زندگینامه مریل استریپ – بازیگر

نظرات 2
10 دقیقه مطالعه

زندگینامه مریل استریپ – بازیگر

پادکست زندگینامه مریل استریپ بازیگر

بیوگرافی مریل استریپ (زندگینامه هنرمندان)

مریل استریپ بدون هیچ شکی معتبرترین بازیگر زن دنیای هالیوود و یکی از بهترین ها در تاریخ صنعت سینماست. کارنامه هنری مریل استریپ، سرشار از فیلم های شاخصی است که عدد آن در نگاه سختگیرانه ترین منتقدان نیز، بیش از 20 عدد است. نقش های شگفت انگیز مریل استریپ در فیلم هایی همچون کریمر علیه کریمر، انتخاب سوفی، فرشتگان در آمریکا و بانوی آهنی برای او جوایز بی شماری از جمله سه اسکار به همراه داشته است.

مریل استریپ در کنار جک نیکلسون، والتر برنان و دانیل لوئیس و پس از کاترین هپبورن در جایگاه دوم رکورد داران دریافت جایزه اسکار است. لیست دیگر جوایز دریافت شده توسط مریل استریپ به قدری است که در انتهای این مقاله تنها توانسته ایم به معدودی از آن ها اشاره کنیم. مریل استریپ مجموعا بیست و یک بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده است که از این حیث نیز رکورددار است. او 31 بار نامزد جایزه گلدن گلوب و 9 بار نیز برنده این جایزه معتبر بوده است. او بیش از 50 جایزه معتبر در کارنامه هنری اش دارد.

دوستان عزیز سایت پرورش افکار برای آشنایی بیشتر و کسب اطلاع از زندگی نامه مریل استریپ در ادامه با ما همراه باشید.

دوران کودکی مریل استریپ – بازیگر

دوران کودکی و نوجوانی مریل استریپ

مریل استریپ در 22 ژوئن 1949 و در یک خانواده پنج نفره به دنیا آمد. او متولد نیوجرسی آمریکا و 69 ساله است. مریل دو برادر کوچکتر از خود دارد. خانواده آن ها ریشه ای آلمانی سوئیسی دارند. او در ابتدا و تا مدت کوتاهی شیفته هنر اپرا بود و همین امر او را تا حضور به عنوان خواننده گروه اپرا نیز پیش برد.

مریل استریپ

آغاز فعالیت حرفه ای

مریل استریپ در زندگی حرفه ای اش حقیقتا بهترین است و او توسط بسیاری از منتقدین به عنوان بهترین بازیگر زن تاریخ سینما شناخته می شود. مریل استریپ تنها پس از سه سال حضور در هالیوود در دومین نامزدی اش، اولین جایزه اسکارش را کسب کرد. او در سال ۱۹۷۷ در فیلم جولیا حاضر شد و یک سال بعد در کنار رابرت دنیرو در فیلم زیبای شکارچی گوزن حضور پیدا کرد.

جالب است بدانید رابرت دنیرو از مریل استریپ به عنوان بهترین بازیگری که در مقابلش حضور داشته است، یاد می کند. مریل استریپ اولین نامزدی اسکارش را برای این فیلم دارد. او یک سال بعد در فیلم کریمر علیه کریمر، نقش جوانا کریمر، همسر داستین هافمن را بازی کرد. او در نقش مادر یک خانواده­ی در حال از هم پاشیدن به قدری درخشید که تنها پس از پنج فیلم، موفق به دریافت جایزه اسکار شد. در فاصله سال های ۱۹۷۹ تا ۱۹۹۰ تقریبا سالی وجود نداشته است که مریل استریپ در فیلم و نقش شاخصی حضور نداشته باشد. او در سال ۱۹۸۲ و در نقش سوفی زاویستوسکی، یک مهاجر جنگی، دومین جایزه اسکار را هم خیلی زود از آن خود کرد.

از دیگر فیلم های شاخص این دهه می توان به عاشق شدن خارج از آفریقا، آیرن وید، فریادی در تاریکی و کارت پستال هایی از لبه پرتگاه اشاره کرد. پس از این دهه طلایی، مریل استریپ نه تنها فعالیت هنری اش را کمتر نکرد، بلکه هر چه تحسین منتقدین از او بیشتر می شد، سخت کوشی و تلاش دائمی اش برای به چالش کشیدن مرزهای جدیدی در کارنامه بازیگری اش نیز افزایش می یافت.

به گواه تمامی هنرمندانی که با او کار کرده اند، مریل در هنگام کار به هیچ چیز جز پیشبرد پروژه و ایفای نقش بی نقص، توجه نمی کند. او در سال 1995 با بازی در فیلم پل های مدیسون کانتی با کلینت ایستوود همبازی بود؛ که به گواه بسیاری یکی از زیباترین فیلم های عاشقانه دنیای سینمای هالیوود است. دو فیلم شاخص سال های اخیر مریل استریپ با نام های جولی و جولیا محصول سال 2009 و بانوی آهنین که در آن مریل استریپ نقش مارگارت تاچر، نخست وزیر سرسخت انگلستان را به خوبی اجرا کرد؛ تا حدی مورد توجه قرار گرفت که سومین جایزه اسکار را نیز نصیب مریل استریپ کرد.

زندگی خصوصی مریل استریپ

مریل استریپ

زندگی خصوصی مریل استریپ

مریل استریپ و همسرش دان گامر، چهار فرزند با نام های گریس، هنری، میمی و لوئیزا دارند. جالب است بدانید مریل استریپ بر خلاف رسم بسیاری از همکارانش، هر چهار فرزندش را در خانه بزرگ کرده است و در بچه داری هم به جدیت و سخت کوشی، همچون بازیگری معروف است. همسر مریل یک مجسمه ساز معروف است.

در مورد علایق مریل استریپ جالب است بدانید که او در دوره کوتاهی از زندگی اش تصمیم داشت به مدرسه حقوق رفته، تا روزی وکیل شود اما یک غیبت اتفاقی موجب شد تا او سرنوشتی به عنوان یک بازیگر فوق العاده داشته باشد. محبوبیت مریل استریپ به حدی است که ۲۴ می سال ۲۰۰۴ توسط شهردار منهتن، به عنوان روز گرامیداشت مریل استریپ انتخاب شده است. او سه دکترای افتخاری از سه دانشگاه معتبر آمریکا دارد. در سال ۲۰۰۴ از دانشگاه میدل بری، سال ۲۰۰۹ از دانشگاه پرینستون و سال ۲۰۱۰ از دانشگاه هاروارد. او همچنین در بلوار مشاهیر هالیوود یک ستاره دارد.

عکس مریل استریپ

مریل استریپ

مریل استریپ

بیوگرافی مریل استریپ

مریل استریپ

بیوگرافی مریل استریپ

زندگینامه مریل استریپ

لیست فیلم ها و آثار هنری مریل استریپ

بازیگری سینما

2018 – ماما میا! دوباره شروع کنیم

۲۰۱۶ – Shout Gladi Gladi – فلورانس فاستر جنکینس

۲۰۱۵ – ریکی و فلش – حق رای

۲۰۱۴ – به سوی جنگل – مرد خانه – بخشنده

۲۰۱۳ – آگوست: اوسیج کانتی

۲۰۱۲ – امید می‌روید

۲۰۱۱ – بانوی آهنین

۲۰۱۰ – Higglety Pigglety Pop! or There Must Be More to Life

۲۰۰۹ – پیچیده است – آقای فاکس شگفت‌انگیز – جولی و جولیا

۲۰۰۸ – تردید – ماما میا!

۲۰۰۷ – شیرها برای بره‌ها – استرداد – غروب – موضوع تاریک

۲۰۰۶ – مورچه قلدر – شیطان پرادا می‌پوشد – موسیقی حسرت – همدم خانه مرغزار

2005 – بهترین

۲۰۰۴ – سرگذشت ناگوار، داستان‌های لمونی اسنیکت – کاندیدای منچوری

۲۰۰۳ – وابسته به تو

۲۰۰۲ – ساعت‌ها – اقتباس

۲۰۰۱ – هوش مصنوعی

۱۹۹۹ – موسیقی قلب

۱۹۹۸ – یک چیز واقعی – رقص در لاگناسا

۱۹۹۶ – اتاق ماروین – قبل و بعد

۱۹۹۵ – پل‌های مدیسون کانتی

1994 – رودخانه وحشی

1993 – خانه ارواح

1992 – مرگ درخور اوست

1991- هفت ساله ها در آمریکا – از زندگی ات دفاع کن

1990 – کارت پستال هایی از لبه پرتگاه

1989 – شیطان مونث

1988 – فریادی در تاریکی

1987 – آیرن وید

1986 – دلسوختگی

1985 – خارج از آفریقا – فراوانی

1984 – عاشق شدن

1983 – سیلکوود

1982 – انتخاب سوفی – سکوت شب

1981 – زن ستوان فرانسوی

1979 – کریمر علیه کریمر – اغوای جو تاینن – منهتن

1978 – شکارچی گوزن

1977 – جولیا

مریل استریپ در بیش از 10 مجموعه تلویزیونی معتبر حضور داشته است. اما به ندرت یک نقش ثابت در این سریال ها ایفا کرده است. او در بسیاری از این سریال ها تنها در چند اپیزود حضور داشته، اما تقریبا در تمامی آن ها نقش هایی به ماندنی ایفا کرده است. از میان این سریال ها می توان به هولوکاست، در آغاز آسیب نزن، درمان اینترنتی و سیمپسون ها اشاره کرد.

لیست جوایز و افتخارات مریل استریپ

همان طور که در ابتدا اشاره کردیم لیست جوایز معتبری که مریل استریپ در طول سال ها فعالیت هنری اش کسب کرده است، حقیقتا بیش از صدها جایزه خواهد بود. در اینجا تنها به برخی از معتبرترین آن ها می پردازیم. اما تنها جهت اطلاع شما اعلام می کنیم که او تا به امروز نزدیک به چهارصد بار نامزد دریافت جوایز معتبر دنیای سینما شده که از این بین بیش از 150 جایزه معتبر را کسب کرده است.

او سه بار برنده جایزه اسکار، سه بار برنده جایزه جشنواره فیلم برلین، دو بار برنده جایزه بفتا، یک بار برنده جایزه فیلم کن، سه بار برنده جایزه انجمن منتقدین، سه بار برنده جایزه امی، نه بار برنده جایزه گلدن گلوب، یک بار برنده جایزه ام تی وی، دو بار برنده جایزه SAGA و یک بار برنده جایزه سزار شده است.

5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
2
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx