زندگینامه منوچهر فرهنگ – پدر علم اقتصاد ایران

نظرات 3
9 دقیقه مطالعه

2

بیوگرافی منوچهر فرهنگ

در زندگی نامه دکتر منوچهر فرهنگ اینگونه آمده است که: دکتر منوچهر فرهنگ، رئیس انجمن اقتصاددانان ایران و پدر علم اقتصاد ایران ، متولد 1298 در بابل و بزرگ شده گرگان است. وی مدرک دکترای اقتصاد خود را از فرانسه گرفته است.

 دکتر منوچهر فرهنگ اولین فردی است که کتاب معروف «نظریه عمومی اشتغال، بهره و پول» جان مینارد کینز را به فارسی ترجمه کرد.این ترجمه در سال 1348 عنوان جایزه بهترین کتاب اقتصادی سال را از آن خود کرد.

گروه:علوم انسانی رشته:اقتصاد والدین و انساب: فرهنگ درباره تأثیر پدر و مادرش در زندگی علمی و اجتماعی اش چنین توصیف می کند: ” همین علم دوستی را من از خانواده دارم. پدرم با این که تحصیلات قدیمی داشت ولی فرانسه می دانست و به طور کلاسیک تفکر می کرد.” خاطرات کودکی: “من فرزند بزرگ بودم و جور دیگر برادران را هم کشیدم، چون پدرم بضاعتی نداشت. من به آنها کمک کردم.” دکتر منوچهر فرهنگ در شرح زندگی خود میگوید: وطن من گرگان بوده و در سال ۱۲۹۹ در حالی که دو سال داشتم به دلیل شغل پدر به آنجا رفته و در گرگان بزرگ شده و به تحصیل پرداختم.

تحصیلات رسمی و حرفه ای :

منوچهر فرهنگ دارای مدرک دکترای اقتصاد از دانشکده حقوق و علوم اقتصادی پاریس بوده و بیش از ۱۰۰ کتاب اقتصادی ترجمه و تألیف کرده است. استادان و مربیان: دکتر محمد طبیبیان از شاگردان دکتر فرهنگ و معاون اقتصادی اسبق سازمان برنامه و بودجه با اشاره به تلاش های دکتر فرهنگ در گردآوری فرهنگ علوم اقتصادی گفت: به یاد دارم که استاد ساعت های زیادی را بدون چشم داشت مالی، برای گردآوری فرهنگ علوم اقتصادی تلاش می کرد و در کار آموزش، ترجمه و تألیف بسیار تلاشگر و کوشا بود.
«وی افزود: »باید حقوق استادان بازنشسته و کسانی که به اقتصاد ایران و جامعه ایران خدمت کرده اند را محترم بشماریم تا در تامین معاش و زندگی با مشکل مواجه نشوند و شأن آنها مورد احترام قرار گیرد.

طبیبیان خطاب به دکتر فرهنگ گفت: از اینکه یک نسل از اقتصاددانان ایران را پرورش داده اید و در خدمت دانشگاه ها و مراکز اقتصادی قرار داده اید از شما سپاسگزاریم و قدردان زحمات شما هستیم و یاد و خاطره دوران آموزش و تلاش های شما را در توسعه علم اقتصاد کشور به یادها خواهیم سپرد.

مشاغل و سمتهای مورد تصدی:

دکتر منوچهر فرهنگ،از ابتدای تأسیس انجمن اقتصاددانان ایران عضو این تشکل بوده و به غیر از سال اول تأسیس انجمن که مسئولیت برعهده دکتر پیرنیا بوده در ادوار مختلف ریاست انجمن مذکور را برعهده داشته است. بسیاری از اعضای این انجمن اعتقاد دارند استمرار و پایداری انجمن اقتصاددانان ایران در طول سی و اندی سال عمر خود مرهون مدیریت مناسب دکتر فرهنگ بوده است.
سایر فعالیت ها و برنامه های روزمره :
دکتر فرهنگ اقتصاددان نامی ایران و غریبه‌ ای در موطن خویش گرگان زمین در شعر و ادب نیز دستی داشته و اشعار بسیاری سروده که از آن جمله است؛

گر پر و بالم شکنی سربکشم بر آسمان/ ور سر و ساقم بزنی، سایه زنم بر آسمان

بحرم و بحر موج‌زا،ابرم و ابر اوج‌گیر/از پی دانشم روان،وز پی دانشم روان.

شاگردان دکتر منوچهر فرهنگ :

دکتر منوچهر فرهنگ درباره شاگردان سابق و اساتید کنونی خود چنین می گوید: من همه دانشجویانم را دوست داشته و دارم. جایگاه تدریس من جایگاه محبت و علم بود و دانشجویان نسبت به من محبت و لطف داشتند.به خصوص با این گذشته دور و درازی که داشتم. از آنجمله آنها می توان به آقای دکتر دیهیم اشاره کرد ، چون من زبان چندان گویایی ندارم و به طور صحیحی نمی توانم صحبت بکنم کنار خود می نشانم تا او جلسات انجمن اقتصاددانان ایران را اداره کند.
ایشان اکنون استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران است. شاگردان من زیاد بودند مثلاً آقای دکتر پرویز داودی که اکنون معاون اول رئیس جمهور است شاگرد من بود. دکتر احمد مجتهد عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و مدیر موسسه پژوهش های پولی و بانکی بانک مرکزی نیز گفت: »تجلیل از دکتر منوچهر فرهنگ، تجلیل از علم اقتصاد و رشد و توسعه اقتصادی در ایران است.
منوچهر فرهنگ دانشجویانی را در 60 سال گذشته پرورش داده که استادان دانشگاه های امروز هستند و نسل چهارم دانشجویان ایشان در عرصه دانشگاه ها و فعالیت های اقتصادی حضور دارند.

فرهنگ علوم اقتصادی دکتر منوچهر فرهنگ

مجتهد تصریح کرد: اگر زکات علم به قول پیشوایان دینی، آموزش نسل های بعدی است منوچهر فرهنگ بیشترین زکات علم را تاکنون داده و تعداد زیادی از کارشناسان و دانشجویان و استادان امروز در دانشگاه ها و مراکز اقتصادی، پرورش یافته دکتر فرهنگ هستند.
در مراسم مذکور که با حضور شاگردان دهه های 40 و 50 استاد منوچهر فرهنگ در دانشکده های اقتصادی کشور که اکثرا اکنون از استادان صاحب نام اقتصاد ایران هستند برگزار شد، به تلاش های این چهره علمی ایران که در طول دوران تدریس خود هزاران متخصص و استاد و دانشجو را تربیت کرده و صدها کتاب، مقاله و تحقیق علمی را به رشته تحریر درآورده است ارج نهاده شد. چگونگی عرضه آثار: اولین کار دکتر منوچهر فرهنگ تالیف کتاب «برنامه گذاری اقتصادی» بود.
دکتر منوچهر فرهنگ درباره علل تألیف کتاب فوق چنین اذعان می کند:”چون من «برنامه ریزی» اقتصادی را مغایر با تعبیر علمی اش می دانستم. «برنامه گذاری» یعنی تهیه و تدوین برنامه های علمی اقتصادی.
دراین نوع «برنامه گذاری» ریخت و پاش جایی ندارد در حالی که در «برنامه ریزی» چنان که از نامش پیداست در اسمش ریخت و پاش وجود دارد. این اولین کتاب من بود که در دانشگاه هم تدریس شد. بعدها شاگردان من که به آمریکا رفته بودند گفته بودند که نظیر این کتاب در آمریکا هم پیدا نمی شود. بنابراین بنده جزو اولین کسانی بودم که راجع به «برنامه گذاری» اقتصادی در ایران کتاب نوشتم. این کتاب تألیف خودم بود.” دکتر فرهنگ همچنین کتاب «نظریه عمومی اشتغال ، بهره و پول» تألیف کینز را نیز ترجمه کرد. وی در این باره نیز چنین می گوید:”این اولین کتاب من بود که ترجمه کردم. هنوز هیچ ملتی در دنیا نتوانسته کینز را در دنیا به زبان خودش ترجمه کند.
آلمانها نتوانستند، اسپانیولی ها نتوانستند، لهستانی ها نتوانستند، روس ها نتوانستند.

آثار دکتر منوچهر فرهنگ

توسعه کشاورزی بین المللی ویژگی اثر: پدیدآورنده: کارل ایچر، جان استاتز، منوچهر فرهنگ (مترجم) ناشر: موسسه پژوهشهای برنامه ریزی و اقتصاد کشاورزی – 1381 2 زبان عمومی و تخصصی مهندسی صنایع: ویژه داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد گرایش های: صنایع – سیستمهای اقتصادی اجتماعی – مدیریت سیستم و بهره وری ویژگی اثر : پدیدآورنده: سیداباذر نورحسینی، منوچهر فرهنگ (زیرنظر) ناشر: سنجش (وابسته به موسسه فرهنگی هنری سنجش) –
17 فروردین، 1387 3 سرگذشت یک علم، کالبدشکافی نظام آموزش علم اقتصاد در ایران، گفتگو با برگزیدگان سه نسل از … ویژگی اثر : پدیدآورنده: میکائیل عظیمی، منوچهر فرهنگ (مترجم)، محمد اسمعیل مطلق (مترجم) ناشر: کویر –
 1382 4 فرهنگ علوم اقتصادی: انگلیسی – فارسی ویژگی اثر : پدیدآورنده: منوچهر فرهنگ ناشر: آسیم – 30 خرداد، 1386 5 فرهنگ فشرده علوم اقتصادی: انگلیسی –
فارسی ویژگی اثر: پدیدآورنده: منوچهر فرهنگ ناشر: البرز – 30 آبان، 1385 6 قدرت و رونق: فزون رشدی کمونیستی و استبداد سرمایه داری ویژگی اثر : پدیدآورنده: مانکر اولسون، منوچهر فرهنگ (مترجم) ناشر: موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی – 11 تیر، 1385 7 نظریه عمومی اشتغال، بهره و پول ویژگی اثر : پدیدآورنده: جان مینارد کینز، منوچهر فرهنگ (مترجم) ناشر: نشر نی – 05 آذر، 1387

5/5 - (2 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

3 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
3
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx