ویژگی های فرد با اراده چیست؟

یک نظر اضافه کنید
21 دقیقه مطالعه

حتم داریم که تا همین چند لحظه پیش در منابع و سایت های مختلف به دنبال ویژگی های فرد با اراده بوده اید. پس چنانچه به همین صورت است تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید.

زیرا در این گفتگو می  خواهیم اسرار نانوشته ای را برای شما عزیزان بازگو کنیم که قطعا به شما کمک موثری خواهد کرد.

مطابق آخرین تحقیقات انجام شده، اراده (قدرت ذهنی) به عنوان یک نقشه راه برای کسب موفقیت در تمام جوانب زندگی تعریف شده است.

بنابراین برای استفاده از قدرت ذهنی به بهترین شکل ممکن باید در جهت توسعه آن همانند سایر مهارت های ارزشمند تلاش کنید.

در حقیقت تقویت مهارت  و توانایی ها برای رسیدن به اهداف و کسب موفقیت می تواند اتفاقات خوبی را به ارمغان آورد.

همچنین امی مورین روانپزشک مجاز مقاله ای را درباره عادات سالم در افراد قوی ذهنی منتشر کرد. البته وی نکاتی را نیز درباره ویژگی  های فرد با اراده ایراد نمود که منجر به کسب موفقیت در حیطه تجارت می شد.

علاوه برآن به گفته مورین برخی از رفتارها مانند کنترل اتلاف انرژی، تسلیم شدن بعد از شکست و نارضایتی از موفقیت دیگران از جمله رفتارهایی هستند که افراد با اراده از آن اجتناب می کنند.

اما سوالی پیش می آید این است که خصوصیت فرد با اراده چیست؟ به راستی چرا افرادی که از نظر ذهنی قوی هستند دارای ویژگی های شخصیتی متمایزی هستند؟ با ما همراه شوید تا به سوالات شما پاسخ دهیم.

ویژگی های فرد با اراده

خصوصیات افراد با اراده را بشناسیم

همانطور که می دانید اکثر افرادی که در جهان هستند علارغم مشکلات بزرگی که داشته اند، به موفقیت های بسیاری دست پیدا کرده اند.

در حقیقت بسیاری از روانشناسان بر این باورند که مغز ما تعیین کننده محدودیت های ما است.

همچنین کسانی که بر توانایی های جسمانی و شناختی خود غلبه می کنند معتقدند که محدودیت ها تنها تلقین هستند که خودمان آن ها را پرورش داده ایم.

پیرو همین موضوع در ادامه چند نمونه از ویژگی های فرد با اراده را برای شما عزیزان ذکر کرده ایم.

 • سرسخت بودن: در واقع هر زمان که با مشکلی مواجه می شوید، تا پیداکردن پاسخ آن دست از تلاش مداوم نکشید و هرگز تسلیم نشوید.
 • دارای اعتماد به نفس: در انجام کارهای سخت یا در مواردی که با مشکلات روبه رو می شوید، اعتماد به نفس خود را حفظ کنید.

لازم به ذکر است که افرادی که دارای قدرت ذهنی بالایی هستند مورد اعتماد دیگران بوده و از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند.

 • خوش بین بودن به آینده: در خصوص ویژگی های فرد با اراده باید بگوییم که این اشخاص دائما در حال پیشرفت هستند. زیرا می دانند که شکست پایان کار نیست و نسبت به آینده امیدوار هستند.
 • سازگار بودن به شرایط دشوار: به این ترتیب در زمان اراده امور مربوط به کار یا زندگی شخصی به راحتی می توانند از یک فکر جایگزین یا پیشنهادات متعدد استفاده کنند.
 • داشتن روحیه انعطاف پذیر: به عنوان مثال افراد با اراده هر زمان که سیستم تجاری جدیدی را راه اندازی می کنند، متعهد می شوند که همه چیز را در اسرع وقت به مرحله انجام برسد.
 • کنترل احساسات و اعمال خود: به طور کلی در هر زمانی کنترل رفتار و احساسات از اهمیت بسیاری برخوردار بوده است.

البته این خصوصیت در افراد با اراده نیز کاملا مشهود است. زیرا آن ها با درک مشکلات زندگی به راحتی آن ها را می پذیرند و نسبت به آن واکنش احساسی نشان نمی دهند.

آیا تصور می کنید توان کافی برای اداره زندگی دارید؟

بهتر است قبل از هر نکته دیگری از خودمان بپرسیم که آیا برای اراده زندگی انرژی و اراده کافی داریم؟ خوب به راستی چه چیزی باعث می شود به آن صورت که دلمان می خواهد زندگی کنیم؟

باید بگوییم که بهزیستی از نظر بعد جسمانی تا حد زیادی به میزان قدرت، ثبات فکری، شکل و عملکرد شما بستگی دارد.

همچنین بنا به گفته های روانشناسان در رابطه با ویژگی های فرد با اراده اهداف جسمانی تقریبا یکسان هستند. زیرا این امکان را برای شما فراهم می کنند که برای آنچه دوست دارید قوی تر، سالم تر و پرانرژی تر عمل کنید.

ویژگی های فرد با اراده

آیا کاری را که انجام می دهید دوست دارید؟

همانطور که می دانید رضایت شغلی چیزی نیست که در خصوصیات همه افراد دیده شود.

در این باره باید بگوییم که غالبا افرادی که از رفاه شغلی بالاتری برخوردار هستند، از کاری که انجام می دهند رضایت کافی را دارند و دائما در حال پیشرفت هستند.

البته توجه کنید که افراد با اراده به منظور داشتن رفاه شغلی نیازی به دریافت دستمزد ندارند. به دلیل این که افراد فوق در هر حرفه یا شغلی که هستند، تمام تلاش خود را می کنند و از آن لذت می برند.

چند نکته مهم در خصوص اراده و موفقیت

بهتر است بار دیگر این سوال را از خودمان بپرسیم که چرا برخی از کارآفرینان نسبت به سایرین از موفقیت بیشتری برخوردار هستند؟

آیا جذب موفقیت در این افراد از عادات، ارتباطات، شانس و اخلاق کاری آن ها نشات گرفته است؟ در خصوص ویژگی های فرد با اراده باید بگوییم که بسیاری از کامیابی ها ریشه در اراده انسان ها دارند.

طبق تحقیقات انجام شده از وب سایت های معتبر اراده به معنای توانایی کنترل خویشتن است. همچنین این یک عزم و اراده قوی است که به شما امکان انجام یک کار دشوار را می دهد.

همانطور که در مقالات قبلی به آن اشاره کردیم، اراده نیز مانند یک ماهیچه است. بنابراین برای این که بخواهیم آن را قوی نگاه داریم باید دائما آن را مانند عضلات پرورش دهید.

چرا که افراد با اراده، دارای انگیزه کافی برای ایجاد عادات افکاری مثبت داشته و از شانس بیشتری نیز برای کسب موفقیت در زندگی شخصی یا کاری برخوردار هستند.

حال ممکن است این سوال پیش بیاید که آیا اشخاص ضعیف دارای استقلال فکری بیشتری هستند؟

آیا می  دانستید که افراد موفق به طور آزادانه و بدون دخالت دیگران به اهداف خود متمرکز می شوند؟ در ادامه به توضیح بیشتر درباره برخی از ویژگی  های افراد با اراده خواهیم پرداخت.

ویژگی های فرد با اراده

شخصیت قوی در افراد با اراده

در واقع این که بدانید به چه کسی می توانید اعتماد یا تکیه کنید، همیشه موضوعی قابل بحث بوده است.

به طور کلی افراد با شخصیت قوی، غالبا از دیدگاه سایرین بسیار صادق، مقاوم و قابل اعتماد هستند.

بنابراین آگاهی از این که چگونه این اشخاص با سختی ها کنار می آیند بسیار موضوع مهمی است.

بنا به تحقیقاتی که در زمینه ویژگی های فرد با اراده انجام شدند، افرادی که در هنگام مواجه با سختی ها تنها شروع به سرزنش کردن می کنند، افراد قابل اعتمادی نخواهند بود.

چرا که سرزنش در واقع رفتاری به منظور فرار از بار مسئولیت است و نمی توان حساب چندانی رویش باز کرد.

به عبارت ساده تر کسی دارای شخصیت قوی است که در روزهای سخت کنار شما بماند و مسئولیت حل مشکلات را صرف نظر از آن که خود او مسبب آن مشکلات بوده است یا نه عهده دار شود.

تعیین اهداف و تلاش برای موفقیت

مطابق اطلاعات بدست آمده درباره ویژگی های فرد با اراده با تعیین اهداف می توانید امکان برنده  شدن را افزایش دهید.

بنابراین چنانچه به اهداف خود برسید قطعا احساس قهرمان شدن به شما دست می دهد و در صورتی که شکست را تجربه کنید، متوجه می شوید که برای تلاش بعدی باید روی کدام نقاط ضعف خود تلاش کنید.

لازم به ذکر است که مشورت کردن و شنیدن نقطه نظرات مختلف نشان دهنده میزان قدرت است و رویکردی عالی در این باره به شمار می رود.

علاوه بر آن تلاش برای درک اخلاق یا نظر فرد مقابل نیازمند ذهنی باز و مستقل است که به وضوح در ویژگی های فرد با اراده دیده می شود.

به طور کلی افراد یاد شده در کنار شنیدن دقیق نظرات مختلف، دلایل خود را نیز مطرح کرده و به دیگران اثبات می کنند.

در حقیقت چنین فردی با برخورداری از ذهنی باز و بدون وابستگی خودخواهانه دلایل منطقی تر را پذیرفته و آن ها را دنبال خواهد کرد.

شاید از شنیدن این موضوع متعجب شوید اما روانشناسان توصیه می کنند که برای رفتارهای مثبت، پاداش و برای رفتارهای منفی در خودتان مجازات درنظر بگیرید.

چرا که با پیش گرفتن این رویه به تدریج متوجه خواهیم شد که کدام موارد به نفع یا ضرر ما هستند.

با مدیریت خویشتن به زندگی سالم برسید

میراندا فیتز جرالد در کتاب زندگی به سبکی سالم، به طور مفصل این که چگونه همه ما می توانیم به یک ابر قهرمان تبدیل شویم را توضیح داده است.

به عنوان مثال چند لحظه چشمان خود را ببندید و به یک کیک خوشمزه فکر کنید، به راستی چقدر می توانید در برابر وسوسه چشیدن طعم آن کیک مقاومت کنید؟

آیا به راحتی تسلیم می شوید؟ حتم داریم که در همان زمان که تکه های کوچک پایانی از آن کیک خوشمزه را می خوردید از کار خود پشیمان شده  بودید. آیا اینطور نیست؟

به عبارت کلی برای اجتناب از عادات ناسالم مانند مصرف دخانیات یا غذاهای خاص، باید فعالیت های بدنی منظم (ورزش کردن و مصرف میوه و سبزیجات) را جایگزین آن ها کنید.

ویژگی های فرد با اراده

سه گام اساسی برای تصمیم گیری درست

بنا به گفته های دکتر روی باومیستر استاد روانشناسی در دانشگاه ایالت فلوریدا سه مرحله برای تصمیم گیری وجود دارد.

در واقع این گام ها عبارتند از تعیین اهداف قابل اندازه گیری، واقعی ساختن آن و اراده کافی داشتن برای پیگیری اهداف.

به طور کلی میزان اراده شما در کسب موفقیت موضوعی بسیار مهمی است. بنابراین برای افزایش شانس موفقیت اهدافی را تعیین نکنید که بیش از حد دشوار هستند.

علاوه بر آن هرگز اجازه ندهید که یک شکست ساده شما را از تلاش برای رسیدن به اهدافتان باز دارد. البته روانشناسان در این باره معتقدند که میزان اراده به انرژی موجود در مغز مربوط می شود.

به عبارت ساده مغز در حدود 20 درصد از انرژی تولید شده را توسط بدن استفاده می کند. به عنوان مثال چنانچه به اندازه کافی غذا نخوریم، توانایی ما برای حفظ اراده آسیب خواهد دید.

اسرار نهفته درباره ویژگی های فرد با اراده

حتما تا کنون برای بسیاری از ما پیش آمده است که کار جدیدی را با شوق و ذوقی شروع می کنید اما به تدریج انگیزه شما از دست می رود.

آیا در این زمان شروع به بهانه تراشی کرده اید؟ به راستی چه چیزی باعث می شود که کمی بعد از شروع یک کار جدید آن را رها کنید؟ آیا تصور می کنید این موضوع با ترس در ارتباط است؟ با ما همراه شوید تا با برخی از ویژگی های فرد با اراده آشنا شوید.

 • تصمیمات قاطعانه در افراد با اراده

باید بگوییم که داشتن عزمی راسخ در دست یابی به موفقیت نقش بسیار مهمی ایفا می کند. در واقع هر کتابی که صحبت از موفقیت به میان می آورد، بر واژه اراده نیز تاکید بسیار کرده است.

بنابراین برای آن که تصمیمات قاطعانه ای اتخاذ کنید، نیاز است که ابتدا یک سری ویژگی های خاصی را در خود تقویت کنید.

 • از شکست هایشان درس می گیرند

لازم به ذکر است که افراد با اراده می دانند که چگونه راه های جدید را مورد آزمایش قرار دهند.

زیرا آن ها به این امر واقف هستند که تنها از طریق خلق تجربیات، می توانند راه کارهای جدیدتری را کشف کنند.

به طور کلی افراد دارای اراده قوی، خود را آماده کرده اند در صورتی که احتمالات آن ها با شکست مواجه شود، به عقب بازگشته و آن را اصلاح می کنند.

 • از تجربه کردن هراسی ندارند

در واقع ما ترجیح می دهیم که مسیری که دیگران چندین بار طی کرده اند را امتحان کنیم و همیشه از تجربه روش های جدید حراس داریم.

این جمله را به نیز خاطر بسپارید که دیوارها به دلیل این که ما را بیرون نگاه دارند ساخته نشده اند.

به طور کلی به این دلیل ایجاد شده اند که به ما نشان بدهند که تا چه اندازه یک چیز را با همه وجودمان می خواهیم؟

به عنوان مثال ما در اکثر موارد سعی نمی کنیم که از شغل خود انصراف دهیم و راه های جدید کسب درآمد را امتحان کنیم.

شکست یعنی دری به روی موفقیت

به گفته چیپ هیث “شکست را اغلب می توان به عنوان یکی از شیوه های یادگیری دانست و بر این اساس شکست زود هنگام به نوعی سرمایه گذاری برای موفقیت محسوب می شود.

در خصوص ویژگی های فرد با اراده باید بگوییم که افراد مصمم هرگز از شکست نمی ترسند. در حقیقت آن ها بعد از اولین شکست تمام تلاش خود را می کنند تا بار دیگر با چنین موقعیتی مواجه نشوند.

البته این را هم باید اضافه کنیم که آن ها نیز همانند هر فرد دیگری در صورت برخورد با شکست در امان نخواهند بود و درک این موضوع لازمه رشد فردی است.

به طور کلی آن ها می دانند که شکست علارغم تمام ناراحتی هایی که به همراه دارد، به انسان درس های ارزشمندی را می آموزد.

بنابراین هر زمان که شکست های خود را به یک جای دور پرتاب کردید، در واقع آن ها را نادیده گرفته اید. در نتیجه به احتمال زیاد بار دیگر همان خطاها را مرتکب خواهید شد.

برای همین خاطر بارها در افراد با اراده مشاهده کرده ایم که به جای فرار از شکست ها، با آن  ها مقابله می کنند.

ویژگی های فرد با اراده

افراد مصمم توانایی های خود را قبول دارند

لازم به ذکر است که احتمالا همه ما حداقل یک بار در زندگی ارزش هایمان را نادیده گرفته ایم. به عنوان مثال در برخی موارد به خاطر ترس سکوت اختیار کرده ایم.

اما در این میان افراد با اراده علاوه بر این که انعطاف  پذیر هستند ، بر ارزش های خود نیز پافشاری می کنند. در واقع آن ها به این مسئله نیز آگاه هستند که با زیر پاگذاشتن ارزش هایشان خود را فریب داده اند.

در واقع افراد بر این باورند که تقریبا نیمی از چیزی که کارآفرینان موفق را از افراد ناموفق جدا می کند فقط پشتکار است.

البته افراد مصمم معتقدند در صورتی که به ارزش هایشان توجهی نشود، به شکست محکوم می شوند.

یادآوری گام های مهم در تقویت اراده

همانطور که می دانیم امروزه ثابت شده  است که اراده نیز مانند عضلات باید از طریق تمرین و پرورش تقویت شوند.

طی مطالعات انجام شده در خصوص ویژگی   های فرد با اراده مهمترین چیزی که به اثبات رسیده ، این است که اراده هرگز یک چیز ذاتی نیست.

بنابراین باید آن را کشف و سپس برای به کسب موفقیت تلاش کافی کنیم. البته با آگاهی از مراحل مهم در تقویت اراده می توان قدم های استوارتری نیز در این زمینه برداریم.

 • باور به این که می توانیم، برای این که اراده ما را تبدیل به یک ویژگی کند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

به دلیل این که شاید کنترل خیلی موارد از دستمان خارج است، اما هر کس توانایی کنترل رفتار خود را دارد.

 • لازم به ذکر است که افراد با اراده قوی از تغییرات استقبال می کنند. در واقع آن ها با تمرین و تکرار و تلاش به دنبال کشف راه حل های جدید هستند.
 • مثبت اندیشی در میزان اراده ما نقش حیاتی ایفا می کند. به عبارت ساده تر افراد با اراده مثبت اندیش هستند.

به این ترتیب که از تجربیات منفی درس می گیرند و برای مثبت اندیشی تلاش می کنند.

کلام آخر

در پایان این مقاله باید بگوییم که چنانچه تصور می کنید برای شکستی که خورده اید شایسته تنبیه هستید، سخت در اشتباهید!

زیرا برای داشتن اراده قوی ابتدا باید راه های سالم زندگی کردن را بیاموزیم و بی قید و شرط به خودمان و دیگران عشق بورزیم.

البته همانطور که در متن مقاله به آن پرداختیم با تمرکز بر ارزش ها، حتی در صورتی که به اهدافمان نرسیم هم از زندگی لذت خواهیم برد.

توماس کارلایل در یکی از مقالات مشهور خود بیان کرده است که “پایداری، استقامت و اراده علیرغم همه موانع، دلسردی ها و غیرممکن ها می تواند روح قوی را از ضعیف متمایز کند.”

بنابراین به دست آوردن چیزهای واقعا ارزشمند در زندگی اصلا کار ساده ای نیست و تا کنون هیچ راه میانبری برای رسیدن به موفقیت تعریف نشده است.

در نتیجه با داشتن اراده و پافشاری کردن صرف نظر تمام موانع و مشکلاتی که در طی مسیر قرار دارد، می توان به اهداف و موفقیت مورد نظر دست پیدا کرد.

به عبارت ساده تر اگر بدانید که چگونه می توانید با افراد ارتباط برقرار کنید، دیگر هیچ نیازی به شبیه کردن خود به دیگران برای یافتن جایگاه ویژه نخواهید داشت.

در واقع شاید در این بین چیزی که فراموش کرده ایم تلاش سرسختانه، ورزش و زحمت زیاد است.

ما در این گفتگو با بررسی ویژگی های افراد با اراده قصد داشتیم اطلاعات جامعی را درباره تقویت اراده در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

4.3/5 - (6 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx