دوره پر مخاطب ( کارشناس جذب شوید ) دارای بیش از 100 هزار مخاطب در سراسر دنیا
اطلاعات بیشتر و ثبت نام

زندگینامه حمید سوریان – کشتی گیر

زندگی نامه حمید سوریان – کشتی گیر

پادکست زندگینامه حمید سوریان کشتی گیر

بیوگرافی حمید سوریان (زندگینامه ورزشکاران)

حمید سوریان یکی از نابغه های کشتی فرنگی کشوراست که سابقه قهرمانی های متعدد در مسابقات جهانی و المپیک را در کارنامه ی خود دارد، و بارها با دلاوری های خود پرچم خوش رنگ کشورمان را در عرصه های بین المللی برافراشته است.

دوستان عزیز سایت پرورش افکار در این مقاله قصد داریم به شرح زندگی نامه حمید سوریان کشتی گیر، این ورزشکار قهرمان و پهلوان خوش اخلاق کشورمان بپردازیم. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

دوران کودکی حمید سوریان

دوران کودکی و نوجوانی

حمید سوریان ریحان پور در تاریخ دوم شهریور ماه سال ۱۳۶۴ در کنار کوه طبرک واقع در شهر ری به دنیا آمد. پدرش «محمد» و مادرش «اعظم السادات شادالله زاده» نام دارد. حمید به عنوان فرزند آخر در یک خانواده ۸ نفره متولد شد و ۵ برادر دارد.

حمید سوریان مدارج تحصیلی خود را در زادگاه خود یعنی شهر ری پشت سر گذاشت. دو برادر بزرگ تر وی، مرتضی و محسن که در گذشته کشتی گیر بودند، حمید را نیز به این رشته علاقه مند کردند.

آغاز فعالیت حرفه ای حمید سوریان

آغاز فعالیت حرفه ای

حمید سوریان در سال ۱۳۷۶ به صورت جدی زیر نظر مرحوم عبدالله زارع آموزش کشتی فرنگی را شروع کرد. این روند تا مرحله ی حضور در رقابت های آسیایی، بین المللی و جهانی زیر نظر مربیان خود محسن سوریان و عبدالله زارع ادامه داشت.

وی در ابتدای دوران کشتی خود در دسته ۵۵ کیلوگرم به رقابت می پرداخت، اما در سال های اخیر و با افزایش وزن، وی در دسته ۵۹ کیلوگرم به رقابت می پردازد. وی در سال ۲۰۰۱ میلادی موفق شد در وزن ۴۶ کیلوگرم به تیم ملی نوجوانان ایران دعوت شود. وی برای اولین بار در مسابقات نوجوانان آسیا کشتی گرفت.

اولین مدال طلای حمید سوریان در مسابقات جهانی به سال ۲۰۰۵ باز می گردد؛ اگرچه در آن زمان تنها بیست سال داشت، توانست در مسابقات جهانی بوداپست در کشور مجارستان نخستین مدال طلای خود را در رده بزرگ سالان جهان را از آن خود کند. وی در مسابقات جهانی ۲۰۰۶ گوانگ ژو در مرحله ی فینال توانست بر حریف خود غلبه کند و از عنوان قهرمانی خود دفاع نماید.

سوریان در سال ۱۳۸۶ زمانی که تنها ۲۲ سال داشت، توانست عنوان «قهرمان قهرمانان ورزش ایران» را به خود اختصاص دهد.

موفقیت های درخشان حمید سوریان یکی پس از دیگری فرا می رسیدند. به گونه ای که توانست مدال طلای مسابقات جهانی ۲۰۰۷ باکو را کسب کند، و در مسابقات جهانی ۲۰۰۹ هرنینگ دانمارک توانست حریف خود را شکست دهد و چهارمین مدال طلای رقابت ها را از آن خود کند. پس از آن موفق شد مدال طلای مسابقات جهانی ۲۰۱۰ مسکو روسیه و مسابقات جهانی ۲۰۱۴ ازبکستان را به دست آورد.

در کنار قهرمانی های متعددی که حمید سوریان در مسابقات آسیایی و جهانی کسب کرده است، مدال طلای مسابقات المپیک لندن، به عنوان مهم ترین مقام وی در طول دوران ورزشی محسوب می شود. حمید سوریان با در نظر گرفتن تعداد و کیفیت مدال هایی که کسب کرده است، بهترین کشتی گیر در تاریخ کشور می باشد.

مسابقات المپیک کشتی ، حمید سوریان

مسابقات المپیک

حمید پیش از آغاز مسابقات المپیک ۲۰۰۸، در فاصله زمانی چهار سال توانسته بود ۳ مدال طلا در مسابقات جهانی کسب کند و تمام ایرانی ها آماده بودند تا وی با کسب مدال طلا در المپیک، بار دیگر پرچم کشور را برافرازد.

حمید سوریان که با آمادگی بالایی پا به عرصه ی این مسابقات گذاشته بود، توانست دو مبارزه نخست خود را به راحتی هرچه تمام تر با پیروزی پشت سر بگذارد؛ وی در مسابقه سوم با بدشانسی در مقابل کشتی گیر روس شکست خورد و پس از رسیدن کشتی گیر روس به فینال، در گروه شانس مجدد برای کسب مدال برنز قرار گرفت. وی در مسابقه بعدی نیز شکست خورد تا یک پایان تلخ در المپیک پکن برای وی رقم بخورد.

حمید سوریان چهار سال بعد در المپیک ۲۰۱۲ لندن، با تمام قوا در این مسابقات شرکت کرد تا حق خود را از مسابقات المپیک بگیرد. وی در این مسابقات توانست با شکست دادن حریفان خود یکی پس از دیگری، به فینال مسابقات راه یابد. در این مبارزه نیز حریف چغر و بد بدن خود یعنی «روشن بایرامف» از جمهوری آذربایجان را با اقتدار شکست دهد و عنوان قهرمانی دسته ۵۵ کیلوگرم کشتی فرنگی را از آن خود کرد. «لازم به ذکر است که با قهرمانی سوریان در این مسابقات، کشتی فرنگی ایران پس از گذشت چهل سال، صاحب مدال طلای المپیک شد».

حمید سوریان در عین ناباوری در کسب سهمیه برای مسابقات المپیک ۲۰۱۶ ریو به زحمت افتاد و در ۳ تورنمنت گزینشی به صورت پیاپی موفق به کسب سهمیه نشد؛ تا این که در آخرین شانس خود توانست جواز حضور در این مسابقات را به دست آورد.

وی در مسابقات المپیک توفیقی به دست نیاورد، و با قبول شکست در دو مسابقه بدون کسب پیروزی از مسابقات المپیک ۲۰۱۶ حذف شد. اتفاقی که باعث ناراحتی و تعجب جامعه ورزش کشور شد و واکنش ها به این اتفاق به میزانی بالا رفته بود که بسیاری از چهره های هنری و ورزشی بارها به حمایت و دلجویی از وی پرداختند.

حمید سوریان را می توان به عنوان یکی از پرافتخارترین ورزشکاران تاریخ کشور دانست. نه تنها به خاطر مدال های پرشماری که کسب کرده است، بلکه به خاطر توانایی در اجرای فن های کشتی به عنوان نابغه ی این رشته ورزشی به شمار می رود.

مادر حمید سوریان

زندگی خصوصی

شاید این مطالب را دوست داشته باشید
۱ از ۲۰

حمید سوریان این پهلوان خوش اخلاق کشورمان، پس از بازگشت از مسابقات المپیک لندن، در هفتم شهریور ماه ۱۳۹۱ تعدادی از جوایز جهانی و المپیکی خود را به همراه صد میلیون تومان به زلزله زدگان آذربایجان شرقی اهدا کرد.

لازم به ذکر است که حمید سوریان قبل از این اقدام خود، به همراه علیرضا دبیر با حضور در بازار طلافروشان تهران مبلغ پنج میلیارد تومان برای کمک به زلزله زدگان آذربایجان شرقی جمع آوری کرده بود.

عکس های حمید سوریان

حمید سوریان

زندگی نامه حمید سوریان – کشتی گیر

حمید سوریان و بهداد سلیمی

حمید سوریان

تمرینات حمید سوریان

بیوگرافی حمید سوریان (زندگینامه ورزشکاران)

مسابقات حمید سوریان

حمید سوریان و رامبد جوان

زندگینامه حمید سوریان (زندگینامه ورزشکاران)

حمید سوریان

برخی از افتخارات حمید سوریان

برخی از افتخارات بین المللی حمید سوریان

مسابقات قهرمانی آسیا

کسب مدال طلای مسابقات قهرمانی آسیا بیشکک در سال ۲۰۰۷

کسب مدال طلای مسابقات قهرمانی آسیا ججو در سال ۲۰۰۸

مسابقات قهرمانی جهان

کسب مدال طلا در مسابقات قهرمانی جهان سال ۲۰۰۵ بوداپست مجارستان در وزن ۵۵ کیلوگرم

کسب مدال طلا در مسابقات قهرمانی جهان سال ۲۰۰۶ گوانگ ژو در وزن ۵۵ کیلوگرم

کسب مدال طلا در مسابقات قهرمانی جهان سال ۲۰۰۷ باکو در وزن ۵۵ کیلوگرم

کسب مدال طلا در مسابقات قهرمانی جهان سال ۲۰۰۹ هرنینگ در وزن ۵۵ کیلوگرم

کسب مدال طلا در مسابقات قهرمانی جهان سال ۲۰۱۰ مسکو در وزن ۵۵ کیلوگرم

کسب مدال طلا در مسابقات قهرمانی جهان سال ۲۰۱۴ تاشکند در وزن ۵۵ کیلوگرم

مسابقات المپیک

کسب مدال طلا در مسابقات قهرمانی المپیک ۲۰۱۲ لندن در وزن ۵۵ کیلوگرم

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
مشاوره ثبت نام دوره