هر آنچه که باید راجع به اراده و موفقیت بدانید

Add a Comment
22 Min Read

همانطور که در بسیاری از مقالات مربوط به اراده و موفقیت خوانده اید، به دست آوردن چیزهای ارزشمند در زندگی اصلا کار ساده ای به نظر نمی رسد و تا کنون هیچ راه یک شبه نیز برای رسیدن به آن کشف نشده است .

اما در این مسیر تنها با داشتن اراده و پافشاری کردن، صرف نظر از تمام موانع پیش رو و دشواری ها می توانیم به موفقیت و اهداف مورد نظرمان دست پیدا کنیم.

در حقیقت رویا از طریق جادو تبدیل به واقعیت نمی شود، بلکه نیازمند عرق ریختن، اراده و پشتکار بسیار است.

البته نکته قابل توجه این است که چطور می توانیم اراده خود را تقویت کنیم. در واقع کشف اسرار موفقیت از طریق تقویت اراده، موضوعی است که در ادامه این مقاله با هم به گفتگو خواهیم پرداخت.

لازم به ذکر است اکثر مردم به طور معمول به دنبال راهی هستند که متوجه شوند، چرا کارآفرینان موفقیت بهتری را در کسب و کار نسبت به سایرین کسب می کنند؟

آیا تصور می کنید که این موفقیت از عادات، ارتباطات یا اخلاق آن ها در کار نشات می گیرد؟

البته بسیاری از محققان در این خصوص معتقدند که موفقیت ریشه در اراده دارد. همچنین به ساده ترین عبارت، اراده یعنی توانایی کنترل خویشتن است.

در واقع عزم راسخ به شما این مجوز را می دهد که به سادگی از عهده انجام هر کار سختی برآیید.

علاوه بر  آن هر انسانی از همان بدو تولد کنترل اراده را به صورت ناخودآگاه آموزش می بیند و آن را تقویت می کند.

به طور کلی اراده مانند یک ماهیچه است که دائما باید آن در جهت پرورش آن تلاش کنید. در واقع افراد با قدرت اراده بالا، از انگیزه کافی برای موفقیت شخصی یا حرفه ای نیز برخوردار هستند.

کلید موفقیت را دستانتان بگیرید!

همانطور که در مقدمه به آن اشاره شد اشخاص با اراده بالا به منظور ایجاد عادت های موفق از انگیزه کافی برخوردار هستند و به همین دلیل رشد فردی را تجربه می‌ کنند.

به این ترتیب شانس بیشتری نیز برای موفقیت شخصی یا حرفه ای بدست خواهیم آورد. لازم به ذکر است که بدون داشتن انگیزه کافی، حتی با وجود استعداد بالا هرگز نمی توانید کلید موفقیت را در دستانتان بگیرید.

حال این سوال پیش می آید که آیا اراده برای رسیدن به یک هدف کافی است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که فقدان اراده تنها علت شکست به حساب نمی آید، اما در برخی موارد مانند کاهش وزن، ترک اعتیاد و مطالعه بیشتر اراده می تواند به عنوان یک گام مهم در کسب موفقیت تلقی شود.

چطور اراده خود را تقویت کنیم؟

بنا به اطلاعات بدست آمده از منابع معتبر در خصوص نکات بسیار مهمی در رابطه با تقویت اراده وجود دارند که در لیست زیر  ذکر شده اند.

  • اولین فاکتور مهم درباره تقویت اراده و موفقیت این است که اهداف خود را کوچک و قابل دستیابی کرده و تمام نیروی خود را برای تحقق آن ها متمرکز کنید.
  • توجه کنید که برنامه ریزی امور و اهداف رمز اصلی در موفقیت به شمار می روند.
  • لازم به ذکر است که شما با حرص و طمع تنها خود را از مسیر اصلی و جذب موفقیت دورتر می کنید.
  • بسیاری از روانشناسان بر این باورند که هدیه دادن انگیزه ما را در کنترل اراده بیشتر می کند.
  • به طور کلی با مشورت گرفتن از افراد حاذق و استفاده از تجربیات آن ها می توان مسیر موفقیت را هموارتر کرد.

اراده و موفقیت

پیوند قوی بین اراده و موفقیت

باید بگوییم که بسیاری از مردم نمی دانند که بین موفقیت و شکست یک مرز خیلی باریکی وجود دارد و این خط در اصل قدرت اراده است.

مطابق اطلاعات بدست آمده اراده به ما این قدرت را می دهد که بر مواردی مانند بی تحرکی، تنبلی و وسوسه ها غلبه کنیم.

در حقیقت این توانایی به معنای دریافت انرژی، انگیزه و استقامت کافی برای ادامه راه به حساب می آید.  علاوه بر آن ما سه الی چهار ساعت در طول روز از طریق تصمیم گیری در امور مختلف برای کنترل اراده زمان صرف می کنیم.

مطابق بیانات ارزشمند کریستو فرانچ درباره اهمیت اراده و موفقیت، “اراده در جهت دستیابی به موفقیت نقش بسیار مهمی ایفا می کند.”

به راستی آیا تا کنون از خود پرسیده اید که چگونه قدرت اراده بر موفقیت شما تاثیرگذار است؟ چنانچه به دنبال پاسخ هایی از این قبیل هستید، بدون شک ادامه مطلب برای شما مفید خواهد بود.

چرا که قصد داریم نقطه نظرات مختلف را درباره اهمیت اراده به عنوان عنصر کلیدی موفقیت به شما عزیزان بیان کنیم.

اراده به چه معنا است؟

قبل از ذکر هر نکته  دیگری باید بگوییم که اراده به معنای قصد، میل یا آرزوی رخ دادن چیزی است. به ساده ترین عبارت ممکن، اراده انگیزه ای برای اعمال اراده است.

اراده در واقع قدرت درونی است که شما را قادر می سازد تا علاوه بر تصمیم گیری قطعی، آن را نیز به مرحله اجرا درآورید.

بنابراین افرادی که دارای قدرت اراده قوی هستند، تصمیمات مهمی را در زمان مقابله با مشکلات اتخاد می کنند. البته این در حالی است که افراد با قدرت اراده ضعیف به راحتی تسلیم سرنوشت می شوند.

علاوه بر آنچه درباره اراده و موفقیت گفته شد، اراده تنها با وجود قاطعیت، پشتکار و مقاومت امکان پذیر است.

بنابراین به منظور مقاومت در برابر وسوسه  ها، غلبه بر تنبلی و در نهایت رسیدن به اهدافمان، باید از نیروی اراده استفاده کنیم.

به عبارت کلی هیچگاه نیروی اراده در انسان به عنوان امتیاز برتر نسبت به سایر مخلوقات به حساب نمی آید. در واقع ویژگی فوق برای انجام اموراتمان در طولانی مدت بسیار مهم است.

اکنون نظر شما را به این نکته جلب می کنیم که غالبا افراد دارای اراده بالا، نمرات بهتری را در مدارس و دانشگاه ها کسب می کنند.

علاوه بر آن در ازدواج و مسائل اجتماعی نیز بهتر با مسائل کنار می آیند. به این ترتیب شاهد خواهیم بود که اشخاص فوق دارای عمر طولانی تری بوده و شیوع بیماری آلزایمر نیز در آن ها کمتر است.

در این بخش از مقاله به طور خلاصه متوجه شدیم که قدرت اراده اساس موفقیت است. بنابراین با بهبود و ارتقا این ویژگی در خودمان می توانیم احتمال جذب موفقیت را افزایش دهیم.

اراده و موفقیت

تقویت اراده چه نتایجی به دنبال دارد؟

مطابق نظرسنجی هایی که توسط انجمن روانشناسی امریکا انجام شد، کمبود اراده مانع از تغییراتی است که زندگی انسان را بهبود می بخشد.

به طور کلی هر چه افراد دارای اراده قوی تری هستند بهتر عادات بد خود را ترک کرده و تغییرات مثبت را ایجاد می کنند.

در حقیقت همه ما به نوعی می دانیم که چه چیزهایی برای ما خوب است و باعث پیشرفت ما می شود؟ اما زمانی که از قدرت اراده کافی برای دنبال کردن مسیر مناسب برخوردار نیستیم، نمی توانیم از عادات بدمان دست برداریم.

علاوه بر آن اراده به عنوان یکی از اعمال درونی انسان، یک منبع ارزان قیمت به شمار نمی رود. به گفته دانشمندان بخش از مغز ادراک احساسی را به عهده دارد در حالی که قسمت دیگر بازتابی است.

این عبارت به این معنا است که افراد با قدرت اراده پایین، مستعد واکنش های احساسی هستند و به سختی به پیامدهای بلندمدت می اندیشند.

در مقابل افرادی که از اراده بالایی برخوردار هستند، در کنترل استرس، پاسخ به عقل، تمرکز بدون حواس پرتی و کنترل خود در شرایط ناامید کننده به موفقیت بیشتری خواهند رسید.

حال با ما همراه شوید زیرا در ادامه هر آنچه که باید راجع به اراده و موفقیت بدانید را برای شما عزیزان ذکر کرده ایم.

شکل  گیری رفتارهای سالم در گرو تقویت اراده

همانطور که قبلا نیز به این موضوع اشاره کردیم همه افراد هر روز در جستجوی یک زندگی شادتر و کامل تر پیوسته تلاش می کنند.

به عنوان مثال ورزش کردن و کاهش وزن می تواند به نوعی چالش روزانه به حساب بیاید. به این ترتیب که ما در مقابله برای وسوسه کنار گذاشتن تمرینات، قدرت اراده خود را مورد آزمایش قرار می دهیم.

البته این نکته نیز روشن است که اراده برای شکل گیری عادات سالم و اتخاذ شیوه زندگی سالم تر، امری بسیار ضروری برشمرده می شود.

بنابراین افراد دارای اراده قوی، در برابر وسوسه استفاده از دخانیات، الکل و مواد مخدر مقاومت به راحتی مقاومت می کنند.

طی تحقیقات انجام شده یکی از تعاریف اراده توانایی مقاومت در برابر وسوسه های کوتاه مدت برای رسیدن به اهداف بلند مدت برشمرده می شود.

به این ترتیب که اراده از طریق کنترل و مدیریت افکار و احساسات، نتایج دلخواهی را برای ما رقم می زند.

چگونه اراده خود را تقویت کنیم؟

همانطور که قبلا نیز به آن اشاره کردیم برای رسیدن به اهدافتان باید بتوانید اراده خود را کنترل کنید.

همچنین این که به دنبال چه چیزی هستید اهمیتی ندارد، بلکه دستاوردهای مادی یا معنوی و نیروی اراده در پیمودن مسیر موفقیت بسیار ضروری به نظر می رسند.

به طور کلی مرز بسیار باریکی بین موفقیت و شکست وجود دارد.البته در برخی موارد نیز دقیقا زمانی که نزدیک موفقیت هستیم، تسلیم وسوسه می شویم و دستیابی به هدفمان را ناتمام رها می کنیم.

باید بگوییم که افراد به علت کمبود اراده ضعیف می شوند و اعتماد خود را از دست می دهند. بنابراین قدرت واقعی نه از توان فیزیکی، بلکه از اراده تسلیم ناپذیر نشات می گیرد.

مطابق مطالعات انجام شده انجام ورزش یوگا و مدیتیشن برای توسعه قدرت اراده مورد استفاده قرار می گیرد. به این ترتیب که شما با مدیتیشن حقیقت خود را بهتر خواهید شناخت.

علاوه بر آن یکی دیگر از نکات مهم در خصوص تقویت اراده و موفقیت ، حفظ روزه معرفی شده است.

به این ترتیب که روزه گرفتن نه تنها سیستم رفتاری فرد را سم زدایی می کند، بلکه به فرد آموزش می دهد که استقامت، پذیرش مسائل و مدیریت آن ها را در خود تقویت کند.

اراده و موفقیت

با عملکرد اراده در مغز آشنا شوید

به گفته Kelly McGonigal دکتر و نویسنده کتاب THE Willpower Instinct، “اراده پاسخی است که از مغز و بدن انسان دریافت می شود.”

در واقع نیروی اراده یک نوع عکس العمل به درگیری داخلی در بدن است. به عنوان مثال گاهی اوقات می خواهید کاری را انجام دهید از جمله باشگاه رفتن، اما تنها با گذشت یک زمان کوتاه از انجام آن منصرف می شوید.

در متن مقاله به برخی از راه کارهای افزایش اراده اشاره کردیم. اما برای درک بهتر کردن این موضوع در ادامه به گزینه های بیشتری پرداخته ایم.

کنترل استرس را بیاموزیم

قبل از هر نکته ای باید نحوه مدیریت استرس را بیاموزیم.

زیرا زمانی که استرس در سطح بالایی قرار بگیرد، بخش اعظمی از انرژی بدن، در عملکرد غریزی و تصمیم گیری بر اساس نتایج کوتاه مدت مصرف خواهد شد.

بنابراین غالبا استرس زیاد، مصرف انرژی را با شکست مواجه می کند.

تحقیقات انجام شده درباره اراده و موفقیت حاکی از آن است که با توقف چند ثانیه ای می توان تا حد زیادی بر استرس خود غلبه کنیم.

پایبندی به برنامه مدیریتی خودتان

مطابق بسیاری از مقالات روانشناسی، افعال منفی مانند “نمی توانم” به نوعی یادآور محدودیت های شما هستند.

در واقع این اصطلاحات بیان گر این است که شما خودتان را مجبور به انجام کاری می کنید که تمایل ندارید.

البته کارشناسان نیز در این خصوص توصیه می کنند که به جای تکرار کلمه “نمی توانم”، به خودتان بگویید که فعلان عادت بد را دیگر انجام نمی دهم.

به اندازه کافی استراحت کنید

لازم به ذکر است که خواب بیشتر و کافی در مدیریت بهتر انرژی در مغز نقش بسیار مهمی ایفا می کند.

همچنین محرومیت از خواب و نبود استراحت کافی (به طور معمول کمتر از شش ساعت) منجر به بروز نوعی استرس مزمن شده و در عملکرد بدن و مغز اختلالات بسیاری ایجاد می کند

اراده و موفقیت

فعالیت ورزشی داشتن

فراموش نکنید که ورزش همیشه نتایج خوبی به همراه داشته است. بنابراین هرگز فواید ورزش و تمرین را دست کم نگیرید.

احتمالا خیلی از ما بر این باوریم که ورزش تنها برای عضلات و استخوان ها مفید هستند.

اما باید بگوییم که ورزش کردن نه تنها بر عملکرد جسم مفید است، بلکه فعالیت مغز را نیز به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

به این ترتیب خودمان نیز شاهد خواهیم بود که بخش هایی از مغز که در کنترل اراده نقش دارند به تدریج بزرگ و قوی تر خواهند شد.

اراده را تمرین کنید

همانطور که در متن مقاله به آن اشاره کردیم برای تقویت عضلات خودمان باید ورزش کنیم، این قضیه درباره اراده نیز صادق است.

به این ترتیب افرادی که به طور مداوم تمرین اراده می کنند قدرت بیشتری برای کنترل خود دارند.

به عنوان مثال با تغییر در عادات حرف زدن باید تلاش کنید که جملات یا عبارات را به طور کامل ادا کنید و از کاربرد عبارات زشت پرهیز کنید.

در واقع این  مورد تنها یکی از نمونه های تقویت اراده به شمار می رود که از طریق به چالش کشیده شدن، این مهارت را در خود تقویت خواهید کرد.

اسرار اراده و پشتکار قوی در قهرمانان

همانطور که می دانیم همیشه افراد موفق بیشتر از استعداد دارای پشتکار بالایی هستند. در واقع تلاش و کوشش در صورتی که با برنامه ریزی درست انجام شود، به موفقیت منجر می شود.

بنابراین اگر همچنان برای موفق شدن و رسیدن به اهدافتان برنامه ریزی درستی نکرده اید، این مقاله را تا انتها بخوانید.

به طور معمول افرادی که دارای هدف مشخصی نیستند در هیچ حوزه ای نیز موفق نمی شوند و به مراتب دارای احساس ناامیدی هستند.

بنابراین با برنامه ریزی اهداف تا حدودی نسبت به آن ها متعهد خواهید شد. به این ترتیب مدیریت می تواند محرک بسیار خوبی برای ایجاد انگیزه و پشتکار در اشخاص به شمار رود.

به عبارت ساده افراد موفق با شناخت مسیر دقیق و صحیح از موانع و سختی های راه مطلع می شوند. چرا که در صورت عدم آگاهی از مصائب و سختی ها، انگیزه به طور کامل از دست می رود.

البته در خصوص اراده و موفقیت باید این نکته را هم بدانیم که با آگاهی از مهارت های خودتان می توانید به جای رویا پردازی بر جذب موفقیت تمرکز بیشتری کنید.

بنابراین پیشنهاد می کنیم قبل از آن که بخواهید به مسیر حرکت قدم بگذارید، ابتدا نقطه ضعف هایتان را برطرف کرده و سپس نقاط قوت خود را تقویت کنید.

فواید تقویت اراده به زبان ساده

بنا به اطلاعات بدست آمده درباره اراده و موفقیت ، اراده یک مهارت اکتسابی به شمار می رود. این عبارت به معنای این است که اراده را می توان کسب کرد.

در واقع انسان های با اراده برای رسیدن به خواسته های خودشان مسائل بسیاری را تحمل می کنند. زیرا آن ها به این نکته آگاه هستند که قطعا برای تغییر باید تا حدودی از آسایش خود بگذرند.

لازم به ذکر است که رضایت داشتن برای ایجاد عادات خوب امری ضروری به حساب می آید. البته بسیاری از ما بر این باوریم که سخت  کارکردن، غذای سالم و ورزش اصلا امور رضایت بخشی نیستند.

بنابراین با افزایش دانش و آگاهی خود، می توان اقدامات سازنده  و غذاهای سالم را به امری لذت بخش تبدیل کرد.

به طور کلی افرادی که دارای اراده قوی هستند هرگز درباره دیگران قضاوت نابه جا نمی کنند. به دلیل این که هر چه درباره زندگی دیگران بیشتر قضاوت کنید، قطعا زمان و انرژی کمتری برای خودتان باقی خواهد ماند.

در واقع با شناخت و تمرکز بر خواسته های زندگی خودمان، می توانیم راه  رسیدن به آن ها را بشناسیم و اراده خود را در این زمینه افزایش دهیم.

باید راجع به اراده و موفقیت این نکته را نیز اضافه کنیم که اشخاص با اراده قوی معتقدند که باید مسئولیت تمام امور را به عهده بگیرند.

همچنین افراد با اراده به جای آن که به دنبال مقصر بگردند، فکر خود را به اتخاد تصمیمات و اقدامات سالم معطوف می کنند.

اراده و موفقیت

کلام پایانی

نکته قابل توجه این است که ما در ابتدا باید با هر نوع محرکی انگیزه لازم را بدست آوریم و سپس شروع به کار کنیم.

البته همانطور که در متن مقاله به طور مفصل درباره اراده و موفقیت صحبت کردیم. خاطر نشان می کنیم که بعد از گذشت زمانی کوتاه از فعالیت شما، موانع و مشکلات مختلفی برایتان ایجاد می شود.

به طور کلی در همین مرحله است که میزان اهمیت پشتکار و اراده را به وضوح مشاهده خواهیم کرد.

بنابراین میزان استقامت و پایداری شما برای دستیابی به اهدافتان، بیانگر همان تلاش و کوششی است که در این راستا انجام می دهید.

به عبارت ساده تر سرعت موفقیت شما، تنها محدود به میزان اراده شما است و آن  چیزی که حاضرید در این مسیر از خود نشان دهید.

بسیاری از روانشناسان حاذق در این زمینه بر این باورند که هر زمان لحظات سخت تری را برای جذب موفقیت سپری می کنید، در آینده آن لحظه به بهترین زمان زندگیتان تبدیل خواهند شد.

پس به راهی که در پیش گرفته اید ادامه دهید، چرا که شرایط سخت، غالبا انسان های بسیار قوی از خود بر جای گذاشته  است.

ما در این مقاله به بیان پاره ای از جزییات درباره اراده و موفقیت پرداختیم. علاوه بر آن ما با بررسی نکات مهم در این باره قصد داشتیم اطلاعات مفیدی را به شما عزیزان انتقال دهیم.

در پایان باید بگوییم که هرگز تعداد دفعات شکست اهمیتی ندارد، بلکه نکته مهم تعداد دفعات بلند شدن از زمین است.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx