زندگینامه سر الکس فرگوسن – مربی فوتبال

1 نظر
12 دقیقه مطالعه

زندگینامه سر الکس فرگوسن – مربی فوتبال

بیوگرافی سر الکس فرگوسن (زندگینامه ورزشکاران)

الکس فرگوسن موفق ترین مربی تاریخ بریتانیا می باشد که با کسب 49 جام در طول مربی گری خود و 38 جام با منچستریونایتد توانست نام خود را برای همیشه در تاریخ فوتبال دنیا جاودانه نماید. برای خواندن زندگی نامه این مربی توانا با ما همراه باشید.

در زندگی نامه سر الکس فرگوسن اینگونه آمده است که : الکساندر چپمن فرگوسن در 31 دسامبر 1941 در محله گووان شهر گلاسگو متولد شد. وقتی 16 ساله شد، شاگرد کارخانه آچار سازی گلاسکو به صورت پاره وقت شد و در «تیم کوئیز» پارک به عنوان یک بازیکن آماتور پذیرفته شد. سه سال بعد به صورت پاره وقت به تیم «سنت جانسون» پیوست. در 23 سالگی کار کردن در کارخانه آچار سازی را رها کرد و عضو «تیم دانفرملین» شد.

اکس فرگوسن در سال 1967 با دستمزد 65 هزار پوند به عضویت «تیم رنجرز» درآمد. دو سال بعد به «تیم فالکرک» پیوست و 20 هزار پوند دستمزد دریافت کرد.

الکس فرگوسن در سال 1973 به تیم ایریونایتد ملحق شد و یک سال بعد در ماه سپتامبر به عنوان «مربی ایست استرلینگ» منصوب گردید ولی پس از گذشت سه ماه به «سنت میرن» رفت. الکس در سال 1978 از سنت میرن اخراج شد اما به عنوان جانشین به جای بیلی مک لین معرفی گردید.

فرگوسن در سال 1980 اولین قهرمانی خود را در لیگ اسکاتلند همراه ابردین (سومین شهر بزرگ اسکاتلند) به دست آورد و این گونه توانست نخستین افتخار مربی گری اش را کسب نماید.

سر الکس فرگوسن

الکس فرگوسن یک سال بعد در ابردین موفق به کسب عنوان نایب قهرمانی لیگ اسکاتلند شد. در سال 1982 ابردین با پیروزی چهار بر یک توانست قهرمان جام حذفی اسکاتلند شود و یک سال بعد توانست یک بر صفر تیم رنجرز را مغلوب کند تا جام حذفی را برای خود نگاه دارد. پس از آن ابردین رئال مادرید را در گوتنبرگ دو بر یک شکست داد و توانست جام برندگان اروپا را به دست آورد.

در سال 1984 ابردین مقابل سلتیک قرارگرفت و توانست آن ها را دو بر یک شکست دهد و قهرمان جام حذفی و همچنین قهرمان لیگ اسکاتلند شود. پس از این پیروزی ها الکس فرگوسن «نشان افتخار امپراتوری اروپا» را به دست آورد.

در سال 1985 در خلال بازی مقدماتی ولز و اسکاتلند «جک استین» فوت شد به همین دلیل به صورت موقت الکس فرگوسن مربی تیم ملی اسکاتلند شد. اما یک سال بعد تیم اسکاتلند در همان دور نخست شکست خورد و از جام جهانی بازماند. این تیم در دوران مربی گری الکس فرگوسن توانست 3 پیروزی، 3 باخت و 4 بازی مساوی را تجربه کند، جمعا 5 گل دریافت کرد و 8 گل را به ثمر رساند. در ششم نوامبر همان سال فرگوسن، ابردین را رها کرد و به عنوان جانشین ران اتکینسون (معروف به بیگ ران، مربی تیم منچستریونایتد) مربی تیم منچستریونایتد شد.

الکس فرگوسن اولین جام خود را در سال 1990 در دیدار تکراری فینال جام حذفی، در اولد ترافورد (یکی از بزرگ ترین و مشهورترین ورزشگاه های فوتبال در بریتانیا و دنیا) با پیروزی یک بر صفر مقابل «کریستال پالاس» کسب نمود.

جام های سر الکس فرگوسن

تیم منچستریونایتد یک سال بعد در روتردام توانست دو بر یک تیم بارسلون را شکست دهد و جام برندگان اروپا را کسب نماید. در سال 1992 منچستر در مقابل تیم ستاره سرخ بلگراد (تیم فوتبال معروف یوگوسلاوی در سال های گذشته) پیروز شد و توانست سوپرجام اروپا را به اولد ترافورد بیاورد.

منچستریونایتد در دوران مربی گری الکس فرگوسن برای نخستین بار جام اتحادیه را با پیروزی در مقابل تیم ناتینگهام فارست (تیم فوتبال حرفه ای انگلیسی) به دست آورد؛ اما تیم لیدز یونایتد در هفته ی آخر از تیم منچستر پیشی گرفت، درنتیجه رویای منچستر برای قهرمانی در لیگ برتر ناکام ماند.

اما سرانجام در سال 1993 پس از 26 سال انتظار منچستریونایتد برای رسیدن به قهرمانی لیگ برتر به اتمام رسید. الکس فرگوسن در ماه ژانویه همین سال با خرید «روی مارسیو کین» (فوتبالیست سابق ایرلندی) از تیم ناتینگهام فارست به ارزش 75.3 میلیون پوند توانست رکورد نقل و انتقالات کشور را بشکند.

منچستریونایتد در سال 1994 به عنوان چهارمین تیم قرن و ششمین تیم در کل تاریخ فوتبال انگلستان معرفی شد و در یک فصل قهرمانی در لیگ برتر و جام حذفی را باهم جشن گرفت. شیاطین سرخ در فینال جام حذفی موفق شدند تیم چلسی را چهار بر صفر مغلوب کنند.

زندگینامه سر الکس فرگوسن – مربی فوتبال منچستر یونایتد

دو سال بعد منچستر به عنوان اولین تیم تاریخ فوتبال انگلستان شناخته شد که موفق شد دو بار جام حذفی و جام لیگ را به دست آورد. بازیکنان الکس فرگوسن در لیگ برتر توانستند از نیوکاسل پیشی بگیرند و در جام حذفی، تیم لیورپول را یک بر صفر مغلوب نمایند.

فرگوسن در سال 1997 تصمیم داشت با گرفتن جام قهرمانان اروپا خود را همسنگ «سر مت بازبی» (مربی فوتبال اسکاتلندی) کند ولی متاسفانه تیم منچستریونایتد در مرحله ی نیم نهایی مقابل تیم بورسیا دورتموند (باشگاه فوتبال آلمانی) شکست خورد.

الکس فرگوسن و بازیکنانش سال 1998 را بدون کسب جام پشت سر گذاشتند و این سال به یاس آورترین سال تاریخ منچستر تبدیل شد. زیرا هر دو جام حذفی و برتر را تیم آرسنال به دست آورد و تیم موناکو موفق شد در مرحله یک چهارم نهایی منچستر را حذف نماید. در این شرایط فرگوسن برای تقویت بهتر خط دفاعی منچستر یاپ استام (ملی پوش فوتبال هلند) را به ارزش 2.5 میلیون پوند از آیندهوون (شهری در جنوب شرقی هلند) خریداری کرد، تا بار دیگر در نقل و انتقالات رکورد بزند.

سر الکس فرگوسن در سال 1999 با به دست آوردن جام اروپا، جام لیگ برتر و جام حذفی توانست پرافتخارترین فصل تاریخ منچستریونایتد را رقم بزند. وی در ماه مِی با منچستر قرارداد بست که تا سال 2002 در این تیم حضور داشته باشد.

زندگینامه سر الکس فرگوسن – پر افتخارترین مربی منچستر یونایتد

در 11 ژوئن 1999 در مراسم جشن تولد ملکه الیزابت دوم (ملکه بریتانیا و قلمروهای همسود) به الکس فرگوسن نشان شوالیه اعطا گردید. و در یازدهم اکتبر مسابقه ای به جهت گرامیداشت حضور پررنگ و موفق او در اولد ترافورد با حضور ستارگان اسبق و کنونی منچستریونایتد برگزار شد. وی در ماه دسامبر همین سال به عنوان بهترین مربی سال جهان، جایزه ویژه بی بی سی را دریافت نمود و منچستر نیز به عنوان بهترین تیم سال معرفی شد.

سپس در سال 2000 فرگوسن منچستریونایتد را به ششمین قهرمانی خود در لیگ برتر با کسب اختلاف 18 امتیازی نسبت به آرسنال رساند. او در هشتم مِی اعلام کرد در سال 2002 پس از انقضای مدت مربی گری اش منچستر را رها می کند، ولی همچنان قصد دارد در اداره باشگاه نقشی بر عهده داشته باشد.

«سر الکس فرگوسن اولین فردی است که با مربی گری یک تیم انگلیسی پیروز 3 جام متوالی لیگ شده است».

در 27 فوریه 2002 منچستریونایتد خبر دارد الکس فرگوسن یک روز بعد از شکست پنج بر یک تیم نانت فرانسه در لیگ قهرمانان اروپا قراردادش را به مدت 3 سال یعنی تا سال 2005 تمدید نموده است. سال 2005 آغاز فشارهای سختی بر فرگوسن بود. تیم او در مسابقات لیگ برتر بعد از چلسی و آرسنال در مقام سوم قرار گرفت و در جام اتحادیه اروپا حذف شد، همچنین در فینال جام حذفی نیز در مقابل آرسنال شکست خورد و سرانجام در لیگ قهرمانان اروپا در مرحله یک هشتم نهایی در مقابل آ.ث میلان حذف شد.

زندگینامه سر الکس فرگوسن – مربی فوتبال

الکس فرگوسن در سال 2006 توانست با منچستر یونایتد قهرمان جام اتحادیه انگلستان و در لیگ برتر دوم شد. در سال 2007 قهرمانی لیگ برتر انگلستان را به دست آورد. در سال 2008 منچستر توانست به طور همزمان قهرمان لیگ برتر انگلستان، جام باشگاه های جهان و لیگ قهرمانان اروپا را به دست آورد. در سال 2009 نیز توانست به قهرمانی جام اتحادیه انگلستان و لیگ برتر انگلستان نایل شود و در جام قهرمانی باشگاه های اروپا به مقام نایب قهرمانی دست یابد.

عکس های الکس فرگوسن

زندگینامه سر الکس فرگوسن – مربی فوتبال

زندگینامه سر الکس فرگوسن – مربی فوتبال

زندگینامه سر الکس فرگوسن – مربی فوتبال

زندگینامه سر الکس فرگوسن – مربی فوتبال

زندگینامه سر الکس فرگوسن – مربی فوتبال

زندگینامه سر الکس فرگوسن – مربی فوتبال

مربی منچستریونایتد - زندگینامه سر الکس فرگوسن

زندگینامه سر الکس فرگوسن – مربی فوتبال

سر الکس فرگوسن

الکس فرگوسن سرانجام در هشتم مِی سال 2013 پس از کسب بیستمین قهرمانی خود در لیگ برتر از سرمربی گری منچستریونایتد خداحافظی کرد و رسما بازنشستگی خود را اعلام نمود.

ایشان بعد از بازنشستگی کتاب خاطرات خود را نوشت و آن را منتشر کرد، این کتاب رکورد فروش کتاب های غیر داستانی را خیلی زود شکست به گونه ای که کمتر از یک هفته به چاپ دوم رسید.

افتخارات سر الکس فرگوسن

قهرمانی جام حذفی انگلستان در سال ۱۹۹۰
قهرمانی جام در جام اروپا ۱۹۹۱

قهرمانی سوپر جام اروپا در سال ۱۹۹۱
قهرمانی لیگ برتر انگلستان در سال ۱۹۹۳
قهرمانی لیگ برتر انگلستان در سال ۱۹۹۴

قهرمانی جام حذفی انگلستان در سال ۱۹۹۲
قهرمانی لیگ برتر انگلستان در سال ۱۹۹۶
قهرمانی جام خیریه انگلستان در سال ۱۹۹۶
قهرمانی لیگ برتر انگلستان در سال ۱۹۹۷
قهرمانی جام خیریه انگلستان در سال ۱۹۹۷
قهرمانی لیگ برتر انگلستان در سال ۱۹۹۹
قهرمانی جام حذفی انگلستان در سال ۱۹۹۹
قهرمانی لیگ قهرمانان در سال ۱۹۹۹
قهرمانی جام بین‌قاره‌ای در سال ۱۹۹۹
قهرمانی لیگ برتر در سال ۲۰۰۰
قهرمانی لیگ برتر انگلستان در سال ۲۰۰۱
قهرمانی لیگ برتر در سال ۲۰۰۳
قهرمانی جام حذفی در سال ۲۰۰۴
قهرمانی جام اتحادیه انگلستان در سال ۲۰۰۶
قهرمانی لیگ برتر انگلستان در سال ۲۰۰۷
قهرمانی لیگ برتر انگلستان در سال ۲۰۰۸
قهرمانی لیگ قهرمانان در سال ۲۰۰۸
قهرمانی جام باشگاه‌های جهان در سال ۲۰۰۸
قهرمانی جام اتحادیه انگلستان در سال ۲۰۰۹
قهرمانی لیگ برتر انگلستان در سال ۲۰۰۹
قهرمانی جام اتحادیه انگلستان در سال ۲۰۱۰
قهرمانی لیگ برتر انگلستان در سال ۲۰۱۱
قهرمانی لیگ برتر انگلستان در سال ۲۰۱۳

سایر افتخارات فرگوسن

قهرمانی لیگ برتر اسکاتلند در سال ۱۹۸۰
قهرمانی جام اتحادیه اسکاتلند در سال ۱۹۸۲
قهرمانی جام حذفی اسکاتلند در سال ۱۹۸۲
قهرمانی جام حذفی اسکاتلند در سال ۱۹۸۳
قهرمانی جام برندگان جام اروپا در سال ۱۹۸۳
قهرمانی جام حذفی اسکاتلند در سال ۱۹۸۴
قهرمانی لیگ برتر اسکاتلند در سال ۱۹۸۴
قهرمانی لیگ برتر اسکاتلند در سال ۱۹۸۵
قهرمان جام حذفی اسکاتلند در سال ۱۹۸۶

4.6/5 - (22 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx