۸ ویژگی مقاوم ترین افراد را بشناسید

یک نظر اضافه کنید
14 دقیقه مطالعه

چه چیزی در داستان زندگی افرادی که در برابر شکست تسلیم نمی شوند، برای دیگران جالب توجه است؟ آیا این واقعیت است که آن ها رویاهای خود را به دست آورده اند، وقتی کسی به آن ها اعتقادی نداشت؟ یا عدم تمایل آن ها برای تسلیم در برابر شکست دلیل این توجه به شمار می رود؟

صرف نظر از آنچه توجه شما را به خود جلب کرده است، یک ویژگی مهم در این افراد وجود دارد، مقاومت و سرسختی. آیا می خواهید ویژگی مقاوم ترین افراد را یاد بگیرید که بتوانید این ویژگی ها را در درون خود پرورش دهید؟

به همین منظور در مقاله پیشرو، ۸ ویژگی افراد سرسخت و مقاوم را شرح داده ایم. با یادگیری آن ها اهداف خود را دنبال کنید و زندگی رویایی خود را ادامه دهید.

ویژگی مقاوم ترین افراد چیست؟

افراد سرسخت ویژگی های متعددی دارند. با شناخت این ویژگی ها و اعمال آن ها در زندگی خود اهدافتان را در زندگی دنبال می کنید و نتیجه مطلوب خود را بدست می آورید. بدین منظور برای شناخت ویژگی های افراد موفق و یادگیری راه رسیدن به موفقیت و همچنین پرورش فکری و روحی خود با ما در پرورش افکار همراه شوید.

در ادامه ۸ ویژگی این افراد سرسخت را شرح داده ایم.

خوش بینی

با انگیزه ماندن یک ویژگی مهم موفق ترین افراد است، چطور آن ها با انگیزه باقی می مانند؟ زمانی که همه چیز به خوبی پیش می رود، با انگیزه ماندن آسان است، اما زمانی که به مانعی برخورد می کنید، انگیزه به سرعت محو می شود.

برای اینکه در مسیر پر فراز و نشیب زندگی با انگیزه بمانید، باید سطح مشخصی از خوش بینی را حفظ کنید. در واقع می توان گفت، خوش بینی ویژگی مقاوم ترین افراد است. زمانی که در اطراف خود چیزی را که دوست دارید، از دست بدهید، ممکن است که دست از کار بکشید.

با این حال فرد مقاوم و سرسخت با نگاه خوش بینانه خود به آینده این امکان را فراهم می سازد که به راه خود ادامه دهد. همچنین طبق قانون جذب داشتن نگرش مثبت نسبت به امور زندگی باعث جذب نتیجه های مثبت می شود. بنابراین با نگرش مثبت و خوش بینی با وجود موانع سر راه امکان ادامه مسیر میسر است.

خوش بینی ویژگی مقاوم ترین افراد

 

برنامه ریزی

 

برنامه ریزی

خوش بینی فقط تا اینجای کار شما را می رساند. اگر همچنان با ناکامی ها و چالش ها روبرو هستید، طبیعی است که از خود بپرسید آیا در مسیر درست قرار دارید یا خیر؟

یک فرد سرسخت تشخیص می دهد که خوش بینی کورکورانه شما را در مسیر غلطی قرار می دهد. به همین دلیل به برنامه ای درست نیاز دارید. با تحقیق و درک نتیجه ای که می خواهید در زندگی خود ایجاد کنید، با اطمینان می دانید که در مسیر درست قرار دارید.

وقتی لبرون جیمز در شرف پیروزی چهارمین قهرمانی خود در NBA قرار داشت، گفت که به این پیروزی ایمان دارد، زیرا او روندی رو رشد دارد. او می دانست که اگر به کارهایی که قهرمانی گذشته را برایش به همراه داشت، ادمه دهد، قهرمانی دیگری را به دست خواهد آورد.

او حتی با از دست دادن چند مسابقه قبلی روند خود را تغییر نداد. چرا که می دانست، این طرح در گذشته کار کرده است و در آینده نیز دوباره عملی خواهد شد. با مطالعه داستان زندگی جیمز اینطور برداشت می شود که انسان با برنامه ریزی درست و پایبندی به آن که ویژگی مقاوم ترین افراد است، به آینده خود با نگاهی مطمئن می نگرد.

 شما باید شخصی را پیدا کنید که نتایج مورد نظر شما را ایجاد کرده باشد و برنامه او را مدل سازی کنید و در واقع او را الگوی خود قرار دهید.

برنامه ریزی کردن ویژگی مقاوم ترین افراد

قاطعیت

شکست بخش طبیعی و تکرار شونده ای از زندگی است. سرسختی تفاوت اصلی کسانی به شمار می رود که به اهداف خود می رسند و کسانی که کوتاه می آیند.

کسانی که در برابر شکست کم نمی آورند، سرانجام بر هر چالشی غلبه خواهند کرد. شاید این جمله را شنیده باشید که مشکل است کسی را شکست دهیم که هرگز دست از کار برنداشته است. حقیقت، درون این جمله موج می زند.

بیایید به این سوال بپردازیم که شخص مقاوم چه کسی است؟ شخصی که دریافته است، موفقیت هرگز شکست نمی خورد، به همین دلیل هرگز تسلیم نمی شود. در واقع می توان گفت، قاطع بودن ویژگی مقاوم ترین افراد به شمار می رود. بنابراین شخصی که تمایل به ادامه مسیر داشته باشد، به نتایج دلخواه خود خواهد رسید.

 

نظم و انضباط

 

نظم و انضباط

نظم و انضباط توانایی انجام کاری است که در صورت لزوم باید انجام دهید. بیشتر مردم قبول دارند که انضباط یکی از دشوارترین امور برای تسلط بر کارها محسوب می شود. به همین دلیل مهم است که فرد مقاوم و سرسخت فردی منظم باشد.

اتکای به خویشتن داری دشوار است، به همین دلیل مهم است که نیاز خود به استفاده مداوم از نظم و انضباط را محدود کنید. رویکردی خوب کار با دیگران است.

هنگامی که شما بخشی از مغز متفکر شرکتی هستید یا برای مسئولیتی شریک دارید، سطحی اضافی از نظم و انضباط در اختیار شما است. چه هفته ای یکبار، ماهی یکبار یا سالی یکبار جلسه داشته باشید، باید برنامه ای را انتخاب کنید که برای شما و هدفتان مناسب باشد.

اگر می خواهید همکاری های شما بیشتر شود،  احتمال دارد که نیاز باشد چندین بار در هفته یکدیگر را ملاقات کنید.

نظم و انضباط ویژگی مقاوم ترین افراد

کاردانی

کاردانی توانایی شما در حل مشکلات روزمره است و جز ویژگی مقاوم ترین افراد به حساب می آید. ویژگی تدبیر و کاردانی فقط برای سنجش عقل و توانایی های شناختی شما نیست. فردی که سرسخت در نظر گرفته می شود، از توانایی خود برای پردازش اطلاعات عاطفی و فکری استفاده می کند.

مطالعات نشان می دهد که استرس بر عملکرد افرادی که از سطح کاردانی کمی برخوردارند، تاثیر منفی می گذارد. همچنین این مطالعات بیان می کنند که رابطه مستقیمی بین کاردانی و اجتماعی بودن، سرسختی، خلاقیت و خودآگاهی وجود دارد.

اگر آماده هستید که در زندگی خود فردی مقاوم باشید، باید آماده باشید که از برخی راه های خلاقانه برای حل مشکلات خود استفاده کنید.

کاردانی ویژگی مقاوم ترین افراد

 

کاردانی

 

صبوری

همانطور که از ویژگی های ذکر شده متوجه شدید، باید مدت طولانی متعهد بمانید. همیشه قرار نیست که همه چیز بلافاصله تحقق یابد. صبر ویژگی مقاوم ترین افراد است. گاهی اوقات برای تحقق خواسته ها، شما همه کارها را درست انجام می دهید و فقط به زمان نیاز دارد.

برای مثال باغبانی را در نظر بگیرید که بذر پرتقالی را امروز می کارد و هفته بعد به دنبال درخت کاملی می باشد. این امر منطقی نیست، زیرا می دانید که رشد درخت طول می کشد. همچنین به آب، نور خورشید و خاک غنی نیاز دارد. زمان رشد درخت را با زمانی که طول می کشد که درخت به بار بنشیند در نظر بگیرید. زمان بسیار زیادی است.

مسئله این است که اکثر مردم درک درستی از مدت زمان تحقق هدف خود ندارند. باید صبور و منطقی باشید.

صبوری ویژگی مقاوم ترین افراد

پرورش دهنده

فرد مقاوم و سرسخت نه تنها در کارهایش صبور عمل می کند، بلکه با خود نیز صبور است. مواقعی وجود دارد که هنوز شما به شخصی که برای رسیدن به هدفی که به دنبال آن هستید، تبدیل نشده اید. کار کردن روی توانایی های خود و سرمایه گذاری روی آن ها از ویژگی مقاوم ترین افراد به شمار می رود.

راه دیگر برای بررسی این مسئله شناخت عادت های زندگی و نتایج حاصل از آن ها است. فرد سالم مجموعه عادت های روزانه متفاوتی از فرد ناسالم دارد. برای مثال، سرمایه گذار موفق در مقایسه با فردی که پولی پس انداز نمی کند، رابطه متفاوتی با پول دارد.

در حالی که برای رسیدن به هدف خود تلاش می کنید، رشدی وجود دارد که هر یک از شما با آن روبرو خواهد شد.

این مسئله تقریبا مشابه بازی ویدیویی یا فیلم اکشن است. در آغاز شما آنقدر عاقل و نیرومند نیستید که فرد شرور بازی را شکست دهید. در طول مسیر ضرر می کنید و نیاز به ارزیابی مجدد تلاش خود دارید. سپس تمرین های لازم برای قویتر شدن خود را به کار می برید. در پایان شما به نسخه بهتری از خود تبدیل شده اید و دشمن خود را برای شکست دادن او به چالش می کشید.

کسی که مقاوم است، می داند که اگر در رشد فردی خود سرمایه گذاری کند، توانایی غلبه بر چالش های زندگی را خواهد داشت.

صداقت

صداقت هم عملی شجاعانه است و هم نتیجه خودآگاهی محسوب می شود. اقدامی شجاعانه است، زیرا شما را ملزم به انجام کار درست صرف نظر از شرایط می کند.

بیشتر افراد مقاوم می دانند که تلاش های آن ها همیشه با ستایش روبرو نخواهد شد. با این حال آن ها به کار خود ادامه می دهند، زیرا به دنبال تشویق نیستند و همان کاری را که فکر می کنند، باید انجام دهند، پیش می گیرند.

اکثر مردم دوست ندارند که توسط دیگران طرد شوند. در نتیجه آن ها طوری زندگی می کنند که واقعی نیست. این لحظه جایی است که خودآگاهی به وجود می آید. با اینکه اغلب مردم زندگی واقعی مورد نظر خود را سپری نمی کنند، اما از این مسئله هم آگاهی ندارند. صادق بودن با دیگران یک چیز است، اما صادق بودن با خود چیز دیگری به حساب می آید. صادق بودن با خود و دیگران از ویژگی مقاوم ترین افراد به شمار می رود.

برخی افراد این جعلی بودن را با نقاب منطق پنهان می سازند. آن ها می گویند که مردم معقول رویاهای خود را رها می کنند، زیرا عقیده دارند که رویاها برای کودکان و غیر منطقی هستند. این دروغ قاتل رویاها و و توانایی افراد در سرسختی  به شمار می رود. شما باید با خودتان درباره اینکه می خواهید با زندگی خود چه کاری کنید، صادق باشید و تمایل به پیگیری آن ها داشته باشید.

 

 

صداقت

صداقت ویژگی مقاوم ترین افراد

کلام آخر

فرد مقاوم کیست؟ اگر مایل باشید که خصوصیات فرد مقاوم را به زندگی خود اضافه کنید، در این صورت فردی مقاوم خواهید شد. مقاوم ترین فرد کسی است که زمانی که افراد دیگر کاری را رها می کنند، آن را ادامه می دهد.

مسیر رسیدن به نتیجه مطلوب همیشه آسان نیست، اما برای کسانی که مایل به ادامه مسیر هستند، همیشه ارزش سختی کشیدن را دارد. در این راه به خود وفادار بمانید و زمان و منابع خود را برای تحقق اهداف خود سرمایه گذاری کنید. در این مقاله ۸ ویژگی مقاوم ترین افراد را شرح داده ایم. با شناخت و پرورش این ویژگی ها در خود در مسیر سخت رسیدن به موفقیت خود را مجهز سازید.

منبع

https://www.lifehack.org/896218/who-is-a-resilient-person

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx