چگونگی تمرکز بر ذهن و ثروت

یک نظر اضافه کنید
14 دقیقه مطالعه

برخی این تصور نادرست را دارند که ثروت‌مند بودن بدین معناست که چنان دارایی دارید که می‌توانید به صورت تفریحی به مانند اسکروج مک داک، داخل استخر پر از سکه طلا شنا کنید!

اما در حقیقت، ثروت به صورت نسبی تعریف می‌شود. در‌واقع اگر درآمد سالیانه شما از ۷۵ هزار دلار تجاوز کند، تجربه روزانه شما به تناسب افزایش حقوقتان، افزایش نمی‌یابد.

به عبارت دیگر، شادی با پول فراهم نمی‌شود. هم‌چنین نقل‌و‌قولی از وارن بافت وجود دارد که در آن اشاره به این می‌کند که کسانی که به دنبال ثروت می‌گردند، هرگز به اندازه کافی آن را ندارند؛ ثروت و دارایی یک وضعیت ذهنی است و مردم ثروتمند همیشه ثروتی کافی دارند.

در عوض، این دستاورد‌های شما در طول زندگیست که زندگی را رضایت‌بخش و غنی می‌کند. در واقع، مقصد آخر مهم نیست، این سفر است که اهمیت دارد. اما، برای رسیدن به آن باید تمرکز بر ذهن و ثروت داشته باشید.

برای شروع مسیر، ۱۰راه وجود دارد که می‌توانید ذهنیت پولی خود را تقویت کنید که منجر به غنی شدن مالی و شخصیتی شما خواهد شد.

۱-بر‌آمدن از عهده استرس مالی با تمرکز بر ذهن و ثروت

طبق مطالعه‌ای در انجمن روانشناسی آمریکا، حداقل ۷۲ درصد مردمان آمریکا گاهی اوقات در مورد مباحث مالی احساس استرس می‌کنند؛ البته این مطالعه پیش از شیوع بیماری کرونا و مشکلات اقتصادی حاصل از آن انجام شده است.

دلیل وجود این مشکل چیست؟ این استرس مالی می‌تواند منجر به احساس ناراحتی، افسردگی، بی‌خوابی و افزایش یا کاهش وزن شود. این استرس هم‌چنین می‌تواند به روابط نا‌پایدار و انزوا و روش‌های مقابله ناسالم مثل شرط‌بندی و اعتیاد منجر شود. هم‌چنین مشکلات مادی، سلامت جسمی و روحی فرد را تحت الشعاع قرار می‌دهد و همین باعث عدم مدیریت درست دارایی فرد خواهد شد.

در نتیجه شما به مسیری مارپیچ و سرازیری هدایت خواهید شد.

بنابراین اولین گام برای تمرکز بر ذهن و ثروت، شکستن ساختار با راه های زیر است:

 • صحبت کردن با دیگری. به جای تودار بودن در احساسات خود، آن را با دوستان، خانواده یا حتی متخصص بهداشت روان در میان بگذارید. شما هم‌چنین ممکن است بخواهید با مشاور مالی صحبت کنید.
 • دارایی خود را دسته بندی کنید. آیا برای تامین مخارج خود در تکاپو هستید؟ اگر جواب مثبت است، تنها راه نجات ، مقایسه درآمد و مخارج خودتان است. سپس می‌توانید تغییراتی برای موفقیت پیاده سازی کنید.
 • برنامه ریزی و ممارست در انجام آن را جدی بگیرید. زمانی که امور مالی خود را دنبال می‌کنید، می‌توانید برنامه ای عملیاتی مثل حذف هزینه‌های اختیاری و بر اساس انگیزه‌های ناگهانی برای خارج شدن از قرض و بدهی سازمان دهی کنید.
 • بودجه ماهانه ایجاد کنید. بودجه بندی راه امتحان شده‌ای برای کنترل مخارج شماست. هم‌چنین به شما کمک می‌کند که پیشرفت خود را پیگیری کنید و حس مالکیت را به شما القا می‌کند.
 • اضطراب کلی خود را مدیریت کنید. راه‌های سالم مقابله با استرس به مانند ورزش و مراقبت از خود را دنبال کنید؛ خواب کافی و غذای سالم را هرگز فراموش نکنید.

۲- داشتن یک چرا

ثروتمند شدن فقط برای به رخ کشیدن قدرت خود، این نیاز را برآورده نمی‌کند. شما باید واقعا بیندیشید چرا میخواهید ثروت خود را افزایش دهید. آیا به این دلیل است که می‌خواهید بدهی های خود را پرداخت کنید، کسب و کار خود را راه‌اندازی کنید یا از نظر مالی استقلال یابید و رشد فردی داشته باشید؟

با فهمیدن این چرا برای خود، برنامه ریزی برای رسیدن به اهدافتان بسیار هموار‌تر خواهد شد. هم‌چنین انگیزه شما را حتی در صورت وجود موانع حفظ می‌کند و این به شما حس هدف داشتن در زندگی را القا می‌کند که شادی و رضایت شما را در پی خواهد داشت.

۳-راه‌های درآمد مختلف بسازید

گرانت کاردون میلیونر خود پرورش یافته می‌گوید، بدون چندین جریان درآمد، ثروتمند نمی‌شوید. با درآمد حال حاضرتان آغاز کنید! او توصیه می‌کند این درآمد را بیشتر کنید و راه‌های کسب درآمد را هم افزایش دهید. در ابتدا جریان‌های غیر‌متصل را اضافه نکنید.

به جای آن، راه‌های دیگری برای افزایش درآمد خود در شغلی که هم اکنون دارید، پیدا کنید. به طور مثال، تبلیغ کننده ویدیویی کاردون برای او تبلیغ می‌کند و سپس شروع به همکاری با نفراتی کرد که به او مرتبط بودند. او یک مغازه نان و شیرینی افتتاح نکرد!

طبق نظر کاردون، مشکل آنجاست که اکثر مردم از جریانی به جریان دوم می‌پرند و باعث بروز دو جریان می‌شود که هیچ بهره ای ندارد. جریان‌های شما همواره باید با‌هم مرتبط باشند.

راه‌های دیگر برای بهبود مراحل ۵ تا ۹؟ طبق توصیه گرانت ساباتیه، گفت‌و‌گو برای دور‌کاری و افزایش حقوق، می‌تواند باعث کنترل بیشتر شما بر زمان و هم‌چنین کسب درآمد بیشتر شود.

اطمینان حاصل کنید که تمامی مزایای کارمندی خود مثل حقوق بازنشستگی و فرصت‌های سرمایه گذاری و کمک‌های مسافرتی را در بالا‌ترین حد دارید. درحالی که در اینجا کاردون بر ثروتمند شدن متمرکز است، این کار باز هم می‌تواند مفید باشد.

در هر حال، اگر در قرض و بدهی غرق هستید، بهترین راه برای خارج شدن از آن درآمد مضاعف است.

تمرکز بر ذهن و ثروت

۴-در جهان سه فوتی خود مستقر بمانید

هرگز سر‌در‌گم نباش. این روشی دیگر برای گفتن آن است که شما تنها بر مواردی که می‌توانید کنترل کنید یا تغییر دهید متمرکز هستید.

همان طور که در مصاحبه ۶۰ دقیقه گفته شد، مارک اوون از نیروی دریایی گفت، من خودم را روی صخره ای یخی به اندازه ۳۰۰ فوت دیدم. نه راه پس داشتم نه راه پیش. قدرتم رو به افول می‌رفت. راهنما با تلو تلو خوردن سمت من آمد و به طناب کوهنوردی خود وصل شد و چیزی به من گفت که در تمام زندگی من اثر‌گذار بوده است. جهان ۳ فوتی خود را پیدا کن.

از آن لحظه به بعد، من به طور کامل روی صخره ای که جلوی من بود متمرکز شدم، نه بالا و نه پایین، نه چیزی که توان دستیابی به آن را داشتم و نه جایی که می‌توانستم متوقف شوم.

نه از ترس و نه از خستگی، فقط بخاطر کار موجود. این دنیای ۳ فوتی من بود، جایی که بر آن کنترل داشتم.

تمرکز بر ذهن و ثروت

۵-اول خرج خودت کن!

طبق گفته نویسنده ثروتمند و معروف، دیوید باخ، راهی آسان و مطمئن برای ثروتمند شدن وجود دارد؛ آن چیست؟ همیشه اول برای خودت خرج کن. مفهوم بسیار ساده است. همان طورکه باخ در میلیونر خودکار می‌نویسد: وقتی یک دلار کسب می‌کنید، اولین شخصی که خرج آن می‌کنید، خودتان هستید.

مشخصا باخ در اینجا چرخ را مجدد بازآفرینی نمی‌کند و مجدد بر کلمه ثروتمند تاکید می‌کند. اما این یک روش موثر برای تمرکز بر ذهن ثروت است که بیشتر مردم هنگام افزوده شدن ثروتشان از مزایای آن بهره نمی‌برند. کاری که مردم می‌کنند این است که هنگام دریافت یک دلار، ابتدا برای دیگری خرج می‌کنند.

آن ها به صاحب خانه، مخابرات، شرکت کارت اعتباری و دولت پول پرداخت می‌کنند. وقتی هم که همه چیز انجام شد، باقی را برای خود حفظ می‌کنند. باخ این را عقب‌ماندگی مالی مثبت می‌نامد.

چقدر لازم است کنار بگذارید؟ به همه ما گفته شده که این مقدار باید درصدی از درآمد ما باشد. باخ مخالف است. شما باید معادل یک ساعت درآمد روزانه خود پس انداز کنید.

برای راحت تر کردن زندگی، فرمول های باخ برای شما وجود دارد:

در هفته قبل در مجموع —- ساعت کار کردم.

من ساعتی —- درآمد دارم.( بدون احتساب مالیات)

هفته گذشته مبلغ —- برای بازنشستگی خود کنار گذاشتم.

بنابراین، هفته قبل من —- ساعت برای خودم کار کردم.

۶-با افراد هم‌فکر در ارتباط باشید

همه ما ممکن است دوستی در اطرافمان داشته باشیم که فراتر از درآمد خود زندگی می‌کند. آن ها با کارت‌های اعتباری زندگی می‌کنند و اگر قرضی داشته باشند می‌توانند کمتر خرج کنند.

اما دوستان دیگری هم وجود دارند. آن ها مراقبند که بیش از توان خود خرج نکنند. آن ها حتی برای روز‌های بازنشستگی خود هم برنامه ریزی می‌کنند. از میان این دو گروه، فکر می‌کنید کدام بر زندگی شما تاثیر بهتری می‌گذارند؟ پاسخ مشخص است! علاوه بر منبعی برای الهام گیری، آنها راهنما‌های خوبی برای چگونه ثروتمند شدن هستند.

۷- هر روز سرمایه گذاری کنید

ممکن است با روزی فقط ۵ دلار ثروتمند شوید! برای مثال برنامه‌ای مثل acorns می‌تواند خرید‌های شما را محاسبه کرده و مقادیر اضافی را پس انداز کند. اما این فقط برای سرمایه گذاری مالی شما نیست. می‌تواند سواد مالی شما را هم بهبود بخشد.

۸- تمرین شکر‌گزاری

اگر شکر‌گزاری کنید، به آن چه که دارید، بیشتر توجه خواهید کرد. این کار نه تنها باعث رضایت و قدر‌دانی بیشتر شما می‌شود، بلکه به تشویق شما برای کار با دارایی خود هم منجر می شود.

به همین خاطر استرس شما کم می‌شود و کمتر مجبور به بکار‌گیری عادت‌های ناسالم مالی می‌شوید.

هم‌چنین، شکر‌گزاری باعث شادی و سلامتی مغز می‌شود. بهتر از همه شکر‌گزاری نیازی به تعیین زمان خاصی ندارد. می‌توانید با نوشتن در یک مجله شکر‌گزاری شروع کنید یا به طور روزانه به شخصی بگویید متشکرم.

تمرکز بر ذهن و ثروت

۹-تغییر تفکر در مورد پول

استیو سیبولد در کتاب افراد ثروتمند چگونه می‌اندیشند، نوشته است، ثروتمند شدن با تمرکز بر ذهن و ثروت و باور به درآمد زایی شروع می‌شود.

افراد ثروتمند در نهایت خواهند فهمید که آموزش فکری برای حل مشکلات راه حل مناسب برای درآمد زایی است. این خبر خوبیست که این امر توسط هر فردی انجام شدنی است.

بعد از چندین مصاحبه، سیبولد دریافت که افراد ثروتمند از روش‌های روانشناختی زیر استفاده می‌کنند:

 • وقتی آن‌ها نمی‌توانند ایده‌ای را تامین مالی کنند، از پول دیگران استفاده می‌کنند.
 • آن‌ها انتظارات غیر منطقی زیادی هم برای جذب پول دارند. او می‌نویسد که هیچ‌کس بدون رویا و انتظارات بزرگ به ثروت نخواهد رسید.
 • آن‌ها کسب درآمد را یک بازی می‌دانند و می‌خواهند برنده این بازی باشند. به همین دلیل است که میلیونر‌ها هر‌روز به سرکار می‌روند و دنبال موفقیت بعدی خود هستند. پول برای این افراد چیزی جز معیاری برای اینکه به آن‌ها بفهماند چه زمانی به هدف نهایی خود رسیده‌اند، نیست.
 • ثروتمندان پول را دوست خود می‌دانند.
 • سیبولد توضیح می‌دهد که بزرگ‌ترین‌های آن‌ها، در سطح هوشیاری بالایی به سر می‌برند که هیچ ترسی در آن نیست و هر چیزی که برای دیگران عجیب است، شدنی است.
 • آن‌ها معتقدند که موفقیت، تکامل و خوشبختی نظم ذاتی هستی هستند. این اعتقاد، آن‌ها را به مسیری وارد می‌کند که موفقیتشان تضمین شده‌است.

۱۰-اندیشیدن طولانی مدت

آنتونی ایزولا یادآور می‌شود که درآمد زایی و ثروت فرآیند است نه رویداد. فرآیندی که به نظم و چشم انداز طولانی مدت نیازمند است. شما باید بر خودتان تمرکز کنید نه به کارهایی که دیگران مشغول انجام آن هستند.

اکثر افراد متعهد بودن را انتخاب می‌کنند و به آن پایبند می‌مانند، گرچه که راحت‌ترین کار ممکن نیست.

اما بهترین رویکرد، تفکر برای طولانی مدت است:

 • درک این که هرچیز ارزنده‌ای برای فراهم شدن به زمان نیاز دارد.
 • هر روز سخت کار کنید، حتی اگر پیشرفتی در ابتدا وجود نداشته باشد. یادگیری مهارت تازه بدین معنا نیست که خیلی سریع پیشرفت حاصل خواهد شد.
 • ثبات خود را حفظ کنید. پشتکار کلید همه‌ موفقیت هاست.
 • از روند موجود لذت ببرید؛ نگران نتیجه نباشید.
 • روی پول حساسیت و وسوسه نداشته باشید. در عوض، کار‌ها را در حالت خودکار قرار دهید تا بتوانید هنوز از زندگی لذت ببرید.
 • خود را با بقیه مقایسه نکنید. به جای آن خودتان را با ۲ سال قبل خود مقایسه کنید.

تمرکز بر ذهن و ثروت

کلام پایانی

ثروتمند شدن فرآیندی فوری و سریع نیست و نمی‌توان با چند روز برنامه‌ریزی و پشتکار انتظار معجزه داشت.

تمرکز بر ذهن و ثروت به مدت طولانی، استفاده از تجربیات دیگران، برنامه ریزی دقیق و … می‌تواند در این راه به شما کمک کند. از تلاش خود دست نکشید و خستگی را کنار بگذارید.

نتیجه شیرین خواهد بود!

 

 :منبع https://due.com/blog/how-to-focus-your-mind-on-building-wealth/

2.3/5 - (3 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx