چرا تعیین اهداف واقع بینانه مهم است؟

یک نظر اضافه کنید
13 دقیقه مطالعه

چرا تعیین اهداف واقع بینانه مهم است؟

در همه شبکه های اجتماعی، تعداد بسیار زیادی از دوستانم نقل قول بدنام نورمن وینسنت پیل را به اشتراک گذاشته اند:

«ماه را هدف بگیرید. حتی اگر ماه از دست بدهید، در میان ستارگان فرود خواهید آمد.»

به عبارت دیگر، اهداف والا و بلندپروازانه تعیین کنید، و حتی اگر کاملاً در جایگاه مطلوب نباشید، در مکان خوبی قرار خواهید گرفت. من با احساسی که در پس تعیین اهداف بلند پروازانه در همه زمینه های زندگی وجود دارد بسیار موافقم. با این حال، نورمن وینسنت پیل و من ممکن است در چارچوب بندی چنین اهدافی از ابتدا به گونه ای مخالف باشیم که قبلاً در مورد احتمال شکست در رسیدن به آنها یا تعیین و دستیابی به اهدافی که ممکن است غیرممکن است صحبت کند.

به نظر من، یک هدف باید ترکیبی متعادل از جاه طلبی و واقع بین بودن باشد (بسیار مطابق با مفهوم اهداف SMART ).

من در زمینه بازاریابی کار می کنم. در نتیجه، ایده یک هدف قابل اندازه گیری برای من عجیب نیست. از روز اول در این حرفه، تقریباً در ذهن من این بود که همه چیز باید هدفمند باشد و این به خوبی در حرفه ام کارآمد بوده است. اما هدف گذاری و مهم تر از آن، پیگیری هدف می تواند تأثیر مثبت قابل توجهی بر تمام جنبه های حرفه ای و شخصی زندگی شما داشته باشد، هر کاری که به عنوان شغل انجام می دهید.

بیایید ببینیم که چرا تعیین اهداف واقع بینانه مهم است و برخی از مزایای هدف گذاری واقع بینانه چیست.

چرا تعیین اهداف واقع بینانه مهم است؟

 1. تعیین هدف، گرفتن هدف و اعتماد به نفس شما

ما با یک بحران واقعی اعتماد به نفس روبرو هستیم. یک مطالعه در سال 2021 نشان داد که اکثریت زنان (62 درصد) و نیمی از مردان باور ندارند که باهوش هستند. به طرز شگفت انگیزی، بیش از 60 درصد از ما باور نداریم که در شغل خود خوب هستیم. علاوه بر این، عزت نفس پایین با افزایش خطر افسردگی، اضطراب و حتی خودکشی مرتبط است.

خب، این چه ربطی به هدف گذاری دارد؟

مطالعه ‌ای که توسط جورج ویلسون در مورد « رویکرد ارزش ‌محور به هدف‌ گذاری و برنامه ‌ریزی اقدام» انجام شد، ارتباط واضحی را بین هدف ‌گذاری و افزایش اعتماد به نفس نشان داد. به عبارت دیگر، تعیین اهداف مشخص، حتی اگر هنوز به آن‌ ها نرسیده ‌اید، اما در حال پیشرفت به سمت آنها هستید، می ‌تواند منجر به عزت نفس بالاتر شود.

 1. تعیین اهداف به ما انگیزه می دهد

یکی دیگر از دلایل مهم تعیین اهداف واقع بینانه این است که به ما انگیزه می دهد.

بیایید با آن روبرو شویم، انگیزه برای بسیاری از افراد در حال حاضر یک جنگ است. یک سال پرتلاطم و بلاتکلیفی کافی است تا حتی مشتاق ترین ما را به مبارزه وادار کند. اما بیش از نیمی از افراد در یک مطالعه گفتند که تعیین اهداف به حفظ انگیزه آنها کمک می کند.

به خصوص در مواقع سختی، داشتن اهدافی که باید برای رسیدن به آنها تلاش کنید، می تواند به شما کمک کند تا تمرکز و انگیزه خود را هم در کار و هم از نظر اهداف شخصی حفظ کنید.

چرا تعیین اهداف واقع بینانه مهم است؟

 1. قدرت اهداف کوچک

به نقل از باز لورمن فوق العاده، این نکته خاص «هیچ مبنایی قابل اعتمادتر از تجربه پرپیچ و خم خودم ندارد» – خوب، در تجربه من و دیگران که به طور داستانی با آنها در میان گذاشته ام.

من در یک سال گذشته تصمیم گرفتم تا یک تن وزن کم کنم، البته نه واقعا یک تن. اما اگر بخواهیم دقیق باشیم، من قصد داشتم 56 پوند وزن کم کنم. این اولین بار نیست که این تصمیم خاص را می گیرم، و در سه تلاش قبلی ‌ام، تا نیمه راه رفتم و بعد به کلی مسیر را رها کردم. سلام حالت خود تخریبی!

این بار جور دیگری برخورد کردم. به‌ جای این ‌که هدف «من می ‌خواهم ۵۶ پوند وزن کم کنم» را شروع کنم، آن را به اهداف کوچک تقسیم کرده ‌ام که به ‌طور واقع‌ بینانه ‌تری در یک بازه زمانی کوتاه قابل دستیابی هستند.

 • هدف 1: 14 پوند
 • هدف 2: 28 پوند
 • هدف 3: 35 پوند
 • هدف 4: 42 پوند
 • هدف 5: 49 پوند
 • هدف 6: 56 پوند

من به تازگی از هدف 4 عبور کردم و در راه رسیدن به هدف 5 هستم.

بنابراین، این بار چه تفاوتی دارد؟

من از دستیابی به 4 مورد از اهدافم احساس انگیزه می کنم. در آخرین تلاشی که انجام دادم، با کاهش وزن 25 پوندی، ناامید شدم که هدفم هنوز خیلی دور به نظر می رسید. این بار، با قرار دادن هدف های کوچک‌ تر که به هدف بزرگ ‌تر کمک می ‌کنند، بیشتر پیروزی ‌ها را جشن می‌ گیرم. این به عزم و تعهد من کمک می کند.

 1. دوپامین عاشق اهداف واقع بینانه است

دوپامین اغلب به عنوان «ماده شیمیایی لذت» شناخته می شود. این ماده شیمیایی است که هنگام خوشحالی آزاد می شود. این خوشبختی می تواند با عادات بد یا عادت های خوب ایجاد شود. برخی از داروهای غیرقانونی با تداخل در سیستم دوپامین بدن عمل می ‌کنند و همین امر باعث اعتیاد آنها می ‌شود.

اهداف کوچک، همانطور که مشخص است، به ما احساس پاداش می دهند. دستیابی منظم به اهداف کوچکتر در مسیر رسیدن به اهداف بزرگ تر، مقدار زیادی دوپامین به ما می دهد، که به ما کمک می کند در مسیر رسیدن به هدف بزرگتر انگیزه داشته باشیم.

چرا تعیین اهداف واقع بینانه مهم است؟

 1. اهداف واقع گرایانه به ما انرژی می دهد

یکی از یافته های قابل توجه یک مطالعه در سال 2017 توسط Granot و Stern و Balcetis نشان داد که تعیین اهداف در واقع فشار خون سیستولیک ما را افزایش می دهد، که به نوبه خود باعث می شود ما احساس آمادگی کنیم تا عمل کنیم. اما یافته ها یک گام فراتر رفتند. آنها تأیید کردند که وقتی اهداف دستیابی به آنها دشوار است (به عبارت دیگر، واقع بینانه) افزایش فشار خون سیستولیک بیشتر از مواردی بود که هدف بسیار دشوار بود.

به عبارت دیگر، تعیین اهداف واقع بینانه تأثیر فیزیکی بر بدن ما می گذارد تا به ما «انرژی» را بدهد که برای بیرون رفتن و به دست آوردن آن نیاز داریم.

 1. اهداف واقع بینانه و قانون طلایی

اهداف، بنا به ماهیت خود، نتایجی هستند که ما می ‌خواهیم و برای رسیدن به آن ‌ها نیاز به اقدام داریم. دستیابی به اهداف تنها زمانی اتفاق می ‌افتد که ما به اقدامات لازم برای رسیدن به آنها پایبند باشیم. و پایبند بودن به هر چیزی، چه رژیم غذایی باشد، چه تعهد به نوشتن 500 کلمه در روز، یک رژیم دویدن، یا هدف رسیدن به یک عدد فروش خاص، نیاز به انگیزه دارد.

جیمز کلیر در مقاله ای در مورد قانون گلدیلاک صحبت می کند. پیش ‌فرض قانون Goldilocks این است که انسان‌ ها تنها زمانی برانگیخته می ‌شوند که کار در دست، سطح بهینه مطلق دشواری باشد. Clear  استدلال می کند که اگر چیزی خیلی آسان است، شما به سادگی خسته می شوید. به عبارت دیگر، اگر هدف شما بیش از حد ساده باشد، انگیزه شما از بین می رود زیرا به صراحت، به اندازه کافی احساس چالش ندارید.

از طرف دیگر، اگر کار خیلی سخت باشد (حتی غیرممکن) در این صورت بی انگیزه می شوید و معتقدید هر کاری که انجام دهید نمی توانید به آن برسید. به بازی شطرنج به عنوان یک آماتور در برابر یک استاد بزرگ فکر کنید. محو شدن بارها و بارها احتمالاً منجر به تسلیم شدن نهایی شما می شود.

Clear  استدلال می کند که منطقه «Goldilocks» برای یک هدف، فضایی است که در آن دشوار است و شما را تا مرز توانایی های خود به چالش می کشد، اما هنوز قطعاً قابل دستیابی است. اینجاست که انسان‌ ها بیشترین انگیزه را حفظ می ‌کنند و اقدامات لازم برای رسیدن به اهداف را انجام می ‌دهند.

بنابراین، به خاطر داشته باشید که دفعه بعد که اهداف خود را تعیین می کنید، آنها باید چالش برانگیز باشند اما به هیچ وجه غیرممکن هستند.

چرا تعیین اهداف واقع بینانه مهم است؟

 1. تعیین هدف می تواند زندگی شما را تغییر دهد

بنابراین، ما می دانیم که اهداف واقع بینانه و اهداف خرد به ما کمک می کنند تا در سفر به اهداف بزرگ تر با انگیزه بمانیم. و در نهایت، این همان چیزی است که واقعاً دارای مزایای تغییر دهنده زندگی است.

به عنوان یک فرد بزرگسال، من در همه زمینه ها اهداف خاصی داشتم. زمانی که در اوایل 20 سالگی بودم، با یک هدف درآمدی (که هدف های خرد تعیین کردم) شروع کردم و هر بار که به یکی از اهداف خرد دست می یافتم، با یک تجربه (معمولاً یک بازدید از جایی) به خودم پاداش می دادم. من هنوز به هدف نهایی خود نرسیده ام و به همین ترتیب ادامه دارد.

به تازگی، من اهداف مربوط به سلامتی را در مورد وزنم تعیین کرده ام. من در راه استفاده از اهداف کوچک واقع بینانه رفتار می کنم. این اهداف کوچک تر واقع گرایانه به تدریج اهداف بزرگتر را تشکیل می دهند. کم کم سلامتی و اوضاع مالی من بهبود خواهد یافت، چیزهایی که زندگی را تغییر می ‌دهند.

ممکن است برای شما چیزی کاملاً متفاوت باشد. اما من به تعیین اهداف بزرگ تغییر دهنده زندگی، تقسیم آنها به اهداف کوچکتر و واقعی تر و دستیابی به آن اعتقاد راسخ دارم. 

همین حالا وارد عمل شوید

چه چیزی می خواهید؟ سطح درآمدی بیشتر می خواهید؟ یا می خواهید در یک شرکت خاص، شغلی در یک صنعت خاص کار کنید یا بتوانید با سرعت خاصی کار کنید؟ امیدوارم با خواندن این 7 مزیت هدف گذاری واقع بینانه متوجه شده باشید که چرا تعیین اهداف واقع بینانه حائز اهمیت است.

فقط شما می دانید که اهداف تغییر دهنده زندگی برای شما چگونه به نظر می رسد. می توانید موارد زیر را امتحان کنید:

 1. هدف(های) نهایی و مدت زمانی که فکر می کنید ممکن است طول بکشد را بنویسید.
 2. آن را به اهداف کوچک تر تقسیم کنید که بتوان به طور واقع بینانه در یک بازه زمانی کوچک تر به آنها دست یافت.
 3. آنچه را که برای رسیدن به اولین هدف کوچک انجام خواهید داد، بنویسید.
 4. وارد عمل شوید.

موفق باشید!

منبع:

 • https://www.lifehack.org/903138/why-is-it-important-to-set-realistic-goals
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx