پیشگیری از مثبت گرایی سمی و تمرکز بر سلامت احساسی

یک نظر اضافه کنید
9 دقیقه مطالعه

شاید برای شما پیش آمده باشد که در حال گشتن در اینستاگرام هستید یا با دوستتان در مورد استرسی که دارید صحبت می کنید و با این جمله “استرس نداشته باش و مثبت فکر کن” مواجه شده باشید. این احساسات ممکن است با عوامل این روزا، کووید ۱۹ که جهان رو درگیر خودش کرده است یا موردهایی مانند درگیری عاطفی، استرس شغلی و غیره تشدید یابد.

این موضوع مهم است که شما خود را در مسیرهای تفکرات مثبت و پیام های انگیزشی قرار دهید، ولی گاهی ممکن است شما خود را غرق مطالب انگیزشی و نکات مثبت کنید و همین امر سبب شود تا شما را به سمت انزوا و اضطراب سوق دهد. این پدیده رویداد مثبت گرایی سمی نامیده می شود و به عملی گفته می شود که شما در آن سعی در پنهان کردن احساسات منفی خود دارید. بنابراین شما به طور دائم شاد و با انگیزه به نظر می رسید، تلاش برای درک جمله “مثبت باش” و تحمیل کردن احساسات مثبت باعث می شود که شما را به سمت و سوی تنهایی و ترس بکشاند.

داشتن یک ذهنیت مثبت خوب است، اما اگر این تنها ذهنیت شما باشد، می تواند به یک دیدگاه منفی و سمی تلقی شود. داشتن احساسات منفی استرس زا، ناراحتی، عصبانیت یا ترس توانایی هایی از احساسات انسان محسوب می شود. بررسی این احساسات با دیگر اطرافیانتان راهی موثر برای برقراری ارتباطات و احساس امنیت و آرامش است.

حال بیاید کمی به تشخیص ذهنیت مثبت گرایی سمی و تغییر ذهنیت خودتان نگاهی بیندازیم

در روش هایی که برایتان اعلام می کنیم، می توانید روش های مثبت نگری را پیش گرفته و از ذهنیت مثبت گرایی سمی جلوگیری کنید.

ذهنیت مثبت نگری سمی به چه صورت است؟

اگرچه نگاه کردن به دیدگاه روشن می تواند مثبت و مفید باشد، اما اگر از آن برای نادیده گرفتن یا به حداقل رساندن دیگر احساساتتان استفاده کنید، مشکل آفرین می شود. علائم هشدار دهنده برای مثبت نگری سمی معمولا ظریف هستند و به چشم نمی آید، اما همین موارد اندک می تواند تاثیر ماندگاری را بر ذهنیت شما بگذارد. اگر شما دائما در حال زدن لبخند مصنوعی و شاد بودن می کنید، این عمل شما باعث می شود تا به ندرت پرخاشگر و عصبی شوید.

علائمی که می توانید از آن به عنوان مثبت نگری سمی عنوان کنید

۱٫   حالت چهریتان پوکر فیس باشد

استفاده از حالت پوکر فیس نشانه این است که شما دارید از نشان دادن حالت چهره واقعی خودتان خودداری می کنید. در حالت کلی این حالت چهره نقابی از عوامل منفی مانند ناراحتی یا عصبانیت است که باعث می شود شما را آسیب پذیر جلوه دهد. در واقعیت اگر شما از این حالت استفاده می کنید، سبب می شود تا به مرور شما را منزوی کند.

۲٫   به دنبال شادی بودن

تعقیب شادی به زمانی گفته می شود که شما مشغول فعالیت هایی هستید که فکر می کنید می تواند شما را خوشحال کند. همچنین استفاده از مطالب انگیزشی و نقل قول های مثبتی که بتواند شادی را برای شما پدید آورد، اما باید به این توجه کنید که شادی واقعی چیزی نیست که شما بخواهید آن را به زور در زندگی خود ایجاد کنید.

۳٫   در احساسات منفی خو را شریک نکنید

سعی نکنید که احساسات و تجربیات خود را با دیگران مقایسه کنید؛ این روش تقریبا هرگز جواب نمی دهد. هنگامی که شما یا دیگران احساس بدی دارید، سعی نکنید خود را با آنها مقایسه کنید یا نشان بدهید که “بدتر از آنها” هستید و با استفاده از این روش بخواهید احساس بهتری را در خود ایجاد کنید. به خود اجازه دهید تا در شرایط مختلف زندگیتان، عصبانیت، ترس یا ناراحتی را تجربه کنید.

مثبت گرایی سمی

۴٫   وانمود کنید که همه چیز خوب است

امتناع از احساسات بد فقط باعث می شود که آن را تحریک کنید. به جای اینکه تظاهر کنید تا همه چیز خوب است و حال خوبی دارید، بهتر است که احساسات منفی و مثبت خود را بررسی کنید و با توجه به آن واکنش نشان دهید. اینکه شما بتوانید با احساسات منفی خود رو به رو شوید، باعث می شود که بتوانید سریعتر و سالم تر از آن ها دوری کنید.

شاید برای شما سوال پیش بیاید چطور می توانید حالت مثبت نگری سمی را تشخیص دهید

مثبت بودن سمی عاملی است که در بین دوستان، خانواده و افراد محل کار امری رایج است. حال با چند مورد از این نمونه ها با ما همراه باشید.

درگیری با خود

معمولا بسیاری از افراد احساسات خود را نادیده می گیرند که قوی و قدرتمند به نظر برسند یا مجبور نباشند احساس آسیب پذیری را در خود نشان دهند. برخی از راه هایی که با آن درگیر احساسات مثبت سمی هستیم، در زیر بیان شده است.

  • به خود بگویید چیزی که تجربه می کنید چندان هم بد نیست
  • از ترس گفتگو با دیگران از احساسات خودتان جلوگیری می کنید
  • به خودتان می گویید احساساتی که دارید اشتباه، احمقانه و غلط است

با عزیزانتان

گاهی اوقات عزیزان ما نیاز دارند که با ما حرف بزنند و احساسات و عواطف خودشان را بیان کنند. سعی کنید در این مسیر همراه آن ها باشید و بدون قضاوت به آنها گوش دهید و از اینکه خودتان را در مقابل آنها کوچک کنید خودداری کنید.

در محل کار

ممکن است استرس و عواطف خود را در محل کارتان سرکوب کنید و از بروز آن جلوگیری کنید که این کار شما پیامد های منفی را به همراه دارد. چند مورد از مثبت نگری های سمی در محل کار در زیر عنوان شده است.

  • نظرات منفی خود را از ترس بازخورد رئیس و همکارانتان بیان نمی کنید.
  • در مواقع نیاز مانند سلامت روحی یا شرایط ضروری به خودتان استراحت نمی دهید.

در زمان های حساس استرس زا

شاید برایتان پیش بیاید که در زمان های حساس زندگیتان مانند بیماری، طلاق و حتی خبرهای جهانی مانند کووید ۱۹ فشاری مثبتی را بر خود وارد کنید که این اتفاقات چیزی نیستند و تاثیری بر شما ندارند. برخی موارد عبارت اند از:

  • به خود بگویید که حالتان خوب است و مشکلی ندارید در صورتی که اینگونه نیست.
  • سعی می کنید به تلاش روزمره خود هنگامی که ناراحت، عصبی یا استرس دارید، ادامه دهید.

مثبت گرایی سمی

چطور می توانید با احساسات مثبت سمی خود مبارزه کنید؟

احساسات خود را بیان کنید

احساس آسیب پذیر بودن می تواند حس ترسناکی را در شما القا کند. اما با بیان احساسات و عواطف خود با دیگران می تواند به روابط شما با دیگران بهبود ببخشد و به شما کمک کند که احساس بهتری نسبت به تجربه خود داشته باشید.

از دنیای مجازی و آنلاین دور باشید

سعی کنید کمتر وقت خود را در دنیای مجازی و آنلاین سپری کنید و از دیدن پست هایی مانند “نگران نباشید”، “بهش ایمان داشت، انجام داد و موفق شد” دوری کنید. زیرا بیشتر این پست ها به شما انرژی های منفی را غالب می کند. ارتباط برقرار کردن در دنیا مجازی کاری دشوار است، زیرا در آن افراد بیشتر زیبایی ها و جلوه های خوب و بدون مشکل خود را به اشتراک می گذارند و از اشتراک گذاشتن جنبه های منفی خود دوری می کنند.

مثبت گرایی سمی

خلاصه مطلب

مثبت نگری سمی یکی از عواملی است که شاید در شما وجود داشته باشد؛ ولی از وجود آن باخبر نباشید. با استفاده از توضیحاتی که در بالا برای شما آورده شد، می توانید نقاط مثبت نگری سمی خود را کاهش داده و بیشتر به بروز احساسات و عواطف واقعی خود بپردازید.

منبع

https://www.bestow.com/blog/toxic-positivity/

به این مطلب امتیاز دهید

برچسب ها:

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx