صداقت با خود

نظرات 2
17 دقیقه زمان مطالعه

صداقت با خود امری است که در زندگی شما به خوبی معنا پیدا می کند و تمام جنبه های زندگی شما را تحت تأثیر قرار می دهد. شما می توانید با به کارگیری چند گام این مهارت را در خود پرورش دهید و تأثیر آن را روی خود ببینید. در این مقاله سعی داریم که در مورد روش هایی برای تقویت مهارت صادق بودن و اثرات مثبت آن نکاتی را بیان کنیم.

صداقت با خود به چه معناست؟

شما زمان زیادی را با خود سپری می کنید و به همین دلیل باید صداقت با خود را در اولویت قرار دهید. زیرا اگر شما صادق نباشید و نتوانید اعتماد کافی به خود را داشته باشید، به حتم احساس خوبی نخواهید داشت. صادق بودن کمک می کند که شما به راحتی خواسته های خود را مورد بررسی قرار دهید و برای رسیدن به آرزوهای خود تلاش کنید.

در واقع صداقت نوعی مهارت محسوب می شود و شما باید این مهارت را به خوبی یاد بگیرید. فراموش نکنید که برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید، باید تمرینات مرتبطی را انجام دهید و دائماً برای پرورش این مهارت اشتباهات خود را اصلاح کنید.

چگونه می توانید با خود صادق باشید؟

برای اینکه بتوانید این مهارت را در خود تقویت کنید، بهتر است روش های مؤثری را دنبال کنید. البته این روش ها به تنهایی کارآمد نیستند. شما باید برای تقویت صداقت با خود همه این روش ها را با هم به کار گیرید. مسلماً برای گرفتن نتیجه مطلوب باید به طور مداوم و برای مدت طولانی قواعد زیر را انجام دهید. بعد از گذشت مدت زمانی متوجه خواهید شد که این مهارت در شما روزبه روز در حال پیشرفت است. اما چه روش هایی مهارت صداقت را تقویت می کند؟

پذیرش رادیکال

پذیرش رادیکال یعنی هر چیزی را همان طور که هست بپذیرید، نه اینکه شما دوست دارید آن چیز چگونه باشد. در واقع در این نگرش شما باید زمان حال را در نظر بگیرید و در این زمان زندگی کنید. به هیچ عنوان نباید گذشته خود را شخم بزنید یا در مورد آینده خود رویا پردازی کنید.

پس زندگی در زمان حال را اولویت خود قرار دهید و سعی کنید از آن نیز لذت ببرید. پذیرش رادیکال نه تنها آرامش شما را بیشتر می کند، بلکه مهارت صداقت با خود را نیز تقویت خواهد کرد. به جای بهانه آوردن و دروغ گفتن به خودتان به دنبال صداقت واقعی باشید.

به عنوان مثال، رابطه عاشقانه ای را که سال ها برای آن وقت گذاشته اید، در نظر بگیرید. مسلماً اوایل رابطه عشق و علاقه بسیار زیاد بوده است، ولی به تدریج و با گذشت زمان ابراز احساست ممکن است کم رنگ تر شود.

احتمالاً شما این واقعیت را قبول نکنید و تصور کنید که این عشق و علاقه مانند روزهای اول است و شما هنوز هم جذب عشق را دارید. ولی تمامی روابط با گذشت زمان تغییر خواهند کرد. بهتر است که به خودتان دروغ نگویید و با خود صادق باشید. پذیرش رادیکال در جنبه های متفاوت از زندگی شما مانند کار، سرگرمی ها، آرامش ذهنی و سلامت جسمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

زمانی را برای بررسی روز خود در نظر بگیرد

ممکن است شما مانند خیلی از افراد فعالیت های روزانه خود را بررسی نکنید. در واقع این کار یک نقص یا اشتباه محسوب نمی شود. مشکل اینجاست که به احتمال زیاد شما وقت کافی برای انجام این کار را ندارید. شما ممکن است که مجبور به انجام فعالیت های دیگر مانند شغل یا کارهای روزانه باشید.

درصورتی که شما باید زمان کوتاهی برای بررسی فعالیت های مثبتی که در طول روز انجام داده اید، صرف کنید. آیا تصمیمات خوبی را در طول روز گرفته اید؟ آیا کارهای درستی را انجام داده اید؟ آیا می توانستید با خودتان رفتار بهتری را داشته باشید؟

ممکن است این انجام این فرایند از نظر شما طولانی به نظر برسد، ولی فقط ۱۵ دقیقه از وقت شما را می گیرد. با تکرار این روش به تدریج به آن عادت می کنید و زمان کمتری را هم برایش صرف خواهید کرد. در واقع هدف از انجام این فعالیت طبقه بندی کردن احساسات و اعمال روزانه شما است.

اشتباهات خود را بپذیرید و از آنها فرار نکنید

قبول کردن اشتباهات و پذیرفتن آنها یکی از بهترین تکنیک هایی است که می توانید انجام دهید. البته این تکنیک سختی های خودش را نیز دارد. جامعه و حتی خانواده همیشه تفکرات اشتباهی را به شما یاد داده اند. از نظر آنها پذیرفتن اشتباهات کار غلطی است. درصورتی که این باور درستی نیست.

شما با دنبال کردن این روش به راحتی می توانید صداقت با خود را تقویت کنید. به بیانی دیگر شما اعتماد و صادق بودن را در اولویت خود قرار می دهید. زمانی که شخصی شما را متهم به کاری می کند، شما به راحتی می توانید آن را رد کنید.

صداقت با خود

صداقت با خود و پذیرش اشتباهات

زیرا پس از انجام این مرحله همیشه با خطاهای خود کنار خواهید آمد. علاوه بر این اعتماد دیگران به شما نیز بیشتر می شود. این روش هم تجربه های شما را بیشتر می کند و هم باعث رشد فردی شما خواهد شد. هیچ وقت برای هیچ چیز بهانه نیاورید و همیشه صادق باشید.

به احساسات خود توجه کنید

احساسات شما رابطه مستقیمی با صداقت، آرامش ذهن و خوشبختی دارند. در واقع این عواطف شما را از سردرگمی ها دور می کنند و مسیر درست را به شما نشان می دهند. تقویت توانایی های خود و مهارت صداقت با خود باعث می شود که شما احساس بهتری را نسبت به خود داشته باشید.

به عنوان مثال شما چه احساسی از تجارب و تصمیمات خود به دست می آورید؟ آیا آنها احساس خوبی به شما می دهند؟ آیا شما احساس می کنید که این تصمیمات خوب هستند یا در انتخاب آنها اشتباهاتی را انجام داده اید؟ در واقع درک درست از احساسات باعث می شود که شما بتوانید تصمیمات بهتری را در زندگی خود بگیرید.

احساسات و عواطف شما می تواند نوعی نشانه برای شما باشد. زیرا ممکن است که احساسات شما غلط باشند یا واقعیت را به درستی نشان ندهد. حتی امکان دارد که با انجام کاری خوب و درست احساس مثبتی در شما ایجاد نشود. پس حتماً به درست یا غلط بودن احساسات خود توجه کنید. به مرور زمان و با تمرین با عواطف خود به خوبی آشنا خواهید شد. هرچقدر که بیشتر با آنها آشنا شوید، بهتر می توانید درست یا غلط بودن آن را بسنجید.

نشخوار فکری را کنار بگذارید

همان طور که در بالا بیان شده است، بررسی افکار و احساسات برای توسعه صداقت با خود بسیار حائز اهمیت است. اگرچه در بعضی موارد ممکن است شما بیش از حد موضوعی را بررسی کنید و نشخوار فکری داشته باشید. در این شرایط بعد از مدتی شما متوجه می شوید که برای ساعت های طولانی یکی عقیده خاص را مورد بررسی قرار داده اید.

مسلماً این فعالیت روی صداقت شما هیچ تأثیری نخواهد گذاشت. نشخوار فکری تمرین بی فایده ای است که افکار منفی را در ذهن شما پرورش می دهد. زمانی این فعالیت مؤثر و مفید می شود که شما در مورد موضوعات مختلف فکر کنید و سپس درباره آنها صحبت کنید. هرکسی ممکن است در زندگی اشتباهاتی را انجام دهد و مسلماً هیچ شخصی هم از این قاعده مستثنی نیست.

ولی همان طور که در بالا بیان کرده ایم، قبول این اشتباهات و فکر نکردن مداوم به آنها باعث رشد شما می شود و صداقت را نیز در شما بیشتر می کند. امکان ندارد که شما از همه چیز آگاه باشید. در نتیجه ممکن است بر اساس تفکرات خود اشتباهاتی را انجام دهید. در این شرایط اصلاً بهانه نیاورید. این موضوع به باهوش بودن یا خوب بودن شما مربوط نمی شود.

صداقت با خود

صداقت با خود و دوری از نشخوار فکری

زیرا ممکن است که شما دانش کافی را برای انجام کاری را نداشته باشید. سعی نکنید که خودتان را فریب دهید. زیرا با فریب دادن و گول زدن خودتان احساس بهتری نسبت به خود نخواهید داشت. از واقعیت فرار نکنید و در صورت اشتباه کردن به طور مداوم به این فکر کنید که شما دانش و آگاهی کامل نسبت به موضوع نداشته اید. عدم آگاهی دلیل قابل قبولی برای تصمیمات اشتباه شما محسوب می شود. زمانی که دانش شما بیشتر شود نه تنها تصمیمات بهتری خواهید گرفت، بلکه رشد نیز خواهید کرد.

به ندای درونی خود گوش دهید

ندای درونی مؤثرترین عامل برای صداقت با خود محسوب می شود. ممکن است شما مانند افراد دیگر از ندای درونی برای درست یا غلط بودن فعالیتی کمک بگیرید. در واقع شما به این نکته فکر می کنید که آیا با انجام دادن این فرایند احساس خوبی به دست می آورید یا خیر. در حقیقت شما به افکار خود توجه می کنید. اما هرکسی از ندای درونی خود استفاده نمی کند. زیرا ممکن است شما برای انجام هر کاری احساس خاصی را نداشته باشید.

تمرین کنید

 صداقت با خود پروژه طولانی است که همیشه باید روی آن کار کنید. ازبین بردن عادت های ناسالم و قدیمی فرایند بسیار سختی است. تمام آن چیزی که شما نیاز دارید، فقط تمرین و تکرار مداوم است. در واقع تمرین زیاد مهارت صداقت را در شما پرورش می دهد. علاوه بر این کیفیت افکار و آرامش زندگی و ذهن شما بیشتر خواهد شد. فقط سعی کنید که صداقت را بپذیرید و به دنبال بهانه آوردن نیز نباشید. این تفکر به شما آزادی بیشتری می دهد و افکار شما را نیز بهبود می بشخد.

چرا صداقت با خود اهمیت دارد؟

صداقت با خود  از مهارت هایی است که شما موظف هستید به آن توجه ویژه ای کنید. صادق بودن شما با خودتان به حتم تأثیر چشمگیری بر شما خواهد گذاشت. به بیانی دیگر این تأثیرات نه تنها حال روحی شما را تغییر می دهند، بلکه بر زندگی شخصی و رشد فردی شما نیز اثرات مثبتی خواهند گذاشت. در ادامه این مطلب سعی داریم که تعدادی از فواید این مهارت را بررسی کنیم.

صداقت با خود

اهمیت صداقت با خود و تاثیر آن روی زندگی شخصی

صداقت با خود ترس شما را از بین می برد

زمانی که شما با خودتان صادق هستید، به راحتی تحت تأثیر افکار و عقاید منفی قرار نمی گیرید. زیرا شما خودتان را به خوبی می شناسید و نیازی هم ندارید که تغییر کنید. همچنین از قضاوت دیگران یا حرف هایی که پشت سرتان می زنند، ترسی ندارید و هیچ وقت دیگران را نیز قضاوت نخواهید کرد. در واقع شما خودتان را همان طور که هستید، می پذیرید.

صداقت با خود سبب صادق بودن با دیگران می شود

هیچ رابطه ای بدون صداقت ادامه نخواهد داشت. اگر شما حقایق را پنهان کنید و به خودتان دروغ بگویید، چگونه می توانید با دیگران صادق باشید؟ روابط شاد و سالم مربوط به افرادی می شود که خودشان ویژگی های شخصیتی مثبت را داشته باشند و آنها را نیز تقویت کنند.

صداقت با خود سبب می شود که هدف ها و آرزوهای خود را بهتر بشناسید

برای اینکه بتوانید آرزوهای خود را دنبال کنید، باید قادر به تکیه کردن بر خودتان باشید. در واقع زمانی که با خود صداقت دارید، به خوبی از عواطف و احساسات خود آگاه می شوید. در نتیجه به راحتی آرزوها و هدف هایتان مشخص خواهد شد.

صداقت با خود آزادی و لذت شما را بیشتر خواهد کرد

زمانی که صداقت با خود را در اولویت قرار می دهید، نه تنها افکار درونی خود را تقویت می کنید، بلکه جسم شما نیز قوی تر خواهد شد. در واقع این افکار مثبت درونی به شما کمک می کنند که از زندگی خود لذت ببرید  و در نتیجه آزادی عمل شما نیز بیشتر خواهد شد.

صداقت با خود سبب می شود که شما تصمیمات درستی در زندگی خود بگیرید

هنگامی که شما صداقت را سرلوحه افکار و اعمال خود قرار می دهید، آگاهی بیشتری به نیازهای خود خواهید داشت. این آگاهی باعث می شود که شما تصمیمات معقول و درستی را در زندگی خود بگیرید و از تصمیماتی که برای شما مناسب نیستند و شما را آزار می دهند، دوری کنید.

صداقت با خود شما را به فرد مسئولیت پذیری تبدیل می کند

صادق بودن با خود اثرات مثبتی را بر شما می گذارد. در واقع این قابلیت باعث می شود که شما نسبت به انتخاب های خود در زندگی و عواقب آنها مسئولیت پذیر باشید. همین امر تغییر مثبتی را در زندگی شما ایجاد خواهد کرد. این تغییرات بر زندگی شما و روح شما اثر می گذارند و شما را با موقعیت هایی مختلف در زندگی روبه رو می کنند.

صداقت با خود

صداقت با خود به همراه مسئولیت پذیر بودن

صداقت زندگی زیبایی را برای شما به همراه دارد

صداقت با خود سبب می شود که شما بر خود تکیه کنید و برای انجام هر کاری صداقت را پیش گیرید. در نتیجه هیچ وقت پشت دروغ ها قایم نمی شوید. با این مهارت زندگی نیز برای شما زیباتر خواهد شد و دید مثبتی به همه امور خواهید داشت. خوب است بدانید که صداقت با خودتان شخصیت شما و ویژگی های درونی شما را نیز برجسته خواهد کرد.

کلام آخر

صداقت با خود یکی از قابلیت هایی است که هر شخصی باید آن را پرورش دهد. برای توسعه این مهارت روش ها و تکنیک های بسیاری وجود دارد. این روش ها باید تمرین و تکرار شوند که شما بتوانید به راحتی به نتیجه مطلوب خود برسید. علاوه بر این صادق بودن با خود تأثیرات زیادی روی ذهن و جسم شما خواهد گذاشت.

منابع:

  • https://www.aconsciousrethink.com/16746/how-to-be-honest-with-yourself/
  • https://finetofab.com/why-being-honest-with-yourself-is-important/
۴.۳/۵ - (۷ امتیاز)

برچسب گذاری شده: , ,

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
2
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx