چگونه در زندگی موفق شوید: 13 نکته تغییردهنده زندگی

نظرات 2
23 دقیقه مطالعه

موفقیت برای شما چیست؟ چگونه در زندگی موفق شوید؟ برخی از افراد وقتی به موفقیت فکر می کنند، سلامتی داشتن را ملاک و تصور خود قرار می دهند.

برخی دیگر می خواهند قدرتمند باشند؛ برخی می خواهند فقط یک تأثیر مثبت بر محیط اطراف و دنیای خود داشته باشند.

تمام این ها کاملا درست و صحیح هستند، در حقیقت موفقیت مفهومی است که برای افراد مختلف معانی متفاوت و مختلفی دارد. اگر چه مهم نیست که تعریف موفقیت برای شما چیست، چیزی که تقریبا مشخص این است که بدست آوردن آن آسان نیست.

تعداد بیشماری دستورالعمل و کتاب برای موفق شدن وجود دارد، با این حال موفقیت برای هر فرد کاملا خاص و شخصی است. توصیه های این کتاب ها غالبا هیچ ارتباطی بهم ندارند. بنابراین، پیروی کردن از توصیه های تنها یک راهنما یا دستورالعمل در اغلب موارد غیر مفید و غیر سازنده است.

این نکته عالی را باید بسیاری از افراد در ذهن خود داشته باشند که افراد ایده های متفاوتی برای موفقیت نسبت به یکدیگر دارند و این کاملا محتمل است که ایده شما می تواند یک ایده مناسب برای موفقیت باشد.

در زیر 13 نکته از بهترین توصیه ها برای موفقیت از طرف موفق ترین افرادی که تابحال بر روی کره زمین زندگی کرده اند، لیست شده است. اگر می خواهید یاد بگیرید که چگونه می توانید موفقیت را بدست آورید، در نظر داشتن و رعایت این نکات ضروری است:

فکر بزرگ داشته باشید

1- فکر بزرگ داشته باشید

 

از Michaelangelo Buonarroti، هنرمند بزرگ دوره رنسانس نقل شده است:

بزرگترین خطر برای ما این نیست که هدف خود را خیلی بالا در نظر بگیریم و از آن کوتاه بیاییم، بلکه خطر بزرگ این است که یک هدف خیلی کوچک را انتخاب و آن را هدف اصلی خود قرار دهیم.

تعداد خیلی کمی از هنرمندان هستند که تأثیر گذاری ای مثل میکل آنژ ( Michaelangelo ) دارند. امروزه و پس از گذشت قرن ها از مرگ او، کار او هنوز الهام بخش بوده و مردم با آن ارتباط برقرار می کنند. کارهای او شهرت جهانی دارد، فقط به مجسمه او از دیوید یا نقاشی دیواری در کلیسای سیستین در واتیکان فکر کنید.

سپس تصور کنید که تصمیم می گرفت که مانند یک هنرمند کار نکند.

یک هنرمند موفق بودن همیشه خیلی مشکل است، آیا می توانید تصور کنید که یک هنرمند تصمیم بگیرد که این جاه طلبی را برای بدست آوردن یک چیز ساده تر رها کند؟

اغلب اوقات افراد تصمیم می گیرند رویاهایشان را برای بدست آوردن چیزی واقعی تر و منطقی تر رها کنند. برای بدست آوردن یک چیز ساده تر و راحت تر رویاهایشان را رها می کنند. این نقل قول به ما می آموزد که چنین دیدگاهی چقدر خطرناک و مضر است.

بجای آن باید جاه طلب باشید.

 

2- پیدا کنید چه چیزی را دوست داری و آن را انجام بده

 

از اپرا وینفری ( Operah Winfrey ) مجری سرشناس نقل شده است:

شما می دانید که در مسیر و جاده موفقیت هستید اگر کارتان را انجام دهید و برای آن بهایی پرداخت نکنید  .

این نقل قولی خوبی است برای بخاطر سپردن و فکر کردن درباره آن در زمانی که مشغول به کار هستید.

تصور کنید که در کاری که می کنید موفق هستید. در نهایت، احتمالا خودتان را در حال کار کردن شدید و سخت خواهید دید و این کار بخش بزرگی از زمان شما را به خودش اختصاص خواهد داد.

اگر از کاری که انجام می دهید متنفر باشید، بنابراین موفق بودن در آن کار احتمالا تنها به معنی افتادن در مسیر و انجام کاری است که از آن متنفر هستید. این چه کار بی معنی ای است؟ بجای آن، چرا برروی کاری تمرکز نکنید که عاشق آن هستید؟ زمانی که بفهمید و درک کنید که نسبت به کارتان عشق و علاقه دارید، انگیزه پیدا می کنید تا به کارتان ادامه دهید. موفقیت به این معنی یعنی رسیدن به رویاهایتان.

هنوز مطمئن نیستید که عشق و علاقه تان چیست؟ باید اول در این مورد انگیزشی یاد بگیرید.

حتی اگر موفق نباشید، هنوزم وقتتان را به کاری اختصاص می دهید که دوستش دارید. بسیاری از موسیقی دان های موفق سال ها از عمرشان را بدون این که پولی دریافت کنند برنامه اجرا کرده اند، تنها دلیلی که آنها به کار ادامه می دهند این است که آنها اجرا را دوست دارند.

 

3- یاد بگیرید که چگونه در زندگی تعادل ایجاد کنید

 

از Phil Knight، مدیر اجرایی شرکت نایک ( Nike ) نقل شده است:

همیشه یک نزاع بی پایان بین زندگی و کار وجود دارد. نمی توان آن را حل کرد اما هر دو را می توان تحت کنترل و مدیریت درآورد. چطور این کار را می توانید انجام دهید، کلید کسب موفقیت است .

تقریبا تمام افراد فکر می کنند که موفق هستند، آنها باید هدف از موفقیت در زندگی را مشخص کنند.

اگر افراد فکر می کنند کارشان باعث موفقیتشان می شود، بنابراین ساعت بیشمار یا بسیاری از روزشان حتی بعد ازظهر و شب را به سختی کار می کنند.

البته این کار سبب نداشتن استراحت، به خطر افتادن سلامتی و محروم شدن از یک زندگی لذت بخش می گردد. درنهایت آنها خسته شده و به هرحال دست از موفق شدن در کارشان می کشند.

اگر موفقیت در داشتن یک زندگی اجتماعی قوی و یک گروه از دوستان خوب تعریف می گردد، شغلشان ممکن است به خطر افتد؛ بدین معنی که ممکن است شغلشان را از دست بدهند و در نتیجه قادر به بیرون رفتن با دوستانشان نباشند.

در این روش ها، موفقیت، همانطوریکه Phil Knight در بالا می گوید، از طریق ایجاد تعادل بدست می آید. به آن به عنوان بین استراحت و خواب، کار و بازی و تفریح فکر کنید.

برای رسیدن به این تعادل، (( راهنمای نهایی برای ایجاد تعادل بین کار و زندگی شما )) می تواند به شما کمک نماید.

 

 4- از شکست نترسید

 

از هنری فورد، موسس کارخانه خودروسازی فورد نقل شده است:

شکست یک فرصت برای شروعی دوباره است، این بار باهوش تر عمل کنید .

داستانی وجود دارد، که اگر چه معلوم نیست که آیا واقعا اتفاق افتاده یا نه با این حال پیام این داستان بدون شک واقعی است:

توماس ادیسون در راه اختراع لامپ روشنایی بیش از چند صدبار شکست خورده است. در یک مصاحبه ای از او پرسیده شد، (( پس از این همه شکست خوردن چه احساسی داشتید؟ ))

پاسخ او جالب بود، (( شکست نخوردم، صدها راهی که به اختراع لامپ روشنایی منجر نمی شد را کشف کرده و آموختم )).

به هر شکست به عنوان یک درس نگاه می کرد. براساس این درس، یاد گرفت که چه چیزی کار نمی کند و چه چیزی ممکن است کار کند. هر تلاشی که به شکست انجامیده، هر اخراج یا رد شدنی ممکن است کلید قدم هایی در مسیر رسیدن به موفقیتتان باشد. خیلی ساده است که احساسی مانند رها کردن یا بیخیال شدن داشته باشید. اما شاید در هر شکستی درسی و آموزه ای وجود داشته باشد.

به شکست هایتان توجه کنید و آنها را بررسی کنید. شاید آنها به شما چگونه موفق شدن را یاد بدهند.

اگر از ترس ناشی از شکست می ترسید در اینجا دستور العمل یا راهنمایی برای شما رائه شده است:

چرا شما از شکست می ترسید ( و چطور گام به گام یا قدم به قدم براین ترس غلبه کنید).

 

5- یک عزم راسخ و استوار برای موفق شدن داشته باشید

 

از کلنل ساندرس ( Colonel Sanaders )، موسس KFC نقل شده است:

من تصمیم گرفتم و سپس به سمت کاری که می توانستم انجام دهم حرکت کردم. نه زمان، نه تعداد کارگر، نه پول نتوانست من را از بهترین چیزی که در من بود، منصرف و منحرف کند. و این کار را انجام داده و با استفاده از آن به موفقیت رسیده ام. می دانم .

این، از خیلی جهات مربوط به نقل قول بالا درباره یادگیری یا درس آموختن از شکست هایتان می شود.

آسانترین چیز در دنیا رها کردن و بیخیال شدن پس از شکست است. تنها راه برای غلبه بر شکست و درس آموختن از آن این است که واقعا خواهان کسب موفقیت باشید و از اهدافتان صرفنظر نکنید.

اگر واقعا و حقیقتا خواهان کسب موفقیت نباشید، بنابراین هربار شکست به شما بیشتر آسیب رسانده و سبب می شود که آهنگ حرکت شما کندتر و در نهایت متوقف شوید.

کسب موفقیت سخت است؛ بدون داشتن یک عزم راسخ برای کسب موفقیت، این سختی احتمالا غیرقابل رفع یا غیرقابل فتح کردن به نظر می رسد. با داشتن عزم راسخ، این سختی تنها مثل مانعی است که باید از سر راه برداشته شود.

 

6- یک فرد فعال باشید

 

از لئوناردو داوینچی، نابغه دوره رنسانس نقل شده است:

مطلبی که از مدت ها قبل توجهم را به خودش جلب کرده این است که افراد موفق به ندرت به عقب برگشته و به اتفاقاتی که برای آنها رخ داده نگاه و توجه می کنند. آنها همیشه به آینده و چیزهایی که قرار است اتفاق بیفتند فکر و عمل می کنند .

اگرچه این جمله صدها سال پیش گفته شده اما آن را می توان همین امروز نیز به کار برد. کاربرد آن را می توان در هر فرد موفقی مشاهده کرد.

درباره ی آن فکر کنید، فردی مانند ولیایم شکسپیر را در نظر بگیرید: زمانی که ما در مورد دوره ای که او زندگی می کرده نظر می دهیم، ما در زمانه ای که او ایجاد کرده نظر می دهیم. زمانی که به دوره رنسانس ایتالیا فکر می کنیم، در مورد میکل آنژه و لئوناردو داوینچی فکر می کنیم. یا در زمان حال به بیل گیتس و استیو جابز فکر می کنیم. روش امروزی زندگی ما غیرقابل مقایسه و کاملا متفاوت می بود اگر آنها موفق نمی شدند در کاری که انجام دادند.

احتمالا در حال مطالعه این مقاله با دستگاهی هستید که به توسط کمپانی یا شرکتی ساخته شده که به توسط آنها ( بیل گیتس یا استیو جابز ) یا تحت تأثیر یا متأثر از کار آنها ساخته شده است.

همه این ارقام فعال بودند، آنها انجام چیزها یا کارها را به روشی دیگر می دیدند و این کارها را انجام دادند. اگر اجازه می دادند که جهان آنها را شکل دهد، خیلی راحت در حاشیه قرار می گرفتند اما در عوض آنها دنیا و جهان را شکل دادند.

آیا این برای شما کاری دارد؟

از غیر نرمال یا غیر عادی بودن نترسید، اگر می توانید روشی بهتر برای انجام چیزی پیدا کنید، آن روش را انجام دهید. اگر شکست خوردید، دوباره تلاش کنید.

 

7- روابط مثبت را پرورش دهید

 

از Theodor Roosevelt، بیست و ششمین رئیس جمهور ایالات متحده نقل شده است:

 مهم ترین بخش از فرمول موفقیت دانستن این مطلب است که چطور بتوانید با مردم کنار بیایید .

بهترین رهبر و یکی از موثرترین افراد ( Theodore Roosevelt یکی از بهترین رهبران و یکی از تأثیرگذارترین افرادی بوده است که تابحال زندگی کرده است ) کسانی که باعث آشوب و انقلاب، کسانی که برای مردم می جنگند یا کسانی که مردم را نادیده می گیرند، نیستند؛ بلکه افرادی هستند که با مردم اطراف خود روابط دوستانه و حسنه ای دارند.

مردم آنها ( رهبران ) رادوست دارند. آنها می خواهند که کارها را بخوبی انجام دهند.

این نکته کلیدی و مهم یک رهبر خوب بودن است.

منطقی است. اگر کسی شما را دوست داشته باشد، آنها می خواهند که به شما کمک کنند؛ اگر به آنها پیشنهادی دهید، آنها با آغوش باز و به گرمی آن را پذیرفته و به آن عمل خواهند کرد.

اما اگر شما را دوست نداشته باشند،آنها احتمالا شما طرد می کنند یا فعالانه جلو راه شما را می گیرند.

علاوه بر این، ایجاد روابط خوب همیشه ایده خوبی است. شما هرگز نمی توانید به کسی بگویید که اثبات خواهید کرد که تبدیل به فردی خواهید شد که قادر خواهد بود به شما از یک طریق و روش فوق العاده کمک می کند یا حتی یک دوست خوب و حمایت کننده خواهید شد.

بنابراین، کمک کنید به افراد و احتمالا آنها به شما کمک می کنند؛ و به افراد خوبی کنید و آنها احتمالا به شما خوبی می کنند.

 

از بیان ایده های جدید نترسید

8- از بیان ایده های جدید نترسید

 

از Mark Twain، نویسنده معروف نقل شده است:

فردی با یک ایده ی جدید، حقه باز و یا حیله کر است تا زمانی که آن ایده موفق شود و در عمل به خوبی کار کند .

یک حقیقت تأسف برانگیز وجود دارد و آن این است که افرادی با ایده هیا بزرگ معمولا نادیده گرفته می شوند.

اغلب ما در همان روزهای اولیه زندگی مانند هر فرد دیگری فکر می کنیم و کارهای مشابهی را انجام می دهیم. این می تواند برای ایفای نقش فعلی عالی باشد. اما برای انجام کارهای واقعا متفاوت ( و تمام افراد موفق کارهای متفاوتی انجام داده اند )، شما باید متفاوت فکر کنید.

اگر ایده ی جدیدی دارید، آن را دور نریزید زیرا جدید و متفاوت است؛ بجای آن، از داشتن آن خوشحال باشید و برای آن جشن و پایکوبی کنید. ایده عجیب و غریب شما ممکن است روزی منجر به موفقیتتان گردد.

 

9- به توانایی خود برای موفق شدن ایمان داشته باشید.

 

از Walter Disney، موسس کمپانی Walter Disney نقل شده است:

اگر می توانید رویا داشته باشید، می توانید آن را انجام دهید .

موفقیت باید چیزی باشد که توانید رسیدن به آن را تصور کنید.

ممکن است که به افرادی برخورد کرده باشید که به توانایی خودشان برای موفق شدن شک دارند، نباید یکی از این افراد باشید زیرا لحظه ای که ایمان و رویاپردازیتان را از دست بدهید، لحظه ای است که رویایتتان را از دست داده و به واقعیت تبدیل نمی شود.

به رویاپردازی ادامه دهید.

 

10- همیشه طرز تفکر مثبت داشته باشید.

 

از Thomas Jefferson ، سومین رئیس جمهور ایالات متحده نقل شده است:

مردی با طرز تفکر صحیح و درست همیشه به هدفش می رسد و هیچ چیزی نمی تواند جلو او را بگیرد. هیچ چیزی در زمین هم نمی تواند به مردی با طرز تفکر مثبت و صحیح اشتباه کمک کند .

مانند نقل قول بیان شده در بالا، شما باید به تواناییتان برای کسب موفقیت اعتماد داشته باشید. این تنها راه ایجاد و پرورش طرز تفکر صحیح است.

افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنید. شما باید به سمت مشکلات بروید اما نه به عنوان مانعی در پیشرفت شما بلکه به عنوان صرفا وظیفه ای که به شما در حرکت به سمت پیشرفت کمک می کند.

اگر شما طرز تفکر مثبت را حفظ کنید، عقب گردها تأثیر زیادی برروی شما نخواهد داشت، مردم بدون شک تأثیری بر روی شما ندارند و حتی بزرگترین مسائل کوچک به نظر می رسند.

البته با داشتن یک طرز تفکر اشتباه بدون شک آسانترین راه برای شما توقف کردن خواهد بود.

 

11- اجازه ندهید که یأس یا ناامیدی سبب توقف حرکت رو به جلویتان گردد.

 

از آبراهام لینکلن، شانزدهمین رئیس جمهور ایالات متحده نقل شده است:

اجازه ندهید که حس ناامیدی برشما غالب گردد، و در پایان مطمئن باشید که موفق می شوید .

یک حقیقت تأسف برانگیز در مورد انسان- در مورد همه ما – این است که به طریقی به خودمان شک می کنیم. زمانی که دیگران به ما شک کنند، بسیار بدتر است.

زمانی که به شک و تردید می افتید یا شک و تردید شما را فرا می گیرد، بیخیال شدن به نظر یک ایده خوب می رسد. به شبهات و تردیدها توجه نکنید. اگر ناامید هستید، به آن توجه نکنید.

 

12- سخت کوش باشید

 

از JC Penny، موسس شرکت JC Penny نقل شده است:

تا زمانی که خودتان را غرق کارتان نکنید و بیشتر از یک مرد معمولی کار نکنید به موقعیت ها و جایگاه های بالا در کارتان نخواهید رسید .

احتمالا این نقل و قول را شنیده اید که (( موفقیت 1 درصدش الهام و 99 درصدش پشتکار است )) یا احتمالا درباره ایده ده هزار ساعت کار شنیده اید.

به هر طریقی که آن را تعریف کنید، آنها تنها یک چیز می گویند:

موفقیت ناشی از تلاش و کار است.

هرگز بدون کار و تلاش و ادامه دادن به آن هدفی که در زندگی تعریف کرده اید، دست پیدا نخواهید کرد.

این مقاله را پیدا کرده و آن را مطالعه کنید و سپس درک خواهید کرد که چرا سخت کوشی بهتر از استعداد داشتن است.

 

13- به اندازه کافی شجاع باشید تا به دنبال شهود ( intuition ) خودتان بروید.

 

از استیو جابز، موسس شرکت اپل نقل شده است:

 اشتیاق به دنبال کردن احساس یا قلب و شهود خود داشته باشید. آنها ( احساس و شهود ) تا حدودی می دانند که شما می خواهید چه کاره شوید. بقیه چیزها ثانویه هستند.

در یونان قدیم، گروهی از پیشگوها وجود داشتند که در Delphi زندگی می کردند. هرکسی از فقیر ترین افراد تا پادشاهان که نیاز به توصیه و دانستن آینده داشتند، به ملاقات آنها می رفت. در بالای سردر ورودی آنها این کلمات نوشته شده بود (( خودت را بشناس )).

اگر شدیدا به چیزی ایمان دارید و در آرزو بدست آوردن آن هستید، این احتمال وجود دارد که از قبل ایده ای برای بدست آوردن آن داشته اید. اگر نه، احتمالا به طور طبیعی می دانید که چه چیزهایی به شما کمک خواهند کرد و چه چیزهایی سرعت پیشرفت شما را آهسته خواهند کرد.

درست مانند این است که بدن شما در عین این که ممکن است چیزی مطمئن به نظر آید ولی می داند که برای بدنتان خطرناک و مضر است بنابراین در نهایت باید به غرایزتان اعتماد کنید.

 

نکات پایانی:

 

ممکن است به این نکته توجه کرده باشید که بسیاری از درس های بالا مشابه هستند – اغلبشان مربوط به ایجاد یک ذهنیت درست و صحیح است. این به طور واضح بیان می کند که کلید کسب موفقیت در هر زمینه و هرچیزی که دوست دارید، داشتن یک راه و روش درست و صحیح به لحاظ ذهنی منشأ می گیرد.

علاوه براین، مهم نیست که در چه مرحله ای از زندگی قرار دارید، از همین حالا می توانید تغییر کرده و به دنبال کسب موفقیت باشید. شما می توانید دوباره زندگی تان را از نو بسازید زمانی که این کار بکنید: دوباره شروع به کار کنید و زندگیتان را دوباره آغاز کنید در زمانی که به نظر بسیار دیر شده است.

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
2
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx