تاثیر چیزهای کوچک بر شادی

Add a Comment
17 Min Read

احساس شادی یکی از لذت بخش ترین احساساتی است که در زندگی آن را تجربه می کنیم. شاید با خود فکر کنید برای شاد بودن بایستی کارهای بزرگ و سخت انجام دهید و موفقیت های بزرگی را کسب کنید. بهتر است بدانید که این تفکر درمورد احساس شاد بودن اشتباه و نادرست است.

احساس شاد بودن از جمله احساساتی است که تاثیر مثبتی بر انگیزه فرد داشته و احتمال ابتلا به افسردگی را در فرد کاهش می دهد. همچنین این احساس می تواند امیدواری را در فرد افزایش داده و قوه محرکه وی در به سرانجام رساندن کارهای نیمه کاره باشد. انجام این کارها نیز می تواند بر احساس شادی فرد بیافزاید.

برای تجربه این حس شما دلچسب می توانید از چیزهای کوچک هم کمک بگیرید. توجه به نکات کوچکی و مهمی که همه روزه با آن روبرو می شوید در کنار شکرگزاری بابت این مسائل بسیار مهم و موثر است. کارهای بسیار ساده ای نیز وجود دارند که اگر آن ها را انجام دهید، در مسیر زندگی شاد و بانشاط قرار خواهید گرفت.

آیا شما هم مشتاق دریافت این حس در زندگی خود هستید؟ آیا می خواهید با تجربه این حس کیفیت زندگی خود را افزایش دهید؟ در ادامه به شما کمک می کنیم که با تجربه احساس شادی در زندگی خود به تمام خواسته ها و اهدافتان دست پیدا کنید.

احساس شادی چیست و چه زمانی به دست می آید؟

احساس شادی حسی است که همواره و بودن آن که نسبت به این موضوع آگاه باشیم، برای تجربه آن تلاش می کنیم. اگر رژیم می گیریم، می خواهیم با رسیدن به اندام ایده آل خود خوشحالی را تجربه کنیم. اگر برای رشته یا شغل مورد علاقه خود تلاش می کنیم، مهم ترین دلیل احساس خوبی است که پس از رسیدن به این اهداف تجربه می کنیم.

این قبیل اهداف که برای زندگی خود در نظر می گیریم و در تلاشیم که به آن برسیم، نتیجه ای فراتر از آن چیزی که مشاهده و دریافت می کنیم، دارد. نتایجی که در نظر داریم، نتایج معنوی بوده که با هیچ خط کشی قابل اندازه گیری نیست.

مهم ترین نتیجه معنوی که زمینه ساز دیگر احساسات مثبت می باشد، احساس شادی است. این احساس با افزایش توانایی تحمل مشکل فرد و امید به آینده در وی، قوه محرکی برای ادامه زندگی و مسیری است که برای آن از پیش برنامه ریزی کرده.

 حال سوالی که پیش می آید نحوه دستیابی به این احساس مهم و جذاب است. برای هر فرد محرکه های متفاوتی در مسیر تجربه خوشحالی وجود دارد اما می توان به طور کلی به موارد موثر در این مسیر اشاره کرد.

یکی از جالب ترین نکات، احساس شادی به واسطه چیزهای کوچک و کم اهمیت است. شاید کمتر به این موضوعات توجه کنیم، اما تاثیر چیزهای کوچک در احساس شاد بودن بسیار زیاد است. هیچ گاه این مسائل را دست کم نگیرید و سعی کنید که به آن توجه کافی داشته باشید.

آگاهی نسبت به این تاثیر باعث می شود که بتوانید احساس مثبت و موثر لازمه را از اطراف خود و نکات ریز دریافت کنید و همواره شاد، خوشحال و سرشار از انرژی باشید.

رابطه چیزهای کوچک و شادی  

چیزهای کوچک طوری حس شادی را در شما بیدار می کنند که توقع وجود آن را ندارید. شما توقع دارید که اگر ماشین مورد علاقه تان را بخرید، شاد باشید. توقع دارید که اگر در کار خود پیشرفت کنید و حقوق خود را دو برابر کنید، شاد باشید.

همه این شرایط برای شما توقع شاد بودن را ایجاد می کند، اما چقدر توقع دارید که از یک پیام خوشحال شوید؟ یا اصلا فکر می کنید که خوردن یک بستنی بتواند روز شما را دگرگون کند؟ یا بازی با یک گربه چه تاثیر مثبتی بر روحیات شما دارد؟ تا به حال از دیدن لبخند یک فرد غریبه در میان جمعیت لذت برده اید؟

زندگی با تمام سختی ها و بالا و پایین هایی که دارد، همواره زیباست. تنها کافیست دید خود را به زندگی تغییر دهید و نکات مثبت آن را ببینید. خوبی ها و زیبایی های زندگی قابل شمارش نیست و همواره در اطراف ما وجود دارد. آغوش خود را برای لذت بردن از چیزهای کوچک در زندگی باز کنید که بتوانید از شادی که برایتان به ارمغان می آورد لذت ببرید.

سعی کنید در زندگی روزمره نکات مثبتی که وجود دارد را بشناسید و به آن توجه کنید. در زندگی همه ما چیزهایی وجود دارد که شاید برای ما عادی باشد اما برای دیگری آرزویی دست نیافتنی باشد. شاید چیزی باشد که ما برای داشتنش تلاشی نکرده ایم اما دیگران صبح و شب برای داشتن آن تلاش می کنند و بی خوابی می کشند.

این ویژگی های مثبت زندگیتان را کشف کنید، به آن ها توجه کنید و برای داشتن آن شکرگزار باشید. شکرگزاری و آگاهی نسبت به نکات مثبت زندگیتان، قدم اول در کسب شادی از طریق چیزهای کوچک است.

شادی

برای شادی چه کنیم؟

قرار نیست برای شادی کوه بکنید یا جایزه نوبل بگیرید. دست از مقایسه خود با دیگران بردارید و خودتان همان گونه که هستید، با تمام نقاط قوت و ضعف قبول کنید. هیچ فردی ایده آل و ۱۰۰% بدون عیب نیست و قطعا نقاط ضعفی هم دارد. این حقیقت درمورد زندگی افراد نیز صادق است.

زندگی خود، نکات مثبت آن و چیزهای کوچک یا بزرگی که وجود دارد را بشناسید. با شناخت کافی نسبت به این موضوعات در زندگی احساس ارزشمند بودن می کنید و می توانید به سادگی از آن ها لذت ببرید. در نتیجه می توانید شادی را در زندگی خود احساس کنید.

در ادامه ۹ کار ساده و کوچک را که به شما در رسیدن به احساس مطلوب شاد بودن و لذت بردن از زندگی کمک می کند را ذکر و بررسی می کنیم.

بخندید

خنده بر هر درد بی درمان دواست. این جمله معروف و قدیمی از نظر علمی ثابت شده و می توان چندین کتاب در مورد تاثیرات خنده بر سلامتی نوشت. خنده برای تسکین و کاهش استرس، تقویت روحیه و حتی تقویت سیستم ایمنی بدن افراد درمانی فوق العاده است.

سعی کنید هرروز بخندید. یک سریال تلویزیونی طنز را شروع کنید و هرروز آن را تماشا کنید. ویدیوهای کوتاه و جالب در فضای مجازی نیز بسیار کمک کننده هستند. با دوستان صمیمی و خانواده خود شوخی کنید و خنده و شادی را به آن ها نیز هدیه دهید. خندیدن تا حدی که اشک از چشمانتان جاری شود می تواند معجزه کند.

حتی اگر روز سختی را داشتید یا برنامه سنگینی را برای زندگی خود انجام داده اید، سعی کنید خنده و شادی را از روتین روزانه خود حذف نکنید. همین چیزهای کوچک و مثبت است که نتایج بزرگ و عمیقی بر زندگی شما می گذارد.

پیاده روی کنید

پیاده  روی همواره یکی از اولین انتخاب های افراد در پیمودن مسیرهای کوتاه است. ترافیک و هزینه هایی که استفاده از تاکسی یا اتومبیل شخصی به فرد تحمیل می کند از مهم ترین دلایل این انتخاب است. اما بهتر است بدانید که پیاده روی چیزی فراتر از یک روش حمل و نقل است.

تاثیرات پیاده روی بر سلامت عمومی و تناسب اندام موضوعی ثابت شده و قطعی است. علاوه بر تاثیرات جسمانی پیاده روی، تاثیرات مثبتی بر روحیه شما نیز می گذارد. بقراط در این باره می گوید «پیاده روی بهترین داروی انسان است»

حال شاید بپرسید که پیاده روی چه تاثیری بر شادی شما دارد؟ هنگام پیاده روی فعالیت مغز انسان بیشتر شده و همچنین فرصت بیشتری برای تحلیل اطراف خود و هر آنچه در طول روز تجربه کرده دارد. این موضوع سبب می شود که بتوانید توجه کافی به چیزهای کوچک اطراف خود و آنچه در طول روز با آن مواجه شدید، داشته باشید و از آن لذت ببرید.

شادی

شکرگزاری کنید

طبق بررسی های دانشمندان، قدردانی با افزایش شادی، مثبت نگری، انعطاف پذیری و بهبود کیفیت روابط انسانی ارتباط قوی دارد. از بین همه چیزهای کوچک و عاداتی که می توانید به زندگی خود اضافه کنید، شکرگزاری تاثیر بیشتری دارد.

شکرگزاری با تمرکز بر نکات مثبت در کنار قبول کردن نقاط ضعف و کاستی های موجود، روحیه فرد را بالا می‎برد و به او کمک می کند که در برابر مشکلات انعطاف پذیرتر باشد و سریع جا نزند.

هر شب چند نکته مثبت از روز خود را بنویسید یا به آن فکر کنید. این کار وقت تلف کردن نیست؛ بعد از مدت کوتاهی تاثیر مثبت آن را بر افزایش حس شادی مشاهده خواهید کرد.

عشق بورزید

در یک مطالعه بر روی انسان های که احساس شادی کافی در زندگی خود تجربه می کردند مشخص شد که عشق ورزیدن عامل اصلی در شاد بودن آن ها و سلامتیشان است. منظور از عشق ورزیدن تنها داشتن یک همسر نیست، شما می توانید این عشق را به خانواده، دوستان و نزدیکانتان نیز هدیه دهید.

عشق ورزیدن یک عمل مثبت است. من شما را تشویق می کنم که برای افزایش کیفیت زندگی خود به اندازه کافی روی این امر وقت بگذارید. با دوستان و افراد مورد علاقه زندگی خود وقت بگذرانید، با آن ها صحبت کنید و سعی کنید که این کار را به صورت روزانه و مستمر ادامه دهید و شادی را به زندگی خود هدیه دهید.

با طبیعت ارتباط بگیرید

طبیعت مهم ترین منبع آرامش است و داشتن ارتباطی مفید و موثر با آن می تواند از استرس شما کاسته و بر احساسات مثبت شما بیافزاید. طبیعت و منابع آرامش طبیعی از جمله چیزهای کوچک بوده که به تاثیر آن توجه کافی نمی شود.

نورخورشید بر سلامت روان شما تاثیر می گذارد چرا که سطح سروتونین شما را افزایش می دهد. این هورمون با خلق و خوی بهتر، رضایت و آرامش بیشتر، کاهش خطر افسردگی و اضطراب و در نهایت با شادی در ارتباط است.

استراحت کنید

درمورد تاثیر رسیدن به اهدافتان بر دریافت حس شادی گفتیم، اما آیا همواره باید خودتان را تحت فشار قرار دهید که به اهدافتان برسید؟ این کار اشتباه بسیار بزرگی است که نه تنها به شما در رسیدن به شادی مطلوب کمک نمی کند، بلکه راه شما را سخت و ناهموار می سازد.

تحرک داشته باشید

با افزایش کارها و وظایفتان، ممکن است کل روز مشغول باشید و نتوانید تحرک کنید. اما سعی کنید که هرطور شده برای تحرک وقت بگذارید. علاوه بر پیاده روی سعی کنید حرکات دیگری را نیز در طول روز داشته باشید. برای دستیابی به شادی مطلوب، رقص، دوچرخه سواری، کشش، ورزش کردن و حتی بازی با حیوانات می تواند موثر و مفید باشد. تحرکات با تاثیرات شیمیایی که بر کنترل هورمون های درونی شما می گذارد، در نهایت تاثیرات مفیدی بر کیفیت زندگیتان خواهد گذاشت.

آب کافی بنوشید

همه ما درمورد فواید زیاد نوشیدن آب کافی می دانیم اما چند نفر ما آن را رعایت می کنیم؟ نوشیدن آب کافی برای خلق و خوی شما بسیار مهم و حیاتی بوده و بر سلامت عمومی شما تاثیر زیادی می گذارد. تامین آب کافی به بدن کمک می کند که به طور مطلوب کار کند.

برای شروع آب خوردن، دقیقا پس از بیدار شدن یک لیوان بزرگ آب بنوشید و برای شادی و سلامت خود از لحظات ابتدایی روز تلاش کنید. با این کار همچنین متابولیسم بدن خود را بیدار کرده و به بهبود عملکرد ذهنی خود کمک بزرگی می کنید.

برای اهداف خود وقت بگذارید

موضوعی که بین افراد به عنوان وقت گذاشتن برای اهداف مورد قبول است، سخت کار کردن است. این تفکر یک تفکر نادرست که بهتر است هرچه سریع تر آن را کنار بگذارید.

منظور از وقت گذاشتن برای اهداف آن است که با شناخت کافی نسبت به علایق و توانایی های خود، چیزی که شما را به وجد می آورد و مشتاقید آن را در زندگی تجربه کنید یا بدست آورید را بشناسید. پس از شناختن آن سعی کنید مدت زمان زیادی از روزتان را به این موضوع اختصاص دهید.

قرار گرفتن در مسیر اهداف و علایقتان، خود به تنهایی برای بیدار کردن شادی کافیست. این موضوع از جمله چیزهای کوچک است که نادیده گرفته می شود. لذت بردن از مسیر رسیدن به اهدافتان را فراموش نکنید و با توجه به این موضوع، راه را برای خود ساده و هموار سازید.

زمانی که لذت بردن از مسیر را در نظر داشته باشید، کمتر کارهای خود را به تعویق می اندازید و بهتر از پتانسیل وجود خود استفاده می کنید. این روند و تکرار آن موجب می شود که همواره احساس خرسندی در شما تشدید شود و بر آن افزوده شود.

شادی

نتیجه نهایی 

چیزهای کوچک فراوانی وجود دارند که در زندگی روزمره مورد بی توجهی ما واقع می شوند. اما همین نکات هستند که می توانند شادی را برایمان به ارمغان بیاورند. نیازی نیست که برای رسیدن به آن حد از لذت و شاد بودن در زندگی خود را خسته کنید و همیشه در جست و جو باشید، توجه کافی به اطرافتان داشته باشید و زندگی شاد را از همین چیزها در پیش بگیرید. چنین سبکی سبب رشد فردی شما می‌ شود.

زمانی که بتوانید لذت بردن از این نکات به ظاهر بی اهمیت را در زندگی به کار بگیرید، در مسیر شاد زیستن و زندگی آرام قرار می گیرید.

۹ Tiny Things to Do Every Day To Feel More Joy | by Anthony J. Yeung | Mind Cafe | Sep, 2021 | Medium

۵/۵ - (۵ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx