زندگینامه عامر خان – بازیگر

5 comments
9 Min Read

زندگینامه عامر خان – بازیگر

پادکست زندگینامه عامر خان بازیگر

بیوگرافی عامر خان (زندگینامه هنرمندان)

عامر خان بازیگر، تهیه کننده، کارگردان، نویسنده و خواننده ی سینمای هند است. نام کامل این بازیگر پرطرفدار محمد عامر حسین خان است که در ایران بیشتر با نام امیر خان شناخته می شود. عامر خان به عنوان داور جشنواره ی برلین نیز انتخاب شده است. همچنین نام او در لیست صد نفری افراد تأثیرگذار در جهان در سال ۲۰۱۳ به چشم می خورد، همچنین در وبگاه آی. ام. دی. بی، هفت فیلم در لیست ۲۵۰ فیلم برتر جهان را دارد. در سینمای هند هیچ بازیگری به اندازه ی عامر خان موفق نبوده است.

دوستان عزیز سایت پرورش افکار برای آشنایی بیشتر و کسب اطلاع از زندگی نامه عامر خان بازیگر پرطرفدار سینمای هند در ادامه با ما همراه باشید.

دوران کودکی و نوجوانی عامر خان

دوران کودکی و نوجوانی عامر خان

عامر خان در ۱۴ مارس ۱۹۶۵ در بمبئی هند متولد شده است. خانواده ی عامر خان مسلمان پشتون هستند و اصالت آن ها به افغانستان بر می گردد. پدر و عموی عامر خان یعنی طاهر حسین و ناصر حسین نیز از تهیه کنندگان مطرح سینمای هند هستند. مادر او زینب حسین نام دارد. برادر او که نامش فیصل خان است  نیز مشغول بازیگری است. عامر خان به همراه برادرش در فیلم «ملا» کنار هم بازی کرده اند.

زندگینامه عامر خان

 آغاز فعالیت حرفه ای

عامر خان بازیگری را از سن هشت سالگی با بازی در فیلم «پیروزی خاطرات» که در سال ۱۹۷۳ توسط عمویش طارق کارگردانی می شد، شروع کرد. سپس در سال ۱۹۸۸ در فیلم «از قیامت تا قیامت» با بازی در نقش اول به کارگردانی پسرعمویش منصور خان حضور یافت. عامر خان به خاطر هنرنمایی در فیلم «از قیامت تا قیامت» موفق به دریافت اولین جایزه ی ملی فیلم شد. بعد از آن به او پیشنهادات زیادی داده شد که معروف ترین فیلمی که در آن حضور یافت، فیلم «دل» بود.

در سال ۱۹۹۶ در فیلم «راجا هندوستان» نیز به خوبی درخشید، تا جایی که این فیلم جزو پرفروش ترین ها شد. در سال ۱۹۹۹ در فیلم «مسیر شوش» که ماجرایی پلیسی داشت، حضور پیدا کرد و در همان سال به عنوان نقش منفی در فیلم «زمین» هنرنمایی کرد. وی همچنین علاوه بر بازیگری به نویسندگی نیز مشغول شد.

عامر خان در سال ۲۰۰۱ توانست یک شرکت فیلم سازی با نام خود بنا کند. نخستین فیلم منتشر شده توسط این شرکت «باج یا لگان» نام داشت که توسط اشوتوش گواریکر کارگردانی می شد. این فیلم موفق به دریافت جوایز بین المللی و ملی، همچنین جایزه ی Film National Award for Most Popular شد. پس از آن فیلم «قیام» را که بر اساس داستان واقعی بود به نمایش در آورد.

در سال ۲۰۰۶ موفق شد با بازی در فیلم «زعفرانی رنگش کن» از جشنواره منتقدین جایزه بهترین اجرا را دریافت نماید. در سال ۲۰۰۷ نیز فیلم «ستاره های زمین» را به نمایش در آورد. عامر خان همیشه فقط در یک فیلم حضور پیدا می کند، چون معتقد است باید همه ی تلاش و زحمت خود را روی یک فیلم بگذارد.

همسر عامر خان

زندگی خصوصی عامر خان

عامر خان در ۱۸ آوریل سال ۱۹۸۶ با ریتا دوتا ازدواج کرد؛ ولی متاسفانه در سال ۲۰۰۲ از هم جدا شدند، با این تفاوت که بعد از جدایی همچنان رابطه ی خوبی با هم دارند. حاصل این ازدواج یک فرزند دختر و یک فرزند پسر به نام های جنید حسین خان و آیرا حسین خان است.

عامر خان در سال ۲۰۰۵ تجدید فراش کرد و با کیران رائو ازدواج نمود. حاصل این ازدواج نیز یک فرزند به نام آزاد رائو خان است. لازم به ذکر است که سلمان خان و رانی موکرجی سال هاست دوستان صمیمی عامر خان هستند.

عامر خان دو عامل را راز موفقیت فیلم هایش می داند؛ اول وجود امید در فیلم هایش، به گفته ی او معمولا در فیلم های غربی بدبینی وجود دارد. اما فیلم های او در بیننده حس پیروزی بر مشکلات را ایجاد می کند. دوم استفاده از موزیک در فیلم هاست. وی معتقد است که موسیقی و ترانه دو عضو جدا نشدنی از فیلم های هندی هستند. گفته شده که عامر خان قبل از وارد شدن به حرفه ی بازیگری بسیار خجالتی بوده است.

عامر خان بازیگرانی همچون لئوناردو دی کاپریو، هریسون فورد، تام هنکس و فیلم های استیون اسپیلبرگ از سینمای هالیوود را دوست دارد و در سینمای بالیوود به کارهای راجکومار هیرانی علاقه فراوانی دارد. همچنین بازیگر مورد علاقه ی او در سینمای هند دیلیپ کومار است.

عامر خان گفته است که کارکتر رانچا در فیلم سه احمق و کاراکتر دومی نیکومبوی در فیلم ستاره ها روی زمین منعکس کننده ی قسمت اعظمی از شخصیت او هستند. وی وقتی فیلمی بازی نمی کند، بیشتر وقت خود را به مطالعه مشغول می شود. چون به گفته ی او این کار باعث بالا رفتن کیفیت فیلمنامه ها و نقش هایش می شود. اطرافیانش او را شخصی رک و راست و مغرور می دانند.

عکس های عامر خان

عکس عامر خان

زندگینامه عامر خان

عکس های عامر خان

بیوگرافی عامر خان

عامر خان

بیوگرافی عامر خان

عامر خان و شاهرخ خان

عامر خان

عامر خان

جوایز و افتخارات عامر خان

برنده شدن دو فیلم از چهار فیلم او در اسکار و رفتن این دو فیلم به مرحه ی نهایی.

عامر خان برای بیست بار نامزد جایزه ی بهترین بازیگر مرد شده است.

عامر خان سه بار موفق به دریافت جایزه ی بهترین بازیگر مرد شده است.

در سال ۱۹۹۰ موفق به دریافت جایزه ی بهترین بازیگر تازه وارد شد.

در سال ۲۰۰۷ به خاطر هنرنمایی در فیلم «زعفرانی رنگش کن» موفق به دریافت جایزه ی بهترین بازیگر از نظر منتقدان شد.

در سال ۲۰۰۸ موفق به دریافت جایزه ی بهترین کارگردان شد.

رکورددار پرفروش ترین فیلم در سینمای هند برای فیلم «پی کی و دانگال» شده است.

در سال ۲۰۰۸ نامزد جایزه ی بهترین بازیگر مرد سال شد.

عامر خان در مسابقات فینفر سه بار برنده شد.

در سال ۲۰۱۰ به عنوان نامزد مرد سال از جانب مجله ی سی کیو انتخاب شد.

عامر خان رکورد بازی در فیلم های پرفروش را نیز دارد.

فیلم های عامر خان

لیست فیلم ها و آثار عامر خان

کاروان یادها – ۱۹۷۳

هولی – ۱۹۸۴

زبردست – ۱۹۸۵

از قیامت تا قیامت – ۱۹۸۸

خاکستر – ۱۹۸۹

عشق عشق عشق – ۱۹۸۹

شماره اول – ۱۹۹۰

تو مال منی – ۱۹۹۰

دل – ۱۹۹۰

من دیوانه نیستم – ۱۹۹۰

زنده باد جوانی – ۱۹۹۰

داستان عشق – ۱۹۹۱

قلب نمی فهمد – ۱۹۹۱

این زندگی است – ۱۹۹۱

جنگ ثروت – ۱۹۹۱

کسی که برنده می شود پادشاه است – ۱۹۹۲

سنت – ۱۹۹۳

ما مسافران راه عشق هستیم – ۱۹۹۳

هر کسی سبک خود را دارد – ۱۹۹۴

بازی – ۱۹۹۵

همه را ترور کن – ۱۹۹۵

رنگارنگ – ۱۹۹۵

من تنها تو تنها – ۱۹۹۵

راجا هندوستانی – ۱۹۹۶

عشق – ۱۹۹۷

غلام – ۱۹۹۸

غیرت – ۱۹۹۹

زمین – ۱۹۹۹

قلب – ۱۹۹۹

نفرت – ۲۰۰۰

باج – ۲۰۰۱

خواسته دل – ۲۰۰۱

منگال پاندی: طلوع – ۲۰۰۵

زغفرانی رنگش کن – ۲۰۰۶

فنا – ۲۰۰۶

ستاره های روی زمین – ۲۰۰۷

گجینی – ۲۰۰۸

سه احمق – ۲۰۰۹

خاطرات بمبئی – ۲۰۱۰

دهلی بلی – ۲۰۱۱

تلاش – ۲۰۱۲

موج ۳ – ۲۰۱۳

پی کی – ۲۰۱۴

دانگال – ۲۰۱۶

فوق ستاره – ۲۰۱۷

قاتلان هندوستان – ۲۰۱۸

۴.۹/۵ - (۳۱۵ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

5 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
5
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx