I Can See Clearly Now
 • MC Hush – All I Got
 • DMX ft. Fort Minor – Give me a Sign (Remix)
 • Nas – Hero
 • Kanye West – Go Hard
 • ۵۰ Cent – Ready for War
 • Ennio Morricone – The Ecstasy of Gold

انگیزه بصری:

«یک عکس معادل هزار کلمه ارزش دارد.»

~ ضرب المثل چینی

قبلاً ذکر شد که وقتی از مزایای انگیزشی ایجاد یک تابلوی مصور صحبت کردم، تصاویر می توانند انگیزه را تقویت کنند. علاوه بر این، می توانید از تصاویر انگیزشی نیز استفاده کنید، زیرا آنها در یک ثانیه، احساسات بسیار مثبتی را هنگام مشاهده برمی انگیزند. شما می توانید یک تصویر انگیزشی برای خود بسازید (یک عکس که نقاشی شده است) که احساسات هیجانی مثبت را با آن مرتبط کنید، یا می توانید یک جستجوی سریع در اینترنت برای پوسترهای انگیزشی داشته باشید.

تکنیک های انگیزشی نهایی

پاداش: اشتیاق خود را بیشتر کنید

فرآیند پیوند دادن یک پاداش با یک نیاز (در اینجا: دستیابی به یک هدف) مؤثرترین روش انگیزشی است، بیش از سایر تکنیک های انگیزشی، زیرا پاداش به شما امکان می دهد احساسات مثبت را با تلاش هایی که برای رسیدن به هدف انجام می دهید مرتبط کنید.

پاداش اشتیاق شما را برای دستیابی به یک هدف تشدید می کند، زیرا تنها زمانی پاداش دریافت خواهید کرد که به هدف دست یابید. این تکنیک پاداش به ما امکان می‌دهد تا ذهن خود را برنامه‌ریزی کنیم که تلاش زیاد مساوی است با موفقیت که در نهایت برابر است با پاداش (و احساسات مثبت): [تلاش = موفقیت = احساسات مثبت]. زمانی که می‌خواهیم اهداف بلند پروازانه ‌ای را دنبال کنیم، روش تعیین پاداش می‌تواند بسیار مؤثر باشد، زیرا به ما کمک می‌کند استقامت و دیدگاه لازم را برای انجام «هر کاری که لازم است» تا رسیدن به هدف ارتقا دهیم.

علاقه و تعهد:

اگر تا به حال کاری را انجام داده اید که به آن بسیار علاقه مند بوده اید، از مزایای علاقه واقعی به عنوان یک عامل انگیزشی آگاه هستید. ممکن است احساس کرده باشید که به آن کار متعهد هستید و اشتیاق زیادی برای به اتمام رساندن آن کار دارید. اگر بتوانید تعهد و علاقه را به وظایف خود پیوند دهید، انگیزه خود را ارتقا داده و انگیزه خود را تقویت خواهید کرد.

اگر با کاری روبرو هستید که واقعاً آن را دوست ندارید و به آن علاقه ندارید، باید سعی کنید مشخص کنید که چه مزایایی ممکن است پس از انجام آن کار به شما ارائه شود. پس از اتمام کار، با تجسم نتیجه مثبت، انگیزه بیشتری دریافت می کنید! با این کار می توانید تمرکز خود را بر جنبه های مثبت یک کار متمرکز کنید، نه اینکه به جنبه های منفی آن فکر کنید.

تکنیک های انگیزشی نهایی

انگیزه را در زندگی خود ادغام کنید:

تکنیک های انگیزشی که قبلا ذکر شد به شما امکان می دهد انگیزه خود را افزایش دهید و یا تقویت کنید، اما برای اینکه انگیزه خود را در سطح ثابت و بسیار بالا نگه دارید، باید انگیزه را در زندگی روزمره خود ادغام کنیم. این را می توان با پیدا کردن جنبه های انگیزشی زندگی خود و سپس ادغام آنها در روال روزانه خود به دست آورد.

برخی از افراد می توانند با خواندن برخی از جملات انگیزشی به خود انگیزه بدهند، در حالی که برخی دیگر ترجیح می دهند با ورزش منظم انگیزه بگیرند. هر چیزی که به شما انگیزه می دهد: آن را در برنامه روزانه خود ادغام کنید و جزو عادات روتین خود کنید! این می تواند به عنوان مثالی برای تجسم اهداف خود در صبح و عصر، یا تصور تمام جنبه های زیبای زندگی خود در حین دوش گرفتن باشد.

فقط انجامش بدهید:

یکی از بزرگترین موانع برای ایجاد انگیزه برای انجام یک کار، به تعویق انداختن کارها است، عادت به اهمال کاری. این مسئله علاوه بر تأثیرات منفی بر انگیزه ما، می تواند باعث پشیمانی و دلسردی نیز شود که هیچ ارزشی ندارد. دفعه بعد که با کاری رو به‌ رو شدید که واقعاً نمی ‌خواهید آن را انجام دهید، باید فوراً وارد عمل شوید و فقط کاری را که باید انجام دهید، انجام دهید.

این به شما کمک می کند تا از اهمال کاری جلوگیری کنید و امیدهای واهی مانند انتظار تا پیدا شدن ناگهانی انگیزه را از بین ببرید. خواهید دید که سخت ترین کار این است که اقدام کنید، اما زمانی که تصمیم گرفتید کاری را انجام دهید، انگیزه بیشتری پیدا خواهید کرد که شما را ثابت قدم نگه می دارد.

اگر متوجه شدید که سعی می کنید بعضی کار ها به خصوص کارهایی را که به نظر می رسد بسیار سخت یا چالش برانگیز هستند به تعویق بیندازید، این پیشنهاد می تواند مفید باشد که کارتان را به وظایف فرعی تقسیم کنید تا قدم به قدم به آنها نزدیک شوید. با انجام یک کار فرعی پس از دیگری، شتاب ایجاد می کنید و انگیزه خود را ارتقا می دهید.

تکنیک های انگیزشی نهایی

یک محیط اجتماعی انگیزشی

تمام تکنیک ‌های انگیزشی که قبلاً نام‌ برده شد، بر روش ‌هایی متمرکز هستند که می‌ توانید برای ایجاد انگیزه اجرایشان کنید. به طور خلاصه: آنها بر انگیزه درونی یک فرد (خودانگیختگی) تمرکز کردند. این تکنیک انگیزشی بر نوعی از انگیزه متمرکز است که از محیط بیرونی یک فرد می آید: محیط اجتماعی آن.

افرادی که شما را احاطه کرده اند (شریک، دوستان، همکار و اعضای خانواده شما) می توانند تأثیر فوق العاده ای بر انگیزه شما داشته باشند. اگر تا به حال با یک فرد واقعاً بدبین با نگرش های منفی زیاد صحبت کرده باشید، ممکن است خودتان این را تجربه کرده باشید.

این مکالمات می‌تواند یک دردسر واقعی باشد، زیرا می‌تواند باعث شود ما احساساتی شبیه آنها داشته باشیم، یا حتی ممکن است نگرش ‌های مشابهی را اتخاذ کنیم. در مقابل، ممکن است وقتی با برخی از بهترین دوستان خود ملاقات می کنید و اوقات خوبی را با آنها سپری می کنید، احساس انرژی، شادی و انگیزه کنید. اطراف خود را با افراد پرانرژی و شاد احاطه کنید تا با «شاکیان» یا «بی انگیزه ها».

امیدوارم از خواندن این مقاله در مورد تکنیک های انگیزشی لذت برده باشید، اما لطفاً به خاطر داشته باشید که این مقاله تنها زمانی می تواند اثربخشی کامل خود را برای شما داشته باشد که شروع به پیاده سازی این تکنیک های انگیزشی موثر در زندگی روزمره خود کنید.

تکنیک های انگیزشی نهایی

جملات انگیزشی:

از نقل قول های انگیزشی زیر لذت ببرید:

«بزرگ ترین موفقیت های انسان ها پس از ناامیدی آنها به دست می آید.»

~ هنری وارد بیچر

«منتظر ضربه زدن نباشید تا آهن داغ شود. با ضربه زدن آن را داغ کنید. (به جای انتظار و رویابافی عملگرا باشید)»

~ ویلیام بی اسپراگ

«انگیزه آتشی از درون است. اگر شخص دیگری بخواهد آن آتش را زیر شما روشن کند، به احتمال زیاد برای مدت کوتاهی خاموش خواهد شد.»

~ استفن آر. کاوی

«موفقیت کلید خوشبختی نیست. شادی کلید موفقیت است. اگر عاشق کاری باشید که انجام می دهید، موفق خواهید بود.»

~ آلبرت شوایتزر

«اشتیاق نقطه شروع همه دستاوردهاست، نه یک امید، نه یک آرزو، بلکه یک اشتیاق آتشین شدید که فراتر از همه چیز است.»

~ ناپلئون هیل

«شما می توانید هر چیزی را که می خواهید داشته باشید، اگر بخواهید از این باور که نمی توانید آن را داشته باشید دست بردارید.»

~ رابرت آنتونی

«ذهن های بزرگ همیشه با مخالفت های خشونت آمیز ذهن های متوسط روبه رو شده اند.»

~ آلبرت انیشتین

منبع:

Ultimate Motivation Techniques: How to Motivate Yourself

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx