تقویت باورها با چند روش ساده

نظرات 11
15 دقیقه مطالعه

4 راهکار ساده برای تقویت باورها

4 راهکار ساده برای تقویت باورها

دوستان عزیز سایت پرورش افکار در این مقاله می خواهیم به چند روش ساده و کلیدی برای تقویت باورها بپردازیم. راه هایی که ما به شما ارائه می دهیم خیلی زود باورهای محدود کننده شما را به عقب رانده و به تقویت باورهای مثبت منجر می شوند و شما را در مسیر رسیدن به موفقیت در زندگی قرار می دهند. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

1 – گفت و گوهای ذهنی

اولین راهی که از آن به عنوان تقویت کننده باورها یاد می شود این است که در ذهن خود به گفتگو با خودتان بپردازید. در واقع این یکی از اصلی ترین راه های تقویت باورهای قدیمی محسوب می شود. هنگامی که شما در اکثر ساعات شبانه روز به صدای ذهن خود گوش می دهید که همواره تکرار می کند شما فردی بی ارزش هستید و از توانایی های لازم بهره مند نمی باشید و… به دنبال دلیلی برای اثبات آنان هستید و به دلیل این که سیستم باورهای شما تنها توانسته اطلاعاتی را درک کند که باورهایتان در آن راستا قرار دارد، پس هیچ جای بحثی باقی نمی گذارد و به راحتی آن را می پذرد.

2 – غربال کردن

غربال کردن دقیقا همان چیزی است که باعث می شود تعصب در افراد به وجود بیاید. ذهن ما اطلاعاتی را که ضد باورهای ماست نادیده می گیرد. این واقعیت در رابطه با باورهای شما صحت دارد که اگر باور داشته باشید، توانایی شما اندک است، بر اساس قانون جذب امکان ندارد چیزی غیر از آن را بپذیرید و قبول کنید که در انجام کاری به موفقیت دست پیدا خواهید کرد؛ حتی اگر انجام آن کار بسیار بدیهی باشد. سیستم باورهایتان به اطلاعاتی که ضد آن ها باشد اجازه عبور نمی دهد.

یادآوری کردن

3 – یادآوری کردن

این دقیقا راهی است که باعث می شود شما به سمت عقب حرکت کنید و یا از حرکت به سمت جلو باز بمانید. بی تردید همه ما به درجات مختلفی از تجربه رسیده ایم که در هنگام مواجهه با هر مشکل و… تصاویر و تجربیاتی از گذشته را در برابر چشمانمان دیده ایم. در واقع این مسئله باعث می شود که شما با توجه به تجربه ای که در گذشته به دست آورده اید، دلایلی را پیدا کنید که براساس همان سیستم باور در ذهن شما تایید شود،(تقویت باورها) تا به خودتان اثبات کنید که در انجام هیچ کاری نمی توانید به موفقیت دست پیدا کنید.

4 – حکاکی کردن

بسیاری از روانشناسان بر این عقیده اند که انسان ها این توانایی را دارند که بر روی مغز خود شیارهایی را حکاکی کنند و بر تمام اعمال خود احاطه داشته باشد. در واقع این مسئله که شما با انجام برخی از رفتارها و تفکرات می توانید شیارهای را در بخش خاکستری مغز ایجاد کنید، به اثبات رسیده است. تصور کنید که برای انجام کاری به شدت استرس دارید و در معرض یک چالش بسیار بزرگ قرار گرفته اید. این مسئله اصلا اهمیت ندارد که شما به چه دلیل دچار استرس شده اید، بلکه آن چیزی که اهمیت دارد این است که شما بی درنگ در سیستم عصبی باورها که در مغزتان شکل گرفته است گرفتار می شوید. سیستمی که خلی وقت پیش در مغز شما نصب شده است.

شاید شما ندانید که چه اتفاقی در حال رخ دادن است، اما درون شما همه چیز در حال تغییر است. میزان سلامتی، میزان اعتماد به نفس و حتی درجه هوشتان. از همین رو همواره توصیه می شود که اگر به فکر تغییر و تقویت باورهای خود نباشید، شخصیت شما تثبیت می شود. در واقع شخصیتی که به هیچ وجه به خود واقعی شما شباهت ندارد.

هر چقدر این تغییر را به تعویق بیندازید، تقویت باورها برایتان دشوار خواهد بود. همواره و در هر حالتی این که شما بخواهید باورهایتان را تغییر دهید کاری سخت و دشوار قلمداد می شود؛ اما نکته اینجاست که شما باید همواره به خاطر داشته باشید که اگر کاری برخلاف آن انجام دهید؛ باید با رسیدن به موفقیت و اهدافی که تعیین کرده اید خداحافظی کنید.

تقویت باور یک مهارت است

تقویت باور یک مهارت است

اگر بخواهیم باور را تعریف کنیم باید در جریان باشید که باور دقیقا همان چیزی است که آن را یاد می گیرید. هیچ کدام از ما با یک باور خاص پا به این دنیا نگذاشته ایم. بنابراین نتیجه می گیریم که همه باورهای شما چیزهایی هستند که از دیگران آموخته اید. از همان دوران کودکی باورهای شما شکل می گیرند و هرچه بزرگ تر می شوید این باورها در وجود شما تثبیت می شود.

اگر بیشتر باورهای شما مثبت و قدرتمند باشند، شما را به سمت موفقیت در زندگی سوق می دهند، اما اگر بیشتر باورهایی که دارید در زمره باورهای محدود کننده باشند، بر اساس قانون جذب همین باورهای محدود کننده شما را به سمت عدم موفقیت و تباهی سوق خواهند داد. اما نقطه امیدوار کننده این است که همه باورهای ما انسان ها توسط خودمان ساخته شده اند و هر زمان که بخواهید آماده تغییر دادن هستند؛ تا درهای زندان را به سمت شما بگشایند. پس امید خود را از دست ندهید و تلاش کنید با تقویت باورها درصدد ساختن یک زندگی موفق برآیید.

دقت داشته باشید عوامل زیادی به این تصمیم شما بستگی دارد که از جمله آن ها می توان به سلامتی بدنتان و همچنین رفتارها و انتخاب هایی که انجام می دهید اشاره کرد؛ زیرا همه آن ها در کنترل باورهای شما قرار دارد و بر اساس قانون جذب با استفاده از آن ها می توانید سرنوشت خود را تعیین کنید. این که به سمت یک زندگی سراسر رشد و موفقیت بروید یا خودتان را مغلوب ناکامی ها کنید. از همین رو تقویت باورهای شما ارتباط بسیار مستقیمی بر روی تمام زندگی و حتی آینده تان خواهد داشت.

تقویت باورها اهمیت زیادی در زندگی انسان دارد. باورها در رفتارهای و عملکردهای انسان تاثیرات زیادی می گذارد. از این رو لازم است، با استفاده از برخی روش های کاربردی و در عین حال، ساده باورهای خود را تقویت کرد. تقویت باورهای درست به معنای رسیدن به موفقیت و داشتن اعتماد به نفس است. در ادامه به چند راهکار ساده دیگر اشاره می کنیم.

1- بزرگترین طرفدار و هوادار خود باشید

نیاز دارید، باور کنید هر کاری را می توانید انجام دهید. نیازی نیست که دیگران به این نکته باور کنند. تنها خودمان به این باور برسیم کافی است. آسان ترین و ساده ترین راه این است که بگویید، آنچه را که می گویند شنیده ام. با توجه به این نکته می توانید باورهای خود را تقویت کنید.

2- به خاطر داشته باشید که شما منحصر به فرد هستید

این نکته برای تقویت باورهایمان خیلی مهم است. به این نکته دقت داشته باشید، که شما فردی منحصر به فرد هستید. هیچ فردی در روی کره زمین با خصوصیات، تجربیات، اثر انگشت و یا ایده های مشابه وجود ندارد. به همین دلیل هر کسی دارای خصوصیات، باورها و اعتقادات خاص خود است. اگر به این نکته دقت داشته باشید، متوجه خواهید شد که شما فردی استثنایی و منحصر به فرد هستید.

3- به خودتان اعتماد کنید

در بسیاری از مواقع علت و دلیل ضعف باورها در انسان عدم اعتماد و خودباوری است. بنابراین برای تقویت باورها باید به خودتان اعتماد کنید. برای این که تصمیمات خود را هدایت کنید، می توانید از تجربیات و غزیزه خود استفاده کنید. به تجربیات خود اعتماد داشته باشید و به خودتان باور کنید.

4- محدودیت های خود را بشناسید

برای تقویت باورها باید محدودیت های خود شناسایی کنیم. شناخت محدودیت ها گام بزرگی برای تقویت باورهاست. باید بدانید که در چه مواردی خوب هستید و در چه مواردی ضعیف می باشید. به این صورت می توانید نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کرده و باورهای خود را تقویت کنید.

5-سیستم باورهای خود را شناسایی کنید

هر کسی برای خود باورها و اعتقاداتی دارد. این باورها و اعتقاد برای هر فردی مهم و اساسی هستند. آنچه واضح و روشن است، این است که باید بر روی باورهای خود محکم بود و برای آنها دلیل و مدارک روشنی داشت.

6- باورهایتان را بنویسید

راه دیگر برای تقویت باورها، نوشتن آنهاست. نوشتن باورها راهی مناسب و کاربردی برای تقویت آنهاست. به این روش می توانید باورهای خود را به صورت دقیق و کاربردی شناسایی کنید و به تقویت آنها بپردازید. انسان وقتی باورهای خود را بر روی کاغذ می آورد، به راحتی می تواند ابعاد و جنبه های مختلف آن را شناسایی کنید و ضعف های آن را بر طرف نماید. بنابراین لیستی از اعتقادات و باورهای خود به همراه علل و دلایل آن تهیه کنید و آن ها را در ذهن خود مرور نماید.

نوشتن باورها

7- آنچه را که دوست ندارید بنوسید

گاهی برای تقویت باورهایمان باید به آنچه که باور نداریم، دقت کنیم. انسان وقتی به موضوعات و مسائلی که باور ندارد، تمرکز می کند، می تواند از چرایی عدم باور به آنها دلایلی برای باورهای خود پیدا کند. به این صورت به راحتی می توان با استفاده از قانون تضادها، باورهای خود را تقویت کرد. لیستی از مواردی که به آنها باور ندارید را تهیه کنید و آنها را در ذهن خود بررسی نماید.

8- در مورد نتایج باورها و دستاورهای آن تامل کنید

باورهایتان را در نظر بگیرید و نتایجی که این باورها برای شما به دنبال داشته اند را بررسی کنید. به این صورت می توانید نتایج و آثار مثبت باورهای خود را در زندگی پیدا کنید. با دانستن اثراتی که باورها در زندگی انسان می گذارند، می توان آن را به راحتی و آسانی تقویت نمود. با یاد آوری اثرات باورها می توان اعتقاد خود را به باورهای درست محکم تر نمود.

9- مثبت فکر کنید

هر یک از ما امکان و قدرت انتخاب و هدایت افکار خود را داریم. به این دلیل می توانیم در جهت مثبت یا منفی فکر کنیم. اعمال انسان به طور طبیعی دنبال رو افکار انسان هستند. بنابراین با مثبت فکر کردن می توان باورهای خود را تقویت کرد و حتی رفتارهای خوبی از خود به نمایش گذاشت. چنین رفتاری موجب واکنش مثبت مردم شده و سبب تقویت باورهای ما می گردند.

10- به بازخوردها دقت کنید

راه دیگر برای تقویت باورها توجه با بازخوردها است. وقتی بازخوردهای دیگر در مورد باورها و اعتقادات خود را مشاهده می کنیم، به راحتی می توانید اثرات مثبت و برخورد دیگران را مشاهده کرده و باورهای خود را تقویت کنید. بنابراین در ارتباط با باورهای خود به واکنش ها و بازخوردهایی که دیگران در ارتباط با باورهای شما دارند، دقت کنید.

11- رویا پردازی کنید

اگر می خواهید باورهای خود را تقویت کنید، خیال پردازی و رویا پردازی راهی ساده و مناسب خواهد بود. در مورد باورهای خود و اثراتی که به دنبال دارد، خیال پردازی کنید. ساختن دنیایی خیالی زیبا در ارتباط با باورها و آروزها می تواند سبب تقویت آنها شده و آنها را محکم تر نماید. بنابراین به این نکته که مردم در موردتان چطور فکر می کنند، اهمیت ندهید، بلکه مهم این است، که شما در مورد خودتان چطور فکر می کنید. به این فکر کنید که باورهایتان می تواند تبدیل به چه رویایی زیبایی شود.

12- برای باورهایتان دلیل و مدرک داشته باشید

در نهایت باید گفت که بهترین و اصلی ترین روش برای تقویت باورها، داشتن دلیل و مدرکی روشن برای باورها است. باورهای بی پایه و اساس را نمی توان تقویت کرد. ولی اگر باورهای ما بر اساس دلیل و مدرک باشد و بر پایه های درستی استوار باشند، در این صورت به راحتی می توان آنها را تقویت نمود. بنابراین برای هر یک از باورهای خود دلیل و مدرکی داشته باشید. باورهای خود را مستند کنید و بر این اساس عمل نماید. داشتن دلیل و سند برای باورهای خود می توانید، آنها را تقویت کنید.

13- تنظیم باورها با اهداف

راه دیگر برای تقویت باورها، تنظیم و هماهنگ کردن آنها با اهداف است. اهدافی که در نظر دارید را مطابق باورهای خود قرار دهید. به این صورت می توانید با یک تیر دو نشان بزنید.

3.2/5 - (117 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

11 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
11
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx